Połącz się z nami

News Chicago

Sport 2019. Najważniejsze wydarzenia w kalendarzu chicagowskich imprez sportowych

Opublikowano

dnia

Wyjątkowe spotkanie piłkarskich legend Polski i Brazylii, debiut w ringu zawodowym Dawida Bosaka, celebracja setnej rocznicy powstania Chicago Bears, czy 4 miejsce w generalce Piotra Feteli i Dominika Jóźwiaka – to tylko niektóre z ciekawych wydarzeń sportowych,  które miały miejsce w Wietrznym Mieście w 2019 roku. Redakcja Radia Deon wybrała te, o których w środowisku polonijnym było najgłośniej.

Po jednej stronie Rivaldo, po drugiej między innymi Jacek Krzynówek i Sebastian Mila. 22 września w Chicago doszło do wyjątkowego spotkania piłkarskich legend. Na stadionie SeatGeek w Bridgeview zagrała Polska z Brazylią.
Gościem Radia Deon był piłkarz Jacek Krzynówek. Legenda polskiej piłki nożnej podkreśla, że nigdy się nie zmienił. Po zakończeniu kariery sportowej twardo stąpa po ziemi. W świadomości kibiców zaistniał jako wybitny piłkarz, ale równocześnie skromny człowiek

W drużynie Polski zagrali między innymi: Citko, Frankowski, Kosowski, Krzynówek, Majdan, Matysek, Żewłakow, Mila, Smolarek, Szymkowiak.

W drużynie Brazylii nie zabrakło takich gwiazd jak: Rivaldo, Hermes, czy Giovanni! Mecz zakończył się remisem: 3 do 3 po rzutach karnych.

REKLAMA REKLAMA

W sobotę  8 czerca Chicago Bears celebrowały 100. rocznicę powstania.
Podczas uroczystości, które miały miejsce w Donald E.Stephens Convention Center w Rosemont, 96 letnia właścicielka drużyny, Virginia McCaskey z sentymentem wspominała początki swojej przygody z Niedźwiedziami, która rozpoczęła się w 1983 roku. Dzień przepełniony był różnymi atrakcjami. Fani mieli okazję spotkać się z takimi legendami jak Mike Ditka, Richard Dent, Gale Sayers, Dick Butkus i wieloma innymi. Uroczystości trwały dwa dni.

W dniach od 13 do 15 lipca odbyły się jedne z najbardziej prestiżowych regat w Stanach Zjednoczonych. Na starcie 111. Macinac Race, wyścigu z Chicago do Mackinac Island stanęły cztery polonijne jachty, w tym Erizo De Mar pod dowództwem Antoniego Czupryny z Joseph Conrad Yacht Club.

W wyścigu na wyspę Macinac czwarte miejsce zajęła załoga Erizo De Mar płynąca pod banderą Joseph Conrad Yacht Club. Jak mówi na antenie Radia Deon właściciel łodzi, Tony Czupryna, klub w tym roku się reaktywuje, wraz z nową załogą i nowym komandorem

Macinac Race to coroczny, wciąż najdłuższy na świecie po akwenie śródlądowym, wyścig łódek. Trasa w linii prostej to prawie 290 mil morskich czyli 333 mile lądowe. Pokonanie 536 kilometrów wymagającego dużych umiejętności żeglarskich jeziora to spore wyzwanie dla żeglarzy. Droga regat prowadzi z przystani tuż przy Navy Pier aż do wyspy Mackinac, miejsca, gdzie jezioro Michigan łączy się z jeziorem Huron.

Andrzej Fonfara, pięściarz, który podjął decyzję o zakończeniu kariery w wieku zaledwie 30 lat, realizował się w nowych projektach. Sportowiec zadebiutował na srebrnym ekranie. W filmie „Fighter”Piotra Stramowskiego, który wcielił się w rolę zawodnika MMA, przygotowującego się do ważnej walki, Andrzej został trenerem
„Fighter” to buzujące od adrenaliny kino walki, wypełnione akcją, emocjami i prawdziwą plejadą sław. Jak twierdzi Andrzej Fonfara, boks ma coś w sobie z aktorstwa, dlatego przed kamerą poradził sobie równie dobrze jak w ringu

Premiera miała miejsce w kinach od 19 lipca.

Team Fetela Rally Team wykonał świetna pracę. Piotr Fetela i Dominik Jóźwiak zajęła 4 miejsce w klasyfikacji generalnej New England Forest Rally.  Na antenie Radia Deon Piotr Fetela przyznał, że New England Forest Rally był bardzo wymagającym rajdem.

Polacy na metę dotarli za trzema samochodami, tuż przed Olivierem Solbergiem, który na trasie musiał zmierzyć się z wieloma trudnościami

Na trzy rundy przed końcem ARA National Championship polska załoga zajęła drugie miejsce ze stratą 10 punktów do Davida Higginsa i Craiga Drew.

W niedzielę 4 sierpnia w Des Plaines odbył się charytatywny Camp dla Filipka. To wydarzenie sportowo-kulturalne, które miało na celu wspomóc leczenie Filipa Szczęsnego, który ucierpiał w wypadku samochodowym. W dniu eventu organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji sportowych i nie tylko.
O przebiegu wydarzenia mówił na antenie Radia Deon Marcin Danych, twórca projektu Areny NBA Tour. Jak zaznaczał, impreza spełniła oczekiwania organizatorów, w związku z tym na pewno w najbliższym czasie takie przedsięwzięcia będą się jeszcze odbywać

W trakcie imprezy organizatorzy zorganizowali wiele konkursów, loterię fantową oraz licytacje np. koszulek z autografami znanych sportowców, między innymi Zbigniewa Bońka, czy reprezentacji Legii Warszawa.

24-letni Dawid Bosak mistrz amatorów federacji WBC 21 września podczas gali boksu w Rosemont, zadebiutował w ringu zawodowym. Na co dzień polski zawodnik trenuje pod czujnym okiem Martina Carrillo w klubie Rico’s Fitness and Boxing w Des Plaines.
Wychowanek warszawskiej Legii Dawid Bosak, utalentowany, zadziorny, pewny siebie pięściarz, wśród amatorów stoczył ponad osiemdziesiąt walk w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. W 2018 roku zdobył prestiżowy pas federacji WBC. Jak mówił na antenie Radia Deon, jest spragniony tytułu mistrza świata wśród zawodowców

Walkę wieczoru stoczyli Tommy „White Lightning”Hughes i Mike Gawronski.

W piątek 29 listopda o godzinie 6:30 pm w Allegra Banquets & Catering odbyła się wielka Gala Black Friday Black Tie HYPER z okazji 10-lecia istnienia Hyper Fight Fitness. W trakcie trwania imprezy rozegrano sześć ekscytujących meczów bokserskich, w których walczyli będą sportowcy klubu. Wieczór uświetniła doskonała muzyka, smaczne jedzenie i znakomici goście.
Na antenie Radia Deon trener bokserski Bogdan Maciejczyk wspominał początki powstawania klubu i współpracy z chicagowskim bokserem, Andrzejem Fonfarą.

Organizatorzy Black Friday Black Tie HYPER Gala przygotowali przyjęcie na około trzysta gości. Podczas imprezy nie zabrakło atrakcji. Rozdane zostały także nagrody przyznane w pięciu kategoriach.

Redakcja Radia Deon

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, Facebook.com, Twitter.com

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

13 grudnia 1981 zaczął się w Polsce stan wojenny. Dariusz Olszewski był w środku tych wydarzeń

Opublikowano

dnia

Autor:

Zbliżamy się do obchodów kolejnej rocznicy tragicznych wydarzeń dla Polski walczącej z komunizmem. 13 grudnia Światło Wolności zabłyśnie w naszych oknach, a 18 grudnia odbędzie się uroczysta Msza Św. ku pamięci ofiar stanu wojennego w Bazylice Św. Jacka. W Studiu Radia Deon Dariusz Olszewski, przedstawiciel stowarzyszenia Solidarność Walcząca mówi o wystawach, poświęconych tamtym wydarzeniom.

Wielu z nas pamięta 13 grudnia 1981 r. i wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego ogłaszające wprowadzenie w Polsce stanu wojennego a także strajki i wydarzenia, które miały miejsce w jego następstwie.

Dariusz Olszewski, uczestnik tamtych wydarzeń, zaprasza na wystawę, która będzie dotyczyła historii Solidarności Walczącej i ludzi, którzy ją tworzyli by przeciwstawić się komunistycznej władzy.

„Wielu z tych bohaterów już nie żyje, jak na przykład Jan Pawłowski, który stworzył fenomenalne jak na tamte czasy struktury kontrwywiadu”- mówi Dariusz Olszewski.

REKLAMA REKLAMA

Druga wystawa upamiętnia dzieło i życie Kornela Morawieckiego.

„To co było wyjątkowe w Solidarności Walczącej to idea solidaryzmu między ludźmi i narodami” – podkreśla Gość Radia Deon.

Jako jedyna organizacja podziemia Solidarność Walcząca drukowała ulotki i memoriały w kilku językach, przemycane następnie do innych państw bloku komunistycznego.

„Dzień 13 grudnia obrócił moje życie o 360 stopni”

– mówi Dariusz Olszewski, nawiązując do swoich osobistych wspomnień i przeżyć z tamtego czasu.

Mając 24 lata, nasz Gość uczestniczył w strajku w swojej kopalni, razem z około tysiącem robotników. Po 4 dniach przyjechały oddziały ZOMO by spacyfikować strajk.

Następnie Dariusz Olszewski, pseudonim „Daniel” a później „Major”, nawiązał kontakt ze strukturami podziemnymi we Wrocławiu, był kurierem i nielegalnie przedostawał się do różnych kopalni by przemycać tzw. „bibułę”.

Był także ochroniarzem Kornela Morawieckiego i uczestniczył w różnych, ryzykownych akcjach i tzw. „zadymach”. W podziemiu działał przez 6 lat. Był aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa, ale udało mu się uciec.

„Moje zasługi są niewielkie w porównaniu do tego co zrobił Kornel Morawiecki i wszyscy działacze Solidarności Walczącej” – zaznacza Gość Radia Deon – „Myśmy mieli ideę wolnej, solidarnej, niepodległej Polski”.

Obie wystawy będzie można oglądać w kościele na Jackowie. 18 grudnia, o 12.30 w południe w Bazylice Św. Jacka zostanie odprawiona uroczysta Msza Św.

Serdecznie Zapraszamy!

Dariusz Olszewski, ur. 13.05.1957 we Wrocławiu. W latach 1978–1981 był ratownikiem górniczym KGHM w Lubinie, Stacja Ratownictwa Górniczego w Zakładach Górniczych Rudna w Polkowicach.

W dniach 14–17.12.1981 był uczestnikiem strajku w ZG Rudna, 19.12.1981 został zwolniony.

Od grudnia 1981 do 1984 działał w podziemiu jako kolporter i organizator sieci kolportażu w Zagłębiu Miedziowym i we Wrocławiu podziemnych pism, m.in. „Z Dnia na Dzień”, „Solidarność Walcząca”, „Biuletyn Dolnośląski”, „BIS”.

Od czerwca 1982 do 1990 członek Solidarności Walczącej. W latach 1982–1986 był organizatorem i przywódcą grupy samoobrony (ochrona zebrań Rady Politycznej SW, ochrona Kornela Morawieckiego, walka z ZOMO w czasie manifestacji).

31.08.1982 uczestniczył w manifestacji we Wrocławiu. W latach 1983–1986 drukował znaczki Poczty Podziemnej SW.

9.07.1986 wziął udział w akcji na rzecz uwolnienia Władysława Frasyniuka, ukarany przez kolegium ds. wykroczeń na 3 mies. aresztu z zamianą na grzywnę.

W 1986 był ochroniarzem W. Frasyniuka. W latach 1982–1986 był kilkakrotnie zatrzymywany, poddawany rewizjom.

Od 1986 przebywa na emigracji w USA; pracując jako kierowca tirów.

W latach 1986–1990 był zagranicznym przedstawicielem SW w USA, organizatorem pomocy materialnej dla SW; organizatorem wystaw i spotkań polonijnych (m.in. w Chicago).

W latach 1987–1988 współorganizator oraz uczestnik akcji na rzecz uwolnienia K. Morawieckiego (m.in. demonstracja przed konsulatem PRL w Nowym Jorku, przed Białym Domem w Waszyngtonie).

W 1988 współorganizował pobyt w USA deportowanego z Polski K. Morawieckiego.

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007).

W latach 1984–1986 był rozpracowywany przez Wydz. II WUSW w Wrocławiu w ramach SOS krypt. Aster.

 

Źródło: informacja własna, Encyklopedia Solidarności
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Wyciągnięty z jeziora Michigan Krzysztof Szubert miał ranę głowy. Czy został brutalnie zamordowany?

Opublikowano

dnia

Autor:

Według nowej informacji przekazanej przez policję, Krzysztof Szubert, miał ranę szarpaną z prawej strony głowy. 21-letni Polak z Tychów, poszukiwany od niedzieli, został znaleziony martwy w jeziorze Michigan na popularnej plaży Oak Street w Chicago tuż przed 2.00AM w środę.

Chicagowska policja prowadzi dochodzenie w sprawie śmierci Polaka, która od początku nie była traktowana przez śledczych jako zwykłe utonięcie.

Ujawniono, że Krzysztof Szubert miał ranę szarpaną z prawej strony głowy. Śledztwo bierze więc pod uwagę zarówno wypadek, który spowodował uraz jak i udział osób trzecich, łącznie z morderstwem.

W czwartek rodzina Krzysztofa wydała oświadczenie. Siostra mężczyzny, Anna Szubert, powiedziała, że jej brat był „dobrym, wrażliwym, inteligentnym dzieckiem” i był „słońcem jej rodziców na starość”.

REKLAMA REKLAMA

„Był praktykującym katolikiem, modlącym się kilka razy dziennie, był uczynny, wszystkim pomagał, nie potrafił kłamać” – napisała.

„Uwielbiał fotografię, jazdę na rowerze, bieganie, spacery. Jako dziecko pływał, nie brał narkotyków, nie palił, nie miał jeszcze dziewczyny”.

Wg Anny Szubert, Krzysztof często komunikował się z rodziną i liczył dni do powrotu do domu jeszcze w tym miesiącu.

Krzysztof Szubert był biznesmenem i od listopada pracował w Chicago.

Według oficjalnych informacji zaginął około godziny 9:45 wieczorem w sobotę podczas świątecznej imprezy w barze River North Howl at the Moon.

„Widziałem, jak tam stał, a chwilę później go tam nie było” – powiedział jego przyjaciel Michał Wojasiński. „Nikt nie widział, jak wychodził. Następnego dnia, w niedzielę, poszedłem do jego pokoju i zapukałem do drzwi – był pusty – nie było go”.

Władze twierdzą, że około 1:55AM w środę policja odpowiedziała na wezwanie dotyczące 21-letniego mężczyzny, którego znaleziono niereagującego w wodzie w pobliżu 1000 przecznicy North DuSable Lake Shore Drive.

Mężczyzna został przewieziony do pobliskiego szpitala, gdzie potwierdzono jego zgon – poinformowała policja.

„My w Howl at the Moon jesteśmy zasmuceni tym, co stało się z młodym mężczyzną i składamy najgłębsze kondolencje jego rodzinie” – powiedział rzecznik firmy w oświadczeniu.

We wtorek niektórzy ze współpracowników Szuberta wywiesili ulotki w pobliżu baru z informacją, że jest poszukiwany.

Szubert pracował w dziale IT dla Knapp Incorporated, globalnej firmy technologicznej. Od 12 listopada przebywał w USA, pracując nad projektem w Joliet.

W sobotę wraz z kilkudziesięcioma współpracownikami pojechał imprezowym autobusem do centrum Chicago na firmowe przyjęcie bożonarodzeniowe.

Imprezę skończyli w Howl at the Moon. Jego współpracownik powiedział, że Krzysztof zniknął z baru około 9:30 wieczorem i od tego czasu go nie widziano.

Ostatni kontakt z rodziną nawiązał 3 grudnia. Dzień później żaden z jego telefonów nie odpowiadał.

Polak miał wrócić do kraju 17 grudnia.

 

Źródło: nbc, fox32
Foto: YouTube, SOS Zaginięcia
Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkańcy powiatu Lake o niskich dochodach mogą dostać pomoc w opłaceniu rachunków

Opublikowano

dnia

Autor:

Community Action Partnership powiatu Lake organizuje dwa nadchodzące wydarzenia, aby pomóc ludziom o niskich dochodach ubiegać się o programy pomocy energetycznej.

Pierwsze odbędzie się w sobotę 17 grudnia w godzinach od 9:00AM do 12:00 w biurze Avon Township, 433 E. Washington St., Round Lake Park. Drugie wydarzenie zaplanowano na 14 stycznia w godzinach od 9:00AM do 12:00 w kościele New Life Fellowship Church, 204 N. Genesee St., Waukegan.

Personel będzie dostępny, aby pomóc rodzinom ubiegającym się o pomoc w zakresie mediów i wody/kanalizacji.

Wnioskodawcy muszą przedstawić potwierdzenie dochodu brutto wszystkich osób w domu z ostatnich 30 dni, w tym różnych form pozyskiwanej pomocy, kopie aktualnych rachunków za ogrzewanie, prąd i wodę/kanalizację.

REKLAMA REKLAMA

Skontaktuj się z May Merz, (847) 249-4330 lub odwiedź stronę caplakecounty.org, aby uzyskać więcej informacji.

 

Źródło: dailyherald
Foto: istock/Inside Creative House
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

styczeń 2020
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu