Połącz się z nami

audycje

Parada talentów w szkole św. Błażeja. „Paroletnie dzieci zachowywały się na scenie jak doświadczeni artyści'”

Opublikowano

dnia

Pierwsza edycja Parady talentów odbyła się w polskiej szkole sobotniej im. św. Błażeja w Summit. W konkursie wzięły udział przedszkolaki, uczniowie szkoły podstawowej oraz licealiści, którzy popisywali się swoimi zdolnościami w tańcu, śpiewie, grze na instrumentach oraz recytacji poezji.

Relacja Andrzeja Baraniaka

W Paradzie talentów zorganizowanej pod hasłem “Wszyscy święci balują w niebie” wystąpiło 32 uczestników. Pod wrażeniem poziomu występów był przewodniczący jury, wicemarszałek zbliżającej się Parady 3 Maja, Henryk Janik.

“Jestem zauroczony tymi dziećmi i młodzieżą. Niejednokrotnie paroletnie dzieci zachowywały się na scenie jak doświadczeni artyści. Jestem pełen uznania dla ich odwagi i umiejętności scenicznych (…) Duże uznanie należy się dyrektor szkoły Małgorzacie Tys za zorganizowanie tej imprezy. To kolejne bardzo udane wydarzenie artystyczne, którego jesteśmy świadkami w tej szkole” – powiedział Henryk Janik.

REKLAMA REKLAMA

Galeria zdjęć

Laureatem głównej nagrody w kategorii wiekowej od przedszkola do 3 klasy zdobył Kacper Liszka z kls II c za recytację wiersza “Lokomotywa” Juliana Tuwima. Dodatkowo uczeń otrzymał specjalne wyróżnienie od dyrektor szkoły za bezbłędne opanowanie pamięciowe bardzo długiego tekstu. Drugie miejsce w tej kategorii zajęła Maya Aksamit, trzecie Julia Kwak. Angela Lopez otrzymała wyróżnienie. Pośród uczniów klas czwartych do siódmych zwycięzcą został Nataniel Żołądek z klasy IV d za mistrzowskie wykonanie recytacji Inwokacji Pana Tadeusza.

Za grę na skrzypcach drugie miejsce przypadło Ewelinie Cudzich z klasy VII c. Nagrodę trzeciego miejsca otrzymała Monika Miętus z klasy IV a, która zaśpiewała sztandarowy przebój dziecięcy “Puszek Okruszek”. Pośród uczniów klas ósmych i licealnych występem wokalnym pierwsze miejsce wywalczyła Natalia Ptaszek z klasy XI, która w tym roku została również Drugą Damą Dworu oraz Miss Obiektywu podczas tegorocznych wyborów Królowej Parady 3 Maja. Drugie miejsce przypadło tancerzom Weronice Nowak i Marcinowi Kowalikowi z klasy IX c.

Konkurs poprowadziła Danuta Kurek. Sponsorem nagród finansowych była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Szkoła im. św. Błażeja w Summit to prężnie działająca placówka, która jest organizatorem wielu konkursów i innych inicjatyw angażujących dzieci i młodzież polonijną, w tym polonijnej olimpiady geograficznej, której laureaci otrzymali indeksy Uniwersytetu Marii Curie Sklodowskiej w Lublinie. W tym roku w szkole św. Błażeja miała miejsce I edycja Międzynarodowego Konkursu “Ścieżkami życia Marii Curie-Skłodowskiej”. Uczniowie placówki w Summit wielokrotnie zostawali laureatami ogólnoamerykańskiego konkursu na kartkę bozonarodzeniową.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

REKLAMA REKLAMA

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu