Połącz się z nami

Newsroom

Zrób sobie prezent. Wymień polski paszport. Nowy dokument na stulecie odzyskania niepodległości

Opublikowano

dnia

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) przygotowuje w przyszłym roku prezent dla wszystkich obywateli. Z okazji stulecia odzyskania niepodległości zostanie wydany nowy paszport. Zawiera nie tylko nowoczesne rozwiązania w dziedzinie zabezpieczeń, ale również oddaje hołd wielkim działaczom niepodległościowym.

O nowym dokumencie opowiadał dyrektor Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych Jakub Skiba. Podaje on dwie przyczyny dla których dokument w przyszłym roku zostanie wymieniony.

„Robimy sobie jako Polacy prezent i dajemy sobie możliwość uzyskania pięknego dokumentu z którego będziemy dumni. Druga sprawa. Każde państwo wymienia wzory dokumentów urzędowych w tym oczywiście paszportu ze względów bezpieczeństwa. Na całym świecie technologia rozwija się coraz szybciej i z tego względu jest nieustanny wyścig. Chodzi o to, żeby te dokumenty były odpowiednio zabezpieczone i nie dawały się podrobić”.

Według obecnych przepisów nowy paszport nie będzie dostępny dla każdego. Jakub Skiba dodaje, że mają się one zmienić.

„W tym momencie możemy się ubiegać o wymianę paszportu w okresie nie wcześniej niż pół roku przed upływem utraty jego ważności. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje zmianę tych przepisów, właśnie po to, żeby chętni mogli ten paszport uzyskać”.

Dokument będzie gotowy do druku w marcu przyszłego roku, jednak musi zostać sprawdzony przez polskie placówki dyplomatyczne na całym świecie

„Paszport będzie gotowy w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych od końca marca, natomiast dostępny będzie trochę później. Będziemy musieli przejść parę urzędowych procedur. Niezbędna będzie notyfikacja polskiej dyplomacji czyli Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz placówki dyplomatyczne we wszystkich krajach świata”.

[youtube id=”nDm6RbTyxoM” width=”620″ height=”360″]

Dyrektor PWPW ma nadzieję, że Polacy, w tym mieszkający poza granicami Polonusi, będą mogli skorzystać z dokumentu latem przyszłego roku.

„Może się uda udostępnić ten paszport w okresie wakacyjnym”.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych od blisko stu lat realizuje projekty z punkty widzenia bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Krajowym i zagranicznym klientom oferuje produkty zabezpieczone o najwyższej światowej jakości. Należą do nich między innymi banknoty, dokumenty, znaki akcyzy i znaczki pocztowe.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News USA

Szef amerykańskiej dyplomacji wyznaczył priorytety polityki zagranicznych USA

Opublikowano

dnia

Wśród priorytetów polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych sekretarz stanu Anthony Blinken wymienił zakończenie pandemii koronawirusa, walkę o interesy amerykańskich pracowników i przeciwstawienie się rosnącej potędze Chin.

Blinken zapowiedział wspieranie demokracji na świecie. Stwierdził też, że dyplomacja będzie w centrum polityki zagranicznej USA. Podczas wystąpienia w Departamencie Stanu Antony Blinken zapewnił, że Stany Zjednoczone powrócą do zaangażowania w sprawy międzynarodowe.

Podkreślał konieczność pokonania Covid-19 i zbudowania bardziej stabilnej gospodarki. Sekretarz stanu USA dodał, że interes amerykańskich pracowników będzie w centrum polityki zagranicznej i handlowej USA.

Blinken ubolewał, że na świecie ma miejsce erozja demokracji oraz wzrost tendencji autorytarnych. „Będziemy nagradzać demokratyczne działania, ale nie będziemy promować demokracji poprzez kosztowne interwencje militarne albo próby obalania autorytarnych reżimów za pomocą siły” – zapewnił.

Blinken powiedział, że choć Rosja, Iran czy Korea Północna stwarzają dla USA poważne wyzwania to relacje z Chinami stanowią największy geopolityczny test dla Ameryki. „Chiny są jedynym krajem z ekonomiczną, dyplomatyczną, militarną i technologiczną potęgą, by poważnie zagrozić stabilnemu i otwartemu porządkowi międzynarodowemu” – stwierdził szef amerykańskiej dyplomacji. Blinken dodał, że relacje USA z Chinami będą oparte na współpracy gdzie to możliwe i antagonistyczne gdzie będzie to konieczne.

 

źródło: IAR
foto: Flickr/U.S. Embassy Nigeria

Czytaj dalej

News Polska

Są trzy powody, aby wiosną wrócić do normalności i zakończyć tą całą pandemię

Opublikowano

dnia

Główny doradca polskiego premiera do spraw Covid-19 profesor Andrzej Horban powiedział, że zbliża się czas zakończenia epidemii. Jego zdaniem są trzy powody, dla których na wiosnę będzie można mówić o powrocie normalności.

Ekspert wymienił między innymi dużą liczę osób, która już przechorowała Covid-19, czyli około 20-30 procent Polaków. „W związku z tym zaczynamy osiągać pierwszy próg odporności społeczeństwa” – wyjaśnił ekspert.

Profesor Andrzej Horban jako drugi pozytywny czynnik widzi akcję szczepień, zwłaszcza wśród seniorów. „Unikniemy powodu zamykania kraju, czyli będziemy mieli odporną grupę seniorów” – argumentował.

Przewodniczący Rady Medycznej dodał, że trzecia kwestia dotyczy klimatu. „Na wiosnę i latem mamy bardzo długi czas operowania światła słonecznego” – powiedział Andrzej Horban.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia mamy w Polsce ponad 1 milion 391 tysięcy osób, które uznano za ozdrowieńców. Dodatkowo wykonano ponad 2,8 miliona szczepień przeciw Covid-19, z czego ponad 1 milion osób otrzymało już drugą dawkę szczepionki.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych na początku tego roku, w szczycie kolejnej fali pandemii, wykrywano w USA nawet 300 tysięcy infekcji dziennie. W ostatnich tygodniach liczba ta spadła do około 70 tysięcy. Amerykański rząd przyspieszył też szczepienia.

Do poszczególnych stanów dostarczono już 75 milionów dawek szczepionki, z czego 63 miliony zostały wykorzystane. Amerykański rząd zamówił 300 milionów podwójnych dawek szczepionki (czyli dla 90 procent populacji), które mają być dostarczone do końca lipca.

źródło: IAR
foto: wikipedia.com, flickr/Hospital CLÍNIC,

Czytaj dalej

News Polska

Gdzie leży święty bohater Polski generał Fieldorf „Nil”? Mija rocznica jego egzekucji

Opublikowano

dnia

Mija 68. rocznica egzekucji generała Augusta Fieldorfa „Nila” w więzieniu na warszawskim Mokotowie.

Był organizatorem i szefem Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, jednym z najbardziej zasłużonych żołnierzy Armii Krajowej i polskiego podziemia niepodległościowego, a także żołnierzem Legionów Józefa Piłsudskiego.

Jarosław Wróblewski z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL podkreśla, że generał Fieldorf był charyzmatycznym dowódcą Kedywu. Historyk wyjaśnia, że ten zbrojny oddział Armii Krajowej walczył bezpośrednio z Niemcami, między innymi wykonując wyroki.

Generał Fieldorf odpowiadał za brawurową akcję – zabicia kata Warszawy Frantza Kutschery.

Jarosław Wróblewski podkreśla, że egzekucja generała Fieldorfa właśnie w mokotowskim więzieniu miała zastraszyć innych żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Komuniści chcieli pokazać więzionym tam żołnierzom z batalionu „Zośka” i „Parasol”, że mogą zginąć podobnie, jak generał Fieldorf.

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL – na terenie dawnego mokotowskiego więzienia – znajdują się pamiątki po generale Fieldorfie „Nilu” przekazane przez jego rodzinę. Dwa lata temu odnaleziono również fragmenty szubienicy, na której wykonano wyrok na generale.

Mimo wieloletnich poszukiwań, ciało generała „Nila” nie zostało dotąd odnalezione. Przy murze muzeum, na którym znajduje się wizerunek generała Fieldorfa, zapalane są dziś znicze i składane kwiaty.

 

źródło: IAR
foto: wikipedia.pl,

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne