Połącz się z nami

News Chicago

Z tych zajęć wyniesiesz ogromną wiedzę. Lucyna Bzowska i Urszula Gawlik zapraszają na Akademię Dwujęzyczności

Opublikowano

dnia

W dniach od 18 do 20 listopada 2017 w Chicago odbędzie się trzeci zjazd Akademii Dwujęzyczności. Wszyscy polonijni nauczyciele, którzy chcą się dowiedzieć, w jaki sposób pracować z dzieckiem posługującym się dwoma językami, mogą zgłosić swój udział w spotkaniach. Zapraszają na nie Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP i Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce.

Do uczestnictwa w programie zachęcała Lucyna Bzowska, nauczycielka, instruktorka tańca ludowego i trenerka nauczycieli. Sama od ponad dwudziestu lat wdraża pedagogikę zabawy w proces dydaktyczny

„ Próbujemy szukać takich metod, które przeniosą folklor do edukacji. Tak, żeby na bazie muzyki, rymowanek, wyliczanek i tradycyjnych zabaw ludowych robić dydaktykę. Oznacza to uczenie przy okazji. To są metody, które pozwolą się uczyć dzieciom języka bez wysiłku. To jest naszym celem”.

Dyrektor szkoły im. Tadeusza Kościuszki i wiceprezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Urszula Gawlik zapewniała, że zajęcia prowadzą profesjonaliści. Ze spotkań można więc wynieść ogromną wiedze na temat metod nauczania

„Przygotowujemy nauczycieli do pracy z dziećmi dwujęzycznymi. Na pewno te metody, z którymi przyjeżdżają nasi trenerzy z Polski są tymi, na które czekamy. To są zajęcia, z których wyciągamy najbardziej efektywne i najbardziej potrzebne dla nas narzędzia pracy”.

Dzieci uczą się języka bez wysiłku

Lucyna Bzowska zapraszała do udziału w spotkaniach wszystkich pracujących z polonijnymi dziećmi. Niezależnie od poziomu nauczania

„W zajęciach mogą uczestniczyć nauczyciele pracujący z dziećmi w wieku przedszkolnym jak i ci uczący licealistów. Naszą rolą jest tak dobrać metody, żeby i jedni i drudzy z czymś atrakcyjnym dla siebie wyszli”.

Urszula Gawlik zachęcała także do udziału w ósmej polonijnej edycji konkursu ortograficznego ”Dyktando 2017”. Przekonywała, że nie będzie to stresujący test, ale zabawa, w której każdy będzie mógł sprawdzić swoje językowe umiejętności

„Absolutnie, nie ma żadnego strachu. Zapraszamy wszystkich chętnych. Biorą w nim udział nie tylko nauczyciele. Najpierw piszemy dyktando, potem czaka nas wiele ciekawych łamigłówek ortograficznych, gier, konkursów i zabaw. Następnie ogłaszamy wyniki. Na zwycięzców czekają  cenne nagrody”.

Akademia Dwujęzyczności to cykl 45 godzin dydaktycznych. Skierowana jest do osób, które pracują w szkołach i przedszkolach polonijnych na terenie USA  jako nauczyciele lub wykonują inny zawód związany z nauczaniem dzieci polonijnych (psycholodzy, logopedzi).

Trzeci zjazd Akademii Dwujęzyczności odbędzie się w  dniach  18 – 20 listopada 2017.

„Dyktando 2017” odbędzie się w niedzielę 29 października w Polish National Alliance przy 6100 N. Cicero. Ave. Il 60646. Początek o 1.30 po południu.

Wszyscy chętni do udziału w dyktandzie polonijnym mogą rejestrować się na stronie dyktandochicago@gmail.com do 25 października.

Dodatkowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy można uzyskać na stronie internetowej www.odn.swp.pl

Marta Kedzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

 

News Chicago

Budżet powiatu Cook na 2025 rok zawiera zwiększone finansowanie aborcji

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisarze powiatu Cook jednogłośnie przyjęli w czwartek budżet na 2025 rok w wysokości 9,94 miliarda dolarów. W ramach dokumentu przewidziano dodatkowe środki na usługi tzw. „zdrowia reprodukcyjnego”, co jest reakcją na potencjalne zmiany w federalnej ochronie tych praw, jakie mogłyby nastąpić podczas prezydentury Donalda Trumpa.

Jedną z najważniejszych poprawek do budżetu, forsowaną przez demokratyczną komisarz Bridget Degnen, było przeznaczenie 2 milionów dolarów na dotacje dla organizacji społecznych świadczących kompleksowe usługi tzw. „zdrowia reprodukcyjnego”. Środki te mają pokryć koszty związane z podróżami, zakwaterowaniem oraz opieką medyczną dla osób poszukujących aborcji.

Degnen podkreśliła, że decyzja ta wynika z zagrożenia ograniczeniem dostępu do aborcji na poziomie federalnym.  Pomimo jednogłośnego przyjęcia budżetu, jej poprawka spotkała się z oporem republikańskiego komisarza, Seana Morrisona, który jako jedyny zagłosował przeciwko jej uwzględnieniu.

Illinois jako azyl dla zabijania nienarodzonych

Po unieważnieniu orzeczenia Roe v. Wade przez Sąd Najwyższy USA w 2022 roku, wiele stanów w Środkowym Zachodzie i na Południu wprowadziło zakazy aborcji lub znaczące ograniczenia. Illinois, gdzie prawa do aborcji są chronione, stało się miejscem, do którego kierują się osoby z innych stanów w poszukiwaniu opieki reprodukcyjnej.

Według Guttmacher Institute, Illinois przyjmuje najwięcej osób spośród wszystkich stanów w kraju, które podróżują, aby przeprowadzić aborcję. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na te usługi, dotacje powiatowe mają wesprzeć organizacje takie jak Chicago Abortion Fund (CAF), które już teraz zmagają się z ograniczonymi środkami.

Dr Allison Cowett, dyrektor medyczny Family Planning Associates, wskazała, że dodatkowe fundusze pozwolą nie tylko na pokrycie kosztów aborcji, ale również na wsparcie pacjentek w dotarciu do klinik.

Inwestycje w inne obszary społeczne

Budżet powiatu Cook na 2025 rok przewiduje także:

  • Fundusz pomocy dla właścicieli domów15 milionów dolarów na wsparcie osób mających trudności z opłaceniem podatków od nieruchomości.
  • Rozszerzenie dostępu do opieki psychiatrycznej – szczególnie dla pacjentów mówiących po hiszpańsku, którzy obecnie muszą czekać nawet rok na wizytę u specjalisty.
  • Inwestycje w generatywną sztuczną inteligencję – mające na celu usprawnienie pracy urzędów powiatowych.
  • Wsparcie dla społeczności dotkniętych powodzią i migrantów – fundusze na pomoc w odbudowie po powodzi oraz integracji migrantów.
  • Panele słoneczne w obiektach powiatowych – krok w stronę zrównoważonej energii, który ma zmniejszyć koszty operacyjne.

Zarządzanie funduszami federalnymi i stabilność budżetu

Powiat Cook musi do końca 2024 roku rozdysponować 1 miliard dolarów federalnych środków pomocowych w związku z pandemią COVID-19. Do tej pory wykorzystano 84% dostępnych funduszy, a Przewodnicząca Rady Powiatu, Toni Preckwinkle, zapewniła, że powiat dotrzyma wyznaczonych terminów.

Preckwinkle podkreśliła, że plan finansowy powiatu po raz kolejny unika zwolnień pracowników, podwyżek podatków i cięć w kluczowych usługach publicznych.

Budżet powiatu Cook na 2025 rok wejdzie w życie 1 grudnia. Tymczasem władze Chicago, z Burmistrzem Brandonem Johnsonem na czele, wciąż poszukują rozwiązania dla znaczącej luki budżetowej na przyszły rok.

 

ródło: WBEZ
Foto: Official Facebook Page of Cook County Board President Toni Preckwinkle
Czytaj dalej

News Chicago

Chicago przywitało pierwszy śnieg tej zimy. Gęste opady utrudniły warunki na drogach

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek obszar Chicago odnotował pierwsze opady śniegu w sezonie, zaskakując mieszkańców późnym nadejściem zimowej pogody. Według Narodowej Służby Meteorologicznej (NWS), oficjalna stacja na lotnisku O’Hare International Airport zanotowała 2,9 cala śniegu. To pierwsze opady na poziomie co najmniej jednego cala od marca i największa akumulacja od stycznia.

Późne nadejście śniegu

Statystycznie Chicago zwykle doświadcza pierwszego śniegu około 31 października, jednak w tym roku opady przyszły niemal miesiąc później. Pierwsza akumulacja jednego cala lub więcej jest średnio odnotowywana do 7 grudnia, co czyni obecne opady nieco wcześniejszymi niż przewidywana norma.

Ostatni raz miasto miało podobną ilość śniegu 13 stycznia tego roku, kiedy O’Hare zarejestrowało 2,4 cala śniegu dzień po intensywnych opadach o wysokości 4,7 cala.

W czwartkowe popołudnie temperatura zaczęła jednak rosnąć, a opady śniegu przechodziły w deszcz. Biały puch nie ma więc szans by na razie się utrzymać.

Narodowa Służba Meteorologiczna zebrała dane z całego obszaru metropolitalnego. W poszczególnych częściach regionu opady śniegu były zróżnicowane:

Powiat Cook:

  • O’Hare International Airport: 2,9 cala
  • Midway Airport: 2,5 cala
  • Edgewater: 4 cale
  • Garfield Park: 3,6 cala
  • West Ridge: 4 cale
  • Evanston: 4,2 cala
  • Lansing: 2,5 cala
  • Lynwood: 3,3 cala

Powiat DeKalb:

  • DeKalb: 2 cale

Powiat DuPage:

  • Medinah: 1,6 cala
  • Woodridge: 2,2 cala

Powiat Kane:

  • St. Charles: 1,7 cala

Powiat Lake:

  • Park City: 3,2 cala
  • Wauconda: 4 cale

Powiat McHenry:

  • Bull Valley: 3,9 cala
  • Huntley: 2,2 cala

Powiat Will:

  • Joliet: 2,1 cala
  • Mokena: 3 cale
  • Romeoville (biura NWS): 2,2 cala

Indiana (przygraniczne powiaty):

  • Crown Point (Lake County): 2,5 cala
  • Portage (Porter County): 3 cale

 

Źródło: nbc, suntimes
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkańcy Chicago licznie głosowali w pierwszych wyborach do Rady Edukacji

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad połowa zarejestrowanych wyborców w Chicago wzięła udział w historycznych, pierwszych wyborach do Rady Edukacji miasta, które odbyły się 5 listopada. Frekwencja wyniosła 53% i znacząco przewyższyła krajowe normy dla tego rodzaju wyborów, gdzie zwykle głosuje jedynie od 5 do 10% uprawnionych.

Ostateczne dane, opublikowane w środę przez Chicago Board of Elections, pokazują, że 801 878 spośród 1 498 873 zarejestrowanych wyborców wybrało swoich przedstawicieli do 10 okręgów rady szkolnej.

Frekwencja w tych wyborach zaskoczyła obserwatorów, zwłaszcza że wybory do Rady Edukacji zazwyczaj nie przyciągają szerokiej uwagi. Dla porównania, wiosenne wybory do rady szkolnej w Newark zgromadziły zaledwie 3% zarejestrowanych wyborców.

Wybory do Rady Edukacji Chicago odbyły się równocześnie z wyborami prezydenckimi, co przyciągnęło większą liczbę głosujących. Max Bever, rzecznik Chicago Board of Elections, zauważył, że niemal wszyscy wyborcy, którzy oddali głos na członków rady szkolnej, głosowali również w wyścigu prezydenckim, co potwierdza wzrost ogólnej mobilizacji wyborczej. Na wysoką frekwencję mogły wpłynąć także emocje związane z wyborem Rady Edukacji po raz pierwszy, poprzedzone latami starań organizacji społecznych i aktywistów.

Inauguracyjne wybory wprowadziły do rady 10 nowych członków, którzy zostaną zaprzysiężeni w styczniu 2025 roku. Burmistrz Chicago Brandon Johnson ma czas do grudnia na mianowanie 11 kolejnych członków, w tym przewodniczącego, co ostatecznie pozwoli sformować 21-osobową radę.

Wybory te były również rekordowe pod względem wydatków na kampanię. Zebrano niemal 7 milionów dolarów, z czego znaczącą część – co najmniej 1,5 miliona dolarów – przekazał związek Chicago Teachers Union i jego sojusznicy. Z kolei pro-school-choice PAC zgromadził blisko dwa razy więcej.

Takie sumy wskazują na rosnące napięcia i polityczne znaczenie spraw związanych z edukacją publiczną w mieście.

Analiza pokazuje, że wybory do Rady Edukacji Chicago przyciągnęły większe zainteresowanie niż większość innych lokalnych wyścigów. Bever podkreśla, że więcej osób oddało głosy w tych wyborach niż w ubiegłorocznych wyborach uzupełniających czy tegorocznych wyborach samorządowych w lutym.

Eksperci przewidują, że wybory w 2026 roku będą kluczowym testem dla zaangażowania społecznego i przyszłości wyborów do rady szkolnej w Chicago. Choć mogą nie cieszyć się tak wysokim zainteresowaniem, jak tegoroczne, ich nowość i brak urzędujących kandydatów mogą wzbudzić dodatkową energię i emocje.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz

październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu