Połącz się z nami

Newsroom

Katalizatory samochodowe znów na celowniku chicagowskich złodziei. Tym razem Portage i Jefferson Park

Opublikowano

dnia

W Chicago miała miejsce kolejna fala kradzieży katalizatorów samochodowych. Złodziei przyciągają zawarte w nich metale szlachetne. Metropolia jest w czołówce miast, w których dochodzi do kradzieży katalizatorów w samochodach.

Relacja Emilii Sadaj

Tym razem ofiarą padło osiem aut zaparkowanych w dzielnicach Portage Park i Jefferson Park. Kradzieże miały miejsce w ubiegłym tygodniu.

Właścicieli pojazdów czeka spory wydatek. Zakup nowego katalizatora to koszt od kilkuset do nawet 2 tysięcy dolarów. Bez katalizatora auto nie przejdzie testów na emisję spalin.

Jego wycięcie zajmuje złodziejowi minutę i gwarantuje atrakcyjny zysk dzięki zawartym w nim metalom szlachetnym jak platyna, rod, pallad.

Chicago jest miastem, w którym najczęściej dochodzi do kradzieży katalizatorów, wynika z danych z lat 2008 do 2015. Pośród stanów prym wiedzie Kalifornia. Zaraz po nim są Teksas oraz Illinois.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.comdnainfo.com
Foto: commons.wikimedia.org/ Ruben de Rijcke

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Monika Myśliwiec-Gałuszka: wszystko co powinniśmy wiedzieć o Wyborach w Chicago 4 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Już tylko kilka dni dzieli nas od drugiej tury Wyborów Miejskich w Chicago. Wśród nierozstrzygniętych w pierwszym terminie pojedynków oczywiście najbardziej emocjonującą kwestią jest wybór nowego burmistrza Wietrznego Miasta. O polonijnych wyborców jak zawsze dba Monika Myśliwiec – Gałuszka, polska koordynator Komisji Wyborczej Miasta Chicago. W studiu Radia Deon mówi o przebiegu wyborów 28 lutego i przygotowaniach do dnia 4 kwietnia.

W drugiej turze Wyborów Miejskich mogą brać udział wszyscy uprawnieni wyborcy, niezależnie od tego czy oddali swój głos 28 lutego, informuje Monika Myśliwiec – Gałuszka. W tej chwili na aktywnej liście wyborczej jest zarejestrowanych ponad 1,5 miliona osób w Chicago i wciąż ich przybywa.

„W dniu Wyborów także można się zarejestrować”, przypomina polska koordynator Komisji Wyborczej Miasta Chicago.

W pierwszej turze Wyborów Miejskich, tylko niewiele ponad 35% uprawnionych wyborców przystąpiło do głosowania, czyli ponad 566 tys., a więc frekwencja była niska i podobna do wyborów, które odbyły się 4 i 8 lat temu, ocenia Gość Radia Deon Chicago.

Niestety nie ma dostępnych danych jak głosuje Polonia w Chicago, ale Polacy przychodzą oddać głos – mówi Monika Myśliwiec – Gałuszka.

„Zarejestrować się do Wyborów mogą osoby, które są obywatelami Stanów Zjednoczonych i muszą mieć ukończone 18 lat” zaznacza nasz Gość. Absolutnie nie wolno tego robić mając jedynie Zieloną Kartę.

Wiele osób zarejestrowało się do Wyborów nie mając obywatelstwa, przy okazji odnawiania dokumentów w biurze Sekretarza Stanu. Zagłosowanie w takiej sytuacji jest przestępstwem federalnym – podkreśla Monika Myśliwiec – Gałuszka. 

W takim przypadku trzeba jak najszybciej rejestrację unieważnić. W tym celu trzeba skontaktować się z Komisja Wyborczą i wypełnić odpowiedni wniosek. Komisja przekazuje wtedy dokumentację, którą trzeba przedstawić przy staraniu się o amerykańskie obywatelstwo.

W Wyborach 4 kwietnia w 105 obwodowych komisjach wyborczych Polacy mogą liczyć na pomoc językową, jeśli mają taką potrzebę. Będą w nich pracować dwujęzyczni sędziowie elekcyjni.

We wszystkich placówkach Wczesnego Głosowania dostępne są na monitorach elektroniczne karty do głosowania w j. polskim. 4 kwietnia będą one także dostępne we wszystkich 1291 lokalach wyborczych, natomiast z drukowanej karty po polsku będzie można skorzystać w 105 obwodowych komisjach – wyjaśnia polska koordynator Komisji Wyborczej Miasta Chicago.

Wszystkie informacje związane z wyborami są publikowane na stronie w j. polskim pod adresem chicagowybory.com

Jeśli chodzi o głosowanie korespondencyjne, to kartę trzeba wysłać najpóźniej 4 kwietnia pocztą lub kurierem. Można ją także oddać w lokalu wyborczym lub wrzucić do skrzynki wyborczej.

W dniu Wyborów 4 kwietnia lokale wyborcze będą czynne od 6.00 rano do 7.00 wieczorem. Każdy wyborca, który ustawi się w kolejce do głosowania przed godziną 7.00PM, będzie mógł oddać swój głos – zaznacza Monika Myśliwiec – Gałuszka. 

Od 20 marca działają w Chicago placówki Wczesnego Głosowania, w których można głosować przed 4 kwietnia. Są one czynne w dni powszednie od 9.00AM do 6.00PM, w sobotę od 9.00AM do 5.00PM i w niedzielę od 10.00AM do 4.00PM.

4 kwietnia placówki Wczesnego Głosowania będą także otwarte, w takich godzinach jak wszystkie lokale wyborcze.

Aby dowiedzieć się więcej o wczesnym głosowaniu w drugiej turze wyborów miejskich 4 kwietnia, odwiedź: https://www.chicagoelections.gov/en/early-voting.html

W celu rejestracji do głosowania, wyborcy mogą odwiedzić stronę: https://www.chicagoelections.gov/en/register-to-vote-change-of-address.html lub zadzwonić pod
numer (312) 269-7936.

Komisja Wyborcza miasta Chicago nadal poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w obwodowych komisjach wyborczych, w charakterze sędziego elekcyjnego, w drugiej turze wyborów miejskich, 4 kwietnia (wtorek) 2023 r.

Członkami obwodowych komisji wyborczych mogą być obywatele Stanów Zjednoczonych, zarejestrowani do głosowania w Powiecie Cook. Osoby te powinny być biegłe w języku angielskim i polskim oraz posiadać podstawowe umiejętności matematyczne.

Wynagrodzenie sędziego elekcyjnego wynosi 230 dolarów. 

KONTAKT: Monika Myśliwiec-Gałuszka, polishvote@chicagoelections.gov, 312.269.5702 

 

Foto: Komisja Wyborcza Miasta Chicago, istock/andriano_cz

 

Czytaj dalej

News Chicago

Parada Dnia Konstytucji 3-go Maja: 1 kwietnia tuż tuż! Wysłaliście zgłoszenie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja informuje, że tegoroczna, 132. Parada odbędzie się w sobotę, 6. Maja, 2023. Początek Parady – godz. 11:30 przed południem. Parada przejdzie wzdłuż ulicy Columbus Drive, w centrum Chicago. Komitet Parady zaprasza i zachęca wszystkie polonijne organizacje, stowarzyszenia, kluby, szkoły polskie, biznesy, media oraz osoby indywidualne do udziału w tym wyjątkowym, patriotycznym polonijnym wydarzeniu. ZGŁOSZENIA TYLKO DO 1 KWIETNIA.

Kalendarz organizacyjny Parady 2023 roku oraz wydarzeń towarzyszących:

1 kwietnia

Termin przyjmowania zgłoszeń/aplikacji do udziału w Paradzie. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: Komitet Parady Dnia Konstytucji 3 Maja, 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639 lub emailem: info@polishparade.org.

15 kwietnia

Termin nadsyłania prac w konkursie plastycznym z okazji Parady. Zgłoszenia: Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja, 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639 lub emailem: konkurs.parada@gmail.com

30 kwietnia

Koncert Konstytucyjny – Lira Ensemble i Związek Klubów Polskich w USA; Kościół św. Trójcy. Szczegóły w terminie późniejszym.

1 maja

Termin nadsyłania prac w konkursie patriotycznej dekoracji domów i obiektów biznesowych. Zgłoszenia: Komitet Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja, 5835 W.Diversey Ave. Chicago, IL 60639 lub emailem: info@polishparade.org

2 maja

10:00AM Ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Kościuszki, Solidarity Dr, Chicago, IL; organizowana przez Związek Narodowy Polski (PNA).

12:00PM Podniesienie polskiej flagi, Daley Plaza, Chicago, IL.

4 maja

6:30PM Uroczystość z okazji obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja. Konsulat Generalny RP w Chicago.

7:00PM Koncert “ABBA” i Rafał Brzozowski, Elite Club Poland, Copernicus Center

5 maja

6:00PM Bankiet z okazji Dnia Konstytucji 3-go Maja, organizowany przez Polish American Police Association (PAPA), Allegra Banquets

8:00PM „Ten zapach miał kolor niebieski” – Teatr Nasz – spektakl na podstawie książki Grażyny Skoczeń; Dwell Studio Chicago, 7449 W. Irving Park Rd, Chicago, IL 60634

6 maja

8:30AM Śniadanie przed Paradą, Hotel Hilton, Chicago, IL, organizowane przez Chicago Society of the PNA. Szczegóły w terminie późniejszym.

11:30AM Początek Parady, Balbo & Columbus Dr., Chicago, IL

2:00PM Wielki Koncert Konstytucyjny, Chicago Chopin Foundation, Chopin Garten, Grant Park, Michigan Ave. & 11th St. Chicago, IL

7:00PM „Ten zapach miał kolor niebieski” – Teatr Nasz – spektakl na podstawie książki Grażyny Skoczeń; Dwell Studio Chicago, 7449 W. Irving Park Rd, Chicago, IL 60634

7 maja

10:00AM Msza Św. w Intencji Ojczyzny; Kościół Św. Trójcy; 1118 N Noble Street, Chicago, IL; organizator Związek Narodowy Polski (PNA)

2:00PM Bankiet Komitetu Parady Dnia Konstytucji 3-go Maja. Wręczenie nagród w konkursach. Dalsze szczegóły w terminie późniejszym.

5:00PM „Ten zapach miał kolor niebieski” – Teatr Nasz – spektakl na podstawie książki Grażyny Skoczeń; Dwell Studio Chicago, 7449 W. Irving Park Rd, Chicago, IL 60634

20 maja

Otwarcie Wystawy „Back/Home: Polish Chicago” o chicagowskiej Polonii. Chicago History Museum.

Wszystkie informacje oraz formularze zgłoszeniowe na paradę dostępne są na stronie internetowej: www.polishparade.org oraz w siedzibie Związku Klubów Polskich, przy 5835 W. Diversey Ave. Chicago, IL 60639, tel. 773-992-0857 fax.773-745-7278.

Kontakt: Prezes Dr. Łucja Mirowska-Kopeć, tel. 773-396-9242 lub zkppresident@gmail.com.

Elżbieta Sawczuk, Rzecznik Prasowy Komitetu Parady, info@polishparade.org

 

Źródło: informacja własna
Foto: polishparade
Czytaj dalej

News Chicago

Do 1 kwietnia możesz złożyć wniosek do miasta o dotację na założenie i uprawę ogrodu

Opublikowano

dnia

Autor:

Według miasta zgłoszenia do miejskiego programu Community Growers będą otwarte tylko do 1 kwietnia. Jeśli chcesz uprawiać warzywa i owoce w Chicago, złóż wniosek o dotację i ciesz się własną żywnością z miejskiego ogrodu.

Wsparcie finansowe mogą uzyskać zarówno już uprawiający ziemię, jak i nowicjusze. Aplikacja pozwala chętnym osobom zarejestrować się za pomocą podstawowych informacji i podać dalsze szczegóły dotyczące proponowanego projektu.

Inwestycja miasta w program uprawiania ogrodów o wartości 2 milionów dolarów jest opłacona z funduszy pomocy związanej z pandemią, Chicago Recovery Plan, zgodnie z komunikatem prasowym miasta.

Chętni będą oceniani w ramach „konkurencyjnego procesu składania wniosków” przez organizację non-profit NeighborSpace zajmującą się zrównoważonym rozwojem.

Partnerami projektu są również grupy zajmujące się rzecznictwem żywności i rolnictwem miejskim: Chicago Food Policy Action Committee, Community Food Navigator, DePaul Steans Center, Grow Greater Englewood, Advocates for Urban Agriculture, Urban Growers Collective i Windy City Harvest.

Zgodnie z komunikatem prasowym program dla uprawiających ogrody ma na celu zwiększenie dostępności żywności w społecznościach niedoinwestowanych.

Niektóre duże sklepy spożywcze zamykają się po południowej i zachodniej stronie ograniczając dostępność pożywienia.

Aplikacje o dotacje w programie Community Growers można składać tutaj.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube, Community Growers Program, istock/Antonio_Diaz
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

październik 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu