News Chicago
Modyfikowałeś pożyczkę na dom. Przejrzyj dokumenty jeszcze raz. Teraz może cię to dużo kosztować

Modyfikacja pożyczki od nieruchomości jest jednym ze sposobów obniżenia oprocentowania. Warto jednak wiedzieć, że to rozwiązanie jest tymczasowe, a odroczona kwota prędzej, czy później będzie musiała zostać spłacona. Dlatego warto przejrzeć wszystkie dokumenty, aby mieć pewność, że lada moment rachunki nie podskoczą o niebagatelną sumę.
Beata Bukowski od wielu lat pomaga swoim klientom w pożyczkach na nieruchomości i wie, że każdy z nich chce mieć jak najniższe oprocentowanie. Jedną z możliwości zaoszczędzenia jest modyfikacja. Specjalistka tłumaczyła, co to takiego
„Negocjujemy z osobą, która udzieliła nam pożyczki, okres obniżenia oprocentowania. Przyczyną dla której możemy to zrobić, są problemy osobiste: rozwód, utrata pracy lub wysokie rachunki medyczne. Przede wszystkim musimy wykazać, że nie stać nas na spłacenie pożyczki, którą zaciągnęliśmy”
Ekonomistka dodaje, że modyfikacja jest zabiegiem tymczasowym, choć może pomóc tym, którzy chcą zachować swoją nieruchomość a mają cięższy okres w życiu
„Część pożyczki zostaje odroczona przez bank na okres zwykle pięciu lat. Oprocentowanie pozostałej kwoty pożyczki zostaje obniżone”
Beata Bukowski podkreśla również, aby zawsze dokładnie czytać warunki umowy. Zwłaszcza, że po okresie kilku lat będziemy musieli spłacić odroczoną kwotę
„W większości przypadków spłata jest po prostu odroczona – warto więc dokładnie przeczytać dokumenty czego wiele osób nie robi”
Każdy kto chce skorzystać z niskiego oprocentowania pożyczek pod nieruchomości proszony jest o kontakt z Beatą Bukowski pod numerem telefonu 773-321-0008
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, istockphoto.com
News Chicago
Polonia udzieliła oficjalnego poparcia Paulowi Vallasowi w Wyborach Burmistrza Chicago

W środę, 22 marca 2023 roku, Paul Vallas, kandydat na stanowisko burmistrza Chicago odwiedził siedzibę główną Związku Narodowego w Chicago (Polish National Alliance, PNA), gdzie spotkał się z liderami polonijnych organizacji. Prezes Frank Spula, w imieniu polsko-amerykańskiej społeczności udzielił oficjalnego poparcia Paulowi Vallasowi w jego wyścigu po fotel burmistrza Chicago.
W spotkaniu 22 marca uczestniczyła grupa ponad 30 osób, reprezentujących polonijne organizacje polityczne, biznesowe, kulturalne i branżowe. Inicjatorem spotkania był Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej.
Paul Vallas poświęcił najwięcej czasu na omówienie zagadnień związanych z bezpieczeństwem publicznym Chicago, zwiększeniu liczebności policji, poprawie systemu edukacji publicznej, ograniczeniu i niepodwyższaniu podatków oraz uczynienia z Chicago miasta przyjaznego małym i średnim biznesom.
Uczestnicy spotkania pytali, w jaki sposób Paul Vallas zamierza współpracować z chicagowską Polonią po swoim zwycięstwie w wyborach. „Musimy uwzględnić historię polskiej społeczności w naszym programie nauczania – powiedział Vallas – Musimy sprawić, że ludzie w pełni uświadomią sobie, jak wielki wkład w budowę naszego miasta jest zasługą Polonii”.
Inną ważną kwestią było przywrócenie Dnia Pułaskiego do rangi święta w chicagowskich szkołach publicznych. Vallas powiedział „Wychowałem się z Dniem Pułaskiego. Musimy stworzyć kalendarz, który w jakiś sposób uwzględni Dzień Pułaskiego”.
Odpowiadając na pytania zadawane przez liderów polonijnych organizacji, Paul Vallas wielokrotnie podkreślił swoje stanowisko w kwestii poprawy bezpieczeństwa w Chicago oferując kilka konkretnych rozwiązań, jak na przykład patrole policyjne na stacjach CTA oraz zwiększenie stanu liczebnego chicagowskiej policji.
„Najważniejszym priorytetem samorządu jest bezpieczeństwo publiczne. Bezpieczeństwo to podstawowe prawo każdego człowieka. Musimy egzekwować prawo i trzymać niebezpiecznych przestępców z daleka od naszych ulic” – powiedział Vallas.
Po zakończeniu dyskusji, głos zabrał ponownie Prezes Spula zwracając się do Paula Vallasa i przekazując mu oficjalne poparcie chicagowskiej Polonii:
„Zebraliśmy się w tej sali jako liderzy polonijnych organizacji. Chcemy korzystając z tej okazji oficjalnie udzielić Panu naszego poparcia”.
Vallas podziękował za słowa poparcia oraz gorąco zachęcił Polaków mieszkających w Chicago do wzięcia udziału w wyborach.
Wybory burmistrza Chicago odbędą się 4 kwietnia 2023. Już teraz głosy można oddawać we wczesnym głosowaniu.
Paul Vallas ma rozległe doświadczenie w zarządzaniu, przede wszystkim w instytucjach edukacyjnych.
To były dyrektor wykonawczy Illinois Economic and Fiscal Commission (1985-90), dyrektor ds. spraw budżetu miasta Chicago (1990-93), dyrektor Biura Budżetowego miasta Chicago (1993-95), kurator oświaty Chicago Public Schools (1995-2001), kurator oświaty Philadelphia Public Schools (2002-07), kurator oświaty stanowego okręgu w Nowym Orleanie (2007-11).
Pracował w okręgach szkolnych po trzęsieniu ziemi na Haiti i w Chile (2010-12). Był kuratorem szkolnych okręgów w Bridgeport w stanie Connecticut (2012-14), głównym dyrektorem ds. administracji na Chicago State University (2017-18).
To były kandydat w demokratycznych prawyborach na gubernatora w 2002 r. oraz były kandydat na wicegubernatora w 2016 r., były kandydat na burmistrza Chicago w 2019 r.
Ma 69 lat. Urodził się i wychował w Chicago, w rodzinie greckich imigrantów. Uzyskał tytuł magistra wydziału nauk politycznych Western Illinois University.
Foto: Ewa Malcher/Dziennik Związkowy
News Chicago
Obchody 13. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. Rocznicy Mordu Katyńskiego

Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich w USA zaprasza wszystkie organizacje i całą Polonię na uroczystości obchodów 13. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. Rocznicy Mordu Katyńskiego, w niedzielę, 16 kwietnia 2023 roku.
Uroczystości rozpocznie Msza Św. w Bazylice Św. Jacka o godz. 12:30PM.
Złożenie kwiatów i modlitwa o godzinie 2:30PM pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarzu Św. Wojciecha, 6800 N. Milwaukee Ave., Niles, IL 60714. Modlitwę poprowadzi Kapelan ZKP, Ks. Marek Smółka.
Zapraszamy organizacje do wystawienia pocztów sztandarowych.
Prosimy o potwierdzenie udziału w uroczystości, nr.tel.: 773-396-9242.
Lucja Mirowska-Kopeć, Ed. D.
Prezes ZKP
Foto: ZKP, YouTube
News Chicago
Dzisiaj Narodowy Dzień Kojota. Poznaj te zwierzęta i bezpiecznie dziel z nimi sąsiedztwo

Marzec to nie tylko Miesiąc Kobiet czy Dzień Świętego Patryka. Obchodzimy w nim także niezbyt znane święto, którym jest Narodowy Dzień Kojota. Zwierzęta te zamieszkują prawie każde miasto w Stanach Zjednoczonych. Kojoty bytują także licznie w powiecie DuPage i okolicznych przedmieściach. Poznając ich zwyczaje możesz pokojowo dzielić z nimi swoje sąsiedztwo.
W Wheaton nie jest niczym niezwykłym widok kojota kłusującego po chodniku lub przechadzającego się po podwórku sąsiada. Jednak pomimo ich częstego występowania, żaden inny dziki gatunek nie wywołuje u tutejszych mieszkańców tak szerokiego wachlarza emocji.
Niezależnie od tego, czy budzi się strach, podziw, czy po prostu niezrozumienie, kojoty stały się najbardziej kontrowersyjnym elementem przyrody na zachodnich przedmieściach.
Zwolennicy Narodowego Dnia Kojota 23 marca, starają się zmienić to postrzeganie.
Kojoty odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie, utrzymując różnorodność biologiczną.
Kontrolują populacje gryzoni i królików, a nawet pomagają kontrolować przenoszenie chorób. Istotne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tych inteligentnych, zdolnych do adaptacji psowatych i o tym, jak z nimi współistnieć.
Kojoty różnią się od większości innych gatunków dzikich zwierząt na przedmieściach, ponieważ często są uważane za zagrożenie dla ludzi dlatego, że są widoczne.
W rzeczywistości kojoty z natury boją się ludzi i zazwyczaj unikają nas, gdy tylko jest to możliwe. Agresywne zachowanie jest nietypowe i często wynika z kojarzenia ludzi jako źródła pożywienia lub ochrony legowiska młodych szczeniąt.
Powszechnym błędnym przekonaniem ludzi jest to, że kojoty będą polować i zabijać swoje zwierzęta domowe.
Chociaż ataki się zdarzają, w rzeczywistości są one dość rzadkie. Kojoty to padlinożercy, a większość ich diety składa się z małych gryzoni, takich jak myszy, norniki i króliki. Jeśli jednak nadarzy się okazja, wykorzystają też małe, nienadzorowane zwierzę towarzyszące.
Odpowiedzialni właściciele zwierząt domowych powinni zawsze wyprowadzać psy na smyczy i nigdy nie zostawiać ich samych na zewnątrz. Zwierzęta pozostawione na zewnątrz, nawet przy ogrodzonym podwórku, są narażone na drapieżnictwo i niepotrzebne konflikty z kojotami.
Innym nieporozumieniem jest to, że widok kojota w ciągu dnia oznacza, że jest wściekły lub niebezpieczny. Obecnie widywanie ich o każdej porze dnia i nocy jest czymś powszechnym i normalnym.
Według DuPage County Animal Services sezon godowy kojotów zwykle trwa od stycznia do marca, a szczenięta rodzą się w kwietniu i maju. Wiosną i latem możliwe są częstsze obserwacje kojotów w ciągu dnia, ponieważ zwierzęta te mają dzieci do wykarmienia, a zatem muszą intensywniej żerować.
Istnieje wiele sposobów, w jakie mieszkańcy mogą pomóc uniknąć konfliktów i pokojowo współistnieć z kojotami.
Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczasz pojemniki na śmieci i przechowuj karmę dla zwierząt w pomieszczeniach. Usuń karmniki dla ptaków ze swojego podwórka, jeśli w okolicy zauważono kojoty. Karmniki dla ptaków przyciągają wiewiórki i gryzonie, które są ulubionym źródłem pożywienia kojotów. Utrzymuj również grille w czystości, ponieważ resztki jedzenia mogą przyciągać dzikie zwierzęta.
Pamiętaj także, aby zamknąć puste przestrzenie wokół swojej nieruchomości. Kojoty będą wykorzystywać obszary pod werandami i szopami do odpoczynku i wychowywania młodych.
Współistnienie z kojotami to aktywny wysiłek sąsiedzki. Uznając Narodowy Dzień Kojota 23 marca, zwiększamy świadomość i uczymy mieszkańców, jak zapobiegać konfliktom i szanować ten inteligentny gatunek psów.
Dzięki lepszemu zrozumieniu i docenieniu uczymy się, jak z powodzeniem współistnieć z kojotami w naszych dzielnicach i społeczności przez dziesięciolecia.
Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/AMCImages/ Songbird839/ Harry Collins/ Fabiomichelecapelli
-
Prawo imigracyjne1 tydzień temu
Nieudokumentowani imigranci wracają do swoich krajów. Jak się starać o obywatelstwo USA?
-
News USA4 tygodnie temu
Spotkanie Prezydentów Polski i USA z Polakami
-
News USA4 tygodnie temu
Prezydenci Polski i USA o bezpieczeństwie i współpracy
-
News USA4 tygodnie temu
Wypowiedź Prezydenta podczas polsko-amerykańskich rozmów plenarnych
-
News USA4 tygodnie temu
Banknot 2-dolarowy może być wart 4500 dolarów. Sprawdź czy go masz?
-
News USA4 tygodnie temu
Wielka tragedia polskiej rodziny w New Jersey. Ojciec zabił dwoje dzieci, żonę i siebie
-
Zaplanuj finanse6 godzin temu
Jak zaoszczędzić na podatkach? Ruchy finansowe, które warto rozważyć do 15 kwietnia
-
Zaplanuj finanse3 tygodnie temu
Jak zaoszczędzić na podatkach? Ruchy finansowe, które warto rozważyć jeszcze w tym sezonie podatkowym