Połącz się z nami

News USA

Gospodarka amerykańska ma się dobrze. W zeszłym kwartale wzrost wyniósł 4,9%

Opublikowano

dnia

Gospodarka kraju rozwijała się w solidnym tempie 4,9% od lipca do września, gdy Amerykanie przeciwstawiali się wyższym cenom, rosnącym stopom procentowym i powszechnym prognozom recesji. Wg Departamentu Handlu było to najszybsze tempo wzrostu od prawie dwóch lat i ponad dwukrotnie szybsze niż w poprzednim kwartale, kiedy wyniosło 2,1% w skali roku.

Czwartkowy raport na temat produktu krajowego brutto – całkowitej produkcji towarów i usług gospodarki – pokazał, że konsumenci napędzają rozwój, zwiększając swoje wydatki na wszystko, od samochodów po posiłki w restauracjach.

Chociaż bolesna inflacja, która miała miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat, zepsuła pogląd wielu ludzi na gospodarkę, miliony nadal są skłonne wydawać pieniądze na wakacje, koncerty i wydarzenia sportowe.

Solidny wzrost gospodarczy w ostatnim kwartale może jednak okazać się sygnałem krytycznym dla gospodarki, zanim w bieżącym kwartale październik-grudzień rozpocznie się stopniowe spowolnienie, które potrwa do 2024 r. Oczekuje się, że zawrotne tempo ulegnie osłabieniu wraz ze wzrostem stóp kredytów długoterminowych.

Dane dotyczące wzrostu za trzeci kwartał pokazały, że władze federalne, stanowe i lokalne zwiększyły swoje wydatki, a przedsiębiorstwa gromadziły zapasy towarów w magazynach i na półkach, co pomogło przyspieszyć wzrost.

Gospodarka zdołała przyspieszyć w ostatnim kwartale pomimo usilnych wysiłków Fed mających na celu spowolnienie wzrostu i inflacji poprzez podniesienie referencyjnej krótkoterminowej stopy procentowej do około 5,4%, najwyższego poziomu od 22 lat.

Kilku urzędników Fed przyznało w zeszłotygodniowych przemówieniach, że najnowsze dane gospodarcze wykazały przyspieszenie wzrostu gospodarczego w większym stopniu, niż oczekiwano. Mimo to na posiedzeniu w przyszłym tygodniu prawdopodobnie utrzymają swoją podstawową stopę procentową na niezmienionym poziomie.

Szereg czynników pomaga napędzać wydatki konsumentów, które odpowiadają za większość wzrostu gospodarczego. Chociaż wielu Amerykanów nadal odczuwa presję związaną z dwuletnią wysoką inflacją, średnia płaca zaczyna przewyższać wzrost cen i zwiększać zdolność obywateli do wydawania pieniędzy.

Z czwartkowego raportu wynika, że w kwartale lipiec-wrzesień konsumenci hojnie wydali zarówno na towary, jak i usługi. Były pewne jednorazowe czynniki, które zwiększyły wydatki, takie jak hitowe trasy koncertowe Taylor Swift i Beyonce.

Fani wydali średnio 1400 dolarów na bilety lotnicze, pokoje hotelowe i bilety na koncerty Swift, i 1800 dolarów na Beyonce.

Według Departamentu Pracy płace w kwartale kwiecień-czerwiec – ostatnim okresie, za który dostępne są dane – wzrosły o 1,7% w porównaniu z rokiem poprzednim, po uwzględnieniu inflacji. Był to najszybszy kwartalny wzrost od trzech lat.

Jak wynika z zeszłotygodniowego raportu Fed, Amerykanie jako całość również rozpoczęli rok w dobrej sytuacji finansowej. Wartość netto typowego gospodarstwa domowego wzrosła o 37% w latach 2019–2022. Ceny domów poszybowały w górę, a giełda odnotowała największy wzrost w porównaniu z rekordami sprzed ponad 30 lat.

Jednocześnie rodziny korzystały z niezwykle niskich stóp procentowych, które utrzymywały się od recesji spowodowanej pandemią w 2020 r. do końca ubiegłego roku.

Jak wynika z raportu Fed, typowe gospodarstwo domowe – znajdujące się pomiędzy najbogatszym a najbiedniejszym – płaciło 13,4% swoich dochodów na pokrycie odsetek od długów, co stanowi najniższy taki odsetek w historii.

Mimo to konsumenci prawdopodobnie ograniczą swoje wydatki w ostatnich trzech miesiącach roku, a spowolniony rynek mieszkaniowy również wywrze wpływ na gospodarkę.

W tym miesiącu prawie 30 milionów ludzi zaczęło spłacać po kilkaset dolarów miesięcznie kredytów studenckich, co może spowolnić ich zdolność do wydawania pieniędzy.


Gospodarka stoi także przed innymi wyzwaniami, w tym perspektywą zawieszenia działalności rządu w przyszłym miesiącu i gwałtownego wzrostu długoterminowych stóp procentowych od lipca.

Średnia stopa oprocentowania 30-letnich kredytów hipotecznych zbliża się do 8%, co stanowi najwyższy poziom od 23 lat i sprawia, że kupno domu jest poza zasięgiem znacznie większej liczby Amerykanów.

Prezes Fed Jerome Powell podczas dyskusji w zeszłym tygodniu stwierdził, że jest ogólnie zadowolony z ewolucji gospodarki: Inflacja zwolniła do rocznej stopy 3,7% z najwyższego od czterech dekad poziomu 9,1% w czerwcu 2022 r. Jednocześnie stały wzrost i zatrudnienie zapobiegły recesji, którą powszechnie przewidywano pod koniec ubiegłego roku.

Jeśli te tendencje się utrzymają, może to umożliwić osiągnięcie bardzo pożądanego „miękkiego lądowania”, w ramach którego Fed uda się spowolnić inflację do docelowego poziomu 2%, nie powodując przy tym głębokiej recesji.

 

Źródło: suntimes
Foto: istock/Roman Babakin/ Drazen Zigic/ Jacob Wackerhausen/Tero Vesalainen/ megaflopp/

NEWS Florida

Chirurg plastyczny z Florydy spowodował śmierć żony podczas zabiegu kosmetycznego

Opublikowano

dnia

Autor:

Chirurg plastyczny posiadający licencję na wykonywanie zawodu w kilku stanach został aresztowany na Florydzie pod zarzutem zabicia żony podczas przeprowadzania zabiegu kosmetycznego. Dr Benjamin Brown został oskarżony o zabójstwo drugiego stopnia i nieumyślne spowodowanie śmierci na skutek zawinionego zaniedbania.

Hillary Ellington Brown została zabrana do szpitala 21 listopada 2023 r. po nagłym incydencie w trakcie zabiegu kosmetycznego w gabinecie męża i zmarła w szpitalu tydzień później, 28 listopada.

Departament Zdrowia Florydy zawiesił w maju tego roku licencję lekarską Benjamina Browna, powołując się nie tylko na śmierć Hillary, ale także inne przypadki rzekomych błędów w sztuce. Skarga administracyjna złożona przez stan szczegółowo opisuje procedurę, która doprowadziła do śmierci jego żony.

Według śledczych, HillaryBrown przebywała w gabinecie męża o nazwie Restore Plastic Surgery, aby poddać się zabiegowi wzmacniającemu mięśnie, liposukcji ramion, zastrzykom w usta i zabiegom regulacji uszu. Rankiem 21 listopada Hillary rzekomo przygotowała własny roztwór do kroplówki i umieściła go w workach do kroplówki, mimo, że nie miała żadnego przeszkolenia ani licencji medycznej.

W skardze zwrócono uwagę na rzekomy brak odpowiedniego udokumentowania przez Benjamina Browna leków, jakie przyjmowała Hillary. Wiadomo, że kobieta połknęła garść tabletek, w tym valium, zanim zaczęła wykazywać oznaki uspokajającego działania. Po zabiegu wzmacniającym mięśnie, Hillary pomagała, zszywając skórę. Wtedy kobieta stała się niespokojna, a jej stopy zaczęły drżeć.

Mimo to dr Benjamin Brown rzekomo kontynuował zabiegi, wstrzykując żonie większą ilość środka znieczulającego i kontynuując liposukcję. W tym momencie Hillary stwierdziła, że ​​jej wzrok zaczął się zamazywać i powiedziała mężowi, że widzi na pomarańczowo, zanim dostała ataku i straciła przytomność.

Hillary Brown

Po około 20 minutach dr Brown rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową, a asystent medyczny zadzwonił pod numer 911. Hillary została zabrana do szpitala z zatrzymaniem akcji serca z podwyższonym poziomem kwasu mlekowego i „podejrzeniem toksyczności lidokainy”. Nigdy nie odzyskała przytomności.

Ze skargi administracyjnej wynika także, że ​​dwie kobiety złożyły skargi na tego lekarza, twierdząc, że dał im zastrzyki tłuszczu pośladkowego (znane również jako brazylijski lifting pośladków, BBL) pomimo ich wyraźnych oświadczeń, że nie chcą, aby wykonano ten zabieg. Zabiegi te przeprowadzono w latach 2021 i 2022, a przy co najmniej jednym zabiegu Hillary pełniła funkcję nielicencjonowanej asystentki.

Według danych stanowych Benjamin Brown ma także licencję lekarza w Dystrykcie Kolumbii, Wirginii Zachodniej i Wirginii.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: Santa Rosa County Sheriff’s Office, HILLARY ELLINGTON BROWN/FACEBOOK
Czytaj dalej

News USA

Miliony Amerykanów objętych jest alertem. Wysokie temperatury dzisiaj osiągną szczyt

Opublikowano

dnia

Autor:

Wielodniowa fala upałów wciąż dotyka miliony ludzi od Środkowego Zachodu po Północny Wschód. Urzędnicy w wielu stanach ogłaszają stan zagrożenia i wzywają ludzi do podjęcia środków ostrożności w związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami.

Od środowego popołudnia Narodowa Służba Meteorologiczna NWS wydała zalecenia dotyczące upałów dla części co najmniej 15 stanów, w tym kilku dużych miast, takich jak Filadelfia, Columbus i Boston.

Popołudniowe wysokie temperatury a także wysokie najniższe temperatury nocne prawdopodobnie pobiją niektóre dzienne, a nawet miesięczne rekordy, według podaje NWS. Osoby, które nie mają dostępu do niezawodnej klimatyzacji, powinny zadbać o swoje bezpieczeństwo i znaleźć sposób na ochłodzenie się.

Zmiana klimatu zwiększa intensywność i częstotliwość ekstremalnych upałów, których doświadczamy. Gubernator Connecticut Ned Lamont zainicjował stanowy protokół dotyczący upałów. Przewidywano, że w środę w Nowym Jorku maksymalny wskaźnik ciepła, który łączy temperaturę i wilgotność względną wyniesie około 100, a Gubernator Kathy Hochul uruchomiła stanowe centrum operacyjne w sytuacjach kryzysowych.

Burmistrz Bostonu, Michelle Wu, ogłosiła trzydniowy stan nadzwyczajny z powodu upałów w mieście, które również spodziewało się, że wskaźnik upałów osiągnie poziom 90–100. Apelowała, o to by mieszkańcy zadbali o odpowiednie nawodnienie, ograniczyli aktywność na świeżym powietrzu, stosowali kremy z filtrem przeciwsłonecznym i sprawdzali, co się dzieje z ich sąsiadami i bliskimi.

Szkoły publiczne w Buffalo i Rochester ogłosiły w tym tygodniu skrócone zajęcia ze względu na nadmierne upały, natomiast szkoły publiczne w Worcester w Massachusetts zdecydowały się odwołać zajęcia w czwartek i wcześniej zakończyć rok szkolny ze względu na upał.

W wielu stanach otwarto centra chłodzące. Narodowa Służba Meteorologiczna podała, że wysokie ​​temperatury utrzymają się również w nocy, co oznacza, że ​​osoby nie posiadające klimatyzacji nie będą w stanie tak łatwo się ochłodzić i mogą być narażone na jeszcze większe ryzyko związane z upałem.

Urzędnicy Pensylwanii przypominali mieszkańcom o bezpieczeństwie podczas „jednej z najbardziej intensywnych fal upałów, jakie PA widziała od dziesięcioleci”, jak to określił Senator stanu, John Fetterman.

CBS poinformowało, że ponad 15 000 mieszkańców w rejonie Pittsburgha, który objęty jest ostrzeżeniem o nadmiernym upale, nie ma prądu i możliwe, że zostanie on przywrócony dopiero w weekend.

NWS informuje, że pierwsza duża fala upałów w tym sezonie powinna osiągnąć szczyt w czwartek i potrwa do piątku w rejonie Wielkich Jezior i Nowej Anglii. Natomiast w dolinie Ohio i na obszarze środkowego Atlantyku gorąco będzie do weekendu.

O niebezpieczeństwie jakie noszą ze sobą upały i pierwszej pomocy w razie przegrzania lub udaru cieplnego pisaliśmy 17 czerwca.

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Marc Bruxelle/
Czytaj dalej

News USA

Dobra wiadomość: Ceny benzyny powinny spaść jeszcze o 10% przed 4 lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym roku ceny paliwa prawdopodobnie osiągnęły najwyższy poziom, 3,67 dolara za galon, w połowie kwietnia. Ale dzięki złagodzeniu warunków krajowego popytu i podaży, spadają. Według nowej analizy opublikowanej przez głównego ekonomistę RSM Joe Brusuelasa oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach ceny benzyny będą jeszcze niższe.

Biorąc pod uwagę hurtowe ceny benzyny, istnieje możliwość, że krajowe ceny benzyny spadną o kolejne 10% w porównaniu z obecnymi 3,44 dolarami za galon, według głównego ekonomisty RSM, Joe Brusuelasa. To z pewnością wzmocni bilanse amerykańskich rodzin przed letnim sezonem wydatków.

Według American Automobile Association AAA, średni koszt galona zwykłej benzyny wyniósł w środę 3,44 dolara, co oznacza spadek o około 4% w porównaniu z czasem miesiąc temu. Oczekuje się, że ceny spadną jeszcze bardziej w wyniku słabego popytu, gdyż konsumenci wstrzymują wydatki w obliczu utrzymującej się inflacji i rosnącej podaży.

Przez większą część tego roku popyt na benzynę utrzymywał się na poziomie analogicznym do roku 2023, a analitycy uważają, że niepewność gospodarcza może ograniczyć popyt tego lata, uważa rzecznik AAA, Andrew Gross.

Spadające ceny paliwa mogłyby przynieść wytchnienie Amerykanom, którzy od ponad 3 lat są zdruzgotani nieubłaganymi podwyżkami cen.

Chociaż inflacja znacznie spadła z najwyższego poziomu 9,1% odnotowanego w czerwcu 2022 r., pozostaje powyżej celu Rezerwy Federalnej wynoszącego 2%. A w porównaniu ze styczniem 2021 r., na krótko przed początkiem kryzysu inflacyjnego, ceny wzrosły o prawie 20%.

Konsumenci również borykają się z wysokimi stopami procentowymi po tym, jak Fed gwałtownie podniósł stopy w latach 2022 i 2023 do najwyższego poziomu od dwóch dekad, próbując spowolnić gospodarkę i ograniczyć inflację. Decydenci zastanawiają się teraz, kiedy powinni podjąć decyzję o oczekiwanej obniżce.

Joe Brusuelas uważa, że spadające ceny benzyny mogą doprowadzić do niższych odczytów inflacji, co z kolei może wesprzeć argument za obniżkami stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Stany Zjednoczone produkują obecnie około 13,2 mln baryłek ropy dziennie, nieco poniżej rekordu 13,3 mln odnotowanego w grudniu 2023 r. Chociaż koalicja krajów produkujących ropę naftową, znana jako OPEC+, próbowała ograniczyć podaż poprzez ograniczenie wydobycia, nowa podaż wciąż trafia na rynek dzięki producentom spoza OPEC+, w tym USA, Kanadzie, Norwegii i Brazylii.

Jak informowaliśmy 11 czerwca, według przewidywań ekspertów AAA w nadchodzących tygodniach w niektórych stanach średnia cena paliwa powinna spaść poniżej 3 dolarów za galon.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/vitpho/ Prostock-Studio/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2023
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne w tym miesiącu