Połącz się z nami

News USA

Jesteśmy optymistyczni jeśli chodzi o poziom inflacji w najbliższych latach

Opublikowano

dnia

Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek kluczowego sondażu Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku, Amerykanie są obecnie bardziej optymistyczni co do perspektyw inflacji. Według badania, mediana oczekiwań konsumentów mówi o jej poziomie wynoszącym 3%. Najwyższy poziom inflacji – 7,1% zanotowano w czerwcu 2022 r.

Z badania wynika również, że konsumenci spodziewają się spowolnienia wzrostu cen w dłuższej perspektywie. Prognozują, że za trzy lata inflacja będzie oscylować wokół 2,6%, a za pięć lat na poziomie 2,5%.

Nadal jednak pozostaje to powyżej celu Fed na poziomie 2%, co wskazuje, że sztywna inflacja może się utrzymać. Dla porównania, decydenci banku centralnego w swoich najnowszych prognozach gospodarczych przewidują, że inflacja spadnie do 2,2% do 2025 r., a ostatecznie do 2% w 2026 r.

Amerykanie spodziewają się, że w przyszłym roku koszty takich rzeczy jak żywność i czynsz spadną, ale uważają też, że koszty edukacji na poziomie uniwersyteckim wzrosną.

Badanie, które opiera się na rotacyjnym panelu obejmującym 1300 gospodarstw domowych, odgrywa kluczową rolę w określeniu, w jaki sposób decydenci Fed reagują na kryzys inflacyjny. Dzieje się tak dlatego, że faktyczna inflacja zależy, przynajmniej częściowo, od tego, jaka będzie według prognoz konsumentów.

To swego rodzaju samospełniająca się przepowiednia – jeśli wszyscy spodziewają się wzrostu cen w ciągu roku o 3%, to dla przedsiębiorców jest to sygnał, że mogą podnieść ceny o co najmniej 3%. Pracownicy z kolei będą chcieli podwyżki o 3%, aby zrównoważyć rosnące koszty.

Prezes Jerome Powell wielokrotnie podkreślał, że decydenci są zaangażowani w sprowadzenie inflacji z powrotem do docelowej wartości Fed na poziomie 2%.

Decydenci podnieśli referencyjną stopę funduszy federalnych 11 razy z rzędu w ciągu zaledwie 16 miesięcy, próbując stłumić uporczywą inflację i spowolnić gospodarkę.

Urzędnicy zasugerowali, że w 2024 r. przestawią się na obniżki stóp procentowych w obliczu oznak stopniowego ochładzania gospodarki, a na ostatnim posiedzeniu zapowiedzieli trzy obniżki stóp procentowych w tym roku.

Rynek pracy został zawyżony

Jak wynika z bliższego spojrzenia na liczby z Biura Statystyki Pracy BLS, rząd po cichu zlikwidował 439 000 stanowisk pracy w listopadzie 2023 r. Oznacza to, że początkowe wyniki zatrudnienia zostały zawyżone o tyle miejsc pracy, a rynek pracy nie jest tak zdrowy, jak sugeruje rząd.

Ponieważ rząd zlikwidował 439 000 miejsc pracy, łączny odsetek etatów utworzonych przez rząd w zeszłym roku jest jeszcze wyższy.

To ma znaczenie, ponieważ raporty o zatrudnieniu w USA wpływają na rynki i rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Co więcej, są one istotnym czynnikiem wpływającym na decyzje Rezerwy Federalnej dotyczące ścieżki podwyżek i obniżek stóp procentowych. Wszystko to odbija się na portfelach amerykańskich konsumentów.

W grudniu sektor rządowy ponownie zajął wysokie miejsce pod względem tworzenia miejsc pracy. W ostatnim miesiącu 2023 r. utworzono 52 000 miejsc pracy. Oznacza to, że średnia z trzech miesięcy liczba miejsc pracy tworzonych przez sektor rządowy wynosi 50 000 miesięcznie.

Sektor opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, który w dużej mierze opiera się na środkach pochodzących z wydatków rządowych, stworzył około 59 000 miejsc pracy.

Problem zawyżonej liczby etatów nie jest nowy

W sierpniu 2023 r. Biuro Statystyki Pracy BLS opublikowało wstępną rewizję za okres 12 miesięcy, wykazując, że wzrost liczby miejsc pracy w USA w tym okresie został zawyżony o 306 000 miejsc pracy netto. Oznacza to, że faktycznie było średnio o 25 500 mniej miejsc pracy miesięcznie w tym okresie.

Liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym również została skorygowana w dół o 358 000 w tym okresie, podczas gdy etaty rządowe zostały skorygowane o 52 000.

Prezydentowi także zarzuca się, że przypisuje sobie zbyt dużą wagę do liczby etatów.

Joe Biden twierdzi, że stworzył od 13 do 14 milionów miejsc pracy. Jednak ekonomiści i analitycy rynku wskazali, że są to miejsca pracy, które amerykańska gospodarka odzyskała po przestojach spowodowanych pandemią, które zlikwidowały 22 miliony miejsc pracy.

W rzeczywistości gospodarka pod rządami prezydenta Bidena „odbudowała” wszystkie miejsca pracy utracone w wyniku pandemii i „utworzyła” od lutego 2020 r. 4,86 mln miejsc pracy. To marny wynik.

Ponadto gospodarka przywróciła wszystkie miejsca pracy w sektorze produkcyjnym utracone w wyniku pandemii i utworzyła 201 000 miejsc pracy w przemyśle. W grudniu 2023 r. powstało ich zaledwie 6 000.

Sektor produkcyjny kurczy się od 14 miesięcy z rzędu. Obecnie udział siły roboczej w USA jest na historycznie niskim poziomie 62,5%.

Jak podaje Edward Lawrence z Fox Business, grudniowy raport o zatrudnieniu pokazuje, że z rynku pracy wypadło 683 000 pracowników, a rekordowa liczba 8,69 mln osób pracuje obecnie na wielu stanowiskach, aby związać koniec z końcem.

Od czerwca ubiegłego roku gospodarka straciła 1,5 miliona pracowników pełnoetatowych, dodając 796 000 pracowników pracujących w niepełnym wymiarze godzin.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock

News Chicago

Studenci Northwestern dołączają do protestów na uczelniach w całym kraju

Opublikowano

dnia

Autor:

Setki osób założyło w czwartek obozowisko na Deering Meadow na kampusie Evanston Uniwersytetu Northwestern jako wyraz wsparcia dla Palestyńczyków mieszkających w Gazie, aby zaprotestować przeciwko temu, co nazywają cenzurą ze strony uniwersytetu i wezwać instytucję do zerwania stosunków z Izraelem.

Demonstracja ma miejsce w związku z podobnymi protestami studentów, które pojawiły się w ostatnich dniach na kampusach w całym kraju, w tym na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, Emerson College w Bostonie i Uniwersytecie Południowej Kalifornii w Los Angeles.

Niektóre uniwersytety wezwały policję, aby rozproszyła demonstracje, co doprowadziło do bójek między studentami, wykładowcami i policją, o czym pisaliśmy wczoraj.

W komunikacie prasowym wydanym przez NU Educators for Justice in Palestine, Student Liberation Union i Jewish Voice for Peace, stwierdzono, że obóz ma być „bezpieczną przestrzenią dla tych, którzy chcą pokazać swoje wsparcie dla narodu palestyńskiego”.

„Studenci z północno-zachodniej części kraju zgłaszają, że administracja ogranicza wolność słowa” – stwierdzono w oświadczeniu. „Szkoła zastrasza zarówno uczniów, jak i nauczycieli, którzy wypowiadają się przeciwko izraelskiemu apartheidowi i okupacji. Obóz wyzwoleńczy studentów stworzy bezpieczną przestrzeń dla tych, którzy chcą pokazać swoje wsparcie dla narodu palestyńskiego”.

W czwartkowym porannym oświadczeniu rzecznik uniwersytetu, Jon Yates, powiedział, że Northwestern zobowiązuje się do przestrzegania zasad wolności słowa i pokojowych zgromadzeń oraz do ochrony bezpieczeństwa wszystkich członków społeczności, a także do ograniczania zakłóceń w funkcjonowaniu uniwersytetu.

W czwartek rano rektor uniwersytetu, Michael Schill, wysłał list do studentów, w którym poinformował, że uniwersytet przyjął „tymczasowy dodatek” do kodeksu postępowania studentów, zakazujący rozbijania namiotów na jego terenie.

W piśmie zaznaczono, że protestujący zostali poinformowani, że naruszają zasady uniwersytetu i że uniwersytet usuwa namioty, których protestujący nie zdjęli.

W oświadczeniu podpisanym przez ponad 100 wykładowców i udostępnionym przez północno-zachodnie oddziały organizacji Educators for Justice in Palestine i Jewish Voice for Peace na Instagramie, zażądano od uniwersytetu zezwolenia na kontynuację protestów studentów.

Około godziny 8:30AM policja kampusu wydała ostateczne oświadczenie, w którym wezwała do zdjęcia namiotów przed wydaniem aresztowań i pozwów. Protestujący skandowali i bębnili, a niektórzy trzymali zwrócone w stronę ulicy tabliczki z napisami „Pozbądź się śmierci, zainwestuj w życie” i „NU = fundusz hedgingowy”.

Jeden z wykładowców krzyknął: „Nie będziesz dotykał naszych uczniów!”. Studenci krzyczeli: „Im bardziej będziecie próbować nas uciszyć, tym głośniej będziemy to robić”.

Kiedy policja nakazała protestującym zwinąć lub usunąć namioty, protestujący postanowili się nie zastosować i zamiast tego utworzyli ludzki łańcuch, aby uniemożliwić policji przedostanie się do obozowiska. Funkcjonariusze wtargnęli zrywając i niszcząc namioty, a następnie wyrzucając je, wg uczestników protestu.

Do godziny 8:00 wieczorem nie było już obecnej policji, a tłum wzrósł do ponad 200 osób. Pozostało kilka namiotów, ponieważ studenci planowali przenocować. Były tam namioty ze stanowiskiem pierwszej pomocy, a także z jedzeniem i napojami.

Około 9:0PM organizatorzy protestu powiedzieli, że spotkali się z władzami uczelni w celu negocjacji, ale bezskutecznie. Powiedziano im, że przed rozpoczęciem aresztowań otrzymają dwa ostrzeżenia oraz, że aresztowania mogą rozpocząć się o 11:00PM.

Kilku kontrdemonstrantów zebrało się po drugiej stronie ulicy w pewnym momencie rano i demonstrowało przez około godzinę.


W odpowiedzi na protesty w całym kraju niektóre amerykańskie uniwersytety wezwały policję, aby rozproszyła propalestyńskie demonstracje, co doprowadziło do brutalnych bójek i dziesiątek aresztowań.

W Emerson College w Bostonie w nocy ze środy na czwartek aresztowano w obozie 108 osób, a 4 funkcjonariuszy policji odniosło obrażenia, które nie zagrażają życiu – podała bostońska policja.

Uniwersytet Południowej Kalifornii odwołał w czwartek ceremonię zakończenia studiów na głównej scenie, dzień po aresztowaniu na kampusie ponad 90 demonstrantów, w tym jednego za rzekomą napaść z użyciem śmiercionośnej broni. Napięcie wzrosło już po tym, jak uniwersytet odwołał zaplanowane przemówienie inauguracyjne wygłoszone przez propalestyńskiego dyrektora szkoły, powołując się na obawy dotyczące bezpieczeństwa.

 

Źródło: suntimes
Foto: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News USA

Czy Trumpa chroni immunitet? Sąd Najwyższy wydaje się być sceptyczny

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek większość sędziów Sądu Najwyższego USA nie wydawała się podzielać twierdzenia o absolutnym immunitecie chroniącym Donalda Trumpa. Immunitet ten powstrzymałby prokuratora specjalnego Jacka Smitha od ścigania byłego prezydenta pod zarzutami, że spiskował w celu odwrócenia przegranej w wyborach w 2020 r. z Demokratą Joe Bidenem.

W lutym Sąd Najwyższy USA zgodził się rozstrzygnąć, czy prezydencki immunitet chroni Donalda Trumpa przed zarzutami karnymi postawionymi przez specjalnego prokuratora Jacka Smitha. W czwartek, podczas pierwszego rozpatrywania przez sąd zarzutów karnych, dyskusja trwała ponad 2,5 godziny.

Kilku konserwatywnych sędziów wskazało, że mogą ograniczyć terminy ścigania byłych prezydentów, sugerując, że być może konieczne będzie odesłanie sprawy do sądów niższej instancji.

Sędzia Samuel Alito podkreślił, że „cokolwiek zdecydujemy, będzie miało zastosowanie do wszystkich przyszłych prezydentów”.

Moment wydania decyzji Sądu Najwyższego może być równie ważny jak wynik. Donald Trump, domniemany republikański kandydat na prezydenta w 2024 r., nalega, aby przełożyć proces do czasu po wyborach, a im później sędziowie wydają decyzję, tym większe są szanse, że mu się to uda. Jeśli Trump odzyska prezydenturę, będzie mógł nakazać Departamentowi Sprawiedliwości oddalenie sprawy lub – jak sugerowało dwóch sędziów – ułaskawienie samego siebie w przypadku skazania.

Ponieważ konserwatyści w sądzie uzyskali większość dzięki zatwierdzeniu trzech nominacji przez Trumpa, odrzucili dziesięcioletni precedens w sprawie aborcji i akcji afirmatywnej. Teraz były prezydent prosi ich, aby orzekli, że należy odrzucić jedną z podstawowych zasad amerykańskiego systemu rządów – mówiącą, że nikt nie jest ponad prawem.

Aktywne przesłuchanie wszystkich dziewięciu sędziów pozostawiło silne wrażenie, że sąd nie zmierzał do szybkiej, opartej na konsensusie decyzji, która umożliwiłaby szybkie rozpoczęcie procesu.

Sędziowie Neil Gorsuch i Brett Kavanaugh, dwaj z trzech osób mianowanych przez Donalda Trumpa do Sądu Najwyższego, oraz Alito oświadczyli, że ich obawy nie dotyczyły Trumpa, ale raczej wpływu ich orzeczenia na przyszłe prezydentury.

Sędzina Amy Coney Barrett, także nominowana przez Trumpa, wydawała się mniej otwarta na argumenty prawnika Trumpa, D. Johna Sauera, poszukującego możliwości przeprowadzenia procesu.

Zespół Jacka Smitha poprosił o szybkie rozwiązanie. Ostatnie opinie sąd wydaje zazwyczaj do końca czerwca, czyli na około 4 miesiące przed wyborami. Sędzia okręgowy USA, Tanya Chutkan, która będzie przewodniczyć rozprawie, zapowiedziała, że ​​kwestie przygotowawcze mogą potrwać do 3 miesięcy.

Donald Trump, pierwszy były prezydent oskarżony o popełnienie przestępstwa, powiedział, że chce w czwartek stanąć przed Sądem Najwyższym. Zamiast tego przebywał jednak na sali sądowej w Nowym Jorku, gdzie staje przed sądem pod zarzutem sfałszowania dokumentacji biznesowej, w sprawie o tzw. ciche płatności.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Ameryka spowalnia. PKB w pierwszym kwartale tego roku wzrósł o 1,6%

Opublikowano

dnia

Autor:

Według danych opublikowanych w czwartek rano przez Biuro Analiz Ekonomicznych, wzrost gospodarczy w USA spowolnił w pierwszych trzech miesiącach roku. Produkt krajowy brutto wzrósł tylko o 1,6% w ujęciu rocznym, w miarę jak konsumenci zaczęli stopniowo wycofywać się. W ostatnim kwartale 2023 r. wynosił 3,4%, w trzecim – 4,9% .

Produkt krajowy brutto, suma wszystkich towarów i usług wytworzonych w kraju, jest najszerszą miarą gospodarki.

Według ekonomistów choć wzrost gospodarczy spowalnia, to gospodarka nadal znajduje się na solidnej ścieżce. Bardzo silny wzrost liczby miejsc pracy napędza wyższe dochody i daje ludziom pieniądze, ale także utrzymuje inflację na wysokim poziomie, dlatego niewielkie spowolnienie to dobra wiadomość.

4 lata od recesji wywołanej pandemią, amerykańska gospodarka odbiła się znacznie silniej, niż oczekiwano. Niemal rekordowo niskie bezrobocie wynoszące 3,8% utrzymuje się przez najdłuższy okres od 1970 r. Płace rosną, a rodziny, firmy i rządy w dalszym ciągu swobodnie wydają pieniądze, co powoduje przepływ pieniędzy przez gospodarkę.

Te nadmierne wydatki konsumentów – zwłaszcza na podróże, restauracje, koncerty i inne usługi – spowodowały ostatnio wzrost inflacji, ponownie wzbudzając obawy, że Rezerwa Federalna może być zmuszona do jeszcze bardziej agresywnych wysiłków na rzecz spowolnienia gospodarki.

W ciągu ostatnich 2 lat bank centralny podniósł stopy procentowe 11 razy, co spowodowało, że pożyczanie pieniędzy było droższe dla rodzin i firm. Wydatki konsumenckie wzrosły w lutym o 0,8%, co stanowi największy miesięczny skok od ponad roku.

Wiele rodzin wykorzystało swoje oszczędności związane z pandemią i zaciąga dodatkowe długi, aby nadążyć za kosztami. Od czasu pandemii zadłużenie na kartach kredytowych wzrosło o 22%.

Rosną także zaległości w spłacie kart kredytowych i kredytów samochodowych, zwłaszcza wśród młodszych Amerykanów o niższych dochodach, ponieważ inflacja i wyższe stopy procentowe odbijają się na budżetach gospodarstw domowych.

O danych dotyczących gospodarki USA w roku 2023 pisaliśmy 26 stycznia.

Źródło: washington post
Foto: istock/Doucefleur/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

styczeń 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne w tym miesiącu