Połącz się z nami

Newsroom

Zabiła 17 węży karabinem i łopatą. Ma 72 lata. Niezwykła akcja z Oklahomy

Opublikowano

dnia

 

Pani Newby, 72 letnia mieszkanka niewielkiego miasta w stanie Oklahoma sama zabiła 17 jadowitych grzechotników. Przyrządami zbrodni był patyk, łopata oraz karabin typu shotgun. Jej historia obiegła już amerykańskie media. Część fanów na Facebooku proponuje, aby kobieta zajęła się usuwaniem węży zawodowo.

Historię pani Newby odkryła jej sąsiadka Susan Thompson, która przyszła w odwiedziny 72-letniej kobiety. Na miejscu okazało się, że w jej domu leży 11 mokasynów miedziogłowców – groźnych jadowitych wężów z rodziny grzechotnikowatych. Sąsiadka zrobiła zdjęcie gadów i całą historię opublikowała na Facebooku. Kilka dni później na internecie pojawił się kolejny post Susan wraz ze zdjęciami szesnastego i siedemnastego węża zabitego przez panią Newby.

Akcja rozeszła się natychmiastowo. Oprócz słów podziwu na portalu Facebook pojawiły się także komentarze, aby pani Newby zajęła się usuwaniem węży zawodowo.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: abc7chicago.com
Foto: Facebook.com/ Susan Thompson

News Chicago

Podatek od nieruchomości w powiecie Cook: Pamiętajcie o terminie 3 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Już tylko kilka dni zostało do zapłaty pierwszej raty podatku od nieruchomości w powiecie Cook za 2022 rok. Trzeba to zrobić do 3 kwietnia, do godziny 11:59PM tym, aby uniknąć naliczenia kary.

Pierwsza rata, czyli 55% całkowitego rachunku podatkowego właściciela nieruchomości z ubiegłorocznego rozliczenia — za rok podatkowy 2022 jest płatna do godziny 11:59PM 3 kwietnia.

Ustawodawcy stanowi przedłużyli termin płatności z 1 marca, ponieważ rachunki za drugą ratę były opóźnione w zeszłym roku, a mieszkańcy powiatu Cook otrzymali je cztery miesiące później.

Wielu podatników doświadczyło szoku po otrzymaniu rachunków w zeszłym roku, ponieważ nowe oceny, które miały miejsce w 2021 r., podniosły podatki mieszkańcom Chicago w 2022 r.

Nieruchomości powiatu Cook są poddawane ocenie co trzy lata, co oznacza, że jedna trzecia powiatu jest poddawana ponownej ocenie każdego roku.

Tegoroczna pierwsza runda rachunków została wysłana pocztą 1 marca i jest dostępna online na stronie cookcountytreasurer.com.

Oto, co warto wiedzieć o najnowszych rachunkach.

Dlaczego mój rachunek wzrósł?

W 2021 r. Chicago zostało ponownie ocenione, co doprowadziło do 4% wzrostu podatku od nieruchomości w powiecie w 2022 r., do kwoty 16,7 mld USD. Rachunki podatkowe za ponad 406 000 nieruchomości mieszkalnych wzrosły, podczas gdy prawie 318 000 zostało obniżonych.

Istnieje wiele powodów, dla których podatek od nieruchomości może wzrosnąć, na przykład wzrost wartości domu w społeczności z powodu rozwoju. Samorządy lokalne mogą również zwiększyć swoje opłaty podatkowe, z różnych powodów.

Zeszłoroczne rachunki odzwierciedlały również odwrócenie korekty COVID-19, którą rzeczoznawca powiatu Cook, Fritz Kaegi, zastosował do wartości nieruchomości w 2020 r., co doprowadziło do niższych podatków od nieruchomości w 2021 r., ale jeszcze większego skoku w rachunkach za 2022 r. po ponownej ocenie nieruchomości w Chicago.

Jak zapłacić rachunek?

Mieszkańcy powiatu Cook mogą płacić podatek od nieruchomości na pięć sposobów.

Płatności można dokonywać:

 • online na stronie cookcountytreasurer.com
 • w dowolnym banku Chase w stanie Illinois
 • w ponad 100 bankach społecznościowych, jeśli podatnik jest posiadaczem konta
 • pocztą
 • w biurze skarbnika pod adresem 118 N. Clark St., pokój 112, Chicago

Czy mogę się odwołać od ustalonego podatku?

Niestety, większość mieszkańców przegapiła okno, w którym mogli obniżyć swoją ocenę nieruchomości.

Jeśli mieszkańcy nie otrzymali ulgi, na którą zasłużyli – jak w przypadku właścicieli domów lub seniorów – mogą zgłosić to do Biura Rzeczoznawców Powiatu Cook i natychmiast uzyskać poprawiony rachunek.

Jeszcze w tym roku będzie można odwołać się od ocen z 2023 r. do Biura Asesora.

Jeśli mieszkańcy uważają, że popełniono błąd w rozliczeniu podatku od nieruchomości, mogą odwołać się online na stronie https://www.cookcountyassessor.com/online-appeals. Właściciele nieruchomości zazwyczaj mają 30 dni po dokonaniu oceny na złożenie odwołania od niej.

Odwołania dotyczące ocen na rok 2022 nadal można składać w Cook County Board of Review w niektórych gminach.

Z Zarządem można się skontaktować pod numerem 312-603-5542, a formularze odwołań można znaleźć na stronie https://www.cookcountyboardofreview.com/residential-appeals.

Co jeśli nie zapłacę na czas?

Mieszkańcy Illinois są obciążani miesięcznymi odsetkami w wysokości 1,5%, jeśli ich rachunek za podatek od nieruchomości nie zostanie opłacony na czas, zgodnie z prawem stanowym.

Częściowe płatności rachunków podatku od nieruchomości są akceptowane przed i po terminie płatności. Jeśli płatności nie zostaną dokonane w ciągu 13 miesięcy od ich terminu płatności, zaległe podatki zostaną sprzedane podczas corocznej sprzedaży podatkowej.

Ostatnia sprzedaż podatku miała miejsce w listopadzie 2022 r., a następna będzie w lutym 2024 r. Zaległe podatki można sprzedać prywatnym inwestorom lub gminy mogą je zatrzymać, jeśli nikt ich nie kupi na wyprzedaży.

Według biura skarbnika ponad 110 000 właścicieli nieruchomości mieszkalnych i komercyjnych w powiecie Cook zalega z podatkami.

Czy można uzyskać pomoc w spłacie podatku od nieruchomości?

Administracja gubernatora JB Pritzkera przeznaczyła 309 milionów dolarów z Federalne Planu Ratunkowego dla Funduszu Pomocy Właścicielom Domów stanu Illinois, aby pomóc właścicielom domów, którzy zalegali ze spłatą kredytu hipotecznego i powiązanymi wydatkami, w tym podatkami od nieruchomości podczas pandemii COVID-19.

Właściciele domów mogą ubiegać się za pośrednictwem Illinois Housing Development Authority o pomoc w wysokości do 60 000 USD na stronie https://www.illinoishousinghelp.org/ilhaf.

Do stycznia wypłacono ponad 73 miliony dolarów, a wnioski będą przyjmowane do wyczerpania środków lub do 30 września 2026 r., czyli terminu określonego przez rząd federalny.

 

Stan oferuje również program odroczenia podatku od nieruchomości dla seniorów, który umożliwia seniorom o niskich dochodach zaciągnięcie pożyczki w wysokości do 7500 USD od państwa w celu opóźnienia płatności podatku od nieruchomości. Termin składania wniosków w tym roku upłynął 1 marca.

Począwszy od 2021 roku, lokalna organizacja non-profit Sunshine Gospel Ministries w Woodlawn zaczęła wykorzystywać część swoich datków na cele charytatywne, aby pomóc mieszkańcom w spłaceniu zaległych podatków od nieruchomości.

Różne lokalne organizacje non-profit oferują również porady związane z odwołaniami i płatnościami podatku od nieruchomości, w tym Sunshine Gospel Ministries, Spanish Coalition for Housing, Chicago Urban League i Neighborhood Housing Services Chicago.

Jak mogę obniżyć rachunek?

Mieszkańcy Cook County mogą skorzystać z ulg, aby obniżyć rachunki za podatek od nieruchomości. Najczęstszą wykorzystywaną ulgą jest ulga dla właściciela domu, która dotyczy każdego, kto jest właścicielem domu i używa go jako głównego miejsca zamieszkania.

Istnieją również ulgi dla seniorów, weteranów i osób niepełnosprawnych. Aby dowiedzieć się więcej o ulgach, odwiedź stronę https://www.cookcountyassessor.com/exemptions. Właściciele nieruchomości mogą składać wnioski online lub pobierając formularz do wysłania pocztą.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: istock/Jakraphong PongpotganatamJames Andrews/ inside Creative House/ Bet_Noire/ AlexRaths/ tongstock/ designer491
Czytaj dalej

News Chicago

Stypendia Związku Lekarzy Polskich czekają na studentów. Wnioski do 31 marca!

Opublikowano

dnia

Autor:

Związek Lekarzy Polskich – ZLP (Polish-American Medical Society – PAMS) w Chicago przypomina polonijnym studentom, że zbliża się termin (31 marca 2023) składania podań o doroczne stypendia akademickie.

ZLP – PAMS przyznaje co roku kilkanaście stypendiów akademickich studentom polskiego pochodzenia z rejonu Chicago, studiującym medycynę, stomatologię lub weterynarię na uniwersytetach w USA lub w Polsce. Studenci oceniani są na podstawie wyników akademickich (GPA ponad 3.0), innych osiągnięć, zainteresowań, udziału w życiu Polonii i potrzeb finansowych.

Pozyskiwanie funduszy umożliwiających finansowanie tych stypendiów jest najważniejszą misją Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Główną imprezą organizowaną w tym celu jest charytatywny Bal Lekarzy, odbywający się co roku od 70 lat!

W uznaniu tej tradycji, często z okazji Balu, ZLP otrzymuje też donacje na fundusz stypendialny od biznesów, organizacji i indywidualnych darczyńców. Wysiłki na rzecz podtrzymywania tej działalności społecznej spoczywają na barkach kolejnych Prezesów i Zarządu ZLP.

Wielu byłych stypendystów ZLP w Chicago jest już specjalistami w różnych dziedzinach, służy Polonii, wielu działa na rzecz Związku i można liczyć na ich poradę i zaangażowanie.

Liczymy na to, że kolejni studenci, którzy otrzymają w tym roku stypendia Związku Lekarzy Polskich w Chicago też będą z nami współpracować, zainspirowani wieloletnią działalnością ZLP w Chicago.

Obecnie w ramach struktur ZLP uformowała się sekcja młodzieżowa – Junior PAMS, co znacznie mobilizuje i ułatwia integrację studentów.

Termin składania podań upływa 31 marca 2023.

Szczegółowe informacje są umieszczone na stronie internetowe ZLP pod adresem: https://www.zlpchicago.org/scholarship-application-2/

Link do wymaganych Listów Rekomendacyjnych:
https://www.zlpchicago.org/scholarship-recommendation-form/

Drodzy studenci, czekamy na Was!

Piotr Brukasz, MD
Prezes
Związek Lekarzy Polskich w Chicago

 

Foto: istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Od 12 kwietnia złożysz wniosek paszportowy w oddziałach Naszej Unii w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago uruchamia dodatkowe punkty składania wniosków paszportowych oraz punkty przyjmowania w sprawach prawnych w oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Wsłuchując się w głos Polonii w chicagowskim okręgu konsularnym i wychodząc naprzeciw jej oczekiwaniom, od dnia 12 kwietnia 2023 r. wnioski paszportowe oraz wnioski w sprawach prawnych (rejestracja małżeństw, urodzeń, zmiana imienia i nazwiska, poświadczenie podpisu i kopii) będzie można składać podczas dyżurów konsularnych w oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej/Polish & Slavic Federal Credit Union.

Konsulowie przyjmować będą wnioski w różnych oddziałach Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej. Dyżury odbywały się będą rotacyjnie we wszystkich oddziałach PSFCU dwa razy w miesiącu (sprawy paszportowe) oraz raz w miesiącu (sprawy prawne), w środy.

Powyższe rozwiązania połączone z wdrożeniem usprawnień organizacyjnych i nowego systemu przyjmowania wniosków paszportowych pozwolą na dalsze zwiększenie liczby udostępnianych miejsc na wizyty, a także ułatwią złożenie wniosku osobom starszym i chorym, którzy mają utrudniony dojazd do Konsulatu Generalnego RP w Chicago.

Na wizyty paszportowe w oddziałach PSFCU można będzie umówić się bezpłatnie za pomocą elektronicznego systemu rejestracji E-KONSULAT.

W tym celu po otwarciu strony, należy wybrać zakładkę: Stany Zjednoczone Ameryki i odpowiedni oddział Unii Kredytowej:

 • Dyżur konsularny – Mount Prospect
 • Dyżur konsularny – Glendale Heights
 • Dyżur konsularny – Bridgeview
 • Dyżur konsularny – Schaumburg
 • Dyżur konsularny – Orland Park
 • Dyżur konsularny – Norridge

System pozwala na jednokrotną rejestrację na spotkanie. Ponowna rejestracja możliwa jest tylko po odwołaniu wcześniejszej wizyty lub po upływie terminu, na który została ona wyznaczona.

Wypełniając formularz należy podać wszystkie wymagane dane. Wpisanie niepoprawnych danych osobowych spowoduje odrzucenie wniosku. W sprawach paszportowych wymagane jest podanie numeru PESEL.

Po zarejestrowaniu formularza należy pobrać i wydrukować potwierdzenie wizyty z pliku PDF (Pobierz potwierdzenie wizyty). Osoby bez wydrukowanych potwierdzeń mogą nie zostać wpuszczone do oddziału Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.

Lista potrzebnych dokumentów do załatwienia spraw znajduje się tutaj.

 

Źródło: gov
Foto: gov, PSFCU, istock/AndreyPopov
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2017
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu