News Polska
W Opolu zakończył się pierwszy Festiwal Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki. Czy był ktoś z USA?

Lato to naturalny okres wzmożonej aktywności Polonii w Polsce. W Starym Kraju odbywają się dziesiątki imprez dla diaspory z całego świata, na które licznie przybywają także Polonusi z USA. W Opolu zakończył się niedawno 1. Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki współorganizowany przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i Radio Opole. Finał konkursu miał miejsce na scenie Filharmonii Opolskiej. Jury ogłosiło zwyciężczynią Magdalenę Baryłę mieszkającą od kilkunastu lat w Niemczech.
Relacja Sławka Sobczaka
Drugie miejsce zajęła Wiktoria Chomczukowa z Białorusi, a trzecie miejsce Noemi Macura z zespołem Noemiracles z Czech. W finale wzięło udział 18 wykonawców wyłonionych spośród 22, którzy przyjechali na festiwal z całego świata. Niestety nie doleciała na przegląd reprezentantka Stanów Zjednoczonych. Karolina Rose Stanisławska mieszka w Nowym Jorku na Brooklynie, młodą solistkę zatrzymały obowiązki koncertowe.
A szkoda bo w USA nie brakuje zdolnych młodych artystów z polskim rodowodem czego przykładem może być choćby błyskotliwa kariera zaledwie 15-letniej chicagowianki Karoliny Baran występującej ostatnio jako Kæyra. Jak poinformowała mnie jej mama, Joanna Szepelawy o kwalifikacjach do opolskiego festiwalu nikt w Wietrznym Mieście nie słyszał …
Sławek Sobczak
redakcja@radiodeon.com
Foto: Facebook.com/ Pepe TV
News Chicago
Paweł Zyzak najprawdopodobniej nowym Konsulem Generalnym RP w Chicago

Paweł Zyzak otrzymał nominację specjalnej komisji Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W praktyce oznacza to, że po kilku formalnościach dotychczasowy historyk i publicysta przyleci do Wietrznego Miasta i obejmie prestiżowe stanowisko Konsula Generalnego RP.
Ostatnim konsulem był Piotr Janicki. Jego czteroletni kontrakt wygasł 31 sierpnia 2020 roku. Od tego momentu obowiązki Konsula Generalnego RP w Chicago sprawuje Małgorzata Bąk-Guzik.
Prawdopodobny nowy Konsul Generalny RP w Chicago ma 38 lat. Urodził się w Żywcu. Jest historykiem, dziennikarzem, publicystą, amerykanistą i przedsiębiorca. W 2009 roku napisał biografię Lecha Wałęsy, po czym stracił stanowisko historyka w Instytucie Pamięci Narodowej. Od tamtego momentu w polskich mediach zrobiło się bardzo głośno o Pawle Zyzaku.
Studiował w Stanach Zjednoczonych w Austrii i w Polsce. Doktoryzował się na Uniwersytecie w Poznaniu. Chicago zna bardzo dobrze. Był publicystą Kuriera Chicago i przez lata komentował wydarzenia polityczno-społeczne na antenie stacji 1490AM oraz 1080AM.
Źródło: informacja własna
Foto: wikipedia, Radio Deon/Andrzej Baraniak
News Chicago
Nie żyje major Maria Loryś. Legenda polskiej i chicagowskiej historii. Miała 106 lat.

„Całe życie poświęciła walce o wolną i suwerenną Polskę. Pozostanie wzorem dla kolejnych pokoleń. Cześć Jej Pamięci” – napisał o zmarłej na Twitterze wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Maria Loryś nie miała sobie równych w Chicago. Jej syn Jan Loryś był przez 18 lat dyrektorem Polskiego Muzeum W Ameryce.
Maria Mirecka Loryś była mentorką i członkinią wieczystą Polskiego Muzeum w Ameryce z siedzibą w Chicago.
Jest autorką 2. tomu „Historii Związku Polek w Ameryce” i książki „Odszukane w pamięci. Zapiski o rodzinie, pracy, przyjaźni”.
W 2014 roku Ewa Szakalicka zrealizowała film dokumentalny o Marii Mireckiej-Loryś. Film można znaleźć pod tytułem „Szkic do życiorysu”.
W Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkała od 1952 roku znana była z aktywnej działalności w dwóch organizacjach: Kongresie Polonii Amerykańskiej oraz Związku Polek w Ameryce.
Przez wiele lat ciekawie redagowała „Głos Polek” w Ameryce.
Za swoją działalność w Polsce i w USA była wielokrotnie odznaczona m.in.: Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Armii Krajowej i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Przed sześcioma laty w dniu setnych urodzin Maria Loryś otrzymała od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczenie „Pro Patria” oraz oficerską szablę. Wyryto na niej hasło wedle którego żyła Maria Loryś: „Bóg, Honor, Ojczyzna”.
„Jest Pani niedoścignionym wzorem miłości do Boga i Ojczyzny oraz drugiego człowieka. Dziękujemy Pani za wszelkie dobro, jakie Pani czyniła i czyni.” – powiedział wręczając to wyróżnienie Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Tego dnia Maria Loryś otrzymała także tytuł honorowy obywatel Miasta Stalowa Wola na Podkarpaciu. Urodziła się 7 lutego 1916 roku w miejscowości Ulanów, ale od piątego roku życia wraz z rodzicami i siedmiorga rodzeństwa mieszkała właśnie w Racławicach koło Stalowej Woli blisko Niska.
Studiowała prawo na lwowskim uniwersytecie Jana Kazimierza. Po wybuchu II Wojny Światowej była niezwykle aktywna w działalności konspiracyjnej Armii Krajowej. W maju 1943 roku polska młodzież na Jasnej Górze potajemnie odnowiła śluby. W tym dniu Maria Loryś reprezentowała region lwowski, a Karol Wojtyła krakowski.
Po wojnie wróciła na uniwersytet tym razem Jagieloński, aby dokończyć prawo. Pierwszego dnia sierpnia 1945 r. została aresztowana w Nisku. Na mocy amnestii wyszła po miesiącu na wolność. Po czterech miesiącach ukrywania się przed polskimi komunistami wyjechała z Polski. Jej wędrówka do Stanów Zjednoczonych biegła przez Włochy i obóz II Korpusu gen. Władysława Andersa oraz Anglię. Wyemigrowała do USA w 1952 roku, a w Chicago zamieszkała w 1954 roku.
Ostatnie lata życia spędziła w Polsce w Warszawie.
Źródło: informacja własna
Foto: MPA, You Tube
News USA
Uciekajcie z Ukrainy. Władze USA apelują o natychmiastowe opuszczenie tego kraju

USA wezwały swoich obywateli przebywających na Ukrainie do natychmiastowego opuszczenia tego kraju. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że w razie ataku Rosji amerykańska armia nie zostanie wysłana na Ukrainę, aby wspomóc ewakuację obywateli USA.
Z kolei amerykański Departament Stanu poinformował, że wzrosło ryzyko ataku armii rosyjskiej. Strona rosyjska zaprzecza, jakoby miała zaatakować Ukrainę. Jednak od jesieni zeszłego roku zgromadziła przy granicą z Ukraina około 120 tysięcy żołnierzy.
W wywiadzie udzielonym telewizji NBC Joe Biden powiedział, że na Ukrainie „niespodziewanie może zapanować szaleństwo”.
Z kolei amerykański Departament Stanu poinformował, że wzrosło ryzyko ataku armii rosyjskiej. Strona rosyjska zaprzecza, jakoby miała zaatakować Ukrainę. Jednak od jesieni zeszłego roku zgromadziła przy granicą z Ukraina około 120 tysięcy żołnierzy.

Moscow Region – July 21, 2017: The S-400 Triumf russian anti-aircraft weapon system at the International Aviation and Space Salon (MAKS).
Na Białorusi trwają natomiast manewry wojskowe z udziałem wojsk rosyjskich. Zdaniem NATO rosyjsko-białoruskie manewry na poligonach na terenie Białorusi to kolejny etap zwiększania presji militarnej na rząd w Kijowie.
Zgodnie z zapowiedzią ćwiczenia mają potrwać do 20 lutego.
źródło: IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Reuter
foto: Istock/Artyom_Anikeev, scaliger, istock/xbrchx
-
News Chicago4 tygodnie temu
Tyranozaura i słynne dzieła sztuki z klocków LEGO można oglądać do poniedziałku w Chicago
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Ostatnie bilety na Bal Japoński w Chicago. To najlepsza polska zabawa karnawałowa w aglomeracji
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
To będą wielkie emocje. Wspólnota Małżeństw Katolickich zaprasza na bal japoński w Chicago
-
News Chicago1 tydzień temu
Bal Japoński Wspólnoty Małżeństw Katolickich już w sobotę rozbawi Chicago
-
News Chicago2 tygodnie temu
Polonia wybiera. Kto dostanie POLONUSA 2022?
-
News Chicago2 tygodnie temu
C3Psnow czy Holy Plow!? Głosujemy na imiona dla pługów śnieżnych do 31 stycznia
-
News Chicago3 tygodnie temu
Chicago głosuje na imiona dla pługów. Wśród propozycji LollaPOWlooza i Plowcasso
-
News Chicago7 dni temu
96-letnia staruszka, której ciało odkryto w zamrażarce w Portgage Park to imigrantka z Polski