Połącz się z nami

News Chicago

Przez świat na Krzysia. Krzysztof Opiela spełnia marzenia podczas autostopowej podróży dookoła Ziemi

Opublikowano

dnia

Krok po kroku zmierza w kierunku kolejnej granicy. Z Polski do Australii przez Chiny, aż do Stanów Zjednoczonych. Krzysztof Opiela uznał, że teraz jest jego czas na spełnianie marzeń i wyruszył na autostopową podróż dookoła świata. Wyprawę rozpoczął w lipcu ubiegłego roku.

O idei wyprawy i licznych przygodach, jakie Krzysztofa spotykają w drodze, opowiadała na  Monika Adamski. Dziennikarka nowojorskiego Radia Rampa podkreślała, że już za kilka dni minie rok, od kiedy autostopowicz wyruszył w podróż

 „Z przypadkowo spotkanymi osobami zabierał się w podróż przez cztery kontynenty. Tydzień temu opuścił Amerykę. Trzeba przyznać, że do tej pory idzie mu świetnie. W tej chwili Krzysztof jest już w Europie, choć, kiedy powróci do rodzinnego Rzeszowa, nie jest jeszcze pewien. 19 lipca mija dokładnie rok, od momentu, kiedy wyjechał w swą fascynującą podróż. Przemierzył już Azję, Tajlandię, Japonię, nawet Chiny”.

Dziennikarka zauważa, że Krzysztof, kreując sobie taki pomysł na spełnianie marzeń, musi wykazywać się niejednokrotnie ogromną odwagą. Podczas trwania podróży zdarzają mu się niecodzienne przygody i przeżycia

„Mówił, że przeżył chwile grozy w Tajlandii. Ciężarówka, która go wiozła, całkowicie zboczyła z trasy. Okazało się, że kierowca, który go wiózł chciał się pochwalić w swojej rodzinnej wiosce, że przewozi białego autostopowicza. W Rosji z kolei przez cztery godziny sam musiał prowadzić samochód , bo kierowca był zmęczony. Takie między innymi przygody Krzysztof nam opowiadał”.

Podróżowanie autostopem to jedna wielka przygoda
[youtube id=”c89frDC5zWs” width=”620″ height=”360″]

Krzysztof twierdzi, że podróżowanie autostopem to najtańszy środek lokomocji. To także świetny sposób na poznanie kultury i tradycji mieszkańców świata. O jego niesamowitych spotkaniach z egzotyczną ludnością mówiła Monika Adamski

„Opowiadał  o niesamowitych spotkaniach z ludźmi, takimi jak chociażby w Azji. Tam mieszkał z lokalną społecznością, którą spotkał na pustyni Gobi. Odnalazł ludzi, którzy nadal prowadzą koczowniczy tryb życia i u nich zatrzymał się na kilka dni”- mówiła Monika Adamski

Krzysztof Opiela wyznał dziennikarce, że podróż po Stanach Zjednoczonych była jednym z najcięższych odcinków trasy. To tu musiał najdłużej czekać na łapanie kierowców chętnych do zabrania go z sobą w trasę

„Mówił, że Stany Zjednoczone są do podróżowania jednym z trudniejszych krajów. Czeka się tu na złapanie okazji czasem nawet trzy, cztery godziny. Jeśli jednak uda się dogadać z kierowcą odnośnie podwózki, można nawet otrzymać od niego napiwek. W Stanach zjednoczonych jest bowiem taki zwyczaj. Dodatkowo jeszcze warto zaznaczyć, że oficjalnie podróżowanie autostopem w Ameryce  jest nielegalne”.

Swoje przygody podczas autostopowej podróży dookoła świata Krzysztof Opiela opisuje na blogu podróżniczym pod tytułem „Przez świat na Krzysia”. Można go znaleźć na portalu społecznościowym Facebook

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Facebook.com/ Monika Adamski/ Przez świat na Krzysia

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

lipiec 2017
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu