Połącz się z nami

News Chicago

Warto żyć ekstremalnie. Grzegorz Kozioł o sprawdzeniu siebie w nietypowej Drodze Krzyżowej

Opublikowano

dnia

To nie pielgrzymka, na której się idzie, rozmawia i śpiewa. Ma być ból, zmęczenie i samotność. O tym, że Ekstremalna Droga Krzyżowa(EDK) to naśladowanie cierpiącego Chrystusa mówił jej uczestnik i promotor Grzegorz Kozioł.

Na antenie Radia Deon Grzegorz przypominał, że ideodawcą EDK jest ksiądz Jacek Stryczek. Pomysł powstał w odpowiedzi na kryzys męskości we współczesnym świecie

„On spotykał mężczyzn, którzy nie byli odpowiedzialni. Padł więc pomysł, żeby poprzez wyzwanie, jakim jest pokonanie nocą długiej i ciężkiej trasy, wyjść ze swojego komfortu i podjąć trud. Tu sprawdza się nasza męskość. Okazuje się, czy jesteśmy odpowiedzialni i gotowi na wyzwania, które spadają na nas przez całe życie”.

Grzegorz Kozioł promuje rozwój inicjatywy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Chicago. Na antenie radiowej mówił o tym, jak wygląda jej organizacja

„My jako organizatorzy wytyczamy trasę z miejsca do miejsca. Następnie dajemy uczestnikom rozważania, które na całym świecie są takie same. Każdy sam podejmuje ten trud. Indywidualnie, w milczeniu i z tymi rozważaniami”.

To doświadczenie, które uczy pokory

Promotor inicjatywy wspomina także swój ubiegłoroczny udział w EDK. Jak sam twierdzi, było to dla niego doświadczenie, które nauczyło go pokory i zaufania do Boga

„Dużo ćwiczę, biegam, uprawiam różne sporty. Wydawało mi się, że pokonam tę trasę bez trudu. Pod koniec trasy pojawił się jednak moment kryzysowy. Zupełnie brakło mi sił. Dla mnie to była doskonała lekcja pokory. Okazało się, że nie mogę polegać tylko na własnych siłach. Było to bardzo bogate doświadczenie, które nauczyło mnie zaufania do Boga”.

Grzegorz Kozioł podkreśla, że Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie i sprawdzenie samego siebie. Wymaga od uczestników dużej odwagi i odpowiedzialności

„Jest to inicjatywa dla ludzi odważnych, dorosłych, którzy sami potrafią sami zadbać o siebie. Którzy sami potrafią podjąć ten trud. My jako organizatorzy nie roztaczamy nad uczestnikami żadnej opieki, nie gwarantujemy ochrony policyjnej czy medycznej. Każdy idzie na własną odpowiedzialność”.

Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę (trasy mają po około 40 kilometrów oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą EDK jest schemat: wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie.

Sztab EDK dostarczają jedynie rozważań na stacje drogi krzyżowej i propozycję tras, ale samo ich pokonanie i decyzja o ostatecznym kształcie trasy należy do uczestników. Uczestnicy pokonują trasy w grupach nie większych niż 10 osób.

Tegoroczna edycja EDK w Chicago wyruszy 7 kwietnia 2017 roku. Rozpocznie się mszą świętą w Jezuickim Ośrodku Milenijnym o godzinie 6 wieczorem. Następnie uczestnicy wyruszą na trzy trasy EDK:

Do Marytown w Libertyville – najdłuższa, 53 kilometry.
Do Lombard – 42 kilometry.
Do parafii św. Joanny de Chantal – 34 kilometry

Informacje i zapisy: www.chicago-edk.com; facebook: chicago.edk

Marta Kędzior
pkosinski@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

„Wiosna nadeszła!” Festiwal Tulipanów na farmie Richardsona rusza w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Cieplejsza pogoda w tym tygodniu pobudziła zakwitanie tulipanów na farmie Richardson, a właściciele zdecydowali, że nadszedł już czas na otwarcie Festiwalu Tulipanów w 2024 roku. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 20 kwietnia.

„Wiosna nadeszła!” powiedział George Richardson, który prowadzi gospodarstwo wraz z żoną Wendy, bratem Robertem, żoną Roberta Carol, synem George’a Ryanem i żoną Ryana Kristen. „Cieplejsza pogoda w tym tygodniu naprawdę popchnęła tulipany do przodu w ich cyklu życiowym”.

Do połowy tygodnia zakwitło ponad 150 000 tulipanów z około miliona tych roślin oraz 50 000 żonkili – napisał Richardson w biuletynie farmy, dodając, że ciągu najbliższych kilku dni zakwitnie ich znacznie więcej.

Wendy Richardson przestrzegła, że biorąc pod uwagę niedawne deszcze, rozsądnym rozwiązaniem będzie założenie odpowiednich butów by wyjść na pola tulipanów w ten weekend. Na terenie festiwalu nad jeziorem pojawią się food trucki wraz z koncesjami na piwo i wino.

Otwarty również zostanie sklep z pamiątkami. Budynek, w którym się znajduje oferuje nowoczesne, ogrzewane toalety, a także bar z degustacją win, kawę, gorącą czekoladę i wiele upominków z wiosennymi dekoracjami i motywami tulipanów.

Godziny Festiwalu Tulipanów to: od 11:00AM do 6:30PM od wtorku do niedzieli, w poniedziałki zamknięte. Sklep z pamiątkami będzie otwarty do godziny 7:00PM. Wstęp wynosi 16 USD za osobę, w każdym wieku, od wtorku do piątku oraz 19 USD w soboty i niedziele dla osób w wieku 13 lat i starszych.

Wstęp dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat w soboty i niedziele kosztuje 16 dolarów. Dzieci do 3. roku życia mają wstęp bezpłatny.

Wszyscy płacący goście otrzymują jednego bezpłatnego tulipana, a bilet obejmuje również wstęp na pola kwiatowe, dostęp do obszaru piknikowego wokół jeziora, obszaru aktywnego z Giant Jenga i innymi grami na świeżym powietrzu i nie tylko.

Bilety można kupić w przedsprzedaży na stronie richardsonfarm.com.

Wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem Festiwalu Tulipanów 2024 na Richardson Farm zachęcamy do zapisania się do newslettera. Wystarczy wejść na stronę richardsonfarm.com, kliknąć zdjęcie z Festiwalu Tulipanów, a następnie kliknąć „Dołącz do naszego newslettera” w menu „Kontakt”.

Osoby zapisane jako jedne z pierwszych dowiadują się o wszelkich aktualizacjach festiwalu, w tym o przewidywanym czasie jego otwarcia.

Farma Richardsonów znajduje się pod adresem 909 English Prairie Road w Spring Grove.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Richardson Farm, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Powiat Cook daje Chicago 70 mln dolarów na wyżywienie migrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Rada Komisarzy Powiatu Cook jednomyślnie zatwierdziła przekazanie miastu Chicago do 70 milionów dolarów. Miasto planuje wykorzystać pieniądze do zapewnienia żywności migrantom.

Od sierpnia 2022 r. do Chicago przybyło ponad 39 000 migrantów. Prawdopodobnie jeszcze więcej migrantów zostanie wysłanych do Chicago z granicy z Teksasem, gdy miasto przygotowuje się do organizacji Narodowej Konwencji Demokratów w sierpniu. Chicago jest epicentrum zapewniania migrantom schronienia i innych usług.

W czwartek nie było debaty nad przekazanie funduszy. Jednak dzień wcześniej podczas przesłuchania w komisji niektórzy komisarze z większościowego zarządu Demokratów zaapelowali o większy nadzór nad sposobem wykorzystania pieniędzy przez miasto.

Obawiali się także reakcji wyborców i reprezentowanych przez nich mieszkańców, biorąc pod uwagę napięcie związane z reakcją na pomoc migrantom, zwłaszcza w społecznościach, które od dawna borykają się z trudnościami.

Miasto ma obowiązek przedstawiać miesięczne sprawozdania zawierające szczegółowe informacje na temat sposobu wydatkowania pieniędzy.

70 milionów dolarów pochodzi z nowego funduszu reagowania na klęski żywiołowe i odbudowy powiatu Cook, o wartości 100 milionów dolarów. Wcześniej przeznaczono je na pokrycie kosztów leczenia migrantów, ale teraz przywódcy okręgów twierdzą, że znajdą te pieniądze w swoim budżecie.

Publiczny system opieki zdrowotnej w powiecie Cook jest głównym podmiotem świadczącym opiekę zdrowotną dla nowo przybyłych osób.

W piątek Rada Miejska ma debatować nad zatwierdzeniem 70 milionów dolarów z rezerw budżetowych Chicago na pomoc dla migrantów.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Protestujący w Chicago żądali zwolnienia funkcjonariuszy, którzy zastrzelili Dextera Reeda

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek 18 kwietnia, około 200 osób zebrało się przed główną siedzibą policji w Chicago przy 3510 S. Michigan, aby wziąć udział w proteście prowadzonym przez aktywistów Dextera Reeda.

Celem demonstracji było zwrócenie uwagi na palące problemy brutalności policji, rasizmu systemowego i potrzeby reformy policji w Chicago. Protestujący skandowali hasła, trzymali transparenty i dzielili się osobistymi historiami o spotkaniach z brutalnością policji.

Demonstranci domagali się sprawiedliwości dla ofiar przemocy policyjnej, wzywali do wdrożenia inicjatyw policyjnych kierowanych przez społeczność i wzywali miasto do zajęcia się problemami systemowymi, które utrwalają dysproporcje rasowe w egzekwowaniu prawa.

Protest miał spokojny przebieg.

W miarę jak napięcia między organami ścigania a społecznością wciąż maleją, aktywiści tacy jak obrońcy Dextera Reeda nadal angażują się w działania na rzecz znaczących zmian i bardziej sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich.

O zastrzeleniu Dextera Reeda pisaliśmy 10 kwietnia.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu