Połącz się z nami

Newsroom

Cenne sekundy uchronią cię przed mandatem. Nowa zasada ratunkiem dla kierowców w Chicago

Opublikowano

dnia

Chicagowscy kierowcy dostaną więcej czasu na przejechanie skrzyżowań co zdecydowanie zmniejszy ilość wystawianych mandatów za wjazd na krzyżówkę na czerwonym świetle. Raport Centrum Transportu uniwersytetu Northwestern zaleca wydłużenie czasu reakcji z 0,1 sek. do 0,3 sek.

Relacja Sławka Sobczaka

Chodzi o uniknięcie gwałtownych reakcji prowadzących pojazdy. Na badania Chicago wydało 300 tys. dolarów. Nowy standard jest identyczny jak w innych miastach, w tym w Nowym Jorku i Filadelfii. Rzecznik chicagowskiego Wydziału Transportu zapowiedział jak najszybsze wprowadzenie poprawek. Jeśli zmianę zaakceptuje Rada Miejska spowoduje spadek wystawianych mandatów o 29 proc. co w rezultacie oznaczać będzie w tym roku niższe o $17 mln wpływy do kasy miejskiej.

Jednocześnie ratusz planuje likwidację kamer na sześciu skrzyżowaniach gdzie wypadkowość bynajmniej nie zmalała, w tym u zbiegu ulic Grand i Oak Park, Teterson i Pulaski oraz dodanie urządzeń na pięciu skrzyżowaniach, m.in. w niebezpiecznym dla kierowców obszarze zbiegu Central Avenue, Foster Avenue, Northwest Highway i Milwaukee Avenue.

REKLAMA REKLAMA

Sławek Sobczak
redakcja@radiodeon.com.

Foto: Flickr.com/Tony Webster

News Chicago

Wciąż możesz dostać 4 tys. dolarów rabatu na pojazd elektryczny. Złóż wniosek

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Illinois mają jeszcze szansę na otrzymanie rabatu na zakup pojazdu elektrycznego w drugiej rundzie przyznawanych dotacji. Illinois Environmental Protection Agency IEPA przyjmuje wnioski do 31 stycznia. Ze względu na duże zainteresowanie programem pierwszeństwo będą miały osoby o niższych dochodach.

Mieszkańcy stanu mogą otrzymać rabat w wysokości 4000 USD na zakup samochodu elektrycznego lub rabat 1500 USD na zakup motocykla elektrycznego. Celem dotacji jest zwiększenie zainteresowania ekologicznymi środkami transportu. Szczegóły programu są dostępne na stronie IEPA.

Obecnie, liczba wniosków otrzymanych przez Illinois EPA w celu uzyskania rabatu przekroczyła kwotę dostępnych funduszy.

Jednak wnioskodawcy, którzy kwalifikują się jako osoby „o niskich dochodach” zgodnie z określonymi wytycznymi, mają pierwszeństwo w przyznawaniu pomocy i mogą nadal składać wnioski do końca ogłoszonego terminu, czyli 31 stycznia 2023 r.

REKLAMA REKLAMA

Pozytywne rozpatrzenie wniosku rabatowego jest uzależnione od dostępności środków. Trzeci cykl składania wniosków o rabat zostanie otwarty, gdy dostępne będą dodatkowe fundusze na ten cel.

Pierwsza runda rabatów została ogłoszona latem.

Wymagania, aby kwalifikować się do uzyskania rabatu na pojazdy elektryczne:

 • Wniosek o rabat musi być wysłany pocztą w ciągu 90 dni od daty zakupu pojazdu oraz wniosek o rabat musi być wysłany w dniu lub przed końcem cyklu programu rabatowego, tj. do 31 stycznia 2023 r.
 • Nabywca musi mieszkać w stanie Illinois w momencie zakupu pojazdu oraz w momencie przyznania rabatu.
 • Pojazd należy zakupić od dealera licencjonowanego przez Sekretarza Stanu Illinois.
 • Wynajęte lub wydzierżawione pojazdy nie kwalifikują się do rabatu.
 • Pojazd nie mógł być przedmiotem wcześniejszego rabatu na pojazdy elektryczne w ramach nowego programu w Illinois.
 • Osoby fizyczne nie mogą być odbiorcami poprzedniego rabatu na pojazdy elektryczne w ramach tego nowego programu w Illinois.
 • Kwota rabatu nie może przekroczyć ceny zakupu pojazdu.
 • Kupujący musi zachować własność pojazdu przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy bezpośrednio po dacie zakupu pojazdu.
 • Wymagania dotyczące dokumentacji obejmują kopię faktury zakupu, dowód zakupu, rejestrację pojazdu oraz formularze IRS W-9 lub W-8.

 

Źródło: fox32, illinois.gov
Foto: YouTube, istock/Chesky_WChesky_W
Czytaj dalej

News Chicago

Bądź aktywny zimą. Przeczytaj o prostych zasadach bezpieczeństwa

Opublikowano

dnia

Autor:

Zima nie musi być okresem przesiedzianym w domu. Aktywność na świeżym powietrzu jest jak najbardziej wskazana. Ważne jest jednak by zadbać o bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli wybierasz się na dalszą zimową wyprawę lub gdy zamierzasz wchodzić na lód.

Okręg Forest Preserve w powiecie DuPage oferuje proste wskazówki, które zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas zimowych zajęć na świeżym powietrzu.

Najlepszym zabezpieczeniem jest towarzystwo innej osoby, ponieważ może ono pomóc w nagłych wypadkach, uważa Dan Jones, wieloletni strażnik okręgowy i zastępca kierownika strażników.

„Jeśli nie jest ono możliwe, poinformuj kogoś dokładnie, dokąd idziesz i kiedy spodziewasz się wrócić”.

Aby wejść na lód, powinien być on jednolity i gruby na co najmniej 4 cale dla jednej osoby oraz na co najmniej 8 cali dla grupy. Strażnicy nie monitorują stanu lodu w rezerwatach leśnych DuPage, więc odwiedzający wchodzą na lód na własne ryzyko.

REKLAMA REKLAMA

Na wypadek wpadnięcia pod lód, dobrze jest mieć ze sobą zestaw szpikulców do lodu, radzi Jones.

Na wytrzymałość lodu mogą wpływać wiatr, śnieg, deszcz, światło słoneczne, poziom wody, podziemne źródła i temperatura, i może się ona znacznie różnić nawet w obrębie jednego akwenu.

Każdy, kto wybiera się na lód, powinien nauczyć się rozpoznawać oznaki niebezpiecznych warunków. Są to:

 • Pęknięcia, grzbiety lub uskoki
 • Różnokolorowy lód, zwłaszcza ciemnoszary lub czarny
 • Lód, który wygląda na zgniły lub porowaty
 • Lód pokryty śniegiem, wodą lub błotem pośniegowym
 • Bieżąca woda lub bąbelki pod lodem

„Jeśli wpadniesz pod lód, skręć w kierunku, z którego przyszedłeś, ponieważ jest tam prawdopodobnie najmocniejszy lód” – mówi Jones.

„Połóż ręce i ramiona na nieuszkodzonej powierzchni, kopnij nogami i spróbuj wyciągnąć się za pomocą szpikulców do lodu, jeśli je masz. Po wyjściu z wody połóż się płasko na lodzie i odturlaj się od dziury.”

„Jak najszybciej udaj się w ciepłe, suche, osłonięte miejsce i zadzwoń pod numer 911”.

Wybierający się na zimową wyprawę powinni również zadbać o ubiór stosowny do pogody. Nawet łagodne temperatury mogą spowodować odmrożenia i hipotermię, schorzenia wymagające leczenia.

Objawy hipotermii obejmują dreszcze, wyczerpanie, splątanie, niewyraźną mowę i utratę zdolności motorycznych.

Oznaki odmrożeń, które najczęściej dotykają kończyn, takich jak palce u rąk i nóg, a także uszy i nos, obejmują drętwienie, biały lub szarożółty kolor skóry lub niezwykłe wrażenie woskowatej skóry.

Należy pamiętać, że niektóre osoby są bardziej podatne na przeziębienie, zwłaszcza dzieci, osoby starsze i osoby z problemami z krążeniem.

Aby chronić się jak najlepiej, należy ubierać się warstwami z bielizną odprowadzającą wilgoć i zewnętrznymi warstwami utrzymującymi ciepło. Wełna, jedwab i syntetyczny polar zatrzymują ciepło ciała lepiej niż bawełna.

Wodoodporne buty, grube skarpety, czapka i rękawiczki pomagają utrzymać ciepło kończyn. Szalik, golf na szyję lub maska na twarz ogrzeją i pomogą zakryć jak najwięcej odsłoniętej skóry. Specjalne nakładki na buty uchronią przed poślizgiem na oblodzonych szlakach.

Rejon rezerwatów leśnych w powiecie DuPage od ponad 100 lat łączy ludzi z naturą. Każdego roku ponad 6,2 miliona ludzi odwiedza ponad 60 rezerwatów leśnych, 166 mil szlaków, 6 ośrodków edukacyjnych i bierze udział w dziesiątkach programów.

Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer (630) 933-7200 lub odwiedź witrynę dupageforest.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: istock/gnatoutdoors/ romrodinka/ Solovyova/ gelyngfjell
Czytaj dalej

News Chicago

Złóż wniosek o pomoc w spłacie zadłużenia hipotecznego w Illinois. Masz czas do końca stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

Do 60 000 USD ulgi hipotecznej mogą uzyskać kwalifikujący się właściciele domów. Fundusz Pomocy Właścicielom Domów w Illinois IHDA uruchomił program pomocy w listopadzie. Złóż wniosek do 31 stycznia, jeśli miałeś problemy finansowe związane z pandemią.

Illinois Homeowner Assistance Fund ILHAF ma zapewnić bardzo potrzebną ulgę mieszkańcom, którzy zmagali się z pandemią COVID-19.

Niezależnie od tego, czy właściciele domów mają kredyt hipoteczny, odwrócony kredyt hipoteczny, czy też nie mają hipoteki, program może sfinansować przeterminowane spłaty za mieszkanie i do trzech miesięcy potencjalnych spłat kredytu hipotecznego.

Program jest bezpłatny, a środków nie trzeba spłacać.

Informacje o aplikacji, programie oraz aktualizacje można znaleźć na stronie illinoishousinghelp.org.

REKLAMA REKLAMA

Zgłoszenia będą przyjmowane do 31 stycznia 2023 r.

Aby zakwalifikować się do pomocy ILHAF, właściciele domów w Illinois musieli doświadczyć trudności finansowych z powodu pandemii COVID-19 po 21 stycznia 2020 r. (w tym trudności, które rozpoczęły się przed 21 stycznia 2020 r., ale trwały po tej dacie).

Muszą również obecnie posiadać i zajmować swój dom w Illinois jako swoje główne miejsce zamieszkania, spóźniać się co najmniej 30 dni z miesięcznymi płatnościami za mieszkanie i mieć dochód gospodarstwa domowego równy lub niższy niż 150% mediany dochodu dla danego obszaru.

Wnioskodawcy muszą wykazać, że albo porozumieli się ze swoim dostawcą kredytu hipotecznego o swojej niezdolności do spłaty, albo szukali porady w organizacji doradczej zatwierdzonej przez HUD.

Zainteresowani właściciele domów mogą wziąć udział w sesji informacyjnej dotyczącej programu pomocy, organizowanej przez IHDA lub jednego z partnerów mieszkaniowych. Do końca miesiąca takie sesje odbędą się jeszcze 26, 30 i 31 stycznia.

Harmonogram sesji jest zamieszczony na stronie illinoishousinghelp.org. Można także kontaktować się z infolinią ILHAF pod numerem 1-866-IL-HELP (866-454-3571).

Właściciele domów, którzy otrzymali pomoc w poprzedniej rundzie ILHAF, mogą ubiegać się o dodatkową pomoc w tej rundzie programu.

Maksymalna pomoc, jaką można zapewnić wnioskodawcom w obu rundach, wynosi 60 000 USD.

ILHAF jest finansowany ze środków z federalnej ustawy o amerykańskim planie ratunkowym z 2021 r., która została podpisana w marcu 2021 r.

Aby uzyskać więcej informacji i aktualizacji programu, odwiedź stronę illinoishousinghelp.org.

 

 

Źródło: illinois.gov
Foto: YouTube, istock/monkeybusinessimages
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu