Połącz się z nami

audycje

O zasługach i dziedzictwie bohatera dwóch narodów. Chicagowska Polonia w hołdzie Kazimierzowi Pułaskiemu

Opublikowano

dnia

Celebrację obchodów „Dnia Pułaskiego” w stanie Illinois zakończył bankiet wydany na cześć generała przez wydział stanowy Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois. W Centrum Kopernikowskim pojawiło się blisko 200 przedstawicieli organizacji polonijnych, żeby mówić o zasługach generała w walce o wolność narodu amerykańskiego i wpływie tej postaci na późniejsze i współczesne relacje pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi.

Relacja Andrzeja Baraniaka

O tym, że bohaterska postawa gen. Kazimierza Pułaskiego wywarła duży wpływ na postrzeganie spraw polskich przez społeczeństwo amerykańskie mówił były dyrektor Muzeum Polskiego w Ameryce Jan Loryś. „Jak wybuchło Powstanie Listopadowe, to nawet był tutaj ruch wśród młodzieży amerykańskiej, żeby pojechać do Polski i walczyć. Niestety, to by zbyt długo trwało i tylko paru ochotników wyjechało. Sentyment jednak był. Ile jest miast, powiatów, parków narodowych, ulic imienia Pułaskiego czy Kościuszki (…) Wiemy, że  Oprah Winfrey pochodzi z Kościuszko Missisipi, miasteczka, w którym w ogóle nie było Polaków. A więc to nie jest tak, że my jako Polacy stworzyliśmy sobie miasteczko, tylko Amerykanie uznali zasługi Pułaskiego i Kościuszki” – powiedział Jan Loryś.

Galeria zdjęć

Ustanowienie w Illinois obchodów „Pulaski Day”, to w dużej mierze zasługa Kongresu Polonii Amerykańskiej, a więc wszystkich polonijnych organizacji, które tworzą Kongres. Mówił o tym prowadzący bankiet prezes wydziału Romuald Popławski. „To właśnie Kongres największy lobbing robił, żeby ten dzień został ustanowiony. To jedyny taki dzień w Stanach Zjednoczonych, w Illinois. To wszystko dzięki polonijnym organizacjom na czele z Kongresem, którzy mieli poparcie wszystkich polityków stanu, żeby ten dzień powstał” – powiedział prezes Popławski.

O generale mówił również prezes krajowy KPA Frank Spula, który skierował do Polonii apel, aby w uznając zasługi generała w walce o wolność narodu amerykańskiego dać wyraz obywatelskiej postawy we współczesnej dobie i uczestniczyć w wyborach. Mówiąc o dziedzictwie generała Kazimierza Pułaskiego wicekonsul Konrad Zieliński powiedział: „To jest wspaniała okazja dla wielu organizacji polonijnych, żeby upamiętnić ten dzień, spotkać się i zastanowić nad dziedzictwem Kazimierza Pułaskiego i je docenić. Dzięki temu dziedzictwu mamy wolność, którą od wielu lat możemy się cieszyć” – podkreślił konsul Zieliński.

Dla właścicielki szkoły medycznej TTI Anny Tukiendorf postać generała jest najlepszym przykładem na bycie dobrym obywatelem. Stanisław Skoczeń, prezes PACBY wskazał na wartości poznawcze obchodów. W części artystycznej wieczoru utwory muzyczne z epoki grali młodzi muzycy Akademii Muzycznej PASO. Został również wyświetlony film o Kazimierzu Pułaskim.

Nad częścią kulinarną bankietu czuwały panie z popularnych delikatesów „Montrose Food Mart and Deli”.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

audycje

Wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” w Muzeum Polskim w Ameryce. Zaprasza Filip Frąckowiak

Opublikowano

dnia

„Generał Kukliński. Polska samotna misja” to tytuł wystawy, którą będzie można zwiedzić w Chicago 15 grudnia w Muzeum Polskim w Ameryce. Ekspozycja przedstawia życiorys Ryszarda Kuklińskiego, a także prezentuje sowieckie, amerykańskie i peerelowskie dokumenty, które były zbierane przez ponad dwadzieścia lat.

Filip Frąckowiak, dyrektor Izby Pamięci płk. Kuklińskiego w Warszawie, mówi, że dzięki wystawie Polacy mieszkający poza granicami swojej ojczyzny mogą bliżej poznać postać płk. Kuklińskiego. Zachęca więc do jej zobaczenia

Jak mówi Filip Frąckowiak, wystawa „Generał Kukliński. Polska samotna misja” będzie podróżować po Stanach Zjednoczonych przez kilka tygodni. Oprócz podziwiania eksponatów, będzie można wziąć udział także w wykładach dotyczących postaci Ryszarda Kuklińskiego

Więcej informacji na temat wystawy można znaleźć na stronach internetowych www.polshmuseuminamerica.com lub www.generalkuklinski.com

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, www.polshmuseuminamerica.com

Czytaj dalej

audycje

Sukces pierwszego Rodzinnego Kongresu Modlitewnego w Chicago. Tysiące uczestników

Opublikowano

dnia

Uroczysta msza święta w chicagowskiej archikatedrze pw. Najświętszego Imienia Jezus zakończyła dwutygodniowy pierwszy Rodzinny Kongres Modlitewny “Przyjdź i rozbudź wiarę”. Podczas nabożeństwa życzenia wiernym złożył osobiście kardynał Blase Cupich.

Relacja Andrzeja Baraniaka

22 kwietnia, w katedrze matce wszystkich kościołów w aglomeracji Chicago spotkali się uczniowie polonijnych szkół, rodzice i pedagodzy. Mszę odprawił ks. Przemysław Wójcik w asyście o. Łukasza Buksy i ks. Ryszarda Fedka, opiekuna Polonii z ramienia archidiecezji. Punktem kulminacyjnym nabożeństwa było rozdanie nagród w konkursie plastycznym pt. “Jezus mówi do ciebie w modlitwie”, zorganizowanym w ramach kongresu. Pierwsze miejsce zajęła Julianna Mulica ze szkoły im. św. Błażeja. W sumie spośród 140 prac wyłonionych zostało 12, które trafią do kalendarza ewangelizacyjnego dla polskich szkół na terenie Chicago.

Galeria zdjęć

Rodzinny Kongres Modlitewny trwał dwa tygodnie, podczas których w licznych spotkaniach w siedmiu parafiach polonijnych archidiecezji Chicago wzięło udział 3 i pół tysiąca osób, mówiła Marta Stępniak odpowiedzialna w archidiecezji za współpracę z Polonią, która wraz z ks. Markiem Smółką organizowała kongres.

O znaczeniu kongresu mówił franciszkanin, o. Łukasz Buksa z Krakowa, który przewodniczył modlitewnym spotkaniom.

“Był to wyjątkowy czas, kiedy mieliśmy możliwość otwierania swego serca i budzenia w sobie świadomości, jak Bóg jest blisko każdego z nas, jak Bóg nas kocha, jak Bóg wychodzi nam ciągle naprzeciw, jak Bóg ofiaruje nam siebie. Przepiękny czas spotkań z Kościołem dzieci, młodych, dorosłych, rodzin, katechetów i sióstr zakonnych. Wszystko po to, żeby się przebudzić i odkryć obecność Boga, który daje nam siłę, żeby żyć jeszcze piękniej, godniej, szczęśliwiej i treściwiej”.

Inicjatorem Rodzinnego Kongresu Modlitewnego był ks. Marek Smółka, który chciał, aby rekolekcje dla kilkuset uczniów przygotowujących się do sakramentu bierzmowania, które rok temu poprowadził o. Łukasz Buksa, miały swoją kontynuację. I tak zrodził się pomysł na kongres.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

audycje

Wielki sukces Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej. „Ten bal jest tym wszystkim, co naprawdę kocham”

Opublikowano

dnia

Dom Podhalan pękał w szwach, parkingi były wypchane po brzegi, a przed wejściem ustawiała się kolejka. Tak wyglądał Bal Królowej Związku Podhalan w Ameryce Północnej, Karoliny Nowobilskiej, w którym wzięło udział ponad 700 gości.

Relacja Andrzeja Baraniaka

 Podczas sobotniej imprezy sam prezes Związku Józef Cikowski przecierał oczy ze zdumienia twierdząc, że przynajmniej od dwudziestu lat Dom Podhalan nie przyjął pod swoją strzechę za jednym razem takiego tłumu ludzi. Wielkim sukcesem najprawdopodobniej okaże się również wynik zbiórki charytatywnej. Jeszcze przed balem, królowa Karolina Nowobilska cieszyła się, że uzbierała już 30 tysięcy dolarów. Liczyna to, że końcowa kwota sięgnie 50 tysięcy. Wszystko będzie wiadomo po podliczeniu wszystkich kosztów. Uzbierane w ramach balu fundusze tegoroczna królowa ma zamiar w całości przeznaczyć na rzecz potrzebujących dzieci w Polsce oraz w Illinois.

Galeria zdjęć

Karolina Nowobilska w swojej nowej roli odnajduje się znakomicie.

“Pół roku jestem królową i powiem szczerze, ja to bardzo lubię. To mi taką radość daje być między ludźmi, rozmawiać, pośmiać się, zaśpiewać, to jest naprawdę takie niesamowite. Ten bal jest wszystkim tym, co naprawdę kocham (…) Cieszę się bardzo, że mogę tutaj być, a dzieki ofiarności licznej grupy ludzi uzbierać pieniążki na pomoc dla chorych dzieci tam pod Tatrami i tutaj nad jeziorem Michigan (…) Znalazłam już organizacje i fundacje, które będę chciała wesprzeć” – mówiła Karolina Nowobilska.

Za szczodrość sponsorów wdzięczni są również rodzice królowej, którzy są dumni z bardzo odpowiedzialnej i konsekwentnej córki, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, jak mówi tata Karoliny, Stanisław Nowobilski.

Dla królowej to bardzo intensywny rok. Lada moment zostanie absolwentką szkoły średniej i zamierza rozpocząć studia biomedyczne. Imprezę rozpoczął występ zespołu Ślebodni, którego członkiem królowa jest od wielu lat. Gratulacje Karolinie Nowobilskiej składali przedstawiciele Związku Podhalan w Ameryce Północnej z Józefem Cikowskim na czele, konsul generalny Piotr Janicki, kapelani Jacek Palica i Wacław Lech, wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Bogdan Strumiński i prezes Koła 42 Białka Tatrzańska Marian Łukaszczyk.

Emocjonalnym momentem spotkania było wykonanie przez królową piosenki dedykowanej jej rodzicom. Serca gości zdobyła również mała Gabrysia Mulica, która wyrecytowała wiersz o bohaterce wieczoru.

Dopełnieniem części artystycznej była pełna góralskiego humoru sztuka teatralna, do której scenariusz napisała mama królowej, Maria Nowobilska.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. Własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne