Kościół
Jezuicki Ośrodek Milenijny to dla wielu dom. Ojciec Paweł Kosiński o historii tworzenia tego miejsca
W lutym 2001 roku budynek przy 5835 W. Irving Park Road stał się siedzibą Jezuickiego Ośrodka Milenijnego. JOM to nie tylko Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa i prowadzenie działalności religijnej. To miejsce wielu imprez kulturalnych i edukacyjnych dla Polonii. W tym roku centrum duszpasterskie obchodzi jubileusz piętnastolecia.
Przez długie lata jezuici mieli swoją siedzibę w domu przy 4105 N. Avers Ave. Na antenie Radia Deon ojciec Paweł Kosiński opowiada historię dotyczącą wyboru nowego, większego miejsca, które mogłoby lepiej służyć wiernym
„Mieliśmy wtedy dziesięć różnych propozycji. Były to kościoły, kaplice, mniejsze lub większe, rozmieszczone w Chicago i na przedmieściach. Każde z tych miejsc odwiedzaliśmy w kilku jezuitów po to, żeby zobaczyć, jakie są, jak można byłoby je zaadaptować na swoje potrzeby i czy nadają się na prowadzenie takiej działalności. Wśród tych dziesięciu miejsc pojawił się budynek, który wcześniej nie był budynkiem kościelnym. Przyglądaliśmy się mu od sierpnia 2000 roku. Parę miesięcy zajęło nam, zanim zdecydowaliśmy się go kupić po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń”.
Ojciec Paweł Kosiński zaznacza, że od początku zamierzeniem jezuitów było stworzenie ośrodka służącego nie tylko jako kościół. Chcieli oni, wzorem wcześniejszej działalności zakonu, dążyć do zorganizowania miejsca niosącego ludziom pomoc i dającego im poczucie wspólnoty
„Myśleliśmy o tym, żeby stworzyć coś więcej niż tylko miejsce do pracy duszpasterskiej. Wszystko dlatego, że jezuici, którzy byli w Chicago obecni dużo wcześniej działali szeroko także na innych polach: kulturalnym, społecznym i wspólnoto-twórczym. Naszym zamierzeniem było stworzenie miejsca, które by służyło wielu ludziom, pomagało im i dawało im doświadczenie integralności”.
Formuła miejsca otwartego sprawdza się od piętnastu lat
Na antenie Radia Deon jezuita potwierdza, że idea stworzenia miejsca otwartego sprawdziła się. Jezuicki Ośrodek Milenijny stał się ostoją i domem dla wielu grup i wspólnot
„Od samego początku chcieliśmy stworzyć miejsce otwarte. Miejsce, które będzie w stanie zintegrować i przyjąć różnego rodzaju inicjatywy i będzie w stanie dać dom różnego rodzaju grupom. To się przez całe te piętnaście lat sprawdzało bardzo dobrze. Mam nadzieję, że sprawdzi się jeszcze w następnych stuleciach”.
Jezuicki Ośrodek Milenijny został stworzony przez Polonię i dla Polonii. Jest w nim miejsce nie tylko na kaplicę i działalność religijną, ale również na wiele imprez kulturalnych i edukacyjnych o charakterze świeckim. Mieści się w nim biblioteka, odbywają się kursy fotograficzne i komputerowe, a w auli Jana Pawła II – koncerty muzyczne.
[youtube id=”8tTbDWFdwfE” width=”620″ height=”360″]
Ośrodek jest miejscem, gdzie spotykają się i działają różne grupy i organizacje polonijne, m. in. wspólnota Jaśmin – dla dzieci niepełnosprawnych, Schronisko Lazarus – dla osób z różnymi uzależnieniami, Wspólnota Trudnych Małżeństw, poradnia rodzinna, grupa wsparcia dla osób w żałobie, grupa biblijna i WŻCh (Wspólnota Życia Chrześcijańskiego).
Po piętnastu latach funkcjonowania Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago, siedem lat przed upływem terminu, udało się w całości spłacić potrzebną na stworzenie miejsca pożyczkę.
Jezuicki Ośrodek Milenijny
5835 W. Irving Park Rd.
Tel: 773-777-7000 (Biuro czynne w tygodniu od godziny 3:30 po południu)
Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com
Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała
News USA
Amerykańscy biskupi katoliccy wzywają Bidena do zniesienia federalnej kary śmierci
Konferencja Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych (USCCB) zainicjowała nową kampanię, w której zachęca katolików do wywarcia presji na prezydenta Joe Bidena, by zamienił wyroki śmierci 40 federalnych więźniów na kary dożywocia. O apelu duchownych mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.
Na stronie internetowej USCCB opublikowano petycję, w której biskupi zwracają się do prezydenta z prośbą o podjęcie kroków mających na celu ocalenie życia osób oczekujących na egzekucję. „Prezydent Biden ma wyjątkową okazję, aby promować sprawę godności ludzkiej, zamieniając wszystkie federalne wyroki śmierci na dożywocie” — czytamy w oświadczeniu.
Apel jest zgodny z długoletnią postawą Kościoła katolickiego, który od 1980 roku sprzeciwia się karze śmierci, odkąd sąd zezwolił na wznowienie egzekucji w Stanach Zjednoczonych. Według nauczania zawartego w Katechizmie Kościoła Katolickiego, kara śmierci jest niedopuszczalna, gdyż stanowi „atak na nienaruszalność i godność osoby”.
Biskupi podkreślają, że decyzja o zamianie wyroków śmierci na dożywocie byłaby nie tylko zgodna z nauką Kościoła, ale również gestem humanitarnym, który mógłby stanowić wzór dla innych krajów.
Administracja Bidena nie podjęła jeszcze zdecydowanych działań w tym kierunku.
Amerykańscy biskupi konsekwentnie apelują o zniesienie federalnej kary śmierci, co miało miejsce również w 2021 roku, kiedy federalne egzekucje przeżywały swój renesans.
Szczególnie dramatycznym okresem były ostatnie miesiące administracji Donalda Trumpa, kiedy to wykonano 13 federalnych wyroków śmierci, w tym na Lisie Montgomery, pierwszej kobiecie straconej przez rząd federalny od 70 lat.
Choć w lipcu 2021 roku Prokurator Generalny Merrick Garland wprowadził moratorium na egzekucje, niektóre sprawy, takie jak wyrok śmierci zamachowca, który podłożył bomby w czasie maratonu w Bostonie czy sprawcy strzelaniny w synagodze Tree of Life, były kontynuowane.
Argumenty biskupów
Na stronie petycji USCCB przypomina się argumenty przedstawione przez biskupów już w 1980 roku, które pozostają aktualne:
- Brak możliwości reformy i rehabilitacji skazanych na śmierć.
- Ryzyko popełnienia błędu w wymiarze sprawiedliwości.
- Niesprawiedliwość i dyskryminacja w nakładaniu kary śmierci.
- Długotrwały stres emocjonalny dla wszystkich zaangażowanych w proces egzekucji.
Rok Jubileuszowy w Kościele katolickim jest tradycyjnie czasem łaski i miłosierdzia. Przedstawiciele Catholic Mobilizing Network (CMN), zwrócili uwagę, że decyzja o zniesieniu federalnych wyroków śmierci mogłaby być mocnym sygnałem ze strony katolickiego prezydenta, zgodnym z wartościami nauczania Kościoła.
Kontakt z prezydentem
Biskupi zachęcają katolików do wypełnienia formularza kontaktowego dostępnego na stronie USCCB lub bezpośredniego skontaktowania się z biurem prezydenta. „Wierzymy, że każdy krok w stronę poszanowania życia ludzkiego jest krokiem w stronę bardziej sprawiedliwego społeczeństwa” — podkreślają w swoim apelu.
Źródło: cna
Foto: istock/Bartle_Halpin/AlexLMX/
Polonia Amerykańska
Tylko do jutra można się zapisać na rekolekcje i warsztaty dla osób, które straciły dziecko
W Chicago, w zacisznym klasztorze, w dniach od 13 do 15 grudnia, odbędą się rekolekcje połączone z warsztatami dla rodziców w żałobie, po każdej stracie dziecka począwszy od poronienia. Wszystkie osoby potrzebujące pomocy zaprasza Siostra Maksymiliana Kamińska.
Uczestnicy spotkań nie muszą być osobami wierzącymi i praktykującymi. Rekolekcje są miejscem dla każdego, a organizatorzy zapewniają pełną dyskrecję.
Zapraszamy, tutaj znajdziesz zrozumienie, uzdrowienie oraz współczucie.
Rekolekcje prowadzą: s. Maksymiliana Kamińska i ks. Krzysztof Świerczyński. Informacje i zapisy do 11 grudnia u s. Maksymiliany, nr tel. 773 656 7703.
Siostra Maksymiliana Kamińska należąca do zakonu Sióstr Misjonarek Chrystusa Króla od 11 lat pracuje w Chicago, m.in. prowadząc poradnię Rachel skierowaną przede wszystkim do Polaków.
Poradnia ma trzy zadania. „Po pierwsze pomaga rodzicom po stracie dziecka z powodu poronienia lub śmierci okołoporodowej dziecka, ale również zgłaszają się do nas kobiety, które niestety musiały oddać swoje dzieci do adopcji i z tego powodu cierpią. Druga nasza działalność to pomoc kobietom, które są nakłaniane do aborcji albo są w tzw. niechcianej ciąży.
Staramy się im pomóc w każdym wymiarze: duchowym, psychologicznym i materialnym. Trzecia grupa osób, którym pomagamy, to są osoby, które dokonały aborcji w sposób bezpośredni lub pośredni i z tego powodu cierpią emocjonalnie i psychicznie” – mówiła siostra Maksymiliana w rozmowie dla polskifr.fr.
Źródło: informacja własna
Foto: istock/KatarzynaBialasiewicz/
News Chicago
Tysiące katolików weźmie udział w uroczystościach ku czci Matki Bożej z Guadalupe w Des Plaines
W tym tygodniu tysiące wiernych z całych Stanów Zjednoczonych zgromadzi się w Des Plaines na dorocznym święcie Matki Bożej z Guadalupe. Uroczystości odbędą się w środę i czwartek w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, mieszczącym się na terenie Maryville Academy przy 1170 North River Road.
Wydarzenie upamiętnia objawienia Matki Bożej w Mexico City w 1531 roku, które odegrały kluczową rolę w historii Kościoła katolickiego w Ameryce Łacińskiej. Sanktuarium w Des Plaines jest jednym z najważniejszych miejsc kultu Matki Bożej z Guadalupe poza Meksykiem.
Chociaż wierni już od kilku dni uczestniczą w procesjach, oficjalny program rozpocznie się w środę w południe modlitwami. Wieczorem o godzinie 8:00PM odprawiona zostanie msza inauguracyjna, a o 9:30PM uczestnicy zobaczą pokaz fajerwerków.
Jednym z centralnych punktów wydarzenia będzie tradycyjna serenada „Las Mañanitas”, która rozpocznie się o godzinie 11:00PM, a zaraz po niej o północy odbędzie się msza. W czwartek przez cały dzień odprawiane będą kolejne msze i modlitwy, a uroczystości zakończy msza wieczorna o godzinie 7:00PM.
Logistyka i bezpieczeństwo
Organizatorzy przygotowali rozbudowaną infrastrukturę, aby umożliwić uczestnikom sprawne dotarcie na miejsce. Parking przy sanktuarium będzie dostępny za 15 USD w wyznaczonych godzinach, a dodatkowe, bezpłatne miejsca postojowe zostały udostępnione w trzech lokalizacjach:
- Palwaukee Plaza, Prospect Heights
- Oakton Community College, Des Plaines
- Kościół św. Emilii, Mount Prospect
Bezpłatne autobusy wahadłowe będą kursować między parkingami a sanktuarium.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa, policja będzie obecna w okolicy, kierując ruchem i chroniąc uczestników. Pastor sanktuarium, ks. Esequiel Sanchez, podkreślił, że status imigracyjny wiernych nie będzie przedmiotem uwagi.
„To czas nadziei i wiary” — powiedział ks. Sanchez podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, apelując o udział wszystkich, niezależnie od pochodzenia.
Ważne informacje dla uczestników
Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo podczas wydarzenia:
- Zabronione jest wnoszenie alkoholu, broni, dronów oraz zwierząt domowych.
- Nie będzie można rozdawać jedzenia, napojów ani materiałów religijnych.
- Z uwagi na niskie temperatury, organizatorzy apelują o ciepłe, warstwowe ubranie oraz przychodzenie w grupach, by uczestnicy mogli się nawzajem wspierać.
Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe
-
News Chicago3 tygodnie temu
Illinois inwestuje w infrastrukturę ładowania pojazdów elektrycznych. Nowa stacja w Joliet
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Nazwijmy park w Morton Grove imieniem śp. Darka Borysiewicza. Podpisz petycję!
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Konkurs Najpiękniejsza Polka w USA: Poznajcie listę 33 uczestniczek!
-
News USA4 tygodnie temu
Musk poprowadzi Departament Efektywności Rządowej w gabinecie Trumpa
-
News Chicago7 dni temu
Pierwszy atak zimy w Chicago: Mroźne dni, silne wiatry. Jak przetrwać chłód?
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
Baumert Law: Kancelaria prawna, której możesz zaufać, załatwi Twoje sprawy
-
News Chicago2 dni temu
Przeżyj magię filmu „Elf” z akompaniamentem Orkiestry Symfonicznej w Chicago
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Festiwal „Betlejem dla Świata”: 100 artystów i wiele kultur na jednej scenie 8 grudnia