Połącz się z nami

News Chicago

Cmentarze na całym świecie płoną od świec. Wspominamy tych, którzy odeszli za wcześnie

Opublikowano

dnia

Dzień Wszystkich Świętych to zwykły roboczy dzień w USA. Na szczęście w Chicago nie brakuje Polaków odwiedzających cmentarze by pochylić się nad grobami bliskich i nieznajomych. Nekropolie Wietrznego Miasta to miejsce pochówku wielu wielkich postaci.

 Relacja Sławka Sobczaka

Będąc na Lincoln Cemetery na Blue Island możecie odwiedzić grób Bessie Coleman (1892 – 1926) – pierwszej czarnoskórej pilotki w historii. Imię pierwszej amerykańskiej pilotki z międzynarodową licencją nosi ulica wijąca się wokół lotniska O’Hare. Tam też jest grób Gwendolyn Brooks (1917 – 2000), pierwszej Afroamerykanki zdobywczyni Pulitzera ( „Annie Allen” 1950). Elmwood Cemetery and Mausoleum w River Grove to miejsce honorowego spoczynku Johna A.Belushiego (1949 – 1982) – urodzonego w Humboldt Park, legendy Chicago i jednego z filmowych braci Blues. Na Lake Forest Cemetery leży filmowiec John Hughes (1950 – 2009). Napisał scenariusze m.in. do hitu „Kevin sam w domu”, a także wyreżyserował 8 filmów, w tym kultowy „Wolny dzień pana Ferrisa Buellera”.

W Westlawn spoczywa krytyk filmowy Eugene Siskel (1949 – 1999), na chicagowskim Graceland Cemetery Marshall Field  (1835 – 1906) – od nazwiska biznesmena mamy słynne Muzeum Naturalnej Historii. Obok mamy grobowce genialnych sportowców naszej ziemi: baseballisty Ernie Banksa (1931-2015) oraz boksera Jacka Johnsona (1878-1946). Na cmentarzu Mount Olivet pochowano zaś Catherine O’Leary, której krowa kopnęła lampę naftową  rozpoczynając Wielki pożar Chicago w 1871 r., (co okazało się zresztą nieprawdą). W Hillside spoczywa niegdysiejszy włodarz Achidiecezji Chicagowskiej kardynał Joseph Bernardin (1928-1996), jego następca kardynał Francis George  (1937-2015) jest pochowany w Des Plaines. Grób słynnego lekkoatlety Jesse’go Owensa (1913-1980) odwiedzić można w Oak Woods. W Homewood można pokłonić się „królowej bluesa” czyli Koko Taylor (1928 – 2009). W Alsip pochowano inną legendę muzyki chicagowskiej Muddy Watersa (1915-198

Cześć pamięci ludziom sportu

Porażająco długa jest w tym roku lista sportowców i ludzi sportu którzy od nas odeszli. Ziemski padół łez opuścił najsłynniejszy bokser świata Muhammad Ali i Henryk Średnicki – jedyny bokserski polski mistrz świata.

 Relacja Sławka Sobczaka

Do niebiańskiej drużyny przenieśli się słynni piłkarze: Johann Cruyff, Cesare Maldini, Carlos Alberto Torres i polskie legendy kopanej: Zygmunt Kukla i Henryk Kempny. Zmarł w wieku 88 lat uznawany za jednego z najlepszych hokeistów wszech czasów Kanadyjczyk Gordie Howe i o rok młodszy wielki golfista Arnold Palmer. Nie ma wśród nas Very Caslavskiej; reprezentantka Czechosłowacji w latach 60. zdominowała gimnastykę. Odeszły podpory polskiego lekkoatletycznego wunderteamu: Elżbieta Duńska-Krzesińska oraz Edmund Piątkowski. Niepowetowaną stratę poniósł świat polskiej piłki ręcznej po śmierci najlepszego bramkarza w historii Andrzeja Szymczaka i trenera Zenona Łakomego.

Odeszli legendarni trenerzy, siatkówki Andrzej Niemczyk i koszykówki Witold Zagórski. Pan wezwał do siebie w młodym wieku Grzegorza Pieronkiewicza, prezesa Polskiego Związku Zapaśniczego, kajakarza Wojciecha Kurpiewskiego który podczas igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku wywalczył srebrny medal w K-2 i zaledwie 18-letniego żużlowca Krystiana Rempałę.  To tylko jedni z wielu. Zbyt wielu. Cześć ich pamięci!

Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flikr.com/aivas14

News Chicago

Ciało Brittany Battaglia z prawie odciętą głową, było schowane w worku marynarskim jej chłopaka

Opublikowano

dnia

Autor:

34-letni Genesis Silva został oskarżony o ukrywanie zabójczej śmierci 33-letniej Brittany Battaglia. Jest również oskarżony o przestępstwo bezprawnego użycia broni przez przestępcę i utrudnianie pracy funkcjonariuszowi. Do czwartkowego popołudnia nie został oskarżony o jej morderstwo. Prokuratorzy ustalili, że spotykali się od wiosny 2022 roku.

Kobieta została znaleziona martwa a jej ciało zostało wepchnięte do worka marynarskiego, z prawie odciętą głową, w mieszkaniu zarejestrowanego przestępcy seksualnego, teraz oskarżonego o ukrycie jej śmierci, według prokuratorów powiatu Cook.

Brittany Battaglia zaginęła w zeszły piątek. Poszukiwała jej policja. Jej ciało znaleziono w poniedziałek wieczorem w domu jej chłopaka Silvy przy 2000 North Kimball Avenue.

W piątek kobieta powiedziała swojej współlokatorce, że jedzie do mieszkania Silvy około przecznicy od miejsca, w którym mieszkała ona i jej współlokatorka, a potem na imprezę, ale na nią nie dotarła i kontakt z nią się urwał. Zaginięcie zgłosił policji brat Brittany.

Policja udała się do mieszkania Silvy w poniedziałek i zobaczyła, jak wychodził i wsiadał do samochodu z plecakiem. Funkcjonariusze poszli za nim i zatrzymali go, aby go przesłuchać, a następnie zabrali go z powrotem do jego mieszkania, gdzie zobaczyli dużą torbę podróżną w jego sypialni.

Funkcjonariusze kazali mężczyźnie pozostać na zewnątrz i zabezpieczyli mieszkanie jako miejsce zbrodni, a kiedy Silva próbował wkraść się z powrotem tylną klatką schodową, został zatrzymany. Po uzyskaniu nakazu przeszukania policja znalazła Battaglię w worku marynarskim.

Kobieta miała wiele cięć, a jej głowa była prawie odcięta.

W tym czasie Silva miał przy sobie dwa telefony komórkowe, dwa małe scyzoryki i szpikulec do lodu. W jego kuchni policja znalazła plandekę zawierającą dwa worki na śmieci, w tym buty, wiadro, kombinezon do malowania, rękawiczki, wybielacz i Swiffer.

Przedmioty nie miały widocznej krwi, ale testy kryminalistyczne ujawniły krew na kilku przedmiotach.

W torbach znajdowały się również trzy pogniecione kawałki papieru z listą środków czyszczących i chemikaliów, kombinezony i buty do malowania oraz spryskiwacz. Na jednej kartce było napisane „czy możesz zapytać o średni czas do wyczucia zapachu itp.”

W plecaku Silvy policja znalazła maczetę, na której wykryto ślady krwi. W jego samochodzie znaleziono drugą maczetę. Trwają testy DNA maczet i innych przedmiotów znalezionych w mieszkaniu.

Według prokuratury i dokumentów sądowych Silva jest zarejestrowanym przestępcą seksualnym.

Wcześniej został oskarżony o usiłowanie zabójstwa i wykorzystywanie seksualne w 2009 roku. Prokuratorzy powiedzieli, że on i jego żona w tym czasie wdali się w kłótnię na przyjęciu, po czym wrócili do domu, gdzie ją dusił. Następnie wyjął nóż sprężynowy, wepchnął ją na łóżko i zgwałcił.

Silva przyznał się do przestępstwa seksualnego i został skazany na 2 lata w zawieszeniu, zgodnie z aktami sądowymi.

Na rozprawie, która odbyła się w czwartek o 6.30PM, mężczyźnie odmówiono kaucji. Genesis Silva ma wrócić do sądu 20 czerwca.

 

Źródło: cbs
Foto: Police Department, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Wisłoka Chicago liczy na wsparcie w czasie sobotniego meczu. Kibicujmy biało-zielonym!

Opublikowano

dnia

Autor:

Najlepszy polonijny klub, Wisłoka Chicago, zagra w sobotę, 10 czerwca, mecz z Panathinaikos Chicago. Spotkanie odbędzie się na boisku naszej drużyny w Bensenville o godzinie 6.00PM. Biało-zieloni liczą na nasz doping!

Ostatni mecz Wisłoka Chicago zremisowała w stanie Indiana 1:1 z Goshen City FC. Bramkę na wagę jednego punktu po asyście Brahadona Ramireza zdobył w doliczonym czasie gry Maciej Rzadkosz.

A już w najbliższą sobotę o 6:00PM w meczu domowym w Bensenville biało-zieloni zmierzą się z Panathinaikos Chicago. Będzie to spotkanie 9-tej, przedostatniej już kolejki tej rundy United Premier Soccer League, Midwest Central Division.

Wisłoka Chicago zajmuje w tabeli drugie miejsce po ośmiu meczach, za National Chicago, który będzie ostatnim przeciwnikiem biało-zielonych w tej rundzie spotkań. Nasz klub ma za sobą 6 zwycięstw i 2 remisy i zagwarantowany udział w play-offach.

Sobotni przeciwnik Wisłoki, Panathinaikos Chicago, jest teoretycznie słabszym zespołem i zajmuje w tej chwili ósme miejsce w tabeli.

Jednak w czasie niedawnej rozmowy w studiu Radia Deon vice prezes klubu, Rafał Nowicki, podkreślał, że liga jest bardzo wyrównana i „nie można zagrać na pół gwizdka, trzeba walczyć do końca”.

Mecz Wisłoka Chicago – Panathinaikos Chicago, sobota 10 czerwca, godzina 6.00PM, Bensenville, 700 John St.

Przyjdźcie kibicować!

Przypominamy także o czekającym nas super rodzinnym pikniku z biało-zielonym klubem, który zaplanowany jest na niedzielę, 11 czerwca.

Foto: Wisłoka Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Nauczycielki w Chicago nie będą musiały wybierać między wypłatą a założeniem rodziny

Opublikowano

dnia

Autor:

Nauczyciele i personel pomocniczy szkół publicznych w Chicago otrzymają takie same 12 tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego, jakie zostały już przyznane wszystkim 32 000 pracownikom miasta. Burmistrz Brandon Johnson zawarł w tej sprawie porozumienie z Chicago Teachers Union, któremu kiedyś służył.

Związek nauczycieli CTU toczył wcześniej nieudaną walkę o urlop rodzicielski z byłą burmistrz Lori Lightfoot.

Podczas konferencji prasowej w ratuszu Brandon Johnson nazwał nową politykę „bardzo odważnym krokiem” i „ogromną wygraną dla pracowników CPS”. Burmistrz powiedział, że nauczyciele nie będą już musieli „wybierać między wypłatą a założeniem rodziny”.

Rozszerzenie Chicago Public Schools CPS do 12 tygodni płatnego urlopu będzie dotyczyć osób powiększających rodzinę przez urodzenie, adopcję lub opiekę zastępczą, a także tych, którzy działają jako surogatki.

Aby kwalifikować się do pełnego wynagrodzenia za 12 tygodni urlopu, pracownicy CPS muszą pracować w systemie szkolnym przez co najmniej rok przed rozpoczęciem urlopu rodzicielskiego i przepracować co najmniej 1250 godzin w ciągu tych 12 miesięcy. Federalna ustawa o urlopie zdrowotnym w rodzinie ma podobne wymagania kwalifikacyjne.

Prezydent Chicago Teachers Union CTU, Stacy Davis Gates, przemawiająca na czwartkowej konferencji prasowej w ratuszu, wspominała trudności, jakie musiała przejść by być mamą. Będąc matką trójki dzieci, powiedziała, że musiała błagać rodziców o pomoc w opłaceniu rachunków.

Urlop rodzicielski jest głęboko emocjonalną kwestią dla Stacy Davis Gates.

W swoim styczniowym liście zaapelowała ona do Lightfoot „jako matki, kobiety i edukatorki” w tej sprawie, „bliskiej sercom tysięcy kobiet”, które stanowią „80 procent” edukatorów CPS.

Davis Gates wspomniała w liście o trudach swojej pierwszej ciąży z powodu nieodpowiedniej polityki urlopowej, która obecnie zapewnia rodzicom od jednego do dwóch tygodni płatnego urlopu, chyba że kwalifikują się do krótkotrwałej niepełnosprawności.

Wg prezydent CTU nauczycielki planują ciąże zgodnie z kalendarzami szkolnymi i przychodzą do pracy gdy są chore, bo nie mogą sobie pozwolić na zmarnowanie dni potrzebnych na urlop rodzicielski.

Posunięcie Brandona Johnsona zrówna teraz nauczycieli i pracowników dystryktu CPS z innymi pracownikami miejskimi, którzy już otrzymują 12 tygodni płatnego urlopu.

Obecnie rodzący rodzice otrzymują od 6 do 8 tygodni krótkoterminowego urlopu z tytułu niezdolności do pracy, podczas gdy rodzice niebędący rodzicami otrzymują 2 tygodnie płatnego urlopu.

Surogatki również będą uprawnione do 8 tygodni płatnego urlopu w celu rekonwalescencji.

Polityka nie została jeszcze sfinalizowana, ale burmistrz Johnson spodziewa się, że zostanie wprowadzona przed rozpoczęciem roku szkolnego 2023-24 jesienią. Urzędnicy CPS i CTU powołali grupę roboczą w celu dopracowania szczegółów przed przedstawieniem projektu Kuratorium Oświaty do zatwierdzenia, latem tego roku.

Zmiana może kosztować około 10 milionów dolarów.

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

listopad 2016
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu