Połącz się z nami

Ciekawostki

Nowa moda w Chicago. Zamiast naklejek, wyborcze opaski na rękę. „Ja już zagłosowałem. A ty?”

Opublikowano

dnia

„Ja już zagłosowałem. A ty?” – tak brzmi hasło na papierowych opaskach na rękę, którą noszą mieszkańcy Chicago. Nowa moda zastąpiła wysłużone naklejki, które przyklejało się na samochód. Akcja ma zachęcić do oddania swojego głosu w nadchodzących wyborach.

„Mamy wiele pozytywnych opinii” – przekonuje Lance Gough dyrektor z komisji wyborczej Chicago – „Widzimy wiele osób, które zakładają opaski na rękę i robią sobie z nimi zdjęcia”.

Po wyjściu z lokalu wyborczego opaskę otrzymała Alexa Stopak, która miała niewielkie trudności z założeniem jej na nadgarstek – „Chyba potrzebuje pomocy” – powiedziała z uśmiechem Alex – „Myślę jednak, że dobrze to wygląda. Z pewnością będzie służyć dłużej niż naklejka”.

Opaskę w piątek otrzymał także prezydent Barack Obama, który wziął udział we wczesnym głosowaniu w jednym z lokali wyborczych w Chicago.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: dnainfo.com
Foto: Facebook.com/ Chuck Liddell

News Chicago

Zapomnij o korkach: Taksówki powietrzne wystartują z lotniska O’ Hare już w 2025 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od 2025 roku pasażerowie będą mieć nowy sposób dotarcia na lotnisko w Chicago i z powrotem: elektryczną taksówkę powietrzną. Oczekuje się, że podróż między O’Hare a Illinois Medical District zajmie około 10 minut, według kalifornijskiego Archer Aviation, który współpracuje z United Airlines. Firmy ogłosiły usługę w czwartek.

Taksówki powietrzne wylądują w Vertiport Chicago, przy 1339 S. Wood St. Obiekt jest reklamowany jako „jedyne lotnisko dla helikopterów w centrum Chicago z pełnym zakresem usług”.

Rzecznik Archer ma nadzieję, że taryfa będzie konkurencyjna w stosunku do Uber Black, usługi, która zapewnia klientom luksusowe pojazdy i najwyżej ocenianych kierowców. W czwartkowe popołudnie przejazd Uber Black z Vertiport na O’Hare kosztował 101 USD.

Taksówka powietrzna może pomieścić czterech pasażerów i pilota. Taksówki są budowane w zakładzie Archer’s Covington w stanie Georgia, który według firmy ma być w stanie wyprodukować około 650 taksówek rocznie. Samolot ma zasięg 100 mil i może latać z prędkością do 150 mil na godzinę.

Archer zapowiedział, że następnym krokiem będzie zbudowanie „odgałęzień” tras, aby taksówki docierały do okolicznych społeczności.

Rzecznik Federalnej Administracji Lotnictwa FAA przekazał w czwartek, że agencja pracuje nad certyfikacją elektrycznych samolotów pionowego startu i lądowania.

Plan taksówek powietrznych nie jest pierwszą proponowaną alternatywą dla kolei i samochodów między centrum a O’Hare.

W 2018 roku Elon Musk i ówczesny burmistrz Rahm Emanuel ogłosili, że należące do Muska przedsiębiorstwo, The Boring Co., zostało wybrane do projektu, w ramach którego pojazdy elektryczne miałyby przewozić pasażerów przez podziemne tunele z dużą prędkością. Projekt później odrzucono.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube, archer
Czytaj dalej

NEWS Florida

Uwaga: aligatory na Florydzie już czują wiosnę i …miłość. Nie wchodźcie im w drogę

Opublikowano

dnia

Autor:

Aligatory na Florydzie stają się bardziej aktywne w związku ze nadchodzącym sezonem godowym. Mieszkańcy Naples sięgnęli po aparaty, gdy gigantyczny osobnik został zauważony 21 marca kiedy przechodził przez ulicę w ekskluzywnej dzielnicy miasta. Ogromny gad spokojnie przeszedł na drugą stronę i zatrzymał się na trawniku. Nie doszło do groźnego spotkania z człowiekiem.

Wygląda na to, że aligator o długości od 9 do 10 stóp przybył do Forest Glen Golf & Country Club z pobliskiego jeziora, co nie jest rzadkością o tej porze roku. Służby Florida Fish and Wildlife złapały zwierzę i bezpiecznie usunęły go ze społeczności. Nie doszło do ataku ze strony gada.

Aligatory częściej będą pojawiać się na drogach i w sąsiedztwie ludzkich osiedli wraz ze zbliżaniem się wiosny, ze względu na wzrost aktywności aligatorów przed sezonem godowym.

Według Komisji Ochrony Ryb i Dzikich Zwierząt sezon godowy aligatorów rozpoczyna się na początku kwietnia, co oznacza, że mieszkańcy Florydy widzą więcej łuskowatych zielonych stworzeń wylegujących się wokół kanałów, bagien i obszarów podmokłych.

Około 1,3 miliona aligatorów żyje na Florydzie – na bagnach, w stawach, jeziorach, basenach – we wszystkich 67 powiatach. Należy zachować szczególną ostrożność w razie bliskiego spotkania z tymi zwierzętami.

Wskazówki FWC dotyczące bezpieczeństwa mieszkańców Florydy:

  • Nigdy nie karm aligatora
  • Trzymaj zwierzęta z dala od brzegu wody
  • Pływaj w ciągu dnia i w wyznaczonych do tego miejscach
  • Jeśli zobaczysz aligatora, zachowaj dystans

Osoby mające obawy dotyczące aligatora mogą zadzwonić na bezpłatną infolinię FWC Nuisance Alligator pod numer 866-FWC-GATOR (866-392-4286).

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj Narodowy Dzień Kojota. Poznaj te zwierzęta i bezpiecznie dziel z nimi sąsiedztwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Marzec to nie tylko Miesiąc Kobiet czy Dzień Świętego Patryka. Obchodzimy w nim także niezbyt znane święto, którym jest Narodowy Dzień Kojota. Zwierzęta te zamieszkują prawie każde miasto w Stanach Zjednoczonych. Kojoty bytują także licznie w powiecie DuPage i okolicznych przedmieściach. Poznając ich zwyczaje możesz pokojowo dzielić z nimi swoje sąsiedztwo.

W Wheaton nie jest niczym niezwykłym widok kojota kłusującego po chodniku lub przechadzającego się po podwórku sąsiada. Jednak pomimo ich częstego występowania, żaden inny dziki gatunek nie wywołuje u tutejszych mieszkańców tak szerokiego wachlarza emocji.

Niezależnie od tego, czy budzi się strach, podziw, czy po prostu niezrozumienie, kojoty stały się najbardziej kontrowersyjnym elementem przyrody na zachodnich przedmieściach.

Zwolennicy Narodowego Dnia Kojota 23 marca, starają się zmienić to postrzeganie.

Kojoty odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie, utrzymując różnorodność biologiczną.

Kontrolują populacje gryzoni i królików, a nawet pomagają kontrolować przenoszenie chorób. Istotne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tych inteligentnych, zdolnych do adaptacji psowatych i o tym, jak z nimi współistnieć.

Kojoty różnią się od większości innych gatunków dzikich zwierząt na przedmieściach, ponieważ często są uważane za zagrożenie dla ludzi dlatego, że są widoczne.

W rzeczywistości kojoty z natury boją się ludzi i zazwyczaj unikają nas, gdy tylko jest to możliwe. Agresywne zachowanie jest nietypowe i często wynika z kojarzenia ludzi jako źródła pożywienia lub ochrony legowiska młodych szczeniąt.

Powszechnym błędnym przekonaniem ludzi jest to, że kojoty będą polować i zabijać swoje zwierzęta domowe.

Chociaż ataki się zdarzają, w rzeczywistości są one dość rzadkie. Kojoty to padlinożercy, a większość ich diety składa się z małych gryzoni, takich jak myszy, norniki i króliki. Jeśli jednak nadarzy się okazja, wykorzystają też małe, nienadzorowane zwierzę towarzyszące.

Odpowiedzialni właściciele zwierząt domowych powinni zawsze wyprowadzać psy na smyczy i nigdy nie zostawiać ich samych na zewnątrz. Zwierzęta pozostawione na zewnątrz, nawet przy ogrodzonym podwórku, są narażone na drapieżnictwo i niepotrzebne konflikty z kojotami.

Innym nieporozumieniem jest to, że widok kojota w ciągu dnia oznacza, że jest wściekły lub niebezpieczny. Obecnie widywanie ich o każdej porze dnia i nocy jest czymś powszechnym i normalnym.

Według DuPage County Animal Services sezon godowy kojotów zwykle trwa od stycznia do marca, a szczenięta rodzą się w kwietniu i maju. Wiosną i latem możliwe są częstsze obserwacje kojotów w ciągu dnia, ponieważ zwierzęta te mają dzieci do wykarmienia, a zatem muszą intensywniej żerować.

Istnieje wiele sposobów, w jakie mieszkańcy mogą pomóc uniknąć konfliktów i pokojowo współistnieć z kojotami.

Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczasz pojemniki na śmieci i przechowuj karmę dla zwierząt w pomieszczeniach. Usuń karmniki dla ptaków ze swojego podwórka, jeśli w okolicy zauważono kojoty. Karmniki dla ptaków przyciągają wiewiórki i gryzonie, które są ulubionym źródłem pożywienia kojotów. Utrzymuj również grille w czystości, ponieważ resztki jedzenia mogą przyciągać dzikie zwierzęta.

Pamiętaj także, aby zamknąć puste przestrzenie wokół swojej nieruchomości. Kojoty będą wykorzystywać obszary pod werandami i szopami do odpoczynku i wychowywania młodych.

Współistnienie z kojotami to aktywny wysiłek sąsiedzki. Uznając Narodowy Dzień Kojota 23 marca, zwiększamy świadomość i uczymy mieszkańców, jak zapobiegać konfliktom i szanować ten inteligentny gatunek psów.

Dzięki lepszemu zrozumieniu i docenieniu uczymy się, jak z powodzeniem współistnieć z kojotami w naszych dzielnicach i społeczności przez dziesięciolecia.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/AMCImagesSongbird839/ Harry Collins/ Fabiomichelecapelli
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu