Połącz się z nami

News Chicago

Profesor Janusz Kurtyka upamiętniony w szkole św. Błażeja. Uroczystość przyjęcia patronatu w Chicago

Opublikowano

dnia

Polska katolicka szkoła sobotnia im. św. Błażeja w Summit została objęta patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. Z tej okazji odbyło się poświęcenie tablicy upamiętniającej postać prezesa IPN, profesora Janusza Kurtyki, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Uroczystość przyjęcia patronatu odbyła się podczas inaugurującej rok szkolny mszy świętej. „Przed nami jest tablica w hołdzie profesorowi Januszowi Kurtyce, prezesowi IPN oraz Stowarzyszenia Wolność i Niezależność, historykowi i patriocie” – powiedział święcąc tablicę o. Łukasz Kleczka.

Galeria zdjęć

Gościem honorowym nabożeństwa był dr Wojciech Frazik, naczelnik Oddziału Biura Edukacji Narodowej IPN w Krakowie. Mówiąc o podjętej przez szkołę inicjatywie upamiętnienia postaci i zasług profesora Janusza Kurtyki dr Wojciech Frazik przyznał, że jest to bardzo ważne wydarzenie. „Bardzo jestem wdzięczny pani dyrektor szkoły i księdzu proboszczowi, że taka inicjatywa została podjęta, bo Janusz Kurtyka był człowiekiem nadzwyczajnym. Warto, żeby o nim pamiętano nie tylko w Polsce, ale również, żeby pamiętała o nim Polonia. On pragnął, aby pamięć o polskiej historii stała się dla Polaków powodem dumy” – stwierdził dr Frazik.

Dla dra Frazika prezes Janusz Kurtyka pozostał postacią, która nie czuła się związana z żadną opcja polityczną. Osobą, która swoją pracę traktowała jako służbę państwu polskiemu. Któremu zależało jedynie na prowadzeniu przez państwo właściwej polityki historycznej mającej bronić dobre imię Polski i Polaków. „ Jako prezes IPN apelował do najwyższych władz państwa, żeby taką politykę państwo polskie aktywnie zaczęło prowadzić, żeby bronić dobrego imienia Polski w świecie wszędzie tam, gdzie to dobre imię jest atakowane, żeby aktywnie kształtować świadomość wewnątrz państwa i jednocześnie kształtować obraz Polski w świecie, bo to rzutuje na pozycję Polski na arenie międzynarodowej” – powiedział dr Frazik. Na zakończenie nabożeństwa uczniowie zaprezentowali okolicznościowy program wspomnieniowy o profesorze Kurtyce.

Zdaniem przedstawiciela IPN postawa profesora Janusza Kurtyki może być wzorem do naśladowania. O swoim byłym szefie i przyjacielu gość z Krakowa miał okazję rozmawiać z uczniami klas licealnych podczas dwudniowych zajęć szkolnych. Była to jedna z form lekcji w ramach tak zwanych żywych spotkań z historią realizowanych w tej placówce od wielu lat. Podczas uroczystości sakrament chrztu świętego przyjął Maksymilian Mazur.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne