Połącz się z nami

News Chicago

Strach i jego oblicza. Doktor Anna Węgierek o przyczynach lęku i o tym, jak sobie z nim radzić

Opublikowano

dnia

Strach jest nieodłącznym towarzyszem naszego życia. Pojawia się często i z różnych przyczyn. Czasem działa motywacyjnie , częściej jednak paraliżuje i nie pozwala racjonalnie działać. Czego boimy się najbardziej? Jak radzić sobie z lękiem? Co zrobić, jeśli nie pozwala nam funkcjonować?

Na te i inne pytania odpowiadała doktor psychologii klinicznej – Anna Węgierek. Na antenie Radia Deon mówiła ona o osobach, które nie potrafią kontrolować swojego strachu. Problemem, według niej, jest sytuacja, kiedy ludzie nie potrafią właściwie ocenić sytuacji zagrożenia

„Są osoby, które nie maja dobrej modulacji strachu. Mogą być różne tego powody. Przyczynę mogą stanowić zaburzenia hormonalne, ale także przeszłość, jakieś traumy przeżyte w przeszłości. Mogą one powodować, że nasza reakcja na sytuację stresującą jest od razu oceniana jako < koniec świata>”.

Bardzo ważne według Anny Węgierek jest niedopuszczanie do tego, aby strach się w nas potęgował. Według psycholog trzeba monitorować, analizować własne emocje i próbować je rozumieć

„ Samokontrola, umiejętność patrzenia na siebie jest bardzo istotne. Zadajmy sobie pytanie o  swoje zachowanie, o swoje emocje. Monitorowanie własnej psychiki powoduje, że potrafimy ją zrozumieć”.

Doktor Anna Węgierek przekonuje, że niezbędna jest też samodiagnoza. Strach staje się niebezpieczny, jeśli jest długotrwały, jeśli boimy się samego życia i sytuacji mu towarzyszących. Niezbędna jest wtedy psychoterapia

„Stres związany np. z jazdą samochodem, pójściem gdzieś, porozmawianiem z kimś najczęściej jest czymś głębiej zakorzenionym. Nie jest to powód związany z tym, co się dzieje teraz , dziś. Jest to tzw. stres prawdziwy. Tkwi on głęboko w nas i jest związany najprawdopodobniej z tym, co nas głęboko boli”.

Według doktor Anny Węgierek najważniejszą rzeczą w walce ze strachem, jest nie pozwolić mu zablokować naszych działań. Istotne jest też, aby zdać sobie sprawę, że strach jest integralną częścią naszego życia. Nie należy się go bać, a próbować go zrozumieć.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne