Połącz się z nami

Kościół

Co stanie się z kościołem św. Bonifacego w Chicago? Czy ukraiński deweloper uratuje świątynię przed rozbiórką?

Opublikowano

dnia

Zostało już tylko kilka dni na ewentualne uratowanie kościoła św. Bonifacego na Trójcowie przy 1358 W. Chestnut St. w dzielnicy Noble Square.

Relacja Emilii Sadaj

Przeszło stuletnia romańska budowla, opustoszała ponad dwie dekady temu, jest w bardzo złym stanie i ze względów bezpieczeństwa miasto domaga się od właściciela, Phila Moellera, wyburzenia obiektu lub kapitalnego remontu.

Kościołem zainteresowana jest Chicago Academy of Music, która widzi w kompleksie potencjał na stworzenie audytorium, pomieszczeń na zajęcia, internat dla studentów i wiele innych. Partnerująca z akademią ukraińska firma deweloperska Stas Development ma czas do 23 września na wykupienie budynku kościoła. W przeciwnym razie obiektem zainteresuje się inny inwestor, Guardian Capital, który chce zrównać świątynię z ziemią i wybudować w tym miejscu domy jednorodzinne.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: dnainfo.com
Foto: Flickr.com/  Laurie Chipps

Kościół

Zmarł ks. Paul Breza z Minnesoty – Strażnik polskości i kaszubskich korzeni w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

7 kwietnia w Winonie (stan Minnesota), w wieku 87 lat, zmarł ks. Paul Breza – kapłan, społecznik, strażnik pamięci o polskich i kaszubskich emigrantach. Przez całe życie niestrudzenie pracował na rzecz podtrzymywania polskiej tożsamości kulturowej w USA oraz zacieśniania więzi między Winoną a Bytowem, skąd wywodzili się jego przodkowie. O jego dokonaniach mówi Jezuita, Ojciec Józef Polak.

Kaszubskie korzenie i kapłańska droga

Ks. Paul Breza przyszedł na świat 23 czerwca 1937 roku w Winonie, jako potomek emigrantów z Bytowa na Kaszubach. Jego dziadek opuścił rodzinne strony, by uniknąć wcielenia do niemieckiej armii. Do dziś w Bytowie mieszkają krewni kapłana, który nigdy nie zapomniał o swoich korzeniach.

Uczęszczał do Saint Stanislaus Kostka School oraz Cotter High School, a następnie studiował na Saint Mary’s University of Minnesota. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 roku w diecezji Winona. Pełnił posługę duszpasterską w wielu parafiach, m.in. w Rochester, Mankato, Hokah czy Brownsville.

Duszpasterz i społecznik

Kapłańska posługa ks. Brezy zawsze łączyła się z działalnością społeczną i kulturalną. Angażował się w pomoc osobom uzależnionym, wspierał młodzież w trudnych sytuacjach życiowych i organizował wyjazdy edukacyjne. Z wielkim zaangażowaniem pracował na rzecz integracji lokalnej Polonii oraz promowania kaszubskiego dziedzictwa kulturowego.

Twórca Polskiego Instytutu Kulturalnego i Muzeum Kaszubskiego

W 1976 roku po raz pierwszy zorganizował obchody Święta Konstytucji 3 Maja, co dało początek większemu przedsięwzięciu. Trzy lata później założył Polski Instytut Kulturalny w Winonie, który stał się centrum życia kulturalnego lokalnej Polonii. W 1998 roku przekazał na jego potrzeby własny budynek, w którym urządził Muzeum Kaszubskie, sam pełniąc funkcję kustosza.

Muzeum gromadzi bezcenne pamiątki rodzin emigrantów z Kaszub – modlitewniki, śpiewniki, dewocjonalia.

Ambasador Bytowa za oceanem

Pierwszy raz odwiedził Bytów w Ks. Paul Breza. Od tamtej pory stał się niestrudzonym orędownikiem zbliżenia między miastami. Dzięki jego staraniom w Ks. Paul Breza podpisano umowę o partnerstwie między Winoną a Bytowem. Umowa objęła m.in. współpracę w dziedzinie edukacji, kultury, ochrony środowiska i wymiany młodzieży.

Za jego sprawą mieszkańcy Winony poznali Kaszuby, a wielu Bytowian mogło odwiedzić Stany Zjednoczone. Ks. Paul Breza wspierał te inicjatywy również finansowo.

Odznaczenia i pamięć

Za swoją działalność został uhonorowany licznymi wyróżnieniami. 26 lutego 2012 roku prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski, przyznał mu Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP – za popularyzowanie polskiej kultury i działalność na rzecz Polonii.

W Bytowie nadano mu tytuł Honorowego Obywatela, a lokalna społeczność niejednokrotnie podkreślała, że zasługuje, by nazywać go „kaszubskim rycerzem” – na wzór literackiego Remusa.

 

Źródło: TwojaPolonia
Foto: Kashubian Cultural Institute & Polish Museum, Urząd Miejski w Bytowie
Czytaj dalej

News Chicago

Brian Burch odpowiadał w Senacie USA jako kandydat na ambasadora przy Stolicy Apostolskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek rano w Senacie Stanów Zjednoczonych odbyło się przesłuchanie Briana Burcha, prezesa organizacji CatholicVote, nominowanego przez Prezydenta Donalda Trumpa na stanowisko ambasadora USA przy Stolicy Apostolskiej. Burch, mieszkaniec Lombard IL, odpowiadał na pytania dotyczące cięć w pomocy zagranicznej, polityki wobec Watykanu oraz relacji Stolicy Apostolskiej z Chinami.

„To dla mnie wielki zaszczyt i głęboka pokora, że Prezydent Trump powierzył mi tę nominację” — powiedział Brian Burch członkom senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. „Relacje z Watykanem mają wyjątkowy charakter — opierają się nie tyle na klasycznej dyplomacji, co na wspólnych wartościach: wolności religijnej, godności człowieka, pokoju i sprawiedliwości”.

Pytania o pomoc zagraniczną i politykę Chin

Przesłuchanie Burcha zbiegło się z przesłuchaniami innych kandydatów Trumpa na ambasadorów — na stanowiska w Chorwacji i Chile. Wśród senatorów obecnych na sali byli m.in. James Risch (Republikanin z Idaho), Jeanne Shaheen (Demokratka z New Hampshire), Pete Ricketts (Republikanin z Nebraski) i Rick Scott (Republikanin z Florydy).

Senator Shaheen naciskała na wyjaśnienie stanowiska Burcha w sprawie cięć w pomocy zagranicznej, które dotknęły m.in. organizacje non-profit współpracujące z Watykanem. Brian Burch stwierdził, że decyzje administracji Trumpa miały na celu skupienie wydatków w miejscach strategicznie istotnych dla bezpieczeństwa i dobrobytu Stanów Zjednoczonych.

„Nie możemy finansować każdego programu na świecie” — powiedział Burch. Przyznał jednak, że nie zna dokładnych kwot przeznaczanych na pomoc zagraniczną. W odpowiedzi na pytanie o nieefektywne programy przytoczył artykuł o kontrowersyjnych badaniach naukowych, co Senator Shaheen natychmiast zakwestionowała.

Burch zauważył, że wiele organizacji humanitarnych już otrzymało ponowną autoryzację dotacji, choć niektóre nadal czekają na decyzje.

Krytyka umowy Watykan-Chiny

Senator Ricketts poruszył temat umowy między Watykanem a Chinami, umożliwiającej rządowi chińskiemu wpływ na mianowanie biskupów. Wyraził obawę, że porozumienie to wzmacnia represje wobec religijnych mniejszości w kraju.

„Stolica Apostolska powinna nieustannie wywierać presję na chiński rząd za łamanie praw człowieka i prześladowania religijne” — odpowiedział Burch. Zapewnił, że jako ambasador USA będzie stanowczo sprzeciwiał się idei, by jakikolwiek rząd miał wpływ na wybór liderów religijnych.

Rola Watykanu w kwestii zakładników

Senator Rick Scott zapytał, jak Watykan mógłby przyczynić się do rozwiązania sytuacji amerykańskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy.

„Uważam, że Stolica Apostolska może odegrać istotną rolę, oferując moralny autorytet i naciskając na zakończenie konfliktu oraz pomoc w osiągnięciu trwałego pokoju” — odpowiedział Brian Burch.

Brian Burch

Kim jest Brian Burch?

Brian Burch to zaangażowany katolik, ojciec dziewięciorga dzieci, od lat aktywnie działający na rzecz promowania wartości chrześcijańskich w życiu publicznym. Jako prezes Catholic Vote wielokrotnie wypowiadał się w kwestiach dotyczących wolności religijnej i obrony życia.

O jego nominacji informowaliśmy 22 grudnia.

Źródło: cna
Foto: YouTube, Catholic Vote
Czytaj dalej

Kościół

Król Karol i królowa Kamila z prywatną wizytą u Papieża

Opublikowano

dnia

Autor:

Brytyjska para królewska, przebywająca we Włoszech od 7 do 10 kwietnia, została w środę po południu przyjęta prywatnie przez Franciszka w Domu Świętej Marty, gdzie papież kontynuuje rekonwalescencję. Papież i król wymienili wzajemne życzenia szybkiego powrotu do zdrowia.

W szczególnie ważnym dniu dla ich rodziny, między 20. rocznicą ślubu Karola i Kamili a 4. rocznicą śmierci księcia Filipa, brytyjska para królewska spotkała się w środę po południu z Papieżem Franciszkiem. Była to wizyta prywatna, a spotkanie odbyło się w Domu Świętej Marty, gdzie Papież od ponad dwóch tygodni przechodzi rekonwalescencję po wyjściu z Kliniki Gemelli i gdzie niedawno wznowił niektóre spotkania.

Komunikacja watykańska

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało: „Papież Franciszek spotkał się dziś po południu prywatnie z Ich Królewskimi Mościami, królem Karolem i królową Kamilą. Podczas spotkania papież złożył Ich Królewskim Mościom najlepsze życzenia z okazji rocznicy ślubu i odwzajemnił życzenia Jego Królewskiej Mości dotyczące szybkiego powrotu do zdrowia”.

Odniósł się w ten sposób do stanu zdrowia króla, który pod koniec marca trafił do szpitala z powodu skutków ubocznych leczenia raka zdiagnozowanego rok temu.

Pałac Buckingham odnotowuje

Pałac Buckingham zapowiedział oficjalne spotkanie z papieżem na początku marca, kiedy Franciszek był hospitalizowany z powodu obustronnego zapalenia płuc. W późniejszej nocie z 24 marca ogłoszono, że król Karol III i jego małżonka nie planują już spotkania z Papieżem z powodu jego rekonwalescencji.

„Ich Królewskie Mości”, czytamy, „składają Papieżowi najlepsze życzenia z okazji jego rekonwalescencji i z niecierpliwością oczekują wizyty w Stolicy Apostolskiej, gdy tylko wyzdrowieje”.

Spotkanie w sprawie kanonizacji Newmana

Życzenie to spełniło się w środowe popołudnie, 9 kwietnia. Karol III jest nie tylko monarchą Zjednoczonego Królestwa, ale także głową Kościoła anglikańskiego. W 2019 r., w przeddzień kanonizacji kardynała Johna Henry’ego Newmana, pierwszego Brytyjczyka od ponad czterdziestu lat, który został ogłoszony świętym, ówczesny książę Walii napisał artykuł w L’Osservatore Romano, nazywając to wydarzenie:

„powodem do świętowania nie tylko w Wielkiej Brytanii i nie tylko dla katolików, ale także dla wszystkich, którzy pielęgnują wartości, które go zainspirowały”.

Karol wziął następnie udział w ceremonii w Watykanie w dniu 13 października 2019 r., na zakończenie której powitał papieża Franciszka z delegacją z Wielkiej Brytanii. Obaj widzieli się także 4 kwietnia 2017 r. podczas wizyty w Watykanie.

Podróż pary królewskiej do Włoch

Podczas trzydniowej wizyty brytyjscy monarchowie spotkali się z prezydentem Republiki Sergio Mattarellą i premier Giorgią Meloni. Król wygłosił przemówienie do zgromadzonych izb parlamentu w Montecitorio.

Salvatore Cernuzio – Watykan

 

Foto: Vatican Media, YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu