Połącz się z nami

News Chicago

„Jesteście wspaniałymi patriotami, jesteście ambasadorami naszej polskości…” Polska flaga na Daley Plaza w Chicago

Opublikowano

dnia

Trzeciego maja przed południem nad Daley Plaza w centrum Wietrznego Miasta załopotała olbrzymia polska flaga. Tym samym zostały zainagurowane tegoroczne obchody 225. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Gospodarzem inauguracji w imieniu sekretarz Sadu Okręgowego Dorothy Brown była Mary Sandra Anselmo.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Flagę o rozmiarach 25 stóp na 15 stów w obecności generała Richarda Hayes’a wciągnęli na maszt żołnierze Gwardii Narodowej Illinois. W uroczystości uczestniczyli lokalni politycy, przedstawiciele władz miasta i organizacji polonijnych z przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Parady Janem Kopciem na czele. Władze RP reprezentowała posłanka na Sejm RP Anna Cicholska oraz pełniący obowiązki konsula generalnego, konsul Robert Rusiecki.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

Dziękując za zaproszenie do udziału w polonijnych obchodach uchwalenia przez Sejm Czteroletni drugiej na świecie demokratycznej konstytucji posłanka Cicholska powiedziała: „Jesteście wspaniałymi patriotami, jesteście  ambasadorami naszej polskości tutaj za oceanem. Jestem pod ogromnym wrażeniem państwa patriotyzmu. Wczoraj przejeżdżałam ulicami Chicago, na przedmieściach i widziałam mnóstwo polskich flag. I za to serdecznie w tym miejscu dziękuję, jak tylko potrafię w imieniu całego Parlamentu Rzeczypospolitej. Bądźmy razem, bez względu na to, gdzie jesteśmy. Ponad wszelkimi podziałami, bo nasza polskość jest w naszych sercach”.

O historii obchodów kolejnych rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja mówi Wielki Marszałek Parady red. Jan Krawiec, który przypomniał, że 7 maja Polonia chicagowska po raz 125 wyjdzie na ulice chicagowskiej metropolii, aby zamanifestować swoje przywiązanie do ojczyzny.

Za przygotowanie i udział we wtorkowej uroczystości na Daley Plaza dziękował organizatorom i uczestnikom przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Parady Jan Kopeć. Pełniąca obowiązki gospodarza uroczystości Mary Anselmo wręczyła organizatorom parady proklamację Dorothy Brown o ustanowieniu trzeciego maja Dniem Polskiej Konstytucji w Chicago.

Kolejnym akcentem tegorocznych obchodów trzeciomajowych będzie piątkowe spotkanie z Polonią w Konsulacie Generalnym RP. Główne obchody rocznicowe rozpoczną się w sobotę, 7 maja o godzinie 9 rano ponownym podniesieniem polskiej flagi na Daley Plaza. Po śniadaniu wydanym dla gości przez Chicago Society o godzinie 11:30 rozpocznie się przemarsz po ulicy State na odcinku od ulicy Lake do Van Buren. Po zakończeniu przemarszu jego uczestnicy zaproszeni są na koncert fortepianowy w Ogrodzie Chopina na terenie Grant Parku. Sobotnie uroczystości zakończy bankiet w salach White Eagle. Natomiast całość jubileuszowych obchodów zakończy msza święta w intencji Ojczyzny, na którą do kościoła pod wezwaniem Trójcy Świętej na godzinę 10:30 rano zaprasza Związek Narodowy Polski.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

News Chicago

Praca w komisjach wyborczych we Wczesnym Głosowaniu od 13 do 29 lutego! Zgłoś się!

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych, mówisz i piszesz biegle zarówno po polsku jak i angielsku oraz mieszkasz w Chicago, to masz okazję na dobrą pracę w okresie Wczesnego Głosowania. Komisja Wyborcza miasta Chicago pilnie poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w komisjach wyborczych od 13 do 29 lutego (siedem dni w tygodniu)!

Wymagania dla kandydatów:

  • Należy być w pełni zaszczepionym (2 dawki Moderny lub Pfizera, lub 1 dawka J&J)
  • Być rezydentem miasta Chicago
  • Być zarejestrowanym do głosowania
  • Być obywatelem USA
  • Mówić i pisać biegle po polsku i angielsku

Wynagrodzenie:

  • $17 / godzinę
  • $50 za ukończenie szkolenia na internecie
  • $230 Dzień Wyborów, 28 lutego

Osoby zainteresowane mogą złożyć aplikacje na stronie internetowej:
Apply to become an Early Voting Official!

Osoby zaineresowane muszą być dostępne we wszystkie dni, włącznie z weekendami od 13 do 29 lutego.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Komisja Wyborcza miasta Chicago, istock/fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Spotkanie imigracyjne z mecenas Magdaleną Grobelski w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Duszpasterstwo Imigranci Imigrantom w Archidiecezji Chicago organizuje 5 lutego spotkanie informacyjne dotyczące wszystkich spraw emigracyjnych. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do Kościoła św. Błażeja po mszy o godz. 10:30 a.m.

Spotkanie imigracyjne odbędzie się w Biurze Polskiej Szkoły w Kościele św. Błażeja pod adresem 6101S.75th Ave. w Summit. W czasie spotkania porad i konsultacji będzie udzielała mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

Duszpasterstwo Imigranci-Imigrantom powstało w Archidiecezji Chicago 2008 roku dla Polonii. Jest organizacją niesienia pomocy Polakom przez Polaków. Posługa ta dąży do zjednoczenia Polaków miedzy sobą oraz ze społecznościami, w których żyją.

Spotkania imigracyjne zazwyczaj są organizowane co miesiąc, w różnych parafiach, zwłaszcza tam gdzie mieszkają Polacy.

REKLAMA REKLAMA

„Zawsze staramy się znaleźć jakieś rozwiązanie, wyjście i skierować osobę do odpowiednich instytucji, odpowiednich jednostek administracyjnych” mówiła na antenie Radia Deon Chicago  Małgorzata Tys – koordynator ds. imigracyjnych w Archidiecezji Chicago.

Kontakt do Małgorzaty Tys, organizatorki spotkania – tel. 773 720 59 74.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: inf.własna
Foto: istock/photosvit
Czytaj dalej

News Chicago

Wybitny pianista Albert Cano Smit zagra pod batutą nowojorskiego dyrygenta w Elgin

Opublikowano

dnia

Autor:

Uznany nowojorski dyrygent Kyle Ritenauer pokieruje Elgin Symphony Orchestra z gościnnie występującym pianistą Albertem Cano Smitem na koncertach 4-5 lutego. Ritenauer jest jednym z ośmiu finalistów konkursu orkiestry poszukającej dyrektora muzycznego.

Koncerty odbędą się o godzinie 7:30PM w sobotę, 4 lutego i 2:30PM w niedzielę, 5 lutego, w Hemmens Cultural Center, 45 Symphony Way w Elgin. Na godzinę przed spektaklami odbędzie się dyskusja przedkoncertowa dla posiadaczy biletów.

Na koncertach zabrzmi „Siegfried Idyll” Richarda Wagnera; Koncert fortepianowy nr 5 Beethovena „Cesarz” z udziałem pianisty Alberta Cano Smita; oraz III Symfonia „Reńska” Roberta Schumanna.

Ritenauer ugruntowuje swoją pozycję jednego z wyjątkowych artystycznych liderów muzyki klasycznej i współczesnej. Jako założyciel i dyrektor artystyczny Uptown Philharmonic zyskał sławę dzięki swojej pomysłowej muzykalności i odniósł dalsze sukcesy prowadząc zespoły w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

REKLAMA REKLAMA

Albert Cano Smit otrzymał nagrodę Arthur Rubinstein Piano Prize 2020 od The Julliard School.

Występował z Las Vegas Philharmonic, San Diego Symphony, Montreal Symphony, Orquesta Filarmónica de Boca del Río, Barcelona Symphony i Catalonia National Orchestra, Manchester Camerata, Nottingham Youth Orchestra i American Youth Symphony.

Bilety są dostępne na stronie internetowej ESO www.ElginSymphony.org oraz w godzinach od 10:00AM do 3:00PM, od poniedziałku do piątku, w kasie pod numerem tel. (847) 888-4000.

Ceny biletów zaczynają się od 20 dolarów. Bilety studenckie kosztują 10 USD, a młodzież w wieku do 17 lat ma wstęp bezpłatny z towarzyszącą osobą dorosłą.

Elgin Symphony Orchestra ma długą historię podkreślania dzieł światowej sławy dyrygentów, kompozytorów i muzyków oraz promowania postępu kobiet w sztuce.

Założona w 1950 jako orkiestra społeczna, ESO stała się profesjonalnym zespołem w 1985, w dużej mierze dzięki kierownictwu nieżyjącej już Margaret Hillis, która była dyrektorem muzycznym w ESO w latach 1971-85.

Hillis była jedną z pierwszych kobiet, które przebiły się przez zdominowany przez mężczyzn świat dyrygentury i jest uznawana za impuls do stworzenia Stowarzyszenia Orkiestry Symfonicznej Elgin, powstania Ligi ESO i rozpoczęcia docierania ESO do młodzieży poprzez koncerty dla uczniów szkół.

Dziś ESO nadal czerpie swoją kreatywność i artyzm z okolic Elgin i oddaje je społeczności poprzez program Adopt-a-School, występy w lokalnych szpitalach, hospicjach i domach spokojnej starości, Kluby Słuchaczy i inne bezpłatne programy w bibliotekach publicznych, w miejscach kultu, koncerty Ainsworth dla młodzieży, bezpłatne bilety dla młodzieży poniżej 18 roku życia, oraz otwarte próby i bezpłatne koncerty dla społeczności w całym regionie.

Elgin Symphony Orchestra czterokrotnie otrzymało tytuł Orkiestry Roku od Illinois Council of Orchestras (1988, 1999, 2005 i 2016).

ESO jest organizacją non-profit. Aby dowiedzieć się więcej lub wesprzeć ESO, odwiedź stronę www.elginsymphony.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Elgin Symphony Orchestra
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu