Połącz się z nami

News USA

Donald Trump krytykuje Polskę a Carly Fiorina chce wspierać Polaków. Czwarta republikańska debata telewizyjna

Opublikowano

dnia

W telewizyjnym studio w Milwaukee doszło do czwartej potyczki wśród republikańskich kandydatów na prezydenta USA. Do konfrontacji we wtorek wieczorem stanęli: miliarder i celebryta Donald Trump, emerytowany neurochirurg Ben Carson, senator z Florydy Marco Rubio, senator z Teksasu Ted Cruz, były gubernator Florydy Jeb Bush, gubernator Ohio John Kasich, była prezes koncernu Hewlett-Packard Carly Fiorina i senator z Kentucky Rand Paul.

Nieobecni Republikanie

Warto zaznaczyć iż gubernator New Jersey Chris Christie oraz były gubernator Arkansas Mike Huckabee – uczestnicy trzech poprzednich debat tym razem nie spełnili wymogów i nie zakwalifikowali się do publicznej dysputy konserwatywnych polityków. Lista nieobecnych w Milwaukee jest zresztą dłuższa, obejmuje również byłego senatora z Pensylwanii Ricka Santorum, gubernatora Luizjany Bobby’ego Jindala, byłego gubernatora z Nowego Jorku George’a Pataki i senator Lindsey Graham, dla nich sondaże okazały się brutalnym zderzeniem z rzeczywistością gdyż nie osiągnęli 1 proc. głosów poparcia.

Zwycięża Marco Rubio

Transmitowana przez telewizję Fox  debata okazała się zwycięska dla Marco Rubio który stale zyskuje od poprzedniej debaty z 29 października. Debata nie była dla niego przełomem, ale jego poparcie wzrosło z 9,5 proc. do 12,8 proc., zawdzięcza to bardziej zdecydowanej postawie w newralgicznych dla konserwatywnych wyborców kwestiach. Rubio stanął w obronie budżetu obronnego, zaatakował też Trumpa za jego prorosyjskie nastawienie co do działań w Syrii: ”Spawacze zarabiają więcej od filozofów, potrzeba nam więcej spawaczy, a mniej filozofów” – słowa te spotkały się natychmiast z oburzeniem liberałów.

Atak Trumpa na Polskę

Trump wytknął krajom Europy Środkowej i  Wschodniej iż za bardzo polegają na Stanach Zjednoczonych w konflikcie z Rosja. Według miliardera USA nie mogą być policjantem świata. Dokładnie odwrotną politykę popiera Carly Fiorina. Jedyna kobieta w debacie powiedziała, iż gdyby to od niej zależało w Polsce byłyby baterie Patriotów. Podobną retoryką popisał się drugi wielki wygrany wczorajszego starcia czyli Ron Paul, dwukrotnie celnie uderzając rywali: raz wytykając Rubio poparcie rządowych programów socjalnych kosztujących bilion dolarów podczas gdy bezpieczeństwo kraju jest zagrożone i ścierając się z Trumpem w kwestii układu Trans Pacific Partnership, do którego jak przypomniał, nie należą Chiny.

REKLAMA REKLAMA

Kto wygrał telewizyjne starcie?

Donald Trump zdaniem większości mediów jest trzecim triumfatorem debaty, znów jest wszak liderem sondaży w całym kraju i w jakże ważnym stanie Iowa. Najgorzej w Milwaukee wypadł Jeff Bush, podobnie blado, by nie powiedzieć beznadziejnie, pokazał się w Wisconsin John Kasich. Portal Politico nazwał gubernatora Ohio „Jonem Huntsmanem 2016 r.” – były ambasador USA w Chinach i kandydat konserwatystów w 2012 r. stał się synonimem fatalnej kampanii zmieniając co rusz poglądy.

Kasich oskarżył Trumpa o populizm i postawę antyimigracyjną, na co miliarder po raz kolejny opowiedział się za odesłaniem nielegalnych przybyszów do domu i budową muru na granicy z Meksykiem. Kasich skrytykował też plan Cruza zakładający pozwolenie na upadek wielkich banków.

Uderzenie Carsona

Ben Carson zapewniał zebranych iż jest uczciwym człowiekiem – to odpowiedź na zarzuty o agresywne zachowanie w młodości. Czarnoskóry Carson zakończył debatę mocnym akcentem: „Przez ostatnie 2 godziny w Ameryce dokonano 200 aborcji, 5 osób zmarł wskutek nadużycia narkotyków, do długu narodowego dodano kolejne 100 mln dolarów, 2 zrozpaczonych weteranów odebrało sobie życie”.

Była to już czwarta telewizyjna debata republikańskich kandydatów do prezydenckiego fotela.  Tym razem ósemka pretendentów na partyjna nominację walczyła o poparcie wyborców w Milwaukee w Wisconsin.

Radio Deon
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flickr.com/  Gage Skidmore

News USA

Od czerwca 2023 Koreańczycy młodnieją o rok lub dwa. Niektórzy znów będą mieli 18 lat!

Opublikowano

dnia

Autor:

Nie stajesz się młodszy z biegiem lat ..chyba że mieszkasz w Korei Południowej. Południowi Koreańczycy wkrótce staną się o rok lub dwa młodsi, po oficjalnej zmianie w krajowym systemie liczenia wieku.

W czwartek parlament tego kraju, zwany Zgromadzeniem Narodowym, przyjął zestaw ustaw wymagających stosowania międzynarodowego systemu liczenia wieku, w którym wiek opiera się na dacie urodzenia.

Korea Południowa stosuje obecnie trzy systemy liczenia wieku, ale większość obywateli przestrzega tzw. „wieku koreańskiego”, w którym osoba ma 1 rok zaraz po urodzeniu i zyskuje jeden rok w każdy Nowy Rok.

Wg tej metody liczenia, np. dziecko urodzone 31 grudnia następnego dnia ma już 2 lata.

Zmiana w określaniu wieku wejdzie w życie w czerwcu przyszłego roku, więc dzieci urodzone do tego czasu nadal mogą podlegać tradycyjnemu systemowi „wieku koreańskiego”.

REKLAMA REKLAMA

Podczas gdy większość mieszkańców Korei Południowej stosuje „wiek koreański”, wielu wydaje się popierać przejście do powszechnie stosowanego systemu, w którym osoba ma zero w dniu narodzin i zyskuje rok w każde urodziny.

Według wrześniowego sondażu przeprowadzonego przez Ministerstwo Legislacji Rządowej ponad 80% mieszkańców Korei Południowej poparło ujednolicenie systemu liczenia wieku.

Według sondażu 86% stwierdziło, że w swoim codziennym życiu kierowałoby się datą urodzenia.

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol obiecał ujednolicić krajowe systemy liczenia wieku na szlaku kampanii na początku tego roku, mówiąc, że stworzyły one „niepotrzebne koszty społeczne i gospodarcze”.

Podczas gdy większość krajów Azji Wschodniej zrezygnowała z tradycyjnego systemu liczenia wieku, niektóre jeszcze nie poszły w ich ślady.

Na przykład w Chinach osobę uważa się za mającą 1 rok w dniu urodzenia i zyskuje rok w Nowy Rok Księżycowy.

 

Źródło: npr
Foto: istock/SunnyVMD
Czytaj dalej

News USA

Policjant z Houston w stanie krytycznym po zderzeniu z pociągiem. Niedawno się dowiedział, że zostanie ojcem

Opublikowano

dnia

Autor:

Policjant z Houston jest w stanie krytycznym po tym, jak w środę rano jego samochód został uderzony przez pociąg na przejeździe kolejowym. Vidal Lopez jechał do pracy tuż przed 7.00 rano swoim osobistym pojazdem, gdy doszło do wypadku.

„W tę sobotę zamierzali urządzić imprezę ujawniającą płeć dziecka. Więc jego żona podzieliła się z nim, nie znał płci. Jego żona podzieliła się z nim dzisiaj informacją o płci” – mówi przyjaciel Lopeza od 15 lat, kolega z policji Houston, Ray Hunt.

Hunt był przy łóżku szpitalnym Lopeza w czasie tej wzruszającej chwili, między jego rannym przyjacielem a jego ciężarną żoną.

„Módlcie się za jego rodzinę, jego piękną żonę, mamę i tatę, całą jego rodzinę, w tym rodzinę HPD” – prosi szef Houston Police Department Troy Finner.

REKLAMA REKLAMA

42-letni oficer Lopez służył w policji od 20 lat. On i jego żona spodziewają się pierwszego dziecka.

„Zadzwonił do mnie w poniedziałek, aby przekazać mi dobre wieści i powiedział: „Bóg jest dobry. Mamy dziecko” – wspomina Hunt.

„Wszyscy, którzy mieli kontakt z Vidalem, lubili go. Dobry śledczy. Również dobry chrześcijanin. Nie mam więc wątpliwości, że Bóg czuwa teraz nad nim i jego rodziną” — mówi Hunt.

Pracownicy kolei BNSF spędzili godziny przeprowadzając testy szlabanu na przejeździe kolejowym, na którym doszło do kolizji.

Śledczy próbują dowiedzieć się, co spowodowało tragedię. BNSF poinformował, że w tym momencie wydaje się, że szlaban i światła działały prawidłowo.

 

Źródło: fox13
Foto: fb, YouTube
Czytaj dalej

News USA

Koniec ery boeinga 747, który zmienił świat. Ostatni samolot tej serii ukończono w tym tygodniu

Opublikowano

dnia

Autor:

Panowanie potężnego 747 dobiegło końca – Boeing twierdzi, że ostatni samolot opuścił linię montażową w tym tygodniu, po 54 latach produkcji. Odrzutowiec zrewolucjonizował podróże pomiędzy kontynentami, zmieniając nasz świat.

Odrzutowiec zrewolucjonizował branżę, oferując pasażerom luksusowe udogodnienia i długie loty bez międzylądowań — a wszystko to zapewnił projekt samolotu, który był zarówno ogromny, jak i elegancki.

„Przez ponad pół wieku dziesiątki tysięcy oddanych pracowników Boeinga projektowało i budowało ten wspaniały samolot, który naprawdę zmienił świat” – powiedział Kim Smith, wiceprezes Boeinga i dyrektor generalny programów 747 i 767, ogłaszając koniec produkcji.

Wg Boeinga mówi, od rozpoczęcia produkcji 747 w 1967 roku, zbudowano 1574 egzemplarzy samolotu.

REKLAMA REKLAMA

Samolot 747 zaczął przewozić pasażerów komercyjnych w styczniu 1970 roku, kiedy Pan Am użył go po raz pierwszy do lotu z Nowego Jorku do Londynu.

Ogromny odrzutowiec, który skurczył świat

747 był hitem na paryskim pokazie lotniczym w 1969 roku, a ponad dwa tuziny linii lotniczych ścigały się, by wprowadzić ten samolot do użytku, kusząc podróżnych obietnicą komfortu i bezprecedensowego zasięgu.

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nagle mieli kuszącą możliwość odwiedzenia Hawajów — wówczas bardzo młodego stanu. A miasta na całym świecie stały się lepiej połączone bezpośrednimi lotami.

Pod koniec 1971 roku z samolotu korzystały międzynarodowe linie lotnicze, w tym Air Canada, Air India i Japan Airlines.

Ogromny samolot był reklamowany jako idealny dla podróżujących z klasy średniej, zgodnie z ideą, że ceny linii lotniczych staną się bardziej przystępne, jeśli przewoźnicy będą mogli zmieścić więcej osób na jednym locie.

Ale ta dynamika zmieniła się w późniejszych latach, gdy przemysł lotniczy zauważył rosnące preferencje dla mniejszych, bardziej paliwooszczędnych samolotów.

Gwiazda 747 przygasła, ale miała kolejny moment w 2020 r., kiedy samolot British Airways 747, wspomagany przez silne wiatry, przeleciał z Nowego Jorku do Londynu w 4 godziny i 56 minut, ustanawiając nowy rekord najszybszego komercyjnego lotu poddźwiękowego przez Atlantyk.

Samolot zawierał ekrany filmowe i salon

Rozległe wnętrze 747 było wielokrotnie porównywane do salonu, wyposażonego w duże fotele i miejsce do rozprostowania nóg.

Spiralne schody prowadziły do salonu na piętrze z miejscem na bar. Salon pierwotnie miał być miejscem, w którym załogi lotnicze mogły zrobić sobie przerwę.

Ale Juan Trippe z Pan Am zalecił zamiast tego strefę pasażerską pierwszej klasy. Linie lotnicze nadały salonom własny charakter, o nazwach takich jak Penthouse Lounge (TWA) i Tea House in the Sky (Japan Airlines).

Reklama Pan Am z tej wczesnej epoki pokazuje, że część ekonomiczna samolotu składała się z trzech przestrzeni urządzonych jak pokoje dzienne, z których każda miała własny system filmowy.

Ostatni zmontowany samolot 747

Ostatni 747, który wyjechał z zakładu montażowego Boeinga w Everett w stanie Waszyngton, to frachtowiec, wariant 747-8, przeznaczony dla Atlas Air.

To może wydawać się dziwnym końcem legendarnego samolotu pasażerskiego. Ale pod wieloma względami 747 wywodzi się z planów ogromnego wojskowego odrzutowca transportowego – kontraktu, którego Boeing nie wygrał.

Mimo to firma miała na uwadze ładunek podczas projektowania nowego odrzutowca, w tym możliwość odbierania ładunku poprzez odchylanie jego stożkowatego dziobu.

Co ważne, Boeing wykorzystał zaawansowaną technologię silnika z wysokim obejściem, rozważaną w samolotach wojskowych, aby unieść ogromny nowy samolot pasażerski w przestworza z setkami ludzi na pokładzie.

„Jedną z decyzji, które podjęliśmy, było bycie zarówno dobrym frachtowcem, jak i dobrym samolotem pasażerskim”

— powiedział w 2007 roku główny projektant 747, nieżyjący już Joe Sutter. „To była prawdopodobnie jedna z najważniejszych decyzji, jakie podjęliśmy, ponieważ wpłynęła na [rozmiar] kadłuba. Tak powstała koncepcja szerokokadłubowa ”.

Samolot jest zakorzeniony w amerykańskiej tradycji i stanowi podstawę Air Force One, oficjalnego samolotu prezydenckiego. Inna zmodyfikowana wersja przewoziła prom kosmiczny.

Sutter chciał, aby samolot był wyjątkowo bezpieczny, dając 747 cztery zestawy niezbędnego wyposażenia, takiego jak układy hydrauliczne i podwozie.

Odrzutowiec miał cztery silniki i był pierwszym, który miał dwa przejścia biegnące wzdłuż przestronnej kabiny pasażerskiej.

Był tak ogromny, że aby go zbudować, Boeing musiał wybudować w Everett nowy zakład montażowy o kubaturze 200 milionów stóp sześciennych.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/eric8669/ iwikoz6/Oscar Noguera Ballester
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

listopad 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu