Połącz się z nami

News Chicago

Vallas i Johnson o bezpieczeństwie w Chicago. Kto ma lepszy plan?

Opublikowano

dnia

Kandydaci na burmistrza, Paul Vallas i Brandon Johnson, wycofali się z wcześniejszych, kontrowersyjnych wypowiedzi na temat policji na Forum UIC. Przedstawili bardzo różne pomysły na walkę z brutalną przestępczością podczas wtorkowej wieczornej debaty. Który z nich przekona wyborców?

Debata zorganizowana na Forum UIC, przez koalicję grup przeciwdziałających przemocy, koncentrowała się na szeregu strategii bezpieczeństwa publicznego i zapobiegania przemocy – tematach, które stały się myślą przewodnią Wyborów na urząd burmistrza Chicago.

W trakcie swojej kampanii Paul Vallas zobowiązał się do zatrudnienia większej liczby funkcjonariuszy policji w celu obsadzenia wakatów w całym wydziale. Poparł również zastąpienie prywatnych ochroniarzy CTA umundurowanymi funkcjonariuszami policji w ramach specjalnej jednostki.

Brandon Johnson skoncentrował swój plan bezpieczeństwa publicznego na zajęciu się „podstawowymi przyczynami przestępczości” i nadaniu priorytetu reakcjom innych służb niż policja, na kryzysy związane ze zdrowiem psychicznym i spory domowe.

We wtorek Vallas powiedział, że policjanci nie mogą być „jedynymi osobami reagującymi” na wezwania pod numer 911, ale obecne braki kadrowe w policji są katastrofalne. Jeśli on zostanie wybrany na burmistrza, przywróci „policję opartą na społeczności”, która, jak twierdzi Vallas, działała w Chicago w przeszłości.

Moderatorzy ABC 7, politolog Laura Washington i były felietonista Tribune, Eric Zorn, pytali obu kandydatów o ich wcześniejsze oświadczenia dotyczące policji i bezpieczeństwa publicznego.

W wywiadzie radiowym z 2020 r. Johnson opisał pozbawienie funduszy policji jako „rzeczywisty, prawdziwy cel polityczny”, a nie tylko slogan.

Pytany we wtorek o swoje stanowisko w tej sprawie Johnson twierdził, że ten cel polityczny nigdy nie był jego. Dodał, że jako burmistrz zbada budżet policji, aby sprawdzić, czy jest on finansowany w „sprawiedliwy sposób”.

Podczas konferencji prasowej po debacie Johnson został poproszony o wyjaśnienie, czy miał rzeczywiście na myśli, że w rzeczywistości nie jest jego polityką pozbawianie pieniędzy policji, co kandydat na burmistrza potwierdził.

Johnson działał na rzecz ograniczenia finansowania policji jako komisarz powiatu Cook.

W 2020 r. przedstawił zarządowi powiatu rezolucję Justice For Black Lives, która opowiadała się za przekierowaniem dolarów z więzień i policji na inicjatywy takie jak opieka zdrowotna, sprawiedliwość naprawcza i tworzenie miejsc pracy w celu ograniczenia przestępczości.

Zorn zapytał również Vallasa podczas debaty, czy podtrzymuje wcześniejsze komentarze na temat potrzeby „zdjęcia kajdanek policji”.

Vallas zakwestionował, że kiedykolwiek złożył takie oświadczenie, ale moderatorzy zacytowali grudniowy artykuł Sun-Times, w którym kandydat powiedział, że funkcjonariusze są zdemoralizowani i „zakuci w kajdanki”.

Podczas debaty Vallas powiedział, że popiera reformę policji i zapewni, że departament zastosuje się do federalnego dekretu o zgodzie. Podkreśli potrzebę przywrócenia policji proaktywnej. Wg niego proaktywne działania policyjne to nie są masowe aresztowania.


Kandydaci różnili się również co do tego, jak obsadziliby Departament Policji w Chicago, który boryka się z niedoborami funkcjonariuszy. Vallas chce ponownie zatrudnić emerytowanych policjantów i tych, którzy przenieśli się z miasta, o czym często wspominał na ścieżce kampanii.

Johnson nie odpowiedział bezpośrednio, zamiast tego powiedział, że samo pytanie było błędne. Zwrócił uwagę, że ważniejsze są kwestie dotyczące możliwości ekonomicznych i miejsc pracy.

Moderatorzy zakończyli forum, pytając obu kandydatów, czy zobowiążą się do „rocznego celu redukcji” zabójstw, jeśli zostaną wybrani na burmistrza.

Według Departamentu Policji w Chicago odnotowano 695 zabójstw w 2022 r. i 804 w 2021 r., co stanowi gwałtowny wzrost w porównaniu z liczbą 500 takich przypadków w 2019 r. przed pandemią COVID-19.

Johnson odmówił zobowiązania się do określonego progu jako burmistrz, ale zapowiedział, że celem jest poprawa statystyk. Vallas powiedział, że jeśli nie doprowadzi do poziomu daleko poniżej 500 morderstw rocznie, to poniesie porażkę.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube

News Chicago

Polonia udzieliła oficjalnego poparcia Paulowi Vallasowi w Wyborach Burmistrza Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę, 22 marca 2023 roku, Paul Vallas, kandydat na stanowisko burmistrza Chicago odwiedził siedzibę główną Związku Narodowego w Chicago (Polish National Alliance, PNA), gdzie spotkał się z liderami polonijnych organizacji. Prezes Frank Spula, w imieniu polsko-amerykańskiej społeczności udzielił oficjalnego poparcia Paulowi Vallasowi w jego wyścigu po fotel burmistrza Chicago.

W spotkaniu 22 marca uczestniczyła grupa ponad 30 osób, reprezentujących polonijne organizacje polityczne, biznesowe, kulturalne i branżowe. Inicjatorem spotkania był Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej.

Paul Vallas poświęcił najwięcej czasu na omówienie zagadnień związanych z bezpieczeństwem publicznym Chicago, zwiększeniu liczebności policji, poprawie systemu edukacji publicznej, ograniczeniu i niepodwyższaniu podatków oraz uczynienia z Chicago miasta przyjaznego małym i średnim biznesom.

Uczestnicy spotkania pytali, w jaki sposób Paul Vallas zamierza współpracować z chicagowską Polonią po swoim zwycięstwie w wyborach. „Musimy uwzględnić historię polskiej społeczności w naszym programie nauczania – powiedział Vallas – Musimy sprawić, że ludzie w pełni uświadomią sobie, jak wielki wkład w budowę naszego miasta jest zasługą Polonii”.

Inną ważną kwestią było przywrócenie Dnia Pułaskiego do rangi święta w chicagowskich szkołach publicznych. Vallas powiedział „Wychowałem się z Dniem Pułaskiego. Musimy stworzyć kalendarz, który w jakiś sposób uwzględni Dzień Pułaskiego”.

Odpowiadając na pytania zadawane przez liderów polonijnych organizacji, Paul Vallas wielokrotnie podkreślił swoje stanowisko w kwestii poprawy bezpieczeństwa w Chicago oferując kilka konkretnych rozwiązań, jak na przykład patrole policyjne na stacjach CTA oraz zwiększenie stanu liczebnego chicagowskiej policji.

„Najważniejszym priorytetem samorządu jest bezpieczeństwo publiczne. Bezpieczeństwo to podstawowe prawo każdego człowieka. Musimy egzekwować prawo i trzymać niebezpiecznych przestępców z daleka od naszych ulic” – powiedział Vallas.

Po zakończeniu dyskusji, głos zabrał ponownie Prezes Spula zwracając się do Paula Vallasa i przekazując mu oficjalne poparcie chicagowskiej Polonii:

„Zebraliśmy się w tej sali jako liderzy polonijnych organizacji. Chcemy korzystając z tej okazji oficjalnie udzielić Panu naszego poparcia”.

Vallas podziękował za słowa poparcia oraz gorąco zachęcił Polaków mieszkających w Chicago do wzięcia udziału w wyborach.

Wybory burmistrza Chicago odbędą się 4 kwietnia 2023. Już teraz głosy można oddawać we wczesnym głosowaniu.

Paul Vallas ma rozległe doświadczenie w zarządzaniu, przede wszystkim w instytucjach edukacyjnych.

To były dyrektor wykonawczy Illinois Economic and Fiscal Commission (1985-90), dyrektor ds. spraw budżetu miasta Chicago (1990-93), dyrektor Biura Budżetowego miasta Chicago (1993-95), kurator oświaty Chicago Public Schools (1995-2001), kurator oświaty Philadelphia Public Schools (2002-07), kurator oświaty stanowego okręgu w Nowym Orleanie (2007-11).

Pracował w okręgach szkolnych po trzęsieniu ziemi na Haiti i w Chile (2010-12). Był kuratorem szkolnych okręgów w Bridgeport w stanie Connecticut (2012-14), głównym dyrektorem ds. administracji na Chicago State University (2017-18).

To były kandydat w demokratycznych prawyborach na gubernatora w 2002 r. oraz były kandydat na wicegubernatora w 2016 r., były kandydat na burmistrza Chicago w 2019 r.

Ma 69 lat. Urodził się i wychował w Chicago, w rodzinie greckich imigrantów. Uzyskał tytuł magistra wydziału nauk politycznych Western Illinois University.

 

Foto: Ewa Malcher/Dziennik Związkowy
Czytaj dalej

News Chicago

Obchody 13. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. Rocznicy Mordu Katyńskiego

Opublikowano

dnia

Autor:

Komitet Opieki nad Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską przy Związku Klubów Polskich w USA zaprasza wszystkie organizacje i całą Polonię na uroczystości obchodów 13. Rocznicy Tragedii Smoleńskiej i 83. Rocznicy Mordu Katyńskiego, w niedzielę, 16 kwietnia 2023 roku.

Uroczystości rozpocznie Msza Św. w Bazylice Św. Jacka o godz. 12:30PM.

Złożenie kwiatów i modlitwa o godzinie 2:30PM pod Pomnikiem Katyńskim i Tablicą Smoleńską na Cmentarzu Św. Wojciecha, 6800 N. Milwaukee Ave., Niles, IL 60714. Modlitwę poprowadzi Kapelan ZKP, Ks. Marek Smółka.

Zapraszamy organizacje do wystawienia pocztów sztandarowych.

Prosimy o potwierdzenie udziału w uroczystości, nr.tel.: 773-396-9242.

Lucja Mirowska-Kopeć, Ed. D.
Prezes ZKP

 

Foto: ZKP, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj Narodowy Dzień Kojota. Poznaj te zwierzęta i bezpiecznie dziel z nimi sąsiedztwo

Opublikowano

dnia

Autor:

Marzec to nie tylko Miesiąc Kobiet czy Dzień Świętego Patryka. Obchodzimy w nim także niezbyt znane święto, którym jest Narodowy Dzień Kojota. Zwierzęta te zamieszkują prawie każde miasto w Stanach Zjednoczonych. Kojoty bytują także licznie w powiecie DuPage i okolicznych przedmieściach. Poznając ich zwyczaje możesz pokojowo dzielić z nimi swoje sąsiedztwo.

W Wheaton nie jest niczym niezwykłym widok kojota kłusującego po chodniku lub przechadzającego się po podwórku sąsiada. Jednak pomimo ich częstego występowania, żaden inny dziki gatunek nie wywołuje u tutejszych mieszkańców tak szerokiego wachlarza emocji.

Niezależnie od tego, czy budzi się strach, podziw, czy po prostu niezrozumienie, kojoty stały się najbardziej kontrowersyjnym elementem przyrody na zachodnich przedmieściach.

Zwolennicy Narodowego Dnia Kojota 23 marca, starają się zmienić to postrzeganie.

Kojoty odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie, utrzymując różnorodność biologiczną.

Kontrolują populacje gryzoni i królików, a nawet pomagają kontrolować przenoszenie chorób. Istotne jest, abyśmy dowiedzieli się więcej o tych inteligentnych, zdolnych do adaptacji psowatych i o tym, jak z nimi współistnieć.

Kojoty różnią się od większości innych gatunków dzikich zwierząt na przedmieściach, ponieważ często są uważane za zagrożenie dla ludzi dlatego, że są widoczne.

W rzeczywistości kojoty z natury boją się ludzi i zazwyczaj unikają nas, gdy tylko jest to możliwe. Agresywne zachowanie jest nietypowe i często wynika z kojarzenia ludzi jako źródła pożywienia lub ochrony legowiska młodych szczeniąt.

Powszechnym błędnym przekonaniem ludzi jest to, że kojoty będą polować i zabijać swoje zwierzęta domowe.

Chociaż ataki się zdarzają, w rzeczywistości są one dość rzadkie. Kojoty to padlinożercy, a większość ich diety składa się z małych gryzoni, takich jak myszy, norniki i króliki. Jeśli jednak nadarzy się okazja, wykorzystają też małe, nienadzorowane zwierzę towarzyszące.

Odpowiedzialni właściciele zwierząt domowych powinni zawsze wyprowadzać psy na smyczy i nigdy nie zostawiać ich samych na zewnątrz. Zwierzęta pozostawione na zewnątrz, nawet przy ogrodzonym podwórku, są narażone na drapieżnictwo i niepotrzebne konflikty z kojotami.

Innym nieporozumieniem jest to, że widok kojota w ciągu dnia oznacza, że jest wściekły lub niebezpieczny. Obecnie widywanie ich o każdej porze dnia i nocy jest czymś powszechnym i normalnym.

Według DuPage County Animal Services sezon godowy kojotów zwykle trwa od stycznia do marca, a szczenięta rodzą się w kwietniu i maju. Wiosną i latem możliwe są częstsze obserwacje kojotów w ciągu dnia, ponieważ zwierzęta te mają dzieci do wykarmienia, a zatem muszą intensywniej żerować.

Istnieje wiele sposobów, w jakie mieszkańcy mogą pomóc uniknąć konfliktów i pokojowo współistnieć z kojotami.

Upewnij się, że odpowiednio zabezpieczasz pojemniki na śmieci i przechowuj karmę dla zwierząt w pomieszczeniach. Usuń karmniki dla ptaków ze swojego podwórka, jeśli w okolicy zauważono kojoty. Karmniki dla ptaków przyciągają wiewiórki i gryzonie, które są ulubionym źródłem pożywienia kojotów. Utrzymuj również grille w czystości, ponieważ resztki jedzenia mogą przyciągać dzikie zwierzęta.

Pamiętaj także, aby zamknąć puste przestrzenie wokół swojej nieruchomości. Kojoty będą wykorzystywać obszary pod werandami i szopami do odpoczynku i wychowywania młodych.

Współistnienie z kojotami to aktywny wysiłek sąsiedzki. Uznając Narodowy Dzień Kojota 23 marca, zwiększamy świadomość i uczymy mieszkańców, jak zapobiegać konfliktom i szanować ten inteligentny gatunek psów.

Dzięki lepszemu zrozumieniu i docenieniu uczymy się, jak z powodzeniem współistnieć z kojotami w naszych dzielnicach i społeczności przez dziesięciolecia.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/AMCImagesSongbird839/ Harry Collins/ Fabiomichelecapelli
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu