Połącz się z nami

News Chicago

Vallas i Johnson o bezpieczeństwie w Chicago. Kto ma lepszy plan?

Opublikowano

dnia

Kandydaci na burmistrza, Paul Vallas i Brandon Johnson, wycofali się z wcześniejszych, kontrowersyjnych wypowiedzi na temat policji na Forum UIC. Przedstawili bardzo różne pomysły na walkę z brutalną przestępczością podczas wtorkowej wieczornej debaty. Który z nich przekona wyborców?

Debata zorganizowana na Forum UIC, przez koalicję grup przeciwdziałających przemocy, koncentrowała się na szeregu strategii bezpieczeństwa publicznego i zapobiegania przemocy – tematach, które stały się myślą przewodnią Wyborów na urząd burmistrza Chicago.

W trakcie swojej kampanii Paul Vallas zobowiązał się do zatrudnienia większej liczby funkcjonariuszy policji w celu obsadzenia wakatów w całym wydziale. Poparł również zastąpienie prywatnych ochroniarzy CTA umundurowanymi funkcjonariuszami policji w ramach specjalnej jednostki.

Brandon Johnson skoncentrował swój plan bezpieczeństwa publicznego na zajęciu się „podstawowymi przyczynami przestępczości” i nadaniu priorytetu reakcjom innych służb niż policja, na kryzysy związane ze zdrowiem psychicznym i spory domowe.

We wtorek Vallas powiedział, że policjanci nie mogą być „jedynymi osobami reagującymi” na wezwania pod numer 911, ale obecne braki kadrowe w policji są katastrofalne. Jeśli on zostanie wybrany na burmistrza, przywróci „policję opartą na społeczności”, która, jak twierdzi Vallas, działała w Chicago w przeszłości.

Moderatorzy ABC 7, politolog Laura Washington i były felietonista Tribune, Eric Zorn, pytali obu kandydatów o ich wcześniejsze oświadczenia dotyczące policji i bezpieczeństwa publicznego.

W wywiadzie radiowym z 2020 r. Johnson opisał pozbawienie funduszy policji jako „rzeczywisty, prawdziwy cel polityczny”, a nie tylko slogan.

Pytany we wtorek o swoje stanowisko w tej sprawie Johnson twierdził, że ten cel polityczny nigdy nie był jego. Dodał, że jako burmistrz zbada budżet policji, aby sprawdzić, czy jest on finansowany w „sprawiedliwy sposób”.

Podczas konferencji prasowej po debacie Johnson został poproszony o wyjaśnienie, czy miał rzeczywiście na myśli, że w rzeczywistości nie jest jego polityką pozbawianie pieniędzy policji, co kandydat na burmistrza potwierdził.

Johnson działał na rzecz ograniczenia finansowania policji jako komisarz powiatu Cook.

W 2020 r. przedstawił zarządowi powiatu rezolucję Justice For Black Lives, która opowiadała się za przekierowaniem dolarów z więzień i policji na inicjatywy takie jak opieka zdrowotna, sprawiedliwość naprawcza i tworzenie miejsc pracy w celu ograniczenia przestępczości.

Zorn zapytał również Vallasa podczas debaty, czy podtrzymuje wcześniejsze komentarze na temat potrzeby „zdjęcia kajdanek policji”.

Vallas zakwestionował, że kiedykolwiek złożył takie oświadczenie, ale moderatorzy zacytowali grudniowy artykuł Sun-Times, w którym kandydat powiedział, że funkcjonariusze są zdemoralizowani i „zakuci w kajdanki”.

Podczas debaty Vallas powiedział, że popiera reformę policji i zapewni, że departament zastosuje się do federalnego dekretu o zgodzie. Podkreśli potrzebę przywrócenia policji proaktywnej. Wg niego proaktywne działania policyjne to nie są masowe aresztowania.


Kandydaci różnili się również co do tego, jak obsadziliby Departament Policji w Chicago, który boryka się z niedoborami funkcjonariuszy. Vallas chce ponownie zatrudnić emerytowanych policjantów i tych, którzy przenieśli się z miasta, o czym często wspominał na ścieżce kampanii.

Johnson nie odpowiedział bezpośrednio, zamiast tego powiedział, że samo pytanie było błędne. Zwrócił uwagę, że ważniejsze są kwestie dotyczące możliwości ekonomicznych i miejsc pracy.

Moderatorzy zakończyli forum, pytając obu kandydatów, czy zobowiążą się do „rocznego celu redukcji” zabójstw, jeśli zostaną wybrani na burmistrza.

Według Departamentu Policji w Chicago odnotowano 695 zabójstw w 2022 r. i 804 w 2021 r., co stanowi gwałtowny wzrost w porównaniu z liczbą 500 takich przypadków w 2019 r. przed pandemią COVID-19.

Johnson odmówił zobowiązania się do określonego progu jako burmistrz, ale zapowiedział, że celem jest poprawa statystyk. Vallas powiedział, że jeśli nie doprowadzi do poziomu daleko poniżej 500 morderstw rocznie, to poniesie porażkę.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: YouTube

News Chicago

Kolejny policjant w Chicago nie wrócił domu. Bandyci zastrzelili go po służbie

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicagowski policjant został zastrzelony, gdy wracał z pracy do domu, w niedzielę w nocy w Southwest Side. Funkcjonariusze zareagowali na alarm ShotSpotter około godziny 2:55AM i znaleźli Luisa Huescę z wieloma ranami postrzałowymi pod adresem 3100 West 56th Street, w Gage Park, podał w oświadczeniu rzecznik policji.

Luis M. Huesca, który nadal miał na sobie mundur, został został znaleziony w pobliżu swojego domu i zabrany do Centrum Medycznego Uniwersytetu w Chicago. Tam uznano go za zmarłego. Według szefa policji w Chicago, Larry’ego Snellinga, zmarły funkcjonariusz pracował w policji od 6 lat i zaledwie dwa dni dzieliły go od jego 31. urodzin.

Morderca lub mordercy pozostają na wolności.

Podczas ataku padło około 30 strzałów, choć nie jest jasne, czy Huesca oddał jakiś strzał w swojej obronie. Po strzelaninie sprawcy zabrali jego Toyotę 4Runner, którą później odnaleziono w pobliżu. Źródła podają, że na miejscu zdarzenia nie znaleziono broni ani odznaki policjanta.

Burmistrz Brandon Johnson określił strzelaninę jako „akt bezwzględnej przemocy z użyciem broni w naszym mieście”, w swoim oświadczeniu na temat zabójstwa. „Nasze miasto pogrąża się w żałobie i składamy kondolencje całej rodzinie, a także współpracownikom Luisa i społeczności”.

Według Johnsona, Luis M. Huesca pracował w wyspecjalizowanej jednostce w dystrykcie Calumet, znanej jako Priorytetowy Zespół Reagowania. Pracował w 5. dystrykcie wydziału, w tym samym, w którym pracowała funkcjonariuszka Aréanah Preston, zastrzelona w zeszłym roku, także gdy wracała do domu po swojej zmianie.

Policja bada okoliczności strzelaniny, w tym to, czy zdarzenie zaczęło się od próby kradzieży samochodu.

W zeszłym roku Huesca pojawił się w filmie powstałym w hołdzie dla jego dobrego przyjaciela i współpracownika, funkcjonariusza Andrésa Mauricio Vásqueza Lasso, który został postrzelony w odpowiedzi na wezwanie dotyczące przemocy domowej na Spaulding Avenue w pobliżu 53rd Street 1 marca 2023 r. 

„Bez względu na to, czy robił to w pracy, czy poza nią, znajdował czas, aby pomagać innym” – powiedział Huesca o Vásquezie Lasso w nagraniu wideo. „Jest jednym z tych facetów, którzy zasługują na tę gwiazdę. Z dumą nosił tę gwiazdę.”

Plany związane z pogrzebem Luisa M. Huesci nie zostały jeszcze ogłoszone

Źródło: nbc, suntimes
Foto: Police Department, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

„Nie damy się uciszyć”. Kolejny protest propalestyński w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę setki protestujących zebrało się w centrum Chicago, aby zademonstrować swoje poparcie dla praw Palestyny i potępić niedawne aresztowania lokalnych działaczy palestyńskich.

Protest zorganizowany przez lokalne grupy popierające prawa Palestyńczyków rozpoczął się w południe i przemaszerował ulicami miasta, zwracając uwagę na trwające walki, z którymi borykają się Palestyńczycy.

W ubiegły poniedziałek  działacze i aktywiści palestyńscy zostali aresztowani przez policję w Chicago, co wywołało oburzenie i niepokój wśród społeczności.

Trzymając transparenty i skandując hasła, demonstranci przemaszerowali ulicą Michigan Avenue potępiając izraelską okupację i łamanie praw człowieka.  Prelegenci przemawiali do tłumu, dzieląc się osobistymi historiami i wzywając do solidarności z narodem palestyńskim.

„Stoimy tu dzisiaj, aby powiedzieć, że nie damy się uciszyć” – powiedział jeden z protestujących.  „Nie damy się zastraszyć. Będziemy nadal walczyć o sprawiedliwość i wolność dla Palestyńczyków”.

Protest miał spokojny przebieg, a policja utrzymywała bezpieczną odległość od tłumu.  Organizatorzy podkreślili znaczenie pokojowego oporu i zachęcali uczestników do nawiązania dialogu.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej

News Chicago

Ile kosztują domy na przedmieściach Chicago? Niestety coraz więcej

Opublikowano

dnia

Autor:

W marcu 2024 r. ceny domów jednorodzinnych na przedmieściach Chicago wzrosły o 9,3% w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego, kontynuując stabilny wzrost i bez oznak spowolnienia tego trendu.

Średnia cena domu jednorodzinnego na przedmieściach Chicago wyniosła 338 450 dolarów w marcu 2023 r. i wzrosła do 370 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Podczas gdy ogólna liczba domów jednorodzinnych sprzedanych w zeszłym miesiącu była niższa niż w marcu 2023 r., prawdopodobnie z powodu niskich zapasów, czas ich obecności na rynku również się skrócił.

W zeszłym miesiącu sprzedano 2118 domów jednorodzinnych, co oznacza spadek o 13,8% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Średni czas przebywania na rynku skrócił się z 63 dni w zeszłym roku, do zaledwie 49 dni w tym roku.

W swoim najnowszym raporcie dotyczącym trendów pokoleniowych wśród nabywców i sprzedawców domów, Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie Nieruchomościami stwierdziło, że milenialsi odzyskali swoją pozycję największej grupy nabywców domów.

W zeszłym roku wyprzedzili ich przedstawiciele pokolenia wyżu demograficznego, ale najnowszy raport wskazuje, że milenialsi stanowią obecnie 38% kupujących domy, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 28% w roku ubiegłym.

W zeszłym miesiącu sprzedaż domów w zabudowie szeregowej spadła o 7,3%, z 1172 w marcu 2023 r. do 1087 w zeszłym miesiącu. Średni czas przebywania na rynku tych nieruchomości spadł do 31 dni, czyli o 10 dni w porównaniu z marcem ubiegłego roku.

Średnia cena domu w zabudowie szeregowej wzrosła o 15,3% z 225 500 dolarów w marcu ubiegłego roku do 260 000 dolarów w zeszłym miesiącu.

Downers Grove

W okresie od marca 2023 r. do marca 2024 r. ceny domów na przedmieściach odnotowały następujący wzrost: Antioch (10,5%); Arlington Heights (21,4%); Aurora (15,2%); Burbank (15,5%); Chicago Heights (14,3%); Des Plaines (8,2%); Downers Grove (31,6%); Glen Ellyn (11,3%); Hoffman Estates (10,2%); La Grange (40,4%); Lisle (38,1%); Maywood (81,2%); Palatine (16,7%); Park City — Waukegan (10,7%); Park Ridge (19,1%); Schaumburg (18,7%); St. Charles (27,4%); Streamwood (10,6%); Tinley Park (17,8%); Westmont (18,5%); i Wheaton (26,0%).

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, istock/Nuttawan Jayawan/Jacob Boomsma/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu