Połącz się z nami

spoleczne

Ona w domu, a on w delegacji. Jak połączyć małżeństwo, aby nie rozdzielać małżonków

Opublikowano

dnia

On przebywa często za granicą i zostawia ją samą. A wam się to nie podoba. Nie wydawaliście córki za mąż po to, aby siedziała tygodniami (a może miesiącami) sama.

Para żyje razem, ale osobno, rodzina jest rozdzielona w imię elastyczności (trudno wytłumaczyć, co miałaby ona oznaczać) i nowej organizacji pracy. Inaczej mówiąc, dzisiejsza rodzina jest podporządkowana rynkowi i nie pozostaje nic innego, jak pogodzić się z tym.

Czasami możliwe jest, aby mąż zabrał żonę za granicę. Ale jeśli w grę wchodzą także dzieci, sprawa staje się bardziej skomplikowana, również dlatego, że osoby decydujące się na taki tryb życia mogą być przerzucane z jednego końca świata na drugi prawie bez zapowiedzi. A wtedy dzieci są dodatkowym bagażem.

Małżeństwo na odległość

Małżeństwo na odległość – można je nazwać telemałżeństwem – to sprzeczność. Małżeństwo zawiera się po to, aby żyć razem, a nie tysiące kilometrów od siebie. A życie razem nie jest wymogiem dawnych czasów. To prawda, że miłość pokonuje wszelkie bariery, ale wymuszona rozłąka osłabia więzy. Codzienne rozmowy telefoniczne nie zastąpią bycia razem, i związek będzie wystawiony na ryzyko. W najlepszym wypadku więź staje się słabsza. Trudno utrzymać związek w równowadze. Może nie bez przyczyny prowadzimy siedzący tryb życia.

REKLAMA REKLAMA

Bywa, że para decyduje się na takie rozwiązanie, mając nadzieję, że będzie ono czasowe. Kilka lat pracy za granicą podreperuje domowy budżet, a potem będziemy żyli razem, jak przystało na prawdziwe małżeństwo. Czy rzeczywiście tego budżetu nie da się podreperować w kraju? Czy naprawdę chodzi o podreperowanie go, czy o powiększenie do ogromnych rozmiarów?

Co powinniście zrobić? Zabrać do domu córkę, oczekując, aż on powróci? Nie mam zamiaru komplikować wam życia. Pozwalam sobie jedynie zwrócić uwagę, że to rozwiązanie, pozornie proste i dobre, może przynieść nie najlepsze skutki. Jest bardzo prawdopodobne, że młodzi podjęli decyzję, myśląc dokładnie w ten sam sposób: „Dopóki nie wrócę, będziesz mieszkać u rodziców”. To aż nazbyt wygodne.

Rodzice! Nie bierzcie odpowiedzialności

Problem polega na tym, że reguły gry nie są w takiej sytuacji jasne. Każda decyzja zawiera w sobie pewne ryzyko, z którym trzeba się liczyć i nie obciążać nim innych. Ten, kto poślubił waszą córkę, nie może zakładać, że odeśle ją wam, nawet na krótki okres, aby małżeństwo się nie rozpadło. Jeśli takie ma zamiary, to małżeństwo już się rozpada, a wy tylko się do tego przyczyniacie. Nie możecie brać na siebie odpowiedzialności, której wasz zięć nie chce lub nie jest w stanie wziąć na siebie.

Nie odmawiajcie córce towarzystwa, ale nie podejmujcie radykalnych kroków. Problem dotyczy młodych, i to oni muszą się z nim zmierzyć i go rozwiązać. Przyda im się do tego fantazja, zaangażowanie, pomysłowość, aby rozłąka nie okazała się zgubna dla związku. To oni stają przed wyborem, co jest sprawą priorytetową: rodzina czy kariera?

Wy natomiast nie popełnijcie błędu i nie oceniajcie postępowania dzieci. Między innymi dlatego, że prawdopodobnie wasza opinia nie będzie taka sama jak opinia drugiej pary teściów. Rodzice córki, która siedzi sama w domu, patrzą na problem inaczej niż rodzice syna, krążącego po świecie nie dla przyjemności, lecz ciężko pracującego – „prawdziwy zuch z niego” i każda firma chciałaby mieć takiego pracownika. Co dla jednych jest zmartwieniem, dla innych jest powodem do dumy. Widzicie, jak łatwo o nieporozumienie? Przyjmijmy nawet najlepszą z możliwych wersję, że cała czwórka teściów ma taki sam pogląd na sprawę – pozbądźcie się złudzeń, nie jesteście w stanie zrekompensować młodym strat spowodowanych ich decyzją. Nie macie do tego środków. Postawcie sprawę jasno: będziecie interweniować w sytuacjach kryzysowych, ale nie jesteście dla młodych siatką bezpieczeństwa.

Źródło: deon.pl
Foto: Flickr.com/  Helga Weber

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jak spisać polski testament mieszkając w USA? Mecenas Leszek Lis wskazuje na różnice między USA a Polską.

Opublikowano

dnia

Autor:

Na antenie Radio Deon Chicago mecenas Leszek Lis tłumaczył sprawy związane z prawem spadkowym. Jak przygotować testament w Polsce, by był ważny w USA?

Mecenas Leszek Lis mówił o błędach popełnianych w czasie sporządzania testamentu i o tym, że każdy dokument musi być sądownie zbadany pod kątem prawnych wymogów.

Gość Radio Deon wyjaśniał kwestie ważne dla osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych, ale mających majątek w Polsce.

W przypadku dysponowania nieruchomością w Polsce decyzję co do jej dziedziczenia musi podjąć sąd polski. Jest to pewien problem, na który można zaradzić przygotowując osobny dokument dotyczący wyłącznie tego majątku w formie własnoręcznej, a nie w formie aktu notarialnego.

REKLAMA REKLAMA

Testament napisany własnoręcznie nie potrzebuje opieczętowania. Musi być jednak odpowiednio skonstruowany, aby był ważny.

Poza nieruchomościami powinniśmy także pomyśleć o kontach bankowych w Polsce, jeśli odkładamy tam emeryturę. Dziedziczenie tych pieniędzy także powinniśmy uregulować.

Warto być przygotowanym na wszelkie ewentualności jakie niesie życie i nie zostawiać rodziny z problemem nieuregulowanej sprawy spadkowej.

Dla wszystkich zainteresowanych sprawami spadkowymi podajemy numery telefonów do kancelarii mecenasa Leszka Lisa:  773 244 1190 oraz 773 744 2412.

 

Foto:Flickr/John Marino/

Czytaj dalej

News Chicago

Czekają nas nowe obostrzenia. Czy restauracje będą tylko dla zaszczepionych?

Opublikowano

dnia

Autor:

Statystyki dotyczące zachorowań na COVID-19 wciąż rosną w Illinois. Możliwe, że zostaną wprowadzone bardzie rygorystyczne środki ostrożności.

W tej chwili obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach i zachowanie dystansu społecznego.

Gubernator JB Pritzker zachęca jednak władze lokalne do wdrażania bardziej rygorystycznych obostrzeń, jeśli uznają je za stosowne. Czynnikiem decydującym ma być wskaźnik transmisji i infekcji w danej okolicy.

Chicago jest jednym z regionów, które same rozważają rozszerzenie reżimu sanitarnego w miarę wzrostu liczby przypadków. Burmistrz Lori Lightfoot powiedziała w tym tygodniu, że urzędnicy miejscy rozważają różne strategie w celu ograniczenia rozprzestrzenianie się wirusa.

REKLAMA REKLAMA

Komisarz Chicago Department of Public Health, dr Allison Arwady, powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​być może będzie brany pod uwagę wymóg szczepienia w przypadku niektórych działań i miejsc publicznych.

Jednak Pritzker nie myśli o wprowadzeniu takiego wymogu w całym stanie.

Lightfoot, rozmawiając w poniedziałek z mediami, powiedziała – „Przyglądamy się wielu różnym strategiom, które mogą nam pomóc w radzeniu sobie z tym najnowszym wzrostem, ale zawsze robimy to we współpracy i w komunikacji z osobami i firmami, których to dotyczy”. „Nie narzucamy niczego jednostronnie”.

Lightfoot i inni urzędnicy publiczni wyrazili zaniepokojenie rosnącą liczbą nowych zachorowań zarówno w mieście, jak i w stanie Illinois. Miasto tylko w poniedziałek zgłosiło prawie 1000 nowych przypadków COVID-19, co skłoniło do dyskusji na temat rozszerzenia potencjalnych strategii przeciwdziałania pandemii.

Lori Lightfoot  wyklucza zastosowanie tak zdecydowanych posunięć jak całkowity lockdown. Wyklucza również wprowadzenie polityki jaką uchwalono w Nowym Jorku. Tamtejsze przepisy wymagają od wszystkich prywatnych firm narzucenia swoim pracownikom przymusowych szczepień.

„Nie zobaczymy tego tutaj, w Chicago”, powiedziała na początku tego miesiąca.

Arwady powiedziała, że miasto rozważy objęcie większej liczby firm i miejsc zakazem wstępu dla gości i klientów nieszczepionych.

„Czy możemy zacząć wymagać dowodu szczepienia w przypadku większej liczby aktywności i miejsc publicznych? Tak, myślę, że możemy” – powiedziała.

Miejskie obiekty sportowe, w tym United Center, ustanowiły wymagania dotyczące szczepień lub negatywnych testów dla swoich klientów. Ale pomysł może dotyczyć również niektórych firm, w tym w restauracji i sal koncertowych. Rozważane są także ograniczenia liczby osób w obiektach.

Na tą chwilę gubernator Illinois J.B. Pritzker podkreśla, że głównym celem jego administracji będzie egzekwowanie obecnie istniejących mandatów dotyczących masek, ale powiedział, że nie wyklucza dodatkowych kroków w przyszłości.

„Patrzymy na wszystko, co zostało zrobione w ciągu ostatnich kilku lat, ale tak naprawdę skupiamy się na upewnieniu się, że ludzie przestrzegają wymagań dotyczących noszenia maseczek w pomieszczeniach” – powiedział. „Dziękuję wszystkim, którzy to robią”.

 

Żródło: nbc, twitter

Foto: YouTube, Twitter, pixabay/ HakanGERMAN, Flickr/ Chad Davis

Czytaj dalej

Adwent

Niesamowita świąteczna akcja dla potrzebujących rodzin w Elgin. Oni także będą się cieszyć Bożym Narodzeniem

Opublikowano

dnia

Autor:

Społeczność Elgin jednoczy się w świątecznej akcji pomocy. Dzięki hojności darczyńców wiele potrzebujących wsparcia rodzin będzie mogło cieszyć się Bożym Narodzeniem.

Armia Zbawienia i Centrum Kryzysowe Społeczności Elgin połączyły swoje siły, aby zorganizować to wydarzenie.

„Dzięki połączeniu jesteśmy w stanie uzyskać wsparcie naszych wolontariuszy i darczyńców, co pomaga nam w zapewnieniu tej akcji sukcesu” – powiedziała Melissa Owens z Community Crisis Center.

Dla każdej, zarejestrowanej rodziny przygotowana została osobna paczka, a w niej zabawki dla dzieci, piżama i produkty na świąteczny obiad, łącznie z indykiem. W paczkach umieszczono 3-5 prezentów na dziecko, każdy oddzielnie zapakowany i gotowy do otwarcia w Boże Narodzenie.

REKLAMA REKLAMA

Z pomocy korzysta prawie 800 rodzin. Każda z nich była umówiona tak, by przy odbiorze paczek mogła zachować dystans społeczny i nie dopuścić do zbytniego zatłoczenia placówki. Dla wielu, którzy zmagali się z pandemią przez ostatnie półtora roku, pomoc jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek.

„Chcemy tylko upewnić się, że dzieci dostaną zabawki na całym świecie. Wszyscy powinni cieszyć się świętami Bożego Narodzenia” – powiedziała kapitan Linnea Forney z Armii Zbawienia.

 

 

Źródło: abc7

Foto:pixabay/Bru-nO / Bob_Dmyt 

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

wrzesień 2015
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu