Połącz się z nami

News Chicago

Ratowanie publicznych szkół w Chicago CPS. Reforma czy rewolucja? Czy jesteśmy gotowi na zmiany?

Opublikowano

dnia

Gubernator Illinois Bruce Rauner w poniedziałek 17 sierpnia na konferencji prasowej przedstawił rozwiązania prawne, aby pokonać kryzys finansów chicagowskiego szkolnictwa publicznego – Chicago Public Schools (CPS). Opozycja wobec nowej ustawy „Local Government Act” jest duża. Plan gubernatora „całkowicie nie do przyjęcia.” – powiedział przewodniczący stanowego senatu Illinois John Cullerton.

Bruce_Rauner_August_2014

Bruce Rauner

Republikański gubernator Bruce Rauner chce uratować szkoły publiczne w Chicago przed bankructwem. „Wierzę, że przedstawiona ustawa, to najważniejszy akt prawny, który możemy przegłosować w tym roku” – powiedział Rauner.

Ustawa „Local Government Act” zakłada zamrożenie stanowych podatków od nieruchomości przez najbliższe dwa lata. Nowe prawo przewiduje także przekazanie samorządom kompetencji, aby w okręgach szkolnych negocjowały ze związkami zawodowymi. Do tej pory prawo gwarantowało pracownikom Chicago Public Schools najwyższe płace, które zostały wynegocjowane przez związki zawodowe. To ogromne obciążenie podatkowe mieszkańców stanu Illinois. Gubernator Bruce Rauner chce to teraz zmienić, ale opór jest duży.

Ustawa Local Government Act

Aby prawo mogło wejść w życie konieczne jest wsparcie gubernatorskiego projektu przez demokratów. Bruce Rauner chce przekazać dodatkowe 74 mln dolarów na pomoc dla szkół w biednych okręgach miejskich, chce także przekazać 200 mln dolarów na emerytury nauczycielskie. To zdaniem gubernatora może przekonać nieprzekonanych demokratów do poparcia ustawy „Local Government Act”. Dodajmy, że ustawa wymaga także od nauczycieli Chicago Public Schools (CPS), aby przekazali cały swój obecny wkład emerytalny do funduszu emerytalnego.

REKLAMA REKLAMA
John_Cullerton

John Cullerton

Twarda opozycja

Przewodniczący Senatu Illinois John Cullerton jeszcze w poniedziałek po południu wydał oświadczenie, że plan gubernatora jest „całkowicie nie do przyjęcia.” Stanowy członek Izby Reprezentantów Christian Mitchell, którego okręg wyborczy w całości znajduje się w granicach CPS, powiedział, że Bruce Rauner traktuje dzieci i rodziców jako zakładników, a wszystko po to, aby uzyskać sposób na walkę ze związkami zawodowymi. „Nie ma dobrego aktu prawnego, który sprzedaje interesy ludzi pracy oraz nie gwarantuje godnych warunków płacy i pracy, na które przecież zasłużyli.” dodał Mitchell.

Michael_Madigan

Michael Madigan

Madigan kontra Rauner

Lider demokratów Michael Madigan jest jedynym przywódcą Springfield, który nie poparł zamrożenia podatków od nieruchomości dla CPS. Z kolei Bruce Rauner przekonuje demokratycznych ustawodawców, zwłaszcza tych z Chicago, aby nie zwracali uwagę na postawę Madigan. „Proszę Was zagłosujcie w interesie swoich wyborców, w interesie swoich mieszkańców. Głosujcie za swoimi uczniami. Nie głosujcie na jakiejś wyższe polityczne moce.” – przekonuje politycznych oponentów gubernator Illinois Bruce Rauner.

Tymczasem zarząd Chicago Public Schools odpowiedział na propozycję Raunera. W poniedziałek wieczorem poinformowano, że „CPS jest gotowe, aby zasiąść przy stole negocjacyjnym. Ważne jest, aby utrzymać politykę wyrównywania szans uczniów z różnych dzielnic Chicago przy równoczesnym dbaniu o budżet. Chcemy sprostać wyzwaniom budżetowym, które przed nami stoją, ale nie wierzymy, aby mieszanie spraw dotyczących płacy i pracy nauczycieli pomogło w trudnej sytuacji fiskalnej CPS.” – tak oświadczono.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

źródło; ABC7, Chicago Tribune, WGN
foto: wikipedia, shua123 / Foter / CC BY

 

News Chicago

Niezwykli tenorzy Tre Voci w Chicago! Na koncert zaprasza Barbara Bilszta

Opublikowano

dnia

Autor:

Jedni z najbardziej rozchwytywanych artystów w Polsce już w tą sobotę uświetnią swoim niezwykłym muzycznym talentem Wielką Galę Karnawałową w Centrum Kopernika. Tre Voci zaśpiewają znane i kochane przeboje muzyczne na zupełnie nowy, wyjątkowy sposób. Trudno w to uwierzyć, ale to już 15 takie wydarzenie, mówi Barbara Bilszta, dyrektor Paderewski Symphony Orchestra, Gość Radia Deon Chicago.

Gwiazdy 15. Wielkiej Gali Karnawałowej, grupa Tre Voci, Voytek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj, to trójka tenorów nowej generacji i nowego gatunku, nazwanego pop-opera.

„Pop-opera to gatunek który powstał kilkanaście lat temu, to już właściwie moda światowa” mówi Barbara Bilszta.

Tre Voci byli już w Chicago, 6 lat temu na Gali Karnawałowej Akademii PaSo i to tutaj zaczęła się ich wspólna muzyczna droga, mówi Gość Radia Deon. Trójka tenorów wystąpiła także rok później na koncercie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jutrzejszy występ będzie więc emocjonalnym powrotem zespołu. Troje przyjaciół znało się już wcześniej, ale to Barbara Bilszta namówiła ich by utworzyli trio. Tym samym historia Tre Voci rozpoczęła się właśnie w Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Trzy niepowtarzalne, zachwycające głosy tworzą unikalny, charyzmatyczny koktajl, którego siłą są porywające koncerty na żywo. Na nowo odkrywają dla publiczności piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesne brzmienie, a przeboje muzyki popularnej podają w klasycznym stylu.

„Koncerty Tre Voci bawią, wzruszają, zachwycają, zaskakują, są niezwykle dynamiczne” mówi Barbara Bilszta. Nie brakuje im także dużej dawki humoru.

15. Gala Karnawałowa jest pierwszą, po przerwie spowodowanej pandemią, dlatego tym bardziej będzie niezwykła i wyjątkowa, podkreśla Gość Radia Deon.

Program koncertu jest wyjątkowym połączeniem przebojów opery i musicalu, kina i muzyki rozrywkowej, ulubionych melodii włoskich, muzyki latynoskiej, a nawet rocka.

Zgodnie z tradycją nie zabraknie karnawałowych przebojów Wiednia – pięknego walca i ognistego czardasza.

Grupie Tre Voci towarzyszyć będą: Mirosława Sojka Topór, Teatr Tańca WICI i Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła.

 

 

Jeszcze są dostępne ostatnie wolne bilety na tą wspaniała ucztę muzyczną. Kosztują od 48 do 98 USD.

Można je kupić poprzez stronę Copernicus Center, lub dzwoniąc pod numer tel. 773 467 9000.

Koncert odbędzie się w Centrum Kopernika, w sobotę, 28 stycznia, o godzinie 7.00PM.

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ukraińcy dla mieszkańców Chicago. W Ukraińskim Muzeum Narodowym oddadzą krew

Opublikowano

dnia

Autor:

Aby podziękować mieszkańcom Chicago za wsparcie jej społeczności podczas rosyjskiej inwazji, ukraińskie grupy organizują akcję krwiodawstwa. Odbędzie się ona w środę, 1 lutego, w Ukraińskim Muzeum Narodowym.

Wydarzenie jest organizowane przez muzeum i Stowarzyszenie Amerykańskiej Młodzieży Pochodzenia Ukraińskiego, przy wsparciu Selfreliance Federal Credit Union. Będzie zarządzane przez Versiti Blood Center of Illinois.

Akcja krwiodawstwa odbędzie się w godzinach 11:00AM-4:00PM w środę, 1 lutego, w głównej galerii Ukraińskiego Muzeum Narodowego, znajdującego się przy 2249 W. Superior St.

Chętni do oddania krwi powinni się umówić online. Przyjście bez wcześniejszego umówienia będzie akceptowane, jeśli dojdzie do odwołania już zarejestrowanej wizyty, wg informacji organizatorów.

REKLAMA REKLAMA

Administrator muzeum, Orysia Kourbatov, powiedziała, że pomysł zorganizowania zbiórki krwi wyszedł od jej siostry, która usłyszała o podobnej inicjatywie w Australii i chciała ją powtórzyć w Stanach Zjednoczonych.

W czwartek, 2 lutego, akcja krwiodawstwa zostanie zorganizowana także w Michigan.

Zbiórka krwi ma na celu uhonorowanie wszystkich, którzy przekazali datki na pomoc humanitarną, uczestniczyli w wiecach i wydarzeniach oraz wywieszali ukraińskie flagi przed swoimi domami.

Wystawa w Ukraińskim Muzeum Narodowym „Mamo, nie chcę wojny” jest czynna do 10 lutego. Znajdują się na niej rysunki dzieci żyjących na ogarniętej wojną Ukrainie, a także polskich dzieci z czasów niemieckiej okupacji. O wystawie pisaliśmy 20 stycznia.

W piątek, 27 stycznia, o godzinie 7.00PM w muzeum odbędzie się również pokaz filmu pt. „UKE”, dokumentu o Ukraińcach, którzy grali w NHL.

Reżyser i producent Volodymyr Mula będzie obecny podczas wydarzenia. Bilety kosztują 30 dolarów, a cały dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu dla ukraińskich żołnierzy walczących z Rosją.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Ukraiński Muzeum Narodowe, istock/:kzenon
Czytaj dalej

News Chicago

Trap Door Theatre wystawia sztukę Gombrowicza. Spektakl można zobaczyć także w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzięki dużemu zainteresowaniu publiczności „Księżniczka Iwona” grana w niewielkim teatrze Trap Door będzie przez ostatnie tygodnie wystawiana również w niedziele. Spektakl na podstawie sztuki Witolda Gombrowicza pt. „Iwona, księżniczka Burgunda” można zobaczyć w teatrze do 19 lutego.

Sztuka Witolda Gombrowicza została przetłumaczona przez Krystynę Griffith-Jones i Catherine Robins i wyreżyserowana przez Jenny Beacraft.

„Księżniczka Iwona” to medytacja nad statusem, okrucieństwem i pożądaniem, konfrontacja z ideami tożsamości osobistej i niepowodzeniem istniejących systemów wartości.

Iwona, małomówna kobieta, zostaje siłą wplątana w intrygi dysfunkcyjnego dworu królewskiego po tym, jak zaręczyła się z księciem Filipem. Jej milczenie wkrótce doprowadza dworzan na skraj szaleństwa, wydobywając z nich najgorsze przywary.

REKLAMA REKLAMA

Pochodząca z Chicago Jenny Beacraft przyjechała z Hiszpanii specjalnie, by wyreżyserować utwór Gombrowicza.

Spektakl jest wystawiany o godzinie 8.00PM w czwartki, piątki i soboty. W niedziele będzie można go zobaczyć o 7.00PM od 29 stycznia do 19 lutego.

 

 

 

Bilety kosztują 25 USD, w czwartki wstęp w cenie jednego biletu można dostać dwa.

Czas trwania spektaklu to 80 minut, bez przerwy.

Teatr Trap Door mieści się pod adresem 1655 W. Cortland St.

Bilety do nabycia tutaj.

 

 

 

 

Założony w 1990 roku Trap Door Theatre zaczynał jako nomadyczna trupa, która swoim awangardowym ekspresjonizmem zachwyciła europejskie teatry w Sztokholmie, Berlinie, Zakopanem i Paryżu.

Teatr został założony przez urodzoną w Chicago Polkę, Beatę Pilch. Do tej pory pełni ona funkcję dyrektora artystycznego grupy.

 

Źródło: Trap Door Theatre
Foto: Trap Door Theatre
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu