Połącz się z nami

News Chicago

Syn żydowskich emigrantów z Polski prezydentem USA? Bernie Sanders w Chicago

Opublikowano

dnia

W poniedziałek wieczorem 17 sierpnia wyścig o najwyższy urząd w państwie dotarł do Wietrznego Miasta. Z wyborcami w dzielnicy Lincoln Park spotkał się Bernie Sanders ubiegający się o nominacje z ramienia Partii Demokratycznej.

Polityk przyciąga dosłownie tłumy wyborców na terenie całego kraju nie inaczej było także w Chicago. Komentatorzy polityczni sugerują, że Bernie Sanders już stał się głównym rywalem Hillary Clinton w walce o partyjną nominację.

Socjalista bije rekordy

Senator z Vermont jest absolwentem University of Chicago, gdzie był członkiem Ligi Socjalistycznej Młodzieży Ludowej. Demokratyczny socjalista jest niezwykle popularny wśród tak zwanych postępowców. 73-latek został okrzyknięty guru amerykańskiej klasy średniej.

Kampania wyborcza Sandersa rozpędza się niesamowicie. Ostatni sondaż w New Hampshire pokazuje, że już prowadzi z najgroźniejszą rywalką Clinton aż o siedem punktów procentowych. Głównym atakiem socjalisty na Clinton jest sprawa afery e-mailowej. Hillary Clinton wysyłała poufne informacje państwowe z prywatnego niezabezpieczonego adresu poczty e-mailowej.

„On naprawdę jest kandydatem na prezydenta dla każdego Amerykanina. Domaga się wzrostu płacy minimalnej. Jest naprawdę bardzo postępowy w przeciwieństwie do innych demokratycznych kandydatów,” – powiedział zwolennik socjalisty Hannah Hyman. „On tak samo mówił jeszcze 40 lat temu, to myślę jest bardzo ważne.” – dodał.

Trump w New Hampshire

Sanders-021507-18335- 0004

Bernie Sanders

Tymczasem republikański przeciwnik Donald Trump przyjechał do Nowego Jorku, aby zasiąść w ławie przysięgłych. Trump wraca na szlak kampanii wyborczej w najbliższą środę 19 sierpnia. Pojedzie w kierunku New Hampshire. W sondażach ma tutaj, aż dwucyfrową przewagę nad konkurentami z Partii Republikańskiej.

Kim jest Bernie Sanders

Jest jednym z nielicznych w historii USA osób, które zostały wybrane na urząd federalny i deklarują się otwarcie jako socjaliści. Sanders wszedł do historii polityki amerykańskiej nie tylko jako najdłużej zasiadający niezależny kongresmen. Siódmego listopada 2006 został wybrany, jako niezależny, aczkolwiek z poparciem demokratów, przytłaczającą większością głosów na urząd Senatora Stanów Zjednoczonych na miejsce Jima Jeffordsa, który odchodził na emeryturę polityczną.

Senator z Vermont

Jest senatorem niezależnym, ale dalej związanym z demokratami, jak przedtem w Izbie oraz jak jego poprzednik Jeffords. Sanders jest synem żydowskich emigrantów z Polski, Eliego Sandersa i Dorothy z domu Glassburg. Jest wyznawcą judaizmu. Ukończył Uniwersytet Chicagowski oraz Brooklyn College. W stanie Vermont mieszka od roku 1964. Jest żonaty, ma czworo dzieci.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

źródło: Chicago Tribune, Wikipedia, WGN, ABC7, NBC
foto: Gage Skidmore / Foter / CC BY-SA

 

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne