Połącz się z nami

News USA

Pierwsza Debata Telewizyjna Republikanów. Reforma imigracyjna i sprawa polska

Opublikowano

dnia

Nie ma zdecydowanego zwycięzcy pierwszej debaty telewizyjnej kandydatów Partii Republikańskiej do otrzymania nominacji na start w wyborach prezydenckich jesienią 2016 roku. Szalony Donald Trump był dominujący, ale nie wygrał.

Dobrze zaprezentowali się gubernator Wisconsin Scott Walker, nadzieja Republikanów senator z Florydy Marco Rubio, senator z Kentucky Rand Paul oraz lider finansowy tej kampanii wyborczej Jeb Bush. Tymczasem na zapleczu w podrzędnej debacie zdecydowanie zwyciężyła Carly Fiorina. Debata odbyła się na wielkiej hali w Cleveland w stanie Ohio. Była pierwszą z sześciu zaplanowanych.

Zdziwili się zwolennicy Donalda Trumpa, którzy liczyli, że w debacie telewizyjnej ich pupil zmieni ton i będzie bardziej wygładzonym w słowie i gestykulacji. Miliarder, który ma jeden z trzech najwyższych budynków w Chicago wcale nie zaskoczył. Utrzymał bardzo prowokacyjny styl. Na atak czy w przypadku, kiedy nie zdobędzie nominacji partyjnej wystartuje jako niezależny kandydat Donald Trump tylko się uśmiechnął.

Reforma imigracyjna

Donald Trump chciał znów trzymać imigrantów poza krajem na dystans, choć tym razem dokonał podziału na tych dobrych i złych imigrantów. Powtórzył, że jak zostanie prezydentem, to wybuduje mur na całej długości granicy z Meksykiem, „Nasi przywódcy są głupsi od meksykańskich”. – przekonywał miliarder. „Rząd meksykański specjalnie wysyła do nas tych ludzi, o których nie chce sam zadbać, a nasz rząd jest głupi i ich przyjmuje.” – powiedział. Ton wypowiedzi anty imigracyjny utrzymywał oprócz Trumpa jeszcze gubernator Luizjany Bobby Jindal, Pozostali kandydaci byli przychylni imigrantom.

Gubernator Florydy Jeb Bush, ale także Scott Walker (gubernator Wisconsin), Chris Christie (gubernator New Jersey), John Kasich (gubernator Ohio) i Marco Rubio są nawet za reformą prawa imigracyjnego proponowana przez urzędującego prezydenta Baracka Obamę. „Jestem za legalizacją, tylko trzeba imigrantom  postawić surowe wymogi do spełnienia” – powiedział brat byłego prezydenta USA Jeb Bush. „Uważam, że większość ludzi, którzy tu przyjeżdżają nielegalnie, nie ma innych możliwości. Robią to dla rodzin.” – dodał posiadający najgrubsze konto wyborcze ($120mln) Jeb Bush.

Polska partnerem USA

W części o polityce zagranicznej kwestia ostatnio podpisanej przez Stany Zjednoczone umowy z Iranem była szeroko dyskutowana, ale przebiły się także wątki o polityce względem Polski. Zdaniem gubernatora Wisconsin Scotta Walkera trzeba koniecznie wzmocnić militarnie Ukrainę i Polskę. Nie można być tak spolegliwym i barankiem politycznym wobec Putina jakim jest Obama – powiedział Walker.

Pierwsza z sześciu zaplanowanych w tym roku debat prawyborczych Partii Demokratycznej odbędzie się 13 października tego roku. Faworytem jest była sekretarz stanu Hillary Clinton. W tym miesiącu chęć ubiegania się o nominacje partyjna ma także wykazać urzędujący wiceprezydent Joe Biden. Jeśli się zdecyduje, to otrzyma poparcie od samego Baracka Obamy.

Abocja STOP

Podczas debaty telewizyjnej wielu kandydatów do nominacji partyjnej GOP broniło wartości konserwatywnych. Większość opowiedziała się stanowczo za zaprzestaniem finansowania klinik aborcyjnych Planned Parenthood z budżetu państwa. Wielu z nich stanowczo opowiedziało się za życiem, a przeciwko aborcji. To były ważne deklaracje polityczne. Z 17 startujących kandydatów na urząd prezydenta, aż sześciu jest wyznania katolickiego.

Dwie debaty i aż 17 kandydatów

Organizator debaty stacja Fox News podzieliła polityków na dwie ligi. Do ekstraklasy wrzucono dziesięciu, ich zdaniem najlepszych na czele z liderem sondaży miliarderem 70-letnim Donaldem Trumpem. Do drugiej weszli miedzy innymi zwyciężczyni tego politycznego starcia, a do tej pory mało znaną, byłą szefową firmy Hewlett-Packard, 60-letnią Carly Fiorina, Telewizja pokazała najpierw pojedynek słabszej siódemki, a potem w najwyższym paśmie oglądalności Fox News pokazała „Dziesięciu wspaniałych.”

Kim jest Carly Fiorina?

To była sekretarka w gigancie komputerowym Hewlett-Packard. Później z tej pozycji została szefem całego koncernu. Urodziła się w stolicy Teksasu. Jest córką sędziego. Po ogłoszeniu swoich aspiracji politycznych komentatorzy byli zgodni, że tak naprawdę chodzi jej o stanowisko wiceprezydenta. A wszytko po to, aby przyciągnąć do Partii Republikańskiej piękniejszą część amerykańskiego elektoratu. Niewykluczone, że takie są plany tej partii.
Jednak podczas pierwszej debaty Carly Fiorina ostro rozprawiała się z Hilary Clinton, która nie wykluczone będzie głównym kandydatem na najwyższy urząd w państwie. Fiorina zarzuciła Clinton, że od samego początku wspiera aborcję w Stanach Zjednoczonych. Przypomniała, także o skandalu z wysyłaniem poufnych informacji przez Clinton korzystając z prywatnej poczty elektronicznej.

Czwartkową pierwszą debatę wygrała zdecydowanie Carly Fiorina,  tak uważa aż 83% pytanych w sondażu internetowym Amerykanów. “Powinni byli ją zaprosić na główną debatę”- skomentował przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich.

Debata Prezydencka Partii Demokratycznej

Debata odbyła się w wielkiej hali w Cleveland w stanie Ohio. Pierwszą debatę wygrała – Carly Fiorina. W drugiej debacie nie ma wyraźnego zwycięzcy. Kto zwyciężył pokażą najnowsze sondaże przedwyborcze.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

Źródło: Fox News, ABC7, Washington Post, rp.pl
Foto: Facebook/ Fox News

News USA

Prezydent Trump umacnia partnerstwo z ZEA. Emiraty zainwestują 200 mld USD w USA

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek, podczas wizyty w Abu Zabi, Prezydent Donald Trump ogłosił zawarcie nowych umów inwestycyjnych ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o łącznej wartości ponad 200 miliardów dolarów. Porozumienia te znacząco wzmacniają strategiczne partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a jednym z kluczowych graczy gospodarczych regionu Zatoki Perskiej.

Nowe umowy są kontynuacją zawartego w marcu porozumienia ramowego o wartości 1,4 biliona dolarów, obejmującego dziesięcioletnie inwestycje w infrastrukturę sztucznej inteligencji, półprzewodniki, sektor energetyczny oraz przemysłowy.

Inwestycje kluczowe dla gospodarki i bezpieczeństwa USA

Nowe porozumienia obejmują szereg strategicznych branż:

  • Energetyka: Umowa o wartości 60 miliardów dolarów dotycząca rozbudowy infrastruktury naftowej i gazowej ma obniżyć koszty energii, stworzyć tysiące miejsc pracy w USA i ZEA oraz wzmocnić pozycję USA na globalnym rynku energetycznym.
  • Energia jądrowa: Holtec International i Industrial Holding Company z Emiratów zainwestują 30 miliardów dolarów w budowę floty małych reaktorów modułowych (SMR), rozpoczynając od lokalizacji w stanie Michigan.
  • Lotnictwo: Boeing i GE Aerospace zawarły kontrakt z Etihad Airways wart 14,5 miliarda dolarów, co – według Białego Domu – wesprze 60 000 amerykańskich miejsc pracy.
  • Przemysł aluminiowy: Emirates Global Aluminum zainwestuje 4 miliardy dolarów w budowę nowoczesnej huty w Oklahomie – pierwszej tego typu w USA od 45 lat – co podwoi krajową zdolność produkcyjną aluminium i stworzy 1000 nowych miejsc pracy.

Przełomowy pakt o sztucznej inteligencji i bezpieczeństwie technologicznym

Wśród najistotniejszych postanowień znalazł się dwustronny pakt o współpracy w zakresie sztucznej inteligencji, który przewiduje znaczne inwestycje Emiratów w amerykańskie centra danych.

Kluczowym elementem umowy są bezprecedensowe zobowiązania Zjednoczonych Emiratów Arabskich ZEA do dostosowania przepisów bezpieczeństwa narodowego do amerykańskich standardów, co ma chronić technologie USA przed wyciekiem do krajów takich jak Chiny.

Emiraty – rosnący inwestor w gospodarce USA

Według danych Białego Domu:

  • W 2023 roku zagraniczne inwestycje bezpośrednie ZEA w USA osiągnęły 35 miliardów dolarów, wspierając ponad 33 000 miejsc pracy.
  • Dwustronny handel towarami w 2024 r. osiągnął 34,4 miliarda dolarów, z czego USA odnotowały nadwyżkę handlową w wysokości 19,5 miliarda – trzecią co do wielkości na świecie.

Ambasada ZEA w swoim oświadczeniu opublikowanym 14 maja na platformie X podkreśliła, że partnerstwo „napędza innowacje, tworzy miejsca pracy i wspiera wzrost gospodarczy w różnych sektorach”.

Część większego planu inwestycyjnego w regionie Zatoki Perskiej

Nowe umowy wpisują się w szerszą strategię gospodarczą, obejmującą łącznie 2 biliony dolarów inwestycji z krajów Zatoki Perskiej:

  • 600 miliardów dolarów z Arabii Saudyjskiej
  • 1,2 biliona dolarów w handlu z Katarem

Według Białego Domu, działania te są zgodne z planami Donalda Trumpa, by kierować kapitał na amerykańską innowację, miejsca pracy i infrastrukturę, przy jednoczesnym wzmacnianiu bezpieczeństwa narodowego oraz ekspansji rynkowej USA na Bliskim Wschodzie.

Dodatkowe inwestycje z amerykańskiego sektora prywatnego

Podczas tej samej podróży Prezydent Trump ogłosił również dodatkowe inwestycje o wartości prawie 25 miliardów dolarów od amerykańskich firm:

  • Sanofi, gigant biofarmaceutyczny, zapowiedział 20 miliardów dolarów inwestycji w amerykańskie zakłady produkcyjne, badania i rozwój.
  • Kraft Heinz ogłosił 3 miliardy dolarów inwestycji w modernizację amerykańskich zakładów wytwórczych, w tym tych produkujących ketchup i dania gotowe.

Nowe umowy ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi to nie tylko wzmocnienie gospodarki USA, ale również sygnał rosnącej współpracy transatlantyckiej w kluczowych obszarach bezpieczeństwa, innowacji i energii.

To również dowód, że Bliski Wschód pozostaje strategicznym partnerem gospodarczym i geopolitycznym Waszyngtonu, szczególnie w obliczu rosnących globalnych napięć i konkurencji technologicznej.

Źródło: The Epoch Times
Foto: Official White House Photo by Daniel Torok/Molly Riley
Czytaj dalej

News USA

Axiom Space wyśle czwartą prywatną misję na ISS. W składzie załogi jest Polak

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę firma Axiom Space zatwierdziła skład załogi na swoją czwartą prywatną misję załogową na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Misja oznaczona jako Ax-4 ma wystartować najwcześniej 8 czerwca 2025 roku o godzinie 9:11 czasu wschodniego (ET) z Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie. Astronauci polecą na pokładzie kapsuły SpaceX Dragon, wyniesionej przez rakietę Falcon 9. Wśród nich po raz pierwszy będzie Polak – Sławosz Uznański.

Międzynarodowa załoga i polski akcent

Załoga Ax-4 to wyjątkowa, międzynarodowa kombinacja astronautów reprezentujących cztery kraje:

  • Peggy Whitson (USA) – dowódczyni misji, weteranka lotów kosmicznych i była astronautka NASA,
  • Shubhanshu Shukla (Indie) – pilot misji,
  • Sławosz Uznański-Wiśniewski (Polska) – specjalista misji, inżynier i kandydat Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA),
  • Tibor Kapu (Węgry) – specjalista misji, przedstawiciel węgierskiego programu kosmicznego HUNOR.

Misja Ax-4 zapisze się w historii jako pierwszy wspólny lot astronautów z Indii, Polski i Węgier w ramach rządowo wspieranej inicjatywy kosmicznej. Dla każdego z tych krajów będzie to również pierwszy załogowy lot kosmiczny od ponad 40 lat.

Nowa era w komercyjnej astronautyce

Ax-4 to kolejny krok Axiom Space w kierunku rozwoju komercyjnych lotów kosmicznych, realizowanych we współpracy z NASA, SpaceX oraz międzynarodowymi partnerami, w tym Europejską Agencją Kosmiczną (ESA), Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) i węgierską agencją HUNOR.

Przed planowanym startem firma zorganizuje wirtualną konferencję prasową, podczas której zostaną przedstawione szczegóły misji, założenia naukowe i operacyjne, a także znaczenie współpracy między agencjami.

Wciąż wiele znaków zapytania

Choć data startu i skład załogi są już oficjalne, konkretne cele naukowe misji oraz czas trwania pobytu na ISS nie zostały jeszcze ujawnione. Axiom Space nie podała również szczegółów dotyczących programu szkoleniowego ani procedur bezpieczeństwa dla międzynarodowego składu.

Sławosz Uznański

Misja Ignis – cel i znaczenie

Projekt realizowany przez Polską Agencję Kosmiczną POLSA we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) będzie częścią misji Axiom 4, operowanej przez firmę SpaceX.

Sławosz Uznański, wybrany przez ESA w 2022 roku spośród 22 000 kandydatów, od tego czasu intensywnie przygotowuje się do swojej misji. Obecnie ukończono 30% jego szkolenia, które obejmuje m.in. naukę procedur awaryjnych i reagowania na sytuacje medyczne na orbicie. O Polaku pisaliśmy już 30 czerwca 2023 r.

„Misja Ignis to dopiero początek. Budujemy technologiczną przyszłość Polski, a nasze ambicje sięgają jeszcze dalej” – powiedział Uznański.

O misji Ignis informowaliśmy tutaj.

Źródło: fox35
Foto: Sławosz Uznański, SpaceX
Czytaj dalej

News USA

Zaginioną mieszkankę Georgii odnaleziono żywą po 3 tygodniach w górach Sierra Nevada

Opublikowano

dnia

Autor:

27-letnia Tiffany Slaton z Jeffersonville w stanie Georgia została odnaleziona żywa po trzech tygodniach od zaginięcia podczas samotnej wędrówki po górach Sierra Nevada w Kalifornii. Kobieta przetrwała trudne warunki pogodowe, schroniwszy się w opustoszałej chacie, do której dostęp był zablokowany przez grubą warstwę śniegu.

Zaginięcie i rozpoczęcie poszukiwań

Rodzina Slaton zgłosiła zaginięcie Tiffany 29 kwietnia, kiedy kontakt z kobietą urwał się na dziewięć dni. Śledczy ustalili, że po raz ostatni widziano ją 20 kwietnia w pobliżu jeziora Huntington, około 62 mil na wschód od Fresno. Cztery dni później pojawiła się w sklepie Cressman’s General Store, położonym około 18 mil od jeziora, po czym ślad po niej zaginął.

Służby prowadziły zakrojone na szeroką skalę poszukiwania – przeszukano ponad 600 mil kwadratowych, jednak zaspy śnieżne uniemożliwiły dotarcie do wielu rejonów, w tym rejonu Kaiser Pass. Pomimo użycia śmigłowców, nie udało się zlokalizować żadnych śladów zaginionej.

Odnalezienie przez przypadek

Przełom nastąpił w środę, gdy odśnieżono drogę prowadzącą przez Kaiser Pass. Christopher Gutierrez, właściciel Vermilion Valley Resort, udał się na teren swojej posesji, by przygotować się do sezonu letniego. W jednej z wynajmowanych chatek zauważył otwarte drzwi i ślady obecności człowieka.

“Widziałem buty, otwarte drzwi i pomyślałem, że to pewnie wędrowiec, który schronił się przed burzą śnieżną” – relacjonował Gutierrez. “Gdy zbliżaliśmy się do domku, nagle pojawiła się Tiffany. Wyskoczyła jak jeleń w świetle reflektorów. Nie powiedziała ani słowa, po prostu podbiegła i rzuciła się na mnie z uściskiem.”

Christopher Gutierrez natychmiast przetransportował Slaton do Kaiser Pass, gdzie czekali już ratownicy i służby medyczne. Kobieta była odwodniona, ale ogólnie w dobrym stanie. Została przewieziona do szpitala na obserwację.

Reakcja rodziny i służb

Rodzice Tiffany, którzy planowali przyjazd w rejon poszukiwań, dowiedzieli się o odnalezieniu córki podczas zakupów.

“Trudno było powstrzymać łzy i ekscytację” – powiedział ojciec Slaton. “Wiedziałam, że ją odnaleźli. Bobby płakał, a ja po prostu musiałam kogoś przytulić” – dodała jej matka.

Biuro Szeryfa Powiatu Fresno przyznało, że choć w przeszłości zdarzało się, że ludzie przetrwali kilka dni w trudnym, górskim terenie, przeżycie trzech tygodni bez kontaktu ze światem to sytuacja bez precedensu.

„Cud” i lekcja przetrwania

Christopher Gutierrez powiedział, że celowo pozostawia niektóre chaty otwarte właśnie z myślą o przypadkach takich jak ten – jako potencjalne schronienie dla zagubionych wędrowców. Odnalezienie Tiffany Slaton nazwał „cudem” i podkreślił, że kobieta wybrała mało uczęszczany szlak, co mogło utrudnić jej odnalezienie, ale też zapewniło spokój i bezpieczeństwo w czasie kryzysu.

Źródło: cbs
Foto: Biuro Szeryfa Powiatu Fresno
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu