Połącz się z nami

News USA

Pierwsza Debata Telewizyjna Republikanów. Reforma imigracyjna i sprawa polska

Opublikowano

dnia

Nie ma zdecydowanego zwycięzcy pierwszej debaty telewizyjnej kandydatów Partii Republikańskiej do otrzymania nominacji na start w wyborach prezydenckich jesienią 2016 roku. Szalony Donald Trump był dominujący, ale nie wygrał.

Dobrze zaprezentowali się gubernator Wisconsin Scott Walker, nadzieja Republikanów senator z Florydy Marco Rubio, senator z Kentucky Rand Paul oraz lider finansowy tej kampanii wyborczej Jeb Bush. Tymczasem na zapleczu w podrzędnej debacie zdecydowanie zwyciężyła Carly Fiorina. Debata odbyła się na wielkiej hali w Cleveland w stanie Ohio. Była pierwszą z sześciu zaplanowanych.

Zdziwili się zwolennicy Donalda Trumpa, którzy liczyli, że w debacie telewizyjnej ich pupil zmieni ton i będzie bardziej wygładzonym w słowie i gestykulacji. Miliarder, który ma jeden z trzech najwyższych budynków w Chicago wcale nie zaskoczył. Utrzymał bardzo prowokacyjny styl. Na atak czy w przypadku, kiedy nie zdobędzie nominacji partyjnej wystartuje jako niezależny kandydat Donald Trump tylko się uśmiechnął.

Reforma imigracyjna

Donald Trump chciał znów trzymać imigrantów poza krajem na dystans, choć tym razem dokonał podziału na tych dobrych i złych imigrantów. Powtórzył, że jak zostanie prezydentem, to wybuduje mur na całej długości granicy z Meksykiem, „Nasi przywódcy są głupsi od meksykańskich”. – przekonywał miliarder. „Rząd meksykański specjalnie wysyła do nas tych ludzi, o których nie chce sam zadbać, a nasz rząd jest głupi i ich przyjmuje.” – powiedział. Ton wypowiedzi anty imigracyjny utrzymywał oprócz Trumpa jeszcze gubernator Luizjany Bobby Jindal, Pozostali kandydaci byli przychylni imigrantom.

Gubernator Florydy Jeb Bush, ale także Scott Walker (gubernator Wisconsin), Chris Christie (gubernator New Jersey), John Kasich (gubernator Ohio) i Marco Rubio są nawet za reformą prawa imigracyjnego proponowana przez urzędującego prezydenta Baracka Obamę. „Jestem za legalizacją, tylko trzeba imigrantom  postawić surowe wymogi do spełnienia” – powiedział brat byłego prezydenta USA Jeb Bush. „Uważam, że większość ludzi, którzy tu przyjeżdżają nielegalnie, nie ma innych możliwości. Robią to dla rodzin.” – dodał posiadający najgrubsze konto wyborcze ($120mln) Jeb Bush.

Polska partnerem USA

W części o polityce zagranicznej kwestia ostatnio podpisanej przez Stany Zjednoczone umowy z Iranem była szeroko dyskutowana, ale przebiły się także wątki o polityce względem Polski. Zdaniem gubernatora Wisconsin Scotta Walkera trzeba koniecznie wzmocnić militarnie Ukrainę i Polskę. Nie można być tak spolegliwym i barankiem politycznym wobec Putina jakim jest Obama – powiedział Walker.

Pierwsza z sześciu zaplanowanych w tym roku debat prawyborczych Partii Demokratycznej odbędzie się 13 października tego roku. Faworytem jest była sekretarz stanu Hillary Clinton. W tym miesiącu chęć ubiegania się o nominacje partyjna ma także wykazać urzędujący wiceprezydent Joe Biden. Jeśli się zdecyduje, to otrzyma poparcie od samego Baracka Obamy.

Abocja STOP

Podczas debaty telewizyjnej wielu kandydatów do nominacji partyjnej GOP broniło wartości konserwatywnych. Większość opowiedziała się stanowczo za zaprzestaniem finansowania klinik aborcyjnych Planned Parenthood z budżetu państwa. Wielu z nich stanowczo opowiedziało się za życiem, a przeciwko aborcji. To były ważne deklaracje polityczne. Z 17 startujących kandydatów na urząd prezydenta, aż sześciu jest wyznania katolickiego.

Dwie debaty i aż 17 kandydatów

Organizator debaty stacja Fox News podzieliła polityków na dwie ligi. Do ekstraklasy wrzucono dziesięciu, ich zdaniem najlepszych na czele z liderem sondaży miliarderem 70-letnim Donaldem Trumpem. Do drugiej weszli miedzy innymi zwyciężczyni tego politycznego starcia, a do tej pory mało znaną, byłą szefową firmy Hewlett-Packard, 60-letnią Carly Fiorina, Telewizja pokazała najpierw pojedynek słabszej siódemki, a potem w najwyższym paśmie oglądalności Fox News pokazała „Dziesięciu wspaniałych.”

Kim jest Carly Fiorina?

To była sekretarka w gigancie komputerowym Hewlett-Packard. Później z tej pozycji została szefem całego koncernu. Urodziła się w stolicy Teksasu. Jest córką sędziego. Po ogłoszeniu swoich aspiracji politycznych komentatorzy byli zgodni, że tak naprawdę chodzi jej o stanowisko wiceprezydenta. A wszytko po to, aby przyciągnąć do Partii Republikańskiej piękniejszą część amerykańskiego elektoratu. Niewykluczone, że takie są plany tej partii.
Jednak podczas pierwszej debaty Carly Fiorina ostro rozprawiała się z Hilary Clinton, która nie wykluczone będzie głównym kandydatem na najwyższy urząd w państwie. Fiorina zarzuciła Clinton, że od samego początku wspiera aborcję w Stanach Zjednoczonych. Przypomniała, także o skandalu z wysyłaniem poufnych informacji przez Clinton korzystając z prywatnej poczty elektronicznej.

Czwartkową pierwszą debatę wygrała zdecydowanie Carly Fiorina,  tak uważa aż 83% pytanych w sondażu internetowym Amerykanów. “Powinni byli ją zaprosić na główną debatę”- skomentował przewodniczący Izby Reprezentantów Newt Gingrich.

Debata Prezydencka Partii Demokratycznej

Debata odbyła się w wielkiej hali w Cleveland w stanie Ohio. Pierwszą debatę wygrała – Carly Fiorina. W drugiej debacie nie ma wyraźnego zwycięzcy. Kto zwyciężył pokażą najnowsze sondaże przedwyborcze.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

Źródło: Fox News, ABC7, Washington Post, rp.pl
Foto: Facebook/ Fox News

News USA

Trump odwiedził „Alligator Alcatraz” na dzień przed otwarciem ośrodka dla deportowanych

Opublikowano

dnia

Autor:

trump-aligator-alcatraz2

We wtorek Prezydent Donald Trump odwiedził południową Florydę, by osobiście obejrzeć nowy ośrodek zatrzymań dla migrantów, zlokalizowany w samym sercu mokradeł Everglades. Znany nieoficjalnie jako „Alligator Alcatraz”, kompleks budzi kontrowersje zarówno wśród obrońców praw człowieka, jak i środowiska naturalnego.

Trumpowi podczas wizyty towarzyszyli m.in. Gubernator Florydy Ron DeSantis, Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Kristi Noem oraz inni wysocy rangą urzędnicy federalni i stanowi.

“To bardzo profesjonalnie przygotowany ośrodek – powiedział Trump, przemierzając rzędy przenośnych baraków, otoczonych drutem kolczastym. “Prawdziwy przykład współpracy rządu.”

Obóz pośrodku dziczy

Nowy ośrodek powstał w ekspresowym tempie – stan Floryda uruchomił go zaledwie kilka dni po uzyskaniu zgody władz federalnych. Mieści się na terenie Dade-Collier Training and Transition Airport – opuszczonego lotniska szkoleniowego w Big Cypress National Preserve, tuż obok Parku Narodowego Everglades.

Obszar ten to 39 mil kwadratowych odizolowanego terenu otoczonego dziką przyrodą, w tym pytonami, aligatorami i chmarami komarów.

Gubernator DeSantis, mówiąc o lokalizacji, podkreślał jej „naturalne zabezpieczenia”: “Jeśli nie chcesz, żeby ktoś uciekł, to tu nie ucieknie. Życzę powodzenia w dotarciu do cywilizacji” – stwierdził.

Prezydent Donald Trump, w rozmowie z dziennikarzami, nie krył, że izolacja ośrodka jest celowa. Na pytanie, czy w razie ucieczki migranci mogą paść ofiarą aligatorów, odpowiedział: “Myślę, że to część koncepcji.”

Szybkie tempo, szybkie kontrowersje

Władze stanu planują rozpocząć przyjmowanie migrantów jeszcze w tym tygodniu. Docelowo ośrodek ma pomieścić nawet 10 tysięcy osób – w pierwszej fazie dostępnych będzie 5 tysięcy łóżek, umieszczonych w namiotach i kontenerach mieszkalnych.

trump aligator alcatraz

Ron DeSantis zapowiedział, że stanowi sędziowie, wyznaczeni z Gwardii Narodowej, będą przyspieszać procedury deportacyjne. Sam ośrodek ma również pełnić funkcję portu deportacyjnego – zatrzymani będą transportowani na lotnisko i bezpośrednio odlatywać z Florydy.

Koszt rocznej operacji szacuje się na ok. 450 milionów dolarów, z czego większość pokryje FEMA – federalna agencja zarządzania kryzysowego.

Polaryzacja nastrojów

Projekt spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem wśród republikańskich władz Florydy. Partia stanowa rozpoczęła nawet sprzedaż gadżetów z logo „Alligator Alcatraz” – od czapek po podstawki pod kufle.

Ale równie szybko pojawiła się fala krytyki. Koalicje aktywistów imigracyjnych, przedstawiciele rdzennych plemion Miccosukee i Seminole, dl których to tradycyjna ziemia przodków, oraz organizacje ekologiczne wyrażają sprzeciw wobec lokalizacji ośrodka i braku konsultacji społecznych.

Ekolodzy zwracają uwagę na delikatny ekosystem Everglades – dom wielu zagrożonych gatunków, takich jak pantera florydzka czy manat karaibski. Dwie organizacje ekologiczne – Friends of the Everglades i Center for Biological Diversity – złożyły pozew, domagając się wstrzymania prac do czasu przeprowadzenia pełnej oceny środowiskowej.

Władze Florydy odpierają zarzuty, twierdząc, że ośrodek jest tymczasowy i nie wywiera „żadnego wpływu na środowisko”.

Polityka i symbolika

Podczas wtorkowego objazdu, Donald Trump wraz z Kristi Noem, Ronem DeSantisem i Prokuratorem stanowym Jamesem Uthmeierem odbył dyskusję przy okrągłym stole o przyszłości polityki imigracyjnej. Spotkanie zakończyło się owacją, gdy zebrani usłyszeli, że Senat przyjął nowy projekt ustawy imigracyjnej wspierany przez Trumpa.

Źródło: npr
Foto: Official White House Photo by Daniel Torok
Czytaj dalej

News USA

Kennedy zapowiada reformę programu odszkodowań za skutki uboczne szczepionek

Opublikowano

dnia

Autor:

kennedy

Sekretarz Zdrowia Robert F. Kennedy Jr. ogłosił, że rząd federalny pracuje nad gruntowną reformą programu odszkodowań dla osób, które doznały uszczerbku na zdrowiu w wyniku szczepień. Celem zmian ma być uczynienie procesu bardziej sprawiedliwym i przejrzystym, zwłaszcza dla osób poszkodowanych po przyjęciu szczepionek przeciw COVID-19. Deklaracja padła w czasie wywiadu z Tuckerem Carlsonem.

Narodowy Program Odszkodowań za Urazy Poszczepienne (VICP) został utworzony na mocy ustawy z 1986 roku, która jednocześnie przyznała producentom szczepionek immunitet przed pozwami cywilnymi. Zgodnie z zasadami programu, roszczenia są rozpatrywane przez specjalnych sędziów, którzy wysłuchują zarówno wnioskodawców, jak i przedstawicieli rządu.

Od 2006 roku program wypłacił rekompensaty ponad 13 tysiącom osób, finansując je z opłat dołączanych do każdej dawki szczepionki.

COVID-19 i osobny program odszkodowań

Roszczenia dotyczące szczepionek przeciw COVID-19 są obecnie kierowane do odrębnego Countermeasures Injury Compensation Program (CICP), utworzonego na mocy ustawy z 2005 roku. W przeciwieństwie do VICP, ten program nie przewiduje jawnych rozpraw – decyzje podejmowane są wewnętrznie przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej, co – jak wskazali eksperci w 2022 roku – może prowadzić do konfliktu interesów.

Do 1 czerwca 2025 r. jedynie 39 roszczeń związanych ze szczepionkami przeciw COVID-19 zostało rozpatrzonych pozytywnie, z czego większość poszkodowanych otrzymała mniej niż 9 tys. dolarów.

W odpowiedzi na rosnącą krytykę wielu prawników i ustawodawców wzywa do przeniesienia tych roszczeń do VICP – programu oferującego wyższe odszkodowania i bardziej przejrzyste procedury.

“Rozważamy sposoby rozszerzenia programu tak, aby osoby poszkodowane przez szczepionki przeciw COVID-19 miały szansę na sprawiedliwe odszkodowanie” – potwierdził Kennedy. Dodał również, że jednym z priorytetów jest wydłużenie terminu przedawnienia roszczeń, który obecnie wynosi zaledwie trzy lata.

“Wiele osób nie uświadamia sobie związku między urazem a szczepieniem aż do upływu tego terminu” – wyjaśnił.

Bezpieczeństwo szczepionek mRNA pod lupą

W trakcie wywiadu Tucker Carlson zapytał również Kennedy’ego o jego stanowisko w sprawie technologii mRNA, stosowanej m.in. w szczepionkach firm Pfizer i Moderna. Sekretarz Zdrowia wyraził obawy co do ich bezpieczeństwa.

Chociaż badania kliniczne zatwierdzone przez FDA wykazały skuteczność szczepionek w zapobieganiu COVID-19, uczestnicy często zgłaszali łagodne skutki uboczne, jak bóle głowy. Późniejsze raporty wskazały na rzadsze, ale poważniejsze powikłania – m.in. przypadki zapalenia mięśnia sercowego.

” Te badania po prostu nie zostały przeprowadzone w sposób wystarczająco szeroki” – powiedział Kennedy. “Jest wiele relacji ludzi, którzy doznali poważnych urazów, i zamierzamy to zbadać.”

W maju rzecznik Departamentu Zdrowia przyznał, że technologia mRNA pozostaje „niedostatecznie przebadana” i wiąże się z „uzasadnionymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa”. Producenci szczepionek utrzymują jednak, że ich preparaty są bezpieczne i skuteczne.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Policja uratowała niemowlę pozostawione samo po śmierci matki w Phoenix

Opublikowano

dnia

Autor:

niemowlę phoenix

Policjanci z Phoenix uratowali niemowlę, które przez kilka dni pozostawało bez opieki w mieszkaniu po nagłej śmierci swojej matki — poinformowały władze w piątek. Do zdarzenia doszło 14 maja, kiedy sąsiad zaniepokojony brakiem kontaktu z kobietą, która niedawno urodziła dziecko, zawiadomił służby.

Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce, zajrzeli przez uchylone okno i zauważyli kobietę leżącą nieruchomo na podłodze mieszkania.

Po włamaniu się do środka, policjanci odnaleźli niemowlę samotnie leżące na łóżku — wyraźnie odwodnione i wychudzone. Jak pokazuje nagranie z kamer ciała, jeden z funkcjonariuszy delikatnie przeniósł dziecko do wózka i przekazał ratownikom.

Straż pożarna z Phoenix przewiozła niemowlę do szpitala, gdzie otrzymało niezbędną pomoc medyczną. Według policji dziecko, choć było w stanie krytycznym, powinno w pełni powrócić do zdrowia.

Przyczyna śmierci matki jest obecnie badana przez biuro koronera powiatu Maricopa. Jej tożsamość nie została podana do publicznej wiadomości. Władze nie udzieliły także dodatkowych informacji na temat stanu zdrowia dziecka ani jego dalszego losu.

Źródło: cbs
Foto: Phoenix Police Department
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu