Połącz się z nami

spoleczne

Samo wychowanie nie wystarczy. Co jeszcze potrzebujemy przekazać naszemu dziecku?

Opublikowano

dnia

Matki i ojcowie są po dziś dzień najważniejszymi wzorcami dla swoich dzieci – niezmiennie potwierdzają to badania. Rodzice wymieniani są wciąż na pierwszym miejscu w rankingach wzorców do naśladowania, osób, których można się poradzić i drogowskazów życiowych.

Dopiero kolejne miejsca zajmują zespoły muzyczne, aktorzy czy politycy, traktowani raczej jako idole, których można podziwiać. Jednak prawdziwymi wzorami, gorliwie naśladowanymi i kopiowanymi przez dzieci, pozostają aż do wieku nastoletniego rodzice i dziadkowie, przy założeniu, że potrafią tej roli sprostać.

Kto chce przekazać dziecku wartości moralne i czuje się odpowiedzialny za ludzkość i wspólną pokojową koegzystencję, ten musi dawać przykład, jak żyć tymi wartościami w życiu codziennym.

Ciepło i bezpieczeństwo – niezbędne podstawy

Atmosfera ciepła i bezpieczeństwa panująca w rodzinie jest warunkiem udanego wychowania ku ważnym wartościom. Rodzice wiecznie skłóceni ze sobą, z krewnymi, z teściami czy przyjaciółmi, napawają swoje potomstwo niepewnością. Dzieci tracą punkt odniesienia i żyją w ciągłym strachu, że ich rodzina może się rozpaść. Stanowi to dla nich egzystencjalne zagrożenie, ponieważ są one zależne od emocjonalnego bezpieczeństwa i pewności. Jeśli tego zabraknie, to nie będą mogły się zdrowo rozwijać.

Respektowanie interesów, praw i potrzeb dzieci nie może jednak oznaczać, że będziemy je niemożliwie rozpieszczać, na wszystko im pozwalać, zasypywać prezentami bądź też spełniać wszelkie żądania z ich strony. Dzieci potrzebują przyjaznych, ale niezmiennych granic, bo tylko wtedy dadzą sobie radę i zdołają odnaleźć się w swoim otoczeniu.

W dzisiejszych czasach rodzice mają coraz mniej czasu dla swoich pociech. Często oboje pracują zawodowo, nierzadko zmuszeni do tego sytuacją ekonomiczną rodziny. Pojawiające się wyrzuty sumienia próbują często uciszyć przesadną wspaniałomyślnością – zarówno w sensie materialnym, jak i w sposobie wzajemnego traktowania, a wtedy dzieci na wiele mogą sobie pozwolić wobec rodziców. Nie są przywoływane do porządku, ponieważ rodzice wychodzą z założenia, że nie chcą marnować czasu na kłótnie – czasu, którego przecież tak niewiele mają dla swojego potomstwa.

Istotne jednak dla dzieci jest, aby rodzice naprawdę poświęcili im czas, wysłuchali ich trosk i problemów i byli gotowi, na wspólne rozwiązywanie konfliktów. Nie chodzi tutaj o liczbę godzin, które rodzice spędzają ze swoimi dziećmi, ale raczej o intensywność czasu, jaki im poświęcają.

Rodzice jako wzorzec do naśladowania zweryfikować własną postawę

Ważne w kontakcie z dziećmi i innymi ludźmi jest kontrolowanie własnej postawy. Dzieci są swoistymi sejsmografami niewypowiedzianych poglądów. Bardzo dokładnie potrafią wyczuć, kiedy rodzice żądają od nich czegoś, czego sami nie przestrzegają. Nie muszą być też wcale świadkami kłótni pomiędzy rodzicami i dziadkami, by zauważyć, kiedy obie te generacje nie potrafią się ze sobą porozumieć. Nie można zatem oczekiwać od nich, że zawsze będę mili i sympatyczni wobec babci, kiedy sami rodzice obchodzą się z nią szorstko i niezbyt delikatnie.

Dzieci potrafią też uważnie słuchać. Jeśli więc nie chcemy, żeby nasz czterolatek używał niecenzuralnych słów, sami nie powinniśmy ich używać – np. podczas jazdy samochodem, kiedy to wielu dorosłych nie potrafi opanować swoich emocji, denerwując się na innych uczestników ruchu.

Właściwe dozowanie krytyki

Szczególnie w przypadku małych dzieci należy okazywać zrozumienie, kiedy nie od razu wszystko im wychodzi. Dzieci pragną nauczyć się wszystkiego, co potrafią dorośli. Chcą także uczynić wszystko, aby spodobać się swoim rodzicom, być przez nich docenionym i chwalonym. Jednak wszystko jest dla nich nowe, więc chcąc nie chcąc, nieustannie zdarza im się całe mnóstwo wpadek. Jeśli jednak rodzice zdołają dostrzec za tym wszystkim dobrą wolę dziecka, to powinni ją docenić. W ten sposób dodadzą mu odwagi, by próbowało, aż do momentu, gdy osiągnie swój cel. Odnosi się to zarówno do umiejętności praktycznych, jak i zdolności moralnych.

Oczywiście nie oznacza to, że należy bezkrytycznie „wychwalać dziecko pod niebiosa” za wszystko, co robi. W ten sposób całkowicie zatraciłoby poczucie mocnych i słabych stron, a wówczas nie mogłoby nauczyć się realistycznego oceniania swojej osoby. Kiedy krytyka staje się nieunikniona, ważne jest, aby rodzice odnieśli się w niej tylko do jednego szczegółu z zachowania dziecka. Nigdy nie powinno się w takiej sytuacji krytykować go całościowo.

Obstawanie przy swoich prawach

Rodzice muszą umieć forsować względem swoich dzieci własne zainteresowania i potrzeby, ponieważ i oni mają prawo do spokoju, czasu tylko dla siebie, miłego traktowania oraz do tego, aby się z nimi liczono. Rezygnacja z tego prawa na korzyść potrzeb dziecka w niczym maluchowi nie pomoże, ponieważ dziecko z jednej strony musi się nauczyć, że należy liczyć się z drugim człowiekiem, a z drugiej musi umieć przebić się w grupie. Najlepiej będzie potrafiło to zrobić, obserwując, jak rodzice forsują względem nich swoje prawa, nie wyrządzając im przy tym krzywdy.

Źródło: deon.pl
Foto: Flickr.com/ Joris Louwes

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Jak spisać polski testament mieszkając w USA? Mecenas Leszek Lis wskazuje na różnice między USA a Polską.

Opublikowano

dnia

Autor:

Na antenie Radio Deon Chicago mecenas Leszek Lis tłumaczył sprawy związane z prawem spadkowym. Jak przygotować testament w Polsce, by był ważny w USA?

Mecenas Leszek Lis mówił o błędach popełnianych w czasie sporządzania testamentu i o tym, że każdy dokument musi być sądownie zbadany pod kątem prawnych wymogów.

Gość Radio Deon wyjaśniał kwestie ważne dla osób mieszkających w Stanach Zjednoczonych, ale mających majątek w Polsce.

W przypadku dysponowania nieruchomością w Polsce decyzję co do jej dziedziczenia musi podjąć sąd polski. Jest to pewien problem, na który można zaradzić przygotowując osobny dokument dotyczący wyłącznie tego majątku w formie własnoręcznej, a nie w formie aktu notarialnego.

Testament napisany własnoręcznie nie potrzebuje opieczętowania. Musi być jednak odpowiednio skonstruowany, aby był ważny.

Poza nieruchomościami powinniśmy także pomyśleć o kontach bankowych w Polsce, jeśli odkładamy tam emeryturę. Dziedziczenie tych pieniędzy także powinniśmy uregulować.

Warto być przygotowanym na wszelkie ewentualności jakie niesie życie i nie zostawiać rodziny z problemem nieuregulowanej sprawy spadkowej.

Dla wszystkich zainteresowanych sprawami spadkowymi podajemy numery telefonów do kancelarii mecenasa Leszka Lisa:  773 244 1190 oraz 773 744 2412.

 

Foto:Flickr/John Marino/

Czytaj dalej

News Chicago

Czekają nas nowe obostrzenia. Czy restauracje będą tylko dla zaszczepionych?

Opublikowano

dnia

Autor:

Statystyki dotyczące zachorowań na COVID-19 wciąż rosną w Illinois. Możliwe, że zostaną wprowadzone bardzie rygorystyczne środki ostrożności.

W tej chwili obowiązuje nakaz noszenia maseczek w pomieszczeniach i zachowanie dystansu społecznego.

Gubernator JB Pritzker zachęca jednak władze lokalne do wdrażania bardziej rygorystycznych obostrzeń, jeśli uznają je za stosowne. Czynnikiem decydującym ma być wskaźnik transmisji i infekcji w danej okolicy.

Chicago jest jednym z regionów, które same rozważają rozszerzenie reżimu sanitarnego w miarę wzrostu liczby przypadków. Burmistrz Lori Lightfoot powiedziała w tym tygodniu, że urzędnicy miejscy rozważają różne strategie w celu ograniczenia rozprzestrzenianie się wirusa.

Komisarz Chicago Department of Public Health, dr Allison Arwady, powiedziała na początku tego miesiąca, że ​​być może będzie brany pod uwagę wymóg szczepienia w przypadku niektórych działań i miejsc publicznych.

Jednak Pritzker nie myśli o wprowadzeniu takiego wymogu w całym stanie.

Lightfoot, rozmawiając w poniedziałek z mediami, powiedziała – „Przyglądamy się wielu różnym strategiom, które mogą nam pomóc w radzeniu sobie z tym najnowszym wzrostem, ale zawsze robimy to we współpracy i w komunikacji z osobami i firmami, których to dotyczy”. „Nie narzucamy niczego jednostronnie”.

Lightfoot i inni urzędnicy publiczni wyrazili zaniepokojenie rosnącą liczbą nowych zachorowań zarówno w mieście, jak i w stanie Illinois. Miasto tylko w poniedziałek zgłosiło prawie 1000 nowych przypadków COVID-19, co skłoniło do dyskusji na temat rozszerzenia potencjalnych strategii przeciwdziałania pandemii.

Lori Lightfoot  wyklucza zastosowanie tak zdecydowanych posunięć jak całkowity lockdown. Wyklucza również wprowadzenie polityki jaką uchwalono w Nowym Jorku. Tamtejsze przepisy wymagają od wszystkich prywatnych firm narzucenia swoim pracownikom przymusowych szczepień.

„Nie zobaczymy tego tutaj, w Chicago”, powiedziała na początku tego miesiąca.

Arwady powiedziała, że miasto rozważy objęcie większej liczby firm i miejsc zakazem wstępu dla gości i klientów nieszczepionych.

„Czy możemy zacząć wymagać dowodu szczepienia w przypadku większej liczby aktywności i miejsc publicznych? Tak, myślę, że możemy” – powiedziała.

Miejskie obiekty sportowe, w tym United Center, ustanowiły wymagania dotyczące szczepień lub negatywnych testów dla swoich klientów. Ale pomysł może dotyczyć również niektórych firm, w tym w restauracji i sal koncertowych. Rozważane są także ograniczenia liczby osób w obiektach.

Na tą chwilę gubernator Illinois J.B. Pritzker podkreśla, że głównym celem jego administracji będzie egzekwowanie obecnie istniejących mandatów dotyczących masek, ale powiedział, że nie wyklucza dodatkowych kroków w przyszłości.

„Patrzymy na wszystko, co zostało zrobione w ciągu ostatnich kilku lat, ale tak naprawdę skupiamy się na upewnieniu się, że ludzie przestrzegają wymagań dotyczących noszenia maseczek w pomieszczeniach” – powiedział. „Dziękuję wszystkim, którzy to robią”.

 

Żródło: nbc, twitter

Foto: YouTube, Twitter, pixabay/ HakanGERMAN, Flickr/ Chad Davis

Czytaj dalej

Adwent

Niesamowita świąteczna akcja dla potrzebujących rodzin w Elgin. Oni także będą się cieszyć Bożym Narodzeniem

Opublikowano

dnia

Autor:

Społeczność Elgin jednoczy się w świątecznej akcji pomocy. Dzięki hojności darczyńców wiele potrzebujących wsparcia rodzin będzie mogło cieszyć się Bożym Narodzeniem.

Armia Zbawienia i Centrum Kryzysowe Społeczności Elgin połączyły swoje siły, aby zorganizować to wydarzenie.

„Dzięki połączeniu jesteśmy w stanie uzyskać wsparcie naszych wolontariuszy i darczyńców, co pomaga nam w zapewnieniu tej akcji sukcesu” – powiedziała Melissa Owens z Community Crisis Center.

Dla każdej, zarejestrowanej rodziny przygotowana została osobna paczka, a w niej zabawki dla dzieci, piżama i produkty na świąteczny obiad, łącznie z indykiem. W paczkach umieszczono 3-5 prezentów na dziecko, każdy oddzielnie zapakowany i gotowy do otwarcia w Boże Narodzenie.

Z pomocy korzysta prawie 800 rodzin. Każda z nich była umówiona tak, by przy odbiorze paczek mogła zachować dystans społeczny i nie dopuścić do zbytniego zatłoczenia placówki. Dla wielu, którzy zmagali się z pandemią przez ostatnie półtora roku, pomoc jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek.

„Chcemy tylko upewnić się, że dzieci dostaną zabawki na całym świecie. Wszyscy powinni cieszyć się świętami Bożego Narodzenia” – powiedziała kapitan Linnea Forney z Armii Zbawienia.

 

 

Źródło: abc7

Foto:pixabay/Bru-nO / Bob_Dmyt 

 

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu