Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Chicagowski projekt” Mietka Szcześniaka – „Ja zawsze kochałem Amerykę”

Opublikowano

dnia

Mietek Szcześniak w Chicago komponował i nagrywał najnowszą płytę do tekstów księdza Jana Twardowskiego. O „chicagowskim projekcie” z wokalistą i człowiekiem o gołębim sercu rozmawia Sławekm Budzik.

Posłuchaj co Mietek Szcześniak mówi o Ameryce
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/szczesniak_usa” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

To nie pierwsza wizyta Mietka Szcześniaka w USA ani tym bardziej nie pierwszy projekt, który wokalista podjął się za oceanem. Czy Ameryka służy atyście?

„Już jako kilkunastoletni chłopak chodziłem w walkmanem na uszach słuchając muzyki amerykańskiej. Zawsze byłem nią zafascynowany. Uważam, że ten niezwykły miks kultur stworzył rzeczy, które są teraz uniwersalnie używane na świecie, ale powstały tutaj w Stanach” – podkreśla Mietek Szcześniak. „To jest niezwykły eksperyment na ludzkość i mieszanka, której nigdzie indziej nie ma. Nikt nie wytworzył wyraźnych gatunków w muzyce. Ja zawsze kochałem Amerykę”.

Nowa płyta, która powstaje w Chicago nazywa się „Spoza Nas”. Ta płyta, która powstaje przy udziale Paulinho Garcia zawiera brazylijskie rytmy, choć nie tylko.

Wszystkie projekty Mietka Szcześniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/szczesniak_projekty” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W tworzeniu tej płyty brali również udział polscy artyści – „Pierwsza jest Grażyna Auguścik, która przedstawiła mnie Paulinho Garcii i zaczęliśmy pracować przy pierwszej piosence w2000 roku, oraz mój serdeczny przyjaciel ksiądz Robert Pajor, który udostępnił mi tutaj możliwość bycia i tworzenia – to jest kapitalne, że spotykam tutaj w Chicago ludzi, którzy mnie tutaj wspierają i dają możliwość pracy na swoimi projektami, nad tym co mi w duszy gra” – podkreśla Mietek Szcześniak.

„Chicagowski projekt” to nie jedyna rzecz nad którą pracuje Mietek Szcześniak, nad czym jeszcze skupia się polski artysta ? – „To jest tak, że ja do tej pory pracowałem nad płytą i nad niczym innym nie mogłem pracować i robiłem to przez dwa, trzy, pięć lat, żeby płytę wyprodukować, teraz postanowiłem pracować projektami”.

Mietek Szcześniak “Spoza Nas”
[youtube id=”Eiwi9dAPurA” width=”620″ height=”360″]

„Mam wiele pomysłów i postanowiłem je realizować równolegle. Do koncertu w radiowej trójce zaprosiłem zespół <AudioFeels > to jest ośmiu chłopaków śpiewających, którzy nie używają instrumentów, tylko robią całą aranżację <gębofonami>, czyli po prostu śpiewają. I w dziewięciu wystąpiliśmy na scenie Trójkowej i zagraliśmy dość wyjątkowy, bo jeszcze nienagrany koncert składający się z kilku ich piosenek i kilku moich piosenek. Mamy taki projekt i planujemy go nagrać”.

Galeria zdjęć muzyka w studiu Radia Deon

Więcej na temat innych projektów Mietka Szcześniaka w wywiadzie, który przeprowadził Sławek Budzik.

Mietek Szcześniak zadebiutował w zespole muzycznym Ikary już jako sześciolatek, potem w zespole Funk Factory, z którym w 1984 roku zarejestrował swe pierwsze nagrania dla Polskiego Radia w Szczecinie. Występ w konkursie Śpiewać każdy może i Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu dał mu przepustkę do udziału w konkursie piosenki w Opolu, gdzie w 1985 r. za wykonanie piosenki „Przyszli o zmroku” otrzymał główną nagrodę im Anny Jantar. Uczęszczał m.in. do Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Turku. Studiował od 1987 na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W 1987 roku zaśpiewał dwie piosenki („Mój Harley Davidson” i „Gdzieś tam…”) w filmie Opowieść Harleya. W 1999 roku nagrał z Edytą Górniak utwór „Dumka na dwa serca” do filmu Ogniem i mieczem. Jest jednym z założycieli zespołu New Life’m, grającego muzykę rozrywkową z przesłaniem chrześcijańskim.

 W 2007 roku wziął udział w XLIV Krajowym Konkursie Polskiej Piosenki w Opolu. Wykonał swoją nową piosenkę „Bajka że to ja”. Na tym samym festiwalu wystąpił także wspólnie z Justyną Steczkowską i Kasią Cerekwicką. Wielokrotnie współpracował z zespołem TGD jako solista. W 2010 roku wziął udział w koncercie związanego z nagraniem najnowszej płyty zespołu: Liczy się każdy dzień (2011). Śpiewał czołówki w wersji polskiej wielu disney’owskich seriali: Kacze opowieści (stara wersja), Dzielny Agent Kaczor, Chip i Dale Brygada RR. Jest laureatem wielu nagród, m.in. Bursztynowego Słowika na Festiwalu w Sopocie i trzykrotnym laureatem Fryderyków.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna, wikipedia.org
Foto: VictorStudio

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dzięki pełnomocnictwu załatwimy urzędowe sprawy w Polsce, bez wyjeżdżania

Opublikowano

dnia

Autor:

Sylwia-Skupinska, specjalistka prawa polskiego

My jako Polonia żyjemy w pewnym sensie po dwóch stronach oceanu – w Polsce gdzie mamy rodziny, majątki, czasem pieniądze odłożone już na emeryturę, oraz tu w Chicago gdzie pracujemy na co dzień. Musimy zatem poruszać się w dwóch różnych systemach prawnych, co bywa skomplikowane. Ale w załatwianiu naszych spraw w Polsce możemy liczyć na pomoc Mecenas Sylwii Skupińskiej – Gościa Radia Deon.

Mieszkając w Ameryce dość często musimy załatwić sprawy związane z majątkiem, spadkiem, czy ZUS-em w Polsce. Jeśli z różnych przyczyn nie możemy lub nie chcemy wyjeżdżać do Polski by zrobić to na miejscu, rozwiązaniem jest pełnomocnictwo lub upoważnienie.

Choć w potocznej mowie często posługujemy się tymi terminami zamiennie, istnieje między nimi zasadnicza różnica, wyjaśnia mecenas Sylwia Skupińska, specjalistka prawa polskiego.

“Dokument upoważnienia to jest dokument, który upoważnia daną osobę do czynności jednorazowej, czyli na przykład do odbioru poczty,  do odbioru jakiegoś dokumentu, czy to będzie mapka z Wydziału Geodezji, czy to będzie Księga Wieczysta z Wydziału Ksiąg Wieczystych przy określonym sądzie” tłumaczy nasz Gość.

Widać więc wyraźnie, że pełnomocnictwo ma dużo szerszy charakter i zastosowanie. Może mieć także różne formy, w zależności czemu ma dokładnie posłużyć.

Mieszkając w Chicago możemy skorzystać zarówno z upoważnienia jak i pełnomocnictwa, jeśli mamy kogoś w Polsce, kto załatwi nasze sprawy urzędowe na miejscu. Kancelaria mecenas Sylwii Skupińskiej przygotowuje “szczególne pełnomocnictwa do reprezentowania Państwa interesów przed ZUS-em.”

Zakład Ubezpieczeń Społecznych to instytucja, która oblicza tzw. kapitał początkowy, stanowiący podstawę do ustalenia wysokości emerytury.

Zsumowanie tych dwóch okresów zatrudnienia pozwala uzyskać prawa do emerytury, która w odpowiednim momencie zostanie przyznana i będzie wypłacana. Świadczenie emerytalne może być przekazywane na konto w Stanach Zjednoczonych, lub w Polsce, “co oczywiście łączy się i wiąże z koniecznością posiadania rachunku bankowego na terenie Polski, jeżeli chcieliby Państwo otrzymywać tą emeryturę w Polsce” wyjaśnia mec. Sylwia Skupińska.

Innym pełnomocnictwem, z którego często korzystamy jako Polonia, jest dokument potrzebny do sprzedaży nieruchomości.

kupno domu

“To są dokumenty, które wymagają opatrzenia szczególnej staranności i szczególnych procedur, a mianowicie to się wiąże z poświadczeniem notarialnym podpisu. Państwo składają podpis w mojej obecności na takim dokumencie. Następnie ten dokument jest zaopatrzony w apostyl, czyli urzędowe potwierdzenie prawidłowości sporządzenia tego dokumentu” mówi nasz Gość.

Apostyl wynika z umowy międzynarodowej między dwoma krajami.

“Dokumenty, które powstają tutaj w urzędach, bądź też tutaj na miejscu potwierdzane są przez urzędnika, w tym przypadku stanu Illinois, dlatego że każdy stan oczywiście ma odrębny apostyl. I wówczas kiedy taki dokument trafia do Polski, on nie może i nie jest i nigdy nie będzie zakwestionowany przez żadną instytucję, przed którą takim pełnomocnictwem będziemy się legitymować ” tłumaczy mec. Sylwia Skupińska.

doradca konsultant

Apostyl jest konieczny do rozporządzania nieruchomością, podkreśla nasz Gość.

Zazwyczaj są to bezpieczne pełnomocnictwa szczególne, dzięki którym środki uzyskane np. ze sprzedaży nieruchomości, trafiają na wskazane przez notariusza konto.

“Wtedy notariusz przy sporządzaniu takiej czynności sprzedaży, podziału nieruchomości, czuwa nad tym, aby właśnie te wrażliwe informacje znalazły się w treści aktu notarialnego przenoszącego własność na rzecz osoby trzeciej” zapewnia mec. Sylwia Skupińska.

bank pekao

Innym zagadnieniem są pełnomocnictwa bankowe, ponieważ muszą być dostosowane pod konkretne wymagania i regulacje danego banku. Kancelaria naszego Gościa współpracuje z różnymi instytucjami bankowymi w Polsce i ma wypracowany wzór takiego dokumentu, który jest uznawany przez Polską Federację Banków.

“Na bazie tego dokumentu jesteśmy Państwu w stanie przygotować dokument albo do założenia konta, albo też do dopisania kogoś do konta”. Takie sytuacje się zdarzają, gdy np. właściciel konta ma problemy ze zdrowiem, albo sprawnością, i chce by zaufana osoba była do niego upoważniona.

Warto uporządkować swoje sprawy urzędowe w Polsce – dlatego serdecznie zachęcamy by skorzystać z fachowej pomocy i ogromnej wiedzy mec. Sylwii Skupińskiej, przygotowującej m.in. różnego rodzaju upoważnienia i pełnomocnictwa. W tym celu należy zadzwonić pod numer telefonu 773-319-9880. Kancelaria naszego Gościa mieści się przy 1025 West Wise Road w Schaumburgu. Wizyty są możliwe po wcześniejszym umówieniu się.

Z mec. Sylwią Skupińską rozmawialiśmy już w styczniu. Rozmowę można przeczytać tutaj.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: ZUS, istock/AUNG MYO HTWE/FS-Stock/A.Greeg/

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Andrzej Krukowski zaprasza na sztukę “Śmiech wzbroniony”. Premiera w weekend

Opublikowano

dnia

Autor:

andrzej krukowski teatr nasz

Już najbliższy weekend przyniesie nie lada gratkę dla miłośników teatru spośród chicagowskiej Polonii. W piątek, sobotę i niedzielę, w Art Gallery Kafe w Wood Dale, będzie miała premierę sztuka “Śmiech wzbroniony” wystawiana przez Teatr Nasz. Na “terapeutyczny i prowokujący” spektakl zaprasza w naszym studiu Andrzej Krukowski, reżyser przedstawienia, a także aktor i założyciel Teatru Nasz.

Tytuł komedii autorstwa Chorwata, Mirona Garvana, jest, jak można się domyślić, przewrotny, a błyskotliwa sztuka zaskakuje intrygą i to nie tylko tą miłosną.

“Człowiek jest zwierzęciem stadnym, jeżeli mogę tak powiedzieć. Człowiek funkcjonuje w relacjach zawsze, codziennie. W relacjach męsko-damskich, w relacjach rodzicielskich. Ten teatr, który Państwo zobaczycie w sobotę, mówi o relacjach i stosunkach pomiędzy żoną, mężem, a tą osobą trzecią” zapowiada Andrzej Krukowski.

Pewien dojrzały, mało atrakcyjny i niezbyt hojny żonaty mężczyzna postanawia dorównać kolegom i zdobyć kochankę. Jego wybór pada na młodą, uroczą pedagog, która, ku zaskoczeniu wszystkich, daje się uwieść.

Gdy jednak kochanka zaczyna dostrzegać absurd swojej relacji z nudziarzem i skąpcem postanawia zakończyć romans. I właśnie wtedy do akcji niespodziewanie wkracza żona głównego bohatera – pewna siebie kobieta, która …wcale nie cieszy się z jej decyzji.

To ogólnie zarysowana fabuła, a szczegółowe wątki sztuki zostały dopasowane do polonijnych realiów.

Układ trójkąta przedstawiony w spektaklu to “może jest coś, co w tej sytuacji Państwo jesteście obecnie. Albo może nawet się nie spodziewacie, że za chwilę będziecie w tej sytuacji” mówi nasz Gość. To skomplikowane relacje – “nie zawsze są takie proste i łatwe i czasami powodują łzy”.

smiech-wzbroniony-teatr-nasz

“Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś powiedział z Państwa: mnie to nie dotyczy. Może nawet nie wiecie, że coś się dzieje w Waszym życiu i to właśnie dotyczy Państwa” podkreśla reżyser sztuki.

Sztuka zostanie przedstawiona w kameralnej atmosferze Art Gallery Kafe – a bliski kontakt z publicznością tym bardziej sprzyja jej terapeutycznemu oddziaływaniu, zaznacza Andrzej Krukowski. Pomaga w tej misji także nowa osoba w zespole Teatru Nasz – Lukrecja Wilk – profesjonalna terapeutka, która zagra kochankę.

Pozostałych dwoje aktorów biorących udział w spektaklu to dobrze nam znani Aldona Olchowska – w roli żony i Tomasz Maternowski – w roli męża.

Spektakl nie daje prostych rozwiązań skomplikowanych sytuacji i naszych międzyludzkich relacji, zaznacza nasz Gość, poważnie zastanawiając się jaki wpływ na widzach może wywrzeć to przedstawienie.

“Myślę o tych, którzy po prostu będą musieli tego wieczoru po spektaklu wsiąść do samochodu  z osobą mu bliską, może mniej bliską, może już z osobą, z którą po prostu jakby nie czuje kontaktu, nie czują tych relacji i spędzi ten czas powrotu do domu. I jestem ciekaw strasznie jaka to cisza będzie, jaką będzie miała wagę” mówi Andrzej Krukowski. 

smiech-wzbroniony-teatr-nasz

Sztuka “Śmiech wzbroniony” będzie “prapremierą polonijną  i prapremierą amerykańską”, a zespół Teatru Nasz jest w kontakcie z jej autorem, który jest bardzo ciekawy jej odbioru przez chicagowską publiczność. Towarzyszyć jej będzie także scena fiilmowa nagrana przez ekipę teatralną.

To spektakl tylko dla dorosłych – zwraca uwagę nasz Gość, przedstawienie, które przyniesie interakcję i więź z publicznością. Ta inteligentna komedia nie tylko bawi do łez, ale i skłania do refleksji nad tym, jak łatwo wplątać się w miłosne komplikacje – i jak trudno się z nich wyplątać.

Miejsce: Art Gallery Kafe, przy 127 Front St. Wood Dale, IL

Daty:

  • Piątek, 27 czerwca – 8.00PM
  • Sobota, 28 czerwca – 7.00PM
  • Niedziela, 29 czerwca – 6.00PM

Bilety: Pod numerem telefonu 312-912-3135 oraz przy wejściu, bezpośrednio przed spektaklem.

Serdecznie Zapraszamy na spektakl “Śmiech wzbroniony” Teatru Nasz!

plakat sztuki śmiech wzbroniony teatru nasz

Teatr Nasz powstał z prawdziwej miłości i pasji do tworzenia teatralnej iluzji. Jak informuje na swojej stronie internetowej, tworzy sztuki oparte na najlepszych tradycjach teatru awangardowego w Polsce, ale w swoim repertuarze ma również klasykę teatru polskiego i bajkę dla dzieci.

Teatr Nasz skupia uwagę na dogłębnej i świeżej interpretacji, nie poddając się popularnym trendom, idąc własną drogą. Tworzy spektakle organicznie, w niecodziennych przestrzeniach i nie bojąc się wyzwań.

Zespół był wielokrotnie nagradzany, zdobywając m.in. Nagrodę Publiczności Festiwalu Emigra 2020 w Berlinie, Grand Prix Festiwalu FARA 2021 w Chorzowie. Andrzej Krukowski został uhonorowany Nagrodą Indywidualną za reżyserię Balu w Operze na Festiwalu FARA 2021 w Chorzowie, oraz tytułem Polak Roku 2022.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Teatr Nasz
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Motocyklowa Pielgrzymka już po raz 19. wyruszy do Amerykańskiej Częstochowy

Opublikowano

dnia

Autor:

Gość Radia Deon Chicago, Daria Łyskawa, organizuje polonijną Motocyklową Pielgrzymkę do Doylestown w Pensylwanii już od 19 lat. Dzięki Bogu zawsze bezpiecznie dociera ona do Sanktuarium zwanym Amerykańską Częstochową, a jej uczestnicy zanoszą swoje troski i prośby do Matki Boskiej. 18 lipca motocykliści znów dosiądą swoich stalowych rumaków – trwają zapisy na XIX Motocyklową Pielgrzymkę.

Na przestrzeni tych pielgrzymkowych lat zdarzały się wypadki, ale całe szczęście nie były poważne, wspomina Daria Łyskawa. Raz potrącony przez samochód został członek Highlander Riders, czasem też sarna wypadała na drogę tuż przed motocyklistami.

Wiele zależy od warunków pogodowych – jazda we mgle, przy ograniczonej widoczności bywa stresująca, przyznaje nasz Gość. Ale “w grupie siła” – uczestnicy pielgrzymi jadą razem, dzieląc się wcześniej na mniejsze grupy, ponieważ przemieszczanie się wszystkich motocyklów w jednej grupie nie byłoby bezpieczne.

“Więc jedziemy w grupie, jednak grupę bardziej widać, niż jak człowiek jedzie sam, no bo jak jedziesz sam motorem, no to niestety nie widzą Cię ludzie, a jak już jedzie grupa, no to już jest bardziej widoczna i głośna” tłumaczy Daria Łyskawa.

“Motocyklową Pielgrzymka to jest jedyna pielgrzymka, w której przewagą są mężczyźni” podkreśla organizatorka wydarzenia. “Niektórzy z uczestników czekają na to wydarzenie przez cały rok, bo mają potrzebę duchowej podbudowy”

Poza wymiarem duchowym, wyprawa motocyklowa jest na pewno przygodą i sprawdzianem swoich sił. Niektórzy panowie jadą także dlatego, ponieważ żona im pozwala by wybrali się bez niej, wyjaśnia Daria Łyskawa. Czasem motywem dla wyruszenia jest jakaś poważna sprawa, ale też “są tacy, co roku jadą z tą samą intencją” mówi nasz Gość.

“Ostatnie trzy lata, to było 68 motocykli, parę samochodów, to około 100 osób. W 2020 było najwięcej motocykli, bo było 93″ wspomina rok covidowy, który ustanowił rekord, nasz Gość. “W tym roku jedzie parę osób, które od lat wiedzą o pielgrzymce, dopiero jadą pierwszy raz i na pewno takich ludzi będzie więcej.”

Pielgrzymka jest otwarta dla każdego, nie trzeba być w klubie motocyklowym, mówi Daria Łyskawa. Nie jest również konieczne doświadczenie na dłuższych trasach motocyklowych – każdy, kto umie jeździć na motorze, da radę, a w grupie zawsze można liczyć na wsparcie i pomoc.

sokol-riders w doleystown

Uczestnicy śpią w domu rekolekcyjnym w miasteczku po drodze do sanktuarium.

W tegorocznej pielgrzymce do Doylestown weźmie udział dwoje duchownych; jeżdżący od lat ks. Maciej oraz Ojciec Marek Janowski, Jezuita z Chicago, który pojedzie do Amerykańskiej Częstochowy na motocyklu już po raz trzeci. Przy okazji tej wyprawy a także przed wyruszeniem jest, jak zawsze, możliwość skorzystania z sakramentu spowiedzi.

motocyklowa-pielgrzymka

Przez lata, wraz z Darią Łyskawą, Motocyklową Pielgrzymkę organizował Andrzej Podgórski, który zmarł w marcu tego roku. Od braci motocyklowej odszedł do Pana, również w marcu,  Janusz Paśnik.

Wszyscy chętni motocykliści, nie tylko z rejonu Chicago, mogą dołączyć do XIX Motocyklowej Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy. W tym celu należy się skontaktować z naszym Gościem. telefon do Darii Łyskawy: 773-447-2621,

Pielgrzymka wyruszy 18 lipca i potrwa dwa dni. W tym czasie jej uczestnicy przejadą 800  mil.

Zapraszamy do zapisów!

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Sokół Riders, Motocyklowa Pielgrzymka

 

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu