News USA
Zarząd parku Indiana Dunes szuka ochotników. Bobry zbudowały ogromną tamę. Możliwe zalanie okolicy

Zespół badawczy parku natrafił na tamę o długości ponad 2 boisk footballowych. Brad Baumgardner, biolog pracujący w Indiana Dunes poinformował, że aktywność bobrów jest spora, ale ostatnio zagraża infrastrukturze w pewnych rejonach parku.
Relacja Agnieszki Warzechy
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/aw-bobry-tama” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]
Ponieważ tę część stanu Indiana przez ostatnie tygodnie nawiedzały niezwykle obfite opady deszczu, tama zbudowana przez bobry powoduje zalania i podtopienia.
Brad Baumgargner mówi, że „bobry tworzą tamy po to, by mogły swobodnie pływać i wdrapywć się na drzewa. Kiedy zwierzęta zorientują się, że zatrzymywana przez tamę woda znów swobodnie płynie- w dwa dni tamę zreperują.
Agnieszka Warzecha
awarzecha@radiodeon.com
Źródło: www.chicagotribune.com
Foto: Flickr.com/ John Lodder
News USA
Szczyt Wolności Religijnej: na całym świecie ludzie nadal giną za wiarę

Przywódcy religijni z całego świata — w tym katolicy, muzułmanie, żydzi, hindusi i inni — zebrali się na szczycie, aby zająć się trwającymi prześladowaniami ludzi wiary, które nasilają się w wielu krajach i doprowadziły do śmierci milionów ludzi. Spotkanie miało miejsce w dniach 31 stycznia do 1 lutego w Waszyngtonie.
Wolność religijna jest coraz bardziej atakowana na całym świecie, powiedział kongresman Michael McCaul rozpoczynając szczyt. Republikanin i katolik z Teksasu, powołał się na nauczanie zarówno papieża Franciszka, jak i św. Jana Pawła II w obronie wolności religijnej jako „kamienia węgielnego” praw człowieka.
Niektórzy przywódcy obecni na szczycie, w tym Naomi Kikoler z Muzeum Pamięci o Holokauście, ostrzegli, że prześladowania osób wierzących w niektórych krajach już są równoznaczne z ludobójstwem i mogą prowadzić do ludobójstwa w innych państwach, jeśli nie zostaną podjęte natychmiastowe działania.
„Z badań nad Holokaustem wiemy, że ludobójstwo i związane z nim zbrodnie przeciwko ludzkości, prześladowania, nigdy nie są spontaniczne” – powiedziała Kikoler. „Istnieje szeroki zakres wczesnych znaków ostrzegawczych, i jeśli zostaną one wykryte, a ich przyczyny rozwiązane, możliwe jest zapobieżenie katastrofalnej utracie życia”.
Gdzie występują prześladowania?
„Prawo do praktykowania wybranej religii jest często łamane przez rządy na całym świecie” – stwierdził podczas szczytu kongresmen Jim McGovern, katolicki Demokrata z Massachusetts.
„Ujgurzy i Tybetańczycy w Chinach, muzułmanie i sikhowie w Indiach, koptyjscy chrześcijanie w Egipcie… szyiccy muzułmanie w krajach rządzonych przez sunnitów, katolicy w Nikaragui, Żydzi we Francji, mógłbym wymieniać w nieskończoność, lista jest o wiele za długa”.
„Jako praktykujący katolik wiem, jak ważne i osobiste jest prawo do wolności wyznania” – dodał McGovern.
Historia katolików w Ameryce sama w sobie jest naznaczona walką o wolność religijną, przypomniał Robert Destro, starszy pracownik Instytutu Wolności Religijnej, profesor prawa na Katolickim Uniwersytecie Ameryki.
Destro zwrócił uwagę, że nawet katolicy w USA musieli w przeszłości mierzyć się z prześladowaniami religijnymi.
Przykład: antykatolickie zamieszki w Filadelfii w latach czterdziestych XIX wieku, kiedy wysadzono ścianę kościoła strzelając z armaty i podpalono, powiedział Destro. Teraz także widzimy ataki na kościoły.
Chociaż katolicy w Ameryce nie spotykają się z powszechnymi brutalnymi prześladowaniami, katolicy są zabijani, prześladowani i aresztowani przez tysiące w innych krajach, takich jak Nikaragua, Chiny i Nigeria.
Wg Open Doors International, organu nadzorującego wolność religijną, w samej Nigerii w 2022 r. zginęło 5014 chrześcijan.
Nieco wcześniej w tym miesiącu katolicki ksiądz z Nigerii, ojciec Isaac Achi, został spalony żywcem na swojej plebanii przez uzbrojonych bandytów.
„Zgromadziliśmy się tutaj i walczymy w obronie maltretowanych i bitych, a nawet zabijanych mniejszości religijnych, które nawet teraz stłoczone są w tajemnych miejscach i całym sercem tęsknią za oddawaniem czci Bogu, tak jak wierzą, że powinny. I czy to zbyt wiele, by prosić? Nie.” – powiedział na szczycie ambasador Sam Brownback.
Źródło: cna
Foto: YouTube, istock/Rawpixel
News USA
Wieloryb pełen plastiku zginął u wybrzeża Hawajów. Ludzie śmiecą a zwierzęta cierpią

Wieloryb, którego morze wyrzuciło na brzeg na Hawajach w zeszły weekend, miał brzuch pełen pułapek rybackich, sieci, plastikowych toreb i innych szczątków morskich, stwierdzili naukowcy. To na pewno przyczyniło się do jego śmierci. Dzika przyroda jest poważnie zagrożona przez miliony ton plastiku, które trafiają co roku do oceanów.
Ciało długiego na 56 stóp, ważącego 120 000 funtów kaszalota zostało po raz pierwszy zauważone na rafie u wybrzeży Kauai w piątek 27 stycznia. W sobotę przypływ sprowadził go na brzeg.
Kristi West, dyrektor University of Hawaii’s Health and Stranding Lab, przekazała, że w przewodzie pokarmowym wieloryba było tak dużo ciał obcych, że zablokowały przesuwanie pokarmu. W ciele zwierzęcia znaleziono także niestrawione ryby i kałamarnice, co potwierdziło, że nie mógł trawić.
Żołądek wieloryba zawierał sześć pułapek na śluzice, siedem rodzajów sieci rybackich, dwa rodzaje plastikowych toreb, lekki ochraniacz, żyłkę wędkarską i spławik z sieci. W żołądku wieloryba naukowcy znaleźli także dzioby kałamarnicy, szkielet ryby i szczątki innych ofiar.
To pierwszy znany przypadek kaszalota na wodach Hawajów, który połknął wyrzucony sprzęt połowowy, poinformowała West.
Żołądek wieloryba był tak duży, że zespół West nie był w stanie go dokładnie zbadać. Podejrzewają, że było więcej materiału, którego nie byli w stanie odzyskać. Naukowcy nie znaleźli niczego złego w innych badanych narządach. Pobrali próbki do badań przesiewowych pod kątem chorób i przeprowadzili inne testy kontrolne.
Kaszaloty podróżują przez tysiące mil w oceanie, więc nie jest jasne, skąd pochodzą szczątki wypełniające przewód pokarmowy padniętego zwierzęcia.
Naukowcy twierdzą, że każdego roku powstaje ponad 35 milionów ton odpadów z plastiku, z czego około jedna czwarta trafia do wód. To szkodzi wielu gatunkom.
Ptaki morskie mogą połknąć plastik o wadze stanowiącej nawet 8% ich masy ciała.
Zagrożone hawajskie foki mniszki i zielone żółwie morskie mogą zostać złapane w plastikowe sieci i w nich zginąć. Rekiny i inne drapieżniki szczytowe jedzą mniejsze ryby, które żywią się mikroplastikiem, co może następnie zagrozić ich własnemu zdrowiu.
Oprócz jedzenia tworzyw sztucznych, duże wieloryby stają się ofiarami, gdy zaplątują się w sprzęt rybacki lub inne liny w oceanie.
We wtorek 30 stycznia ratownicy ssaków morskich uwolnili humbaka, który został złapany w linę, wiązkę sprzętu i dwie boje u wybrzeży Big Island.
Kaszaloty to zagrożony gatunek występujący w głębokich oceanach na całym świecie. W raporcie National Oceanic and Atmospheric Administration z 2021 r. oszacowano, że w wodach wokół Wysp Hawajskich, od Big Island na południu po atol Kure na północy, żyło około 4500 kaszalotów.
Źródło: tampabay
Foto: YouTube
News USA
Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie przyjmuje zgłoszenia

Organizator XIX Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, Rzeszowski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, rozpoczął przyjmowanie zgłoszeń. Festiwal odbędzie się w Rzeszowie w dniach 12-18 lipca 2023 roku.
Współorganizatorami festiwalu jest Prezydent Miasta Rzeszowa oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. Imprezy festiwalowe odbywać się będą na terenie Miasta Rzeszów oraz Województwa Podkarpackiego.
„W 2019 roku podsumowaliśmy 50-lecie światowych festiwali polonijnych zespołów folklorystycznych w Rzeszowie, które stały się największą polonijną imprezą, prezentującą aktywność artystyczną Polonii i Polaków poza granicami kraju” – napisał w ogłoszeniu Mariusz Grudzień, Dyrektor Festiwalu, Wiceprezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.
„Po czteroletniej przerwie wracamy z ofertą organizacji kolejnego dziewiętnastego już festiwalu. Przypada on jednak, ze względów politycznych i ekonomicznych, na bardzo trudny czas tak dla zespołów jak i organizatorów tej imprezy.”
„Mimo wielu przeszkód chcemy utrzymać jej ciągłość mając świadomość jak ważna jest ona zarówno dla wielu środowisk polonijnych, jak i dla Rzeszowa oraz polskiej publiczności.
Zakładamy organizację festiwalu z mniejszą niż dotąd liczbą zespołów i uczestników. Ostateczna jednak ich liczba i skład zależeć będą od liczby i kolejności nadesłanych zgłoszeń. Zastrzegamy sobie jednak wyłączne prawo kwalifikacji zespołów do udziału w festiwalu.
Zastrzegamy sobie także możliwość zmiany z przyczyn od nas niezależnych – zasad organizacyjnych w trakcie przygotowań i organizacji imprezy.”
Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie to największa impreza polonijna organizowana od 1969 r., co 3 lata. Wspólne spotkania i występy pozwalają zintegrować się członkom zespołów a wizyta w Polsce umożliwia poznanie kraju przodków.
W pierwszym festiwalu uczestniczyło 12 zespołów z krajów Europy i jeden ze Stanów Zjednoczonych. W ciągu kolejnych lat liczba uczestników rosła.
Więcej informacji na stronie internetowej.
Źródło: Polonijna Agencja Informacyjna
Foto: Polonijna Agencja Informacyjna
-
News Chicago4 tygodnie temu
Tyranozaura i słynne dzieła sztuki z klocków LEGO można oglądać do poniedziałku w Chicago
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW2 tygodnie temu
Ostatnie bilety na Bal Japoński w Chicago. To najlepsza polska zabawa karnawałowa w aglomeracji
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temu
To będą wielkie emocje. Wspólnota Małżeństw Katolickich zaprasza na bal japoński w Chicago
-
News Chicago5 dni temu
Bal Japoński Wspólnoty Małżeństw Katolickich już w sobotę rozbawi Chicago
-
News Chicago4 tygodnie temu
Kolorowe drzewa w Morton Arboretum tylko do soboty. Zobaczcie wspaniałe Illumination
-
News Chicago2 tygodnie temu
Polonia wybiera. Kto dostanie POLONUSA 2022?
-
News Chicago2 tygodnie temu
C3Psnow czy Holy Plow!? Głosujemy na imiona dla pługów śnieżnych do 31 stycznia
-
News Chicago3 tygodnie temu
Chicago głosuje na imiona dla pługów. Wśród propozycji LollaPOWlooza i Plowcasso