Połącz się z nami

Ciekawostki

Dlaczego szukamy powodów do kłótni. Jak uniknąć wypadków komunikacyjnych

Opublikowano

dnia

„Wypadków” komunikacyjnych można uniknąć. Kłótnie nie są czymś nieuchronnym na miarę trzęsienia ziemi czy zawału serca. Kłótnie zdarzają się, ponieważ ich szukamy.

W życiu wszystko jest przemianą i wzrostem. Także komunikowanie. Komunikowanie się jest pewnym typem relacji, w której czujemy się dobrze, kiedy cechuje ją oceniające przyjęcie siebie i drugiego. Tak dzieje się, gdy jesteśmy uważni, w pełni nastawieni na obserwację… aby się zrozumieć.

Podmiot komunikujący jest osobą „kompletną”, ze swoimi przeżyciami, ze swoją przeszłością, z bagażem wychowania rodzinnego i społeczno-kulturowego, którego nie można zignorować ani pominąć. Podmiot komunikujący zatem komunikuje dobrze, jeśli istnieje zgodność między jego cielesnością, jego tonem głosu, dobranymi słowami, miejscem i czasem.

REKLAMA REKLAMA

Pozostaje jeszcze jedno pytanie: jak można to wszystko uczynić bez ryzyka, że będziemy źle zrozumiani?

Przykład: „Martwisz mnie” różni się od: „Jestem zmartwiony”. W pierwszym wyrażeniu zawarty jest osąd, jakby obwinianie drugiej osoby za spontaniczną reakcję uczuciową. W drugim przypadku ujawnione zostaje własne uczucie „tu i teraz”, tam gdzie ono się rodzi, to znaczy w nas samych. Wydaje się to zręczną gierką; w rzeczywistości zawiera podstawowe prawo komunikacji, według którego każdy jest odpowiedzialny za własne stany uczuciowe i za kierowanie nimi.

O tyle jest to prawdziwe, że gdy mąż mówi do żony (lub na odwrót): „Denerwujesz mnie”, w rzeczywistości, jeśli się nad tym zastanowić, oskarża on żonę o winę, której nie ma możliwości udowodnić. Jak ktoś może być tak „naukowo” pewny, że jego złość zależy wyłącznie od partnera, jako przyczyny sprawczej?

Może inne czynniki (zmęczenie, nieświadome skojarzenie z jakimiś minionymi doświadczeniami, pośpiech…) przyczyniły się do jej powstania w nim. Tym bardziej, że w innych momentach można byłoby zaobserwować inny typ reakcji. Warto zatem być bardziej naukowym i ograniczyć się do zarejestrowania tego, co odczuwa się wewnątrz: „jestem wściekły”. Ten, a nie tamten stan uczuciowy jest faktem obiektywnie możliwym do skontrolowania.

Dzięki tej zmianie kierunku lub zawróceniu (czy przemianie) od „ty” (jesteś kretynką, jesteś głupia; gdy się kochamy, musisz mnie zrozumieć…) do „ja” (nie mogę cię zrozumieć, kiedy się kochamy, czasem czuję się nieswój, jestem dzisiaj smutny, potrzebuję porozmawiać z tobą…) jest możliwe, a nawet jest pewne, że „pociąg” komunikacji będzie jechał po torach lepiej, bez wykolejeń.

Wypadków” komunikacyjnych można uniknąć. Kłótnie nie są czymś nieuchronnym na miarę trzęsienia ziemi czy zawału serca. Kłótnie zdarzają się, ponieważ ich szukamy. Aby im zapobiec, lub przynajmniej uznać je za takie, wystarczy nasza pokorna uwaga w prowadzeniu „pociągu” własnych myśli i własnych uczuć do stacji partnera, czasami hamując, czasami sygnalizując gwizdkiem, że nadjeżdżamy, a może także uśmiechem.

Jest jeszcze jedna wskazówka. Narzeczeni, będąc świadomi swych różnic, dobrze zrobią konfrontując spokojnie własne myśli i odczucia odnośnie czterech podstawowych rzeczywistości: sposobu rozumienia życia, sensu małżeństwa, dzieci, religii. Bardzo głęboka różnica poglądów lub niezgodność uczuciowa mogłyby w istocie stanowić zalążek prawdziwego dramatu, chyba że oboje są obdarzeni wielkim i magicznym zasobem wzajemnego szacunku, z którego można czerpać na co dzień. Naznaczone materializmem, egocentryzmem, pęknięciami egzystencjalnymi odnoszenie się do rzeczywistości życia przez jedno z dwojga stanowi problem dla partnera bardziej otwartego na świat duchowy, na altruizm, na rozmach egzystencjalny. Podobnie, ocena relacji małżeństwa ze strony jednej z dwojga osób jako usystematyzowania się mniej lub bardziej czasowego może być sprzeczna z oceną małżeństwa jako wyboru powołania.

To samo odnosi się do dzieci: poczytywanie ich za ciężar lub za przeznaczenie biologiczne, bądź też konieczność dla prestiżu społecznego, zamiast uznawania za dar, niesie ze sobą, między innymi, również problemy z ich dojrzewaniem.

Źrodło: deon.pl
Foto: Firesam! / Foter / CC BY-ND

News Chicago

Dni Świstaka w Woodstock: filmy, wycieczki i imprezy. Co gryzoń powie o zimie?

Opublikowano

dnia

Autor:

Woodstock obchodzi 30. rocznicę premiery filmu „Dzień Świstaka”, który kręcono głównie w mieście i na Historycznym Placu Woodstock. Zachowując klimat filmu, miasto ma nadzieję, że tegoroczny festiwal związany z kultową komedią będzie wyglądał podobnie do poprzednich. Sprawdź harmonogram wydarzeń.

Podobnie jak w filmie, w którym prezenter pogody utknął w pętli, przeżywając ten sam dzień, osoby zaangażowane w festiwal starają się zachować podobny klimat, zapowiedział Rick Bellairs, przewodniczący Woodstock Groundhog Days.

Na przykład uroczystości często obejmują wizyty osób, które brały udział w tworzeniu filmu i historii. Według strony internetowej Groundhog Days, w tym roku będzie to Danny Rubin, współautor scenariusza, którego stworzył z Haroldem Ramisem.

Woodstock zapoczątkował coroczną tradycję obchodzenia Dnia Świstaka 2 lutego, organizując weekend pełen uroczystości, po nakręceniu filmu w 1992 roku. Pierwotnie obchodziło ją tylko kilka osób. Ale z biegiem lat obchody rozrosły się do pełnego festiwalu z prawie dwudziestoma wydarzeniami w ciągu pięciu dni.

REKLAMA REKLAMA

Niektóre z tych wydarzeń to zdobycie maskotki Woodstock Willie i wizyta prawdziwego świstaka podczas ceremonii prognozowania.

Jednym z bardziej popularnych wydarzeń weekendowych jest kilka pieszych wycieczek, które prowadzą ludzi przez miasto do ważnych miejsc z filmu. Najpopularniejszym z tych miejsc jest kałuża, do której Bill Murray wchodzi kilka razy.

Oczywiście film będzie również wyświetlany wiele razy w ciągu festiwalu.

Uroczystości rozpoczną się wieczorem w środę, 1 lutego, i potrwają do popołudnia w niedzielę, 5 lutego. W czwartek, 2 lutego, który jest oficjalnym Dniem Świstaka, miasto przeprowadzi prognozę dotyczącą świstaka, aby określić, czy zima będzie jeszcze trwała sześć tygodni.

Harmonogram Dni Świstaka

Środa, 1 lutego:

 • 3:15PM: Opowieść o Świstaku w Woodstock Opera House, 121 W. Van Buren St.
 • 6:00PM: Powitanie Świstaka w Operze
 • 6:15PM: Ciekawostki o świstaku w Operze
 • 7:00PM: Projekcja filmu „Dzień Świstaka” w kinie Audytorium Harolda Ramisa w Woodstock Theatre, 209 Main St.

Czwartek, 2 lutego: Dzień Świstaka

 • 7 rano: Prognoza Dnia Świstaka na historycznym placu Woodstock
 • 7:30AM: Drink za pokój na świecie w Public House of Woodstock, 101 N. Johnson St.
 • 7:30AM do 9:30AM: „Oficjalne” śniadanie z okazji Dnia Świstaka w Woodstock Moose Lodge 1329, 406 Clay St.
 • 10:00AM: Piesza wycieczka po miejscach filmowania, rozpoczynająca się w Operze Woodstock
 • 12:00PM: Pokaz filmu „Dzień Świstaka” w Audytorium Harolda Ramisa w Woodstock Theatre
 • 2:00PM: Spotkanie ze scenarzystą „Dnia Świstaka” Dannym Rubinem w Woodstock Opera House
 • 5:00PM do 8:00PM: Wine with Willie w Stage Left Cafe, 125 W. Calhoun St.

Piątek, 3 lutego:

 • Do 5:00PM: Pamiątki i wspomnienia z filmu „Dzień Świstaka” w Bibliotece Publicznej Woodstock, 414 W. Judd St.
 • 5:00PM do 9:00PM: Pop-Up Bar Dni Świstaka w Stage Left Cafe
 • 6:00PM: Taniec z okazji Dnia Świstaka w Woodstock Moose Lodge 1329

Sobota, 4 lutego:

 • 10.00AM: Pokaz filmu „Dzień Świstaka” w Audytorium Harolda Ramisa w Woodstock Theatre
 • 12:00PM: Turniej worków z okazji Dnia Świstaka w Ortmann’s Red Iron Tavern, 101 E. Church St.
 • 1:00PM: Piesza wycieczka po miejscach filmowania, początek w Operze Woodstock
 • 4:00PM: Bingo z okazji Dnia Świstaka w Woodstock Moose Lodge 1329
 • 6:00PM do 10:00PM: Dzień świstaka w pub Crawl na historycznym placu Woodstock

Niedziela, 5 lutego:

 • 8.00 do 8:30AM: Dzień świstaka Śniadanie Pancake w Woodstock Moose Lodge 1329
 • 10:00AM: Projekcja filmu „Dzień Świstaka” w Audytorium Harolda Ramisa w Woodstock Theatre
 • 1:00PM: Piesza wycieczka po miejscach filmowania, początek w Operze Woodstock

 

Odwiedź stronę woodstockgroundhog.org, aby uzyskać szczegółowe informacje.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Wodstock Groundhog
Czytaj dalej

News Chicago

Wystawa Muzeum Nauki i Techniki na liście top 10 w USA. Stwórz swoją figurkę z plastiku

Opublikowano

dnia

Autor:

Lonely Planet wybrało 10 najlepszych amerykańskich wystaw do zobaczenia w tym roku. Na drugim miejscu na liście znalazła się oferta muzeum w Chicago. Jest nią niedawno otworzona w Muzeum Nauki i Techniki „Mold-A-Rama: Molded for the Future”.

„Po części nostalgiczna podróż, po części cud inżynierii, ta wystawa w Muzeum Nauki i Techniki w Chicago jest osobliwym spojrzeniem na radość płynącą z topienia i kształtowania plastiku” – napisał portal podróżniczy o swoim drugim wyborze.

Maszyny Mold-A-Rama od dawna są prezentowane w chicagowskich muzeach, a Muzeum Nauki i Techniki MSI poświęciło całą wystawę nostalgicznym gadżetom, które wyrabiają plastikowe pamiątki.

Wystawa prezentuje „kolekcję popularnych, rzadkich i eksperymentalnych pamiątek z przeszłości Mold-A-Rama z ich dziwacznymi kolorami, wzorami i – oczywiście – charakterystycznym zapachem”, według strony internetowej muzeum.

REKLAMA REKLAMA

W zamian za 3 USD lub 5 USD maszyny Mold-A-Rama łączą plastik w figurki w ciągu kilku minut. Muzeum podkreśla, że urządzenia w stylu retro wyprodukowały setki kolekcjonerskich nowości przez ponad 60 lat.

Odwiedzający mogą zaopatrzyć się w przedmioty tworzone na kilku maszynach zainstalowanych na terenie wystawy i muzeum.

Wystawa jest czynna do końca 2023 roku na niższym poziomie muzeum. Muzeum jest otwarte od 9:30AM do 4:00PM, codziennie pod adresem 5700 S. DuSable Lake Shore Dr.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Rzadka okultacja Księżyca czeka nas w poniedziałek. Spójrzcie w niebo wieczorem

Opublikowano

dnia

Autor:

Rzadkie zaćmienie Marsa przez Księżyc nastąpi 30 stycznia. Planeta zniknie z naszego pola widzenia bezpośrednio za lewą stroną Księżyca i pojawi się ponownie godzinę później po przeciwnej stronie. Jeśli tylko niebo będzie czyste, wyjdź z domu i ciesz się spektaklem.

Zjawisko będzie widoczne głównie w południowej części Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Ameryce Środkowej, północno-zachodniej części Ameryki Południowej i większości Karaibów.

Mars zniknie na niebie Los Angeles o 8:36PM PST, a następnie pojawi się ponownie po drugiej stronie księżyca o 9:30PM PST. Godzina ta będzie późniejsza dla obszarów położonych dalej na wschód.

Będzie to tzw. okultacja Księżyca.

Ostatni raz miała miejsce 7 grudnia, co zapowiadaliśmy tutaj. Rzadko zdarza się, aby dwie takie okultacje miały miejsce w okresie krótszym niż dwa miesiące w nocy.

REKLAMA REKLAMA

Następna okultacja Marsa widoczna na większości obszaru Stanów Zjednoczonych będzie miała miejsce 13 stycznia 2025 r.

Powodem, dla którego widzimy je rzadziej niż całkowite zaćmienie, które występuje w dowolnym miejscu średnio około 375 lat, jest to, że okultacja jest widoczna w różnych częściach świata. Czasami także w dzień, co sprawia, że nie można jej zaobserwować.

Oglądanie zjawiska bez ochrony oczu jest bezpieczne. Jeśli masz lornetkę, może ona poprawić i powiększyć widok Marsa i Księżyca.

Obserwatorium Griffith przeprowadzi w poniedziałek transmisję online na żywo z zakrycia Marsa przez Księżyc. Kliknij tutaj, aby dołączyć do dyskusji.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, istock/m-gucci
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2015
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu