Połącz się z nami

Zdrowie

Co powoduje duża ilość żelaza? Czy nadmiar wapnia rzeczywiście szkodzi? Przeczytaj zanim będzie za późno

Opublikowano

dnia

To jak ważne jest zdrowe odżywianie wie każdy z nas. Nie każdy jednak wie, ze pierwiastki zawarte w naszych pokarmach mogą sobie wzajemnie szkodzić i prowadzić nawet do przewlekłych chorób.

Gościem w studio Radia Deon był dietetyk żywieniowy Ireneusz Broż, który po raz kolejny porusza zależność między składowymi naszych codziennych posiłków. Tym razem na talerzu znalazł się wapń i żelazo. Dlaczego akurat te pierwiastki?

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/broz-2″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Wychodzi więc na to, że powinniśmy przyswajać więcej żelaza. Jednak dietetyk i na to zwraca wielką uwagę

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/broz-3″ comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Zdrowe jedzenie nie zawsze oznacza zdrowe ciało. Zwracajmy więc uwagę nie tylko na to co jemy, ale również jak jemy.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com/  Patrik Nygren

News USA

Mniej cukru i soli. Dzieci w amerykańskich szkołach dostaną zdrowsze posiłki

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Departament Rolnictwa USA ogłosił nowe standardy żywieniowe dla posiłków serwowanych w szkołach, które po raz pierwszy ograniczają cukier i sól. Nadal oferowane będzie mleko czekoladowe.

Departament Rolnictwa ogłosił w środę, że sfinalizował rozporządzenie, które po raz pierwszy zaproponował w lutym 2023 r. Jego pierwotna wersja została złagodzona po otrzymaniu informacji zwrotnych od przedsiębiorstw spożywczych, specjalistów ds. żywienia w szkołach i ponad 136 000 komentarzy publicznych.

Nowe wytyczne mają na celu lepsze dostosowanie posiłków szkolnych do federalnych standardów żywieniowych i opierają się na ustawie z 2010 roku, która miała na celu uczynienie śniadań i lunchów na szkolnych stołówkach zdrowszymi.

Ustawa ta, której broniła Michelle Obama, gdy była pierwszą damą, niemal natychmiast została wplątana w debatę polityczną. Administracja Trumpa wielokrotnie próbowała znieść standardy żywieniowe, a administracja Bidena złagodziła niektóre przepisy, aby zapewnić większą elastyczność podczas pandemii koronaawirusa.

Około 28,6 miliona uczniów otrzymało lub kupiło obiady w ramach ogólnokrajowego programu obiadów szkolnych w roku podatkowym 2023, a programy obiadów i śniadań w szkole kosztują rząd federalny około 21 miliardów dolarów.

Kiedy w zeszłym roku Departament Rolnictwa zaproponował aktualizację standardów, szkolni specjaliści ds. żywienia uznali wytyczne za nierealne do egzekwowania, a grupy mleczarskie wyraziły obawy w związku z tym, co nazywały naciskiem na ograniczanie mleka. Ostateczne przepisy odzwierciedlają niektóre z tych obaw.

Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie 1 lipca, od roku szkolnego 2025–2026, szkoły będą musiały ograniczyć ilość dodanego cukru w ​​płatkach śniadaniowych i jogurtach, które serwują, oraz stopniowo redukować cukier w innych produktach spożywczych.

Według raportu rządowego z maja 2022 r. dodane cukry dostarczają obecnie średnio około 17% kalorii w szkolnych śniadaniach i 11% w szkolnych obiadach.

Nowe  wytyczne żywieniowe zalecają, aby nie więcej niż 10% kalorii pochodziło z dodanych cukrów.

Urzędnicy zaproponowali również zmniejszenie zawartości soli w szkolnych posiłkach nawet o 30% w ciągu najbliższych kilku lat. Agencja chce obniży poziom soli dozwolony podczas śniadań o 10% i obiadów o 15% do roku szkolnego 2027-2028.

 

Źródło: dailyherald, New York Times
Foto: istock/Halfpoint/monkeybusinessimages/
Czytaj dalej

News USA

Idaho może zakazać procedur zmian płci nieletnim, zdaniem Sądu Najwyższego

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek Sąd Najwyższy USA zezwolił stanowi Idaho na egzekwowanie zakazu stosowania procedur zmian płci dla młodzieży transpłciowej do czasu, aż toczą się postępowania sądowe w tej sprawie. Coraz więcej stanów przyjmuje przepisy ograniczające lub zakazujące opieki medycznej potwierdzającej płeć dla nieletnich.

Poniedziałkowe orzeczenie sędziów zezwala stanowi na wprowadzenie w życie ustawy z 2023 r., która przewiduje karę do 10 lat więzienia dla lekarzy, którzy zapewniają hormony, leki blokujące dojrzewanie lub inne procedury związane ze zmianą płci osobom poniżej 18. roku życia.

Zgodnie z postanowieniem sądu dwie transpłciowe nastolatki, które złożyły pozew, kwestionując to prawo, nadal będą mogły kontynuować swoje „leczenie”.

Przeciwnicy tej ustawy twierdzą, że prawdopodobnie zwiększy ona liczbę samobójstw wśród nastolatków. Jej zwolennicy twierdzą natomiast, że konieczna jest ochrona dzieci przed medycznym lub chirurgicznym leczeniem dysforii płciowej, w związku z jej szkodliwością.

Co najmniej 23 stany przyjęły przepisy ograniczające lub zakazujące opieki medycznej potwierdzającej płeć dla nieletnich transpłciowych, a w większości z tych stanów toczą się procesy sądowe. Sędzia federalny uchylił zakaz nałożony w Arkansas jako niezgodny z konstytucją. Zakaz Montany również jest tymczasowo zawieszony.

Stany, które przyjęły przepisy ograniczające lub zakazujące opieki medycznej potwierdzającej płeć dla nieletnich transpłciowych, to: Alabama, Arkansas, Arizona, Floryda, Georgia, Idaho, Indiana, Iowa, Kentucky, Luizjana, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Karolina Północna, Karolina Północna Dakota, Ohio, Oklahoma, Dakota Południowa, Tennessee, Teksas, Utah i Wirginia Zachodnia.

 

Zródło: nbc
Foto: istock/LD/
Czytaj dalej

News USA

Leki blokujące dojrzewanie mogą powodować nieodwracalne szkody u dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Kiedy rodzice zwracają się o pomoc medyczną dla swoich dzieci, które mają wątpliwości co do płci, myślą, że leki blokujące dojrzewanie to odwracalne leczenie, które wstrzymuje okres dojrzewania, dając szansę na odkrycie ich tożsamości płciowej. Jednak badanie Mayo Clinic opublikowane pod koniec marca wykazało, że chłopcy przyjmujący leki blokujące dojrzewanie mogą doznać nieodwracalnej szkody, o czym mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Badanie, opublikowane na stronie internetowej Cold Spring Harbor Laboratory w Minnesocie, wykazało, że dorastający chłopcy przyjmujący leki blokujące dojrzewanie mogą doświadczać problemów z płodnością i atrofii jąder.

Jedenastu naukowców z Mayo Clinic z Rochester w stanie Minnesota badało wpływ blokerów dojrzewania na komórki jąder. Naukowcy odkryli bezprecedensowy dowód ujawniający ich szkodliwe działanie na jądra u dzieci.

Naukowcy odkryli, że blokery dojrzewania szkodzą rozwojowi produkcji nasienia i mogą wpływać na płodność, gdy dzieci dorosną. Zgłosili obserwację „łagodnej do ciężkiej atrofii gruczołów płciowych u dzieci leczonych lekami blokującymi dojrzewanie”.

W badaniu, które nie zostało jeszcze recenzowane, przeanalizowano próbki jąder od 87 pacjentów w wieku poniżej 18 lat. W badaniu wzięło udział łącznie 87 dzieci, w tym 16 chłopców, którzy zidentyfikowali się jako dziewczynki, a dziewięciu z nich przyjmowało leki blokujące dojrzewanie.

Dwóch z dziewięciu chłopców, którzy przyjmowali leki blokujące dojrzewanie, miało nieprawidłowe cechy jąder, które można było zaobserwować w badaniu fizykalnym.

„Według naszej najlepszej wiedzy nie przeprowadzono żadnych rygorystycznych badań dotyczących przedłużonej blokady dojrzewania w populacjach pediatrycznych i jej długoterminowych konsekwencji dla zdolności reprodukcyjnej” – zauważyli autorzy badania.

Mimo to leki blokujące dojrzewanie, pierwotnie opracowane w celu tłumienia hormonów u nieletnich, którzy zbyt wcześnie rozpoczęli dojrzewanie, są przepisywane dzieciom doświadczającym dysforii płciowej.

Tymczasem w krajach europejskich, takich jak Finlandia, Holandia, Norwegia, Szwecja i Wielka Brytania, obowiązują ograniczenia lub zakazy dotyczące blokerów dojrzewania u dzieci. W zeszłym miesiącu zniosła je Anglia.

„Leki blokujące dojrzewanie nie są dostępne dla dzieci i młodych ludzi w przypadku niezgodności płci lub dysforii płciowej, ponieważ nie ma wystarczających dowodów na ich bezpieczeństwo i skuteczność kliniczną” – czytamy w witrynie internetowej NHS England dotyczącej „leczenia” dysforii płciowej.

 

Źródło: cna
Foto: istock/ LivingImages/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2015
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu