Sport

Wielka parada w Chicago. Wielkie problemy dla pasażerów komunikacji miejskiej

Opublikowano

dnia

Kibice ze wszystkich stron wietrznego miasta przyjeżdżają do centrum Chicago, aby wraz z hokeistami świętować kolejną wygraną w Pucharze Stanley’a. Mimo dodatkowych środków transportu CTA zmaga się z wielkimi opóźnieniami.

Już od godziny 7 rano autobusy w centrum miasta zaczęły jechać objazdami, ze względu na trasę parady. Metra dostawiła dodatkowe pociągi, jednak tysiące kibiców znacznie spowalnia ruch kolejek. Średnio na chwilę obecną opóźnienia wynoszą ponad pół godziny. Kierowcy z kolei najlepiej powinni omijać centrum, gdyż wiele ulic zostanie zamkniętych o 9 rano.

A na Soldier Field kibiców przybywa z minuty na minutę. Pierwsi z nich byli obecni już o 4 rano, a o 6:30 pod stadionem zebrało się kilkaset fanów. Drzwi zostały otwarte o 8 rano.

Parada rozpocznie się o 10, a hokeiści Chicago Blackhawks wraz z pucharem spodziewani są na Soldier Field o 11 przed południem

Autor:

Bramka Tomása Chancalaya w drugiej połowie zapewniła drużynie New England Revolution zwycięstwo nad Chicago Fire FC.

Było to pierwsze ligowe zwycięstwo Revolution na wyjeździe w tym sezonie. Światowej klasy interwencja Aljaža Ivačiča w debiucie była uwieńczeniem solidnej gry zespołu w defensywie.

Decydujący okazał się gol Chancalay w 62. minucie, mocny strzał zza pola karnego. New England Revolution wygrało 1:0, a Chancalay strzelił swojego drugiego gola w lidze.

Wynik końcowy: Chicago Fire FC 0:1 New England Revolution.

Reporter i zdjęcia: Jacek Boczarski

Czytaj dalej

News Chicago

Zespół Chicago Fire poległ w sobotnim meczu z Real Salt Lake 0:4

dnia

Autor:

20 kwietnia drużyna Chicago Fire została całkowicie pokonana przez Real Salt Lake, przegrywając na Soldier Field 0:4. Bramki Chicho Arango w pierwszej połowie nadały ton dominującemu występowi gości, którzy wykorzystali błędy w defensywie Fire i zapewnili sobie przekonujące zwycięstwo.

Andres Gomez otworzył wynik dla Real Salt Lake w 20. minucie, po niecelnym podaniu przez obronę Fire. Arango podwoił prowadzenie 10 minut później, umiejętnie podkręcając strzał w górny róg.

Napastnik uderzył ponownie tuż przed przerwą, tym razem głową z zagrania z rzutu rożnego i było już 3:0. Diego Luna strzelił czwartego gola dla Real Salt Lake w doliczonym czasie gry.

To już trzecia porażka w czterech meczach, w których drużynie Fire nie udało się zdobyć bramki, co zaczyna być niepokojące dla fanów drużyny. Fire nękały także kontuzje, a Brian Gutiérrez, Xherdan Shaqiri i Gastón Giménez zostali zmuszeni do opuszczenia boiska z powodu różnych dolegliwości.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski

News USA

Republikanie wzywają do zakazu transpłciowych sportsmenek w konkurencjach kobiet

dnia

Autor:

Grupa 17 republikańskich prawodawców z Izby Reprezentantów, na czele której stoi Kongresmenka Claudia Tenney z Nowego Jorku, wzywa National Collegiate Athletic Association (NCAA) do zakazania biologicznym mężczyznom uprawiania sportów kobiecych. O ich apelu mówi Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami NCAA biologiczni sportowcy płci męskiej, którzy identyfikują się jako kobiety, mogą brać udział w zawodach sportowych przeznaczonych wyłącznie dla kobiet, jeśli przyjmują leki hamujące testosteron i obniżą jego poziom do maksymalnego dozwolonego dla określonego sportu.

Sportowcy ci muszą kilka razy w roku przedstawiać dokumentację potwierdzającą poziom testosteronu.

Ustawodawcy napisali list do prezydenta NCAA, Charliego Bakera, w którym zwracają się do niego o ograniczenie udziału w sportach przeznaczonych dla kobiet, wyłącznie do kobiet biologicznych.

Kilka dni temu mniejsze uniwersyteckie stowarzyszenie lekkoatletyczne – Krajowe Stowarzyszenie Międzyuczelnianej Lekkoatletyki (NAIA) – jednogłośnie zagłosowało za ograniczeniem większości sportów kobiecych wyłącznie do kobiet biologicznych i zakazaniem biologicznym mężczyznom udziału w takich zawodach.

W liście prawodawcy pochwalili decyzję NAIA, stwierdzając, że uznaje ona w sposób właściwy naturalną przewagę, jaką biologiczni mężczyźni mają w niektórych zawodach sportowych.

Republikanie wezwali Bakera o ponowne rozważenie obecnej polityki NCAA, która pozwala biologicznym mężczyznom pozbawiać kobiety uczciwych szans na konkurowanie i osiąganie sukcesów sportowych.

W swoim piśmie prawodawcy cytują badanie przeprowadzone w 2022 r., które wykazało, że biologiczni mężczyźni mają pewną przewagę fizyczną nad biologicznymi kobietami, nawet po zażyciu leków tłumiących testosteron.

W badaniu zatytułowanym “Transwoman Elite Athletes: Their Extra Percentage Relative to Female Physiology” zauważono, że wiele anatomicznych różnic między płciami, których przyczyną jest testosteron, jest nieodwracalnych.

„Obecna polityka NCAA dotycząca osób transpłciowych nie uwzględnia tych faktów naukowych” – stwierdzili prawodawcy.

Krajowe Stowarzyszenie Międzyuczelnianej Lekkoatletyki (NAIA) jest organem zarządzającym około 250 szkołami wyższymi i uniwersytetami. National Collegiate Athletic Association (NCAA) reprezentuje ponad 1100 szkół wyższych i uniwersytetów, w tym dziesiątki instytucji katolickich.

Przepisy NCAA nie wymagają, aby instytucje katolickie dopuszczały biologicznych mężczyzn do drużyn kobiecych; zawodniczki mogą jednak zostać zmuszone do konkurowania z uczelniami wyższymi i uniwersytetami, których zespoły obejmują biologicznych mężczyzn.

W ostatnich latach około dwudziestu stanów przyjęło przepisy ograniczające uprawianie sportu kobiet i dziewcząt wyłącznie do kobiet i dziewcząt biologicznych. Mimo to ponad połowa stanów w kraju pozwala biologicznym mężczyznom identyfikującym się jako kobiety na uprawianie kobiecych sportów.

O pozwie kilkunastu sportsmenek złożonym w marcu tego roku przeciwko NCAA w tej sprawie informowaliśmy tutaj.