Połącz się z nami

News Chicago

Maturzyści z polonijnych szkół w Chicago odebrali dyplomy. Uroczystość w Bazylice św. Jacka

Opublikowano

dnia

Zorganizowana przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Chicago uroczystość wręczenia dyplomów tegorocznym absolwentom polonijnych liceów zgromadziła 587 maturzystów z 35 szkół sobotnich. W niedzielne popołudnie Bazylika pw. św. Jacka wypełniła się młodzieżą ubraną w białe togi i birety na głowach.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ab-dyplomy” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Uczniowie wraz z nauczycielami i rodzinami wzięli udział w nabożeństwie dziękczynnym odprawionym przez kapelana ZNP, o. Jerzego Karpińskiego. Duszpasterzowi asystował miejscowy proboszcz ks. Stanisław Jankowski oraz proboszcz parafii św. Władysława, o. Marek Janowski.

REKLAMA REKLAMA

Galeria zdjęć

Przy ołtarzu wartę honorową zaciągnęły poczty sztandarowe poszczególnych placówek szkolnych, a młodzież uczestniczyła w sprawowaniu liturgii. W wygłoszonym kazaniu duszpasterz nauczycieli mówił o przekroczeniu przez maturzystów progu dojrzałości i wynikających stąd konsekwencji w decydowaniu o swoim dalszym życiu. Wyraził radość, że polonijna młodzież gromadząc się w świątyni poczuła się jedną wielką wspólnotą.

Gratulacje uczniom, nauczycielom i rodzicom złożyła konsul generalna Paulina Kapuścińska. Konsul przyznała, że po raz pierwszy miała okazję uczestniczyć w tym wydarzeniu i jest szczęśliwa uczestnicząc w takiej manifestacji polskości przez młodych ludzi urodzonych z dala od kraju pochodzenia ich rodziców i dziadków. Życzenia i gratulacje przekazała także prezes Zrzeszenia Ewa Koch.

W imieniu młodzieży podziękowania złożyła Danuta Chlebek ze szkoły im. Tadeusza Kościuszki, która była współorganizatorem uroczystości. Ceremonię prowadziła dyrektor Urszula Gawlik.
Po zakończeniu nabożeństwa konsul generalna i prezes ZNP w asyście wiceprezesek zrzeszenia Heleny Sołtys i Anny Rosy wręczyły absolwentom dyplomy ukończenia szkoły. Liturgię uświetnił koncert orkiestry młodzieżowej Akademii Muzycznej PaSO pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła i Barbary Bilszty.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP
Zdjęcia dostępne na stronie:
www.newsrp.smugmug.com

News Chicago

Wszyscy na pokład! Dzisiaj rusza Świąteczny Pociąg w Blackberry Farm w Aurorze

Opublikowano

dnia

Autor:

Świąteczny pociąg wyjedzie na tory na przedmieściach Aurora, stając się jednym z wielu, które będą kursować w okolicach Chicago w okresie zimowym. Holiday Express w Blackberry Farm rozpoczyna kursowanie w czwartek, zapraszając gości do wskoczenia na pokład na wycieczkę wokół Lake Gregory o powierzchni 7,2 akra.

Zlokalizowana przy 100 S. Barnes Rd. farma będzie obsługiwała pociąg do 18 grudnia, wraz z szeregiem innych zajęć celebrujących świątecznym czas.

Tysiące migoczących światełek, przejażdżki wozem i czytanie klasycznych świątecznych opowieści odbędą się na terenie farmy.

Pojawi się tu także Św. Mikołaj i jego elfy.

REKLAMA REKLAMA

Holiday Express będzie kursował w następujących terminach:

  • od 5:00 do 8:00PM w czwartki; 1, 8 i 15 grudnia
  • od 5:00 do 8:00PM w piątki; 9 i 16 grudnia
  • od 2:00 do 7:00PM w soboty i niedziele; 3-4, 10-11 i 17-18 grudnia

Bilety kosztują 8 dolarów i są do kupienia tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Blackberry Farm
Czytaj dalej

News Chicago

Rodzinna tragedia w Buffalo Grove. Nie żyje pięć osób, w tym dwoje dzieci

Opublikowano

dnia

Autor:

Pięć osób zostało znalezionych martwych w środę rano po wezwaniu policji do domu w północnej części Buffalo Grove. Wstępne dochodzenie wskazuje, że tragedia, która się tu wydarzyła była sytuacją domową i nie ma zagrożenia dla społeczeństwa, poinformowali funkcjonariusze.

Jak poinformowała policja, funkcjonariusze udali się do domu jednorodzinnego przy 2800 Acacia Terrace około godziny 11.00AM po wezwaniu do zbadania stanu zdrowia kobiety.

Funkcjonariusze nie byli w stanie nawiązać kontaktu z nikim w domu, więc wdarli się do środka i znaleźli ciała, powiedziała policja.

Policja nie ujawniła wieku ani płci żadnej ze znalezionych osób ani żadnych informacji o tym, jak zginęli. Podano tylko, że było to troje dorosłych i dwoje dzieci, prawdopodobnie należących do jednej rodziny.

Nazwiska są utajnione do czasu zbadania przez koronera i powiadomienia najbliższych krewnych, przekazała policja.

REKLAMA REKLAMA

Grupa zadaniowa ds. poważnych przestępstw w powiecie Lake pomaga policji w Buffalo Grove w toczącym się dochodzeniu. Istnieje podejrzenie że było to morderstwo połączone z samobójstwem.

Mieszkańcy spokojnej okolicy Buffalo Grove przeżyli prawdziwy szok i niedowierzanie

Źródło: dailyherald, abc7
Foto: YouTube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Nie zostawiajcie auta w centrum miasta w nocy. Od dziś obowiązuje zimowy zakaz nocnego parkowania w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Zakaz parkowania obejmuje ponad 100 mil miejskich ulic. Nie przestrzeganie go grozi odholowaniem samochodu i grzywną w wysokości od 235 dolarów dla właściciela. Ograniczenia obowiązują niezależnie od opadów śniegu od 3:00 nad ranem do 7:00 rano w okresie od 1 grudnia do 1 kwietnia, jak podaje miejski wydział Department of Streets and Sanitation.

Oznakowanie jest umieszczane na stałe wzdłuż tras, których zakaz dotyczy a departament umieści ulotki na samochodach jako dodatkowe przypomnienia przed wprowadzeniem ograniczeń.

Mapę ulic objętych zakazem można znaleźć na stronie internetowej miasta.

Osoby, które ignorują wyznaczoną strefę zakazu parkowania, muszą zapłacić minimalną opłatę za holowanie w wysokości 150 USD oprócz mandatu w wysokości 60 USD i początkowej opłaty za przechowanie samochodu w wysokości 25 USD.

REKLAMA REKLAMA

Samochody odholowywane są na duży miejski parking przy 10301 S. Doty Avenue lub 701 N. Sacramento Boulevard.

Zakazy dotyczące parkowania w mieście zostały wdrożone po całkowitym zablokowaniu ruchu na drogach, które nastąpiło podczas dużych burz śnieżnych w 1967 i 1979 roku.

Miasto uważa, że zakaz parkowania na „krytycznych drogach” zapewnia, że ​​pługi i ciężarówki z solą mogą szybko zareagować na zimowe burze.

Kierowcy mogą również odwiedzić stronę chicagoshovels.org lub zadzwonić pod numer 311, aby dowiedzieć się, czy ich pojazd został odholowany z powodu zakazu.

Oddzielny zakaz parkowania związany ze śniegiem obowiązuje na 500 milach innych dróg, gdy jest minimum 2 cale śniegu — niezależnie od pory roku.

W ubiegłym roku miasto odholowało ponad 7400 samochodów za naruszenie zimowego zakazu parkowania.

 

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, istock/SCC
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu