Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dlaczego dzieci nie chcą chodzić do szkoły? Czy powinniśmy je kontrolować? Odpowiada doktor psychologii Anna Węgierek

Opublikowano

dnia

Gościem w studiu Radia Deon była Anna Węgierek, doktor psychologii klinicznej. W rozmowie ze Sławkiem Budzikiem opowiada o relacji rodziców ze swoim dzieckiem, które chodzi do szkoły. Czy powinniśmy kontrolować ich naukę?

„Pełna kontrola, codziennie. Jeśli my wiemy o tym, że nasze dziecko zapomina zadania i mu mu raz na tydzień przypomnimy o tym, albo i nawet dziennie przypomnimy, ale nie dopilnujemy to jest to nasza wina, że nasze dziecko dostaje dwójki w szkole, bo nie przynosi zadań” – mówi bez wahania psycholog Anna Węgierek.

Posłuchaj rozmowy Sławka Budzika z psycholog Anną Węgierek
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/anna-wegierek” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Dodaje również – „Nie zgadam się z żadnym rodzicem, że dziecko ponosi jakąkolwiek winę. Słowo <dziecko> mówi <niedorosły>, słowo <dziecko> mówi <trzeba uczyć>, słowo <dziecko> mówi <trzeba cały czas kontrolować>, czyli trzeba mieć rękę na pulsie. Dziecko, czyli niedorosły, czyli nie jest w stanie samo organizować sobie życia, potrzebuje pomocy i codziennej kontroli” – mówi psycholog Węgierek.

Co robić więc jeżeli dziecko się buntuje? – „Zawsze jest powód na niechęć do szkoły. Tym powodem najczęściej jest co? Brak umiejętności ułożenia co zrobić wpierw, czyli jest tego tak dużo dla tego dziecka, że nie jest w stanie zacząć jednego, skończyć, zrobić drugie; siedzi nad zadaniem i nie potrafi tego zrobić, bo jest tego dużo”.

Więcej w rozmowie Sławka Budzika z psycholog Anną Węgierek.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Radio Deon

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dom Samotnej Matki pracuje mimo wakacji. Rozpoczęły się przygotowania do wrześniowego pikniku

Opublikowano

dnia

Autor:

Podopieczni Domu Samotnej Matki w Chicago są już po wyjeździe wakacyjnym do Yorkville. Jak opowiada w studiu Radia Deon prowadząca tą placówkę Siostra Marta Cichoń, pogoda dopisała, a dzieci wraz z rodzicami spędziły cudowny czas z Bogiem. Teraz rozpoczynają się przygotowania do wrześniowego pikniku – rezerwujcie czas w swoich kalendarzach!

„Bardzo serdecznie dziękujemy PNA, że rok rocznie nam umożliwia, żeby nasze mamy i nasze dzieci obecne i byłe mamy, mogły tydzień czasu przebyć, odpocząć, skorzystać z piękne pogody i z basenu”, mówi Siostra Marta Cichoń. Podopieczni Domu Samotnej Matki w Chicago jeżdżą na wakacyjny wypoczynek w do Yorkville od 12 lat i są tam niezwykle ciepło przyjmowani.

Były to także, jak zawsze, wakacje z Bogiem. „Cały tydzień poświęcony był Tajemnicom Światła, więc każdy dzień miał swoją jedną tajemnicę” tłumaczy nasz Gość. Te nowe Tajemnice Różańca zapoczątkował Św. Jan Paweł II i dzieci je poznawały poprzez gry, zabawy i ciekawe projekty.

„Oprócz tego, że odpoczywamy, to uczymy się żyć we wspólnocie, uczymy się różnych prawd wiary, które pomogą nam kiedyś w życiu być dobrymi ludźmi” opowiada o wakacjach Siostra Marta Cichoń.

W wyjeździe uczestniczyło aż 105 dzieci podzielonych na grupy, którymi opiekowali się animatorzy, czyli młodzież, oraz rodzice. Hasłem przewodnim tego wypoczynku było „Żeby nikt przeze mnie nie płakał”.

Jednak pomimo rozpoczętych wakacji Dom Samotnej Matki w Chicago pracuje tak jak zawsze, choć jest troszkę „więcej luzu”, jak mówi Siostra Marta Cichoń, a dzieci nie chodzą do szkół czy przedszkoli tylko spędzają czas na placu zabaw.

Okres wakacyjny w Domu Samotnej Matki zamknie piknik urządzany we wrześniu, do którego już rozpoczęły się pierwsze przygotowania, jak mówi nasz Gość. Zgłosiła się duża polonijna orkiestra składająca się z młodych ludzi, chętna by zagrać w czasie tego wydarzenia.

Piknik organizowany już po raz 13. odbędzie się 8 września w Casa Italia, rozpoczynając Mszą Św, o godzinie 11.00AM. Na jego uczestników czeka mnóstwo atrakcji i zabaw, dobra muzyka i wyśmienite jedzenie. Dochód z pikniku jest ważnym źródłem utrzymania dla Domu Samotnej Matki w Chicago.

„Piknik i sprzedaż świec na stół wigilijny to są dwa źródła, dzięki którym ten dom utrzymuje się przez ponad 16 lat” podkreśla Siostra Marta Cichoń.

Wolontariusze i wszyscy chętni do pomocy w pikniku Domu Samotnej Matki mogą zgłosić się dzwoniąc pod telefon 773 574 1082.

Dom Samotnej Matki prowadzony przez siostry Misjonarki Chrystusa Króla w Chicago zapewnia wsparcie w trudnych chwilach młodym, zagubionym matkom, a także pomaga mieszkającym w nim kobietom z dziećmi w usamodzielnianiu się.

Nie jest tylko przytuliskiem, jest miejscem, w którym można odnaleźć miłość, i odbudować swoje życie. Panuje tu ciepła atmosfera, mieszkające w nim osoby tworzą jedna wspólną rodzinę.

Dom Samotnej Matki znajduje się przy 2456 N. Newcastle Ave w Chicago, IL 60707. Można kontaktować się z prowadzącymi go siostrami za pomocą telefonu pod nr 773 574 1082, lub przez stronę internetową.

 

Źródło: informacja własna
Foto:  Dom Samotnej Matki
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Katarzyna Romanowska zaprasza na 10 Świętojańskie Wianki: Najlepsza zabawa i dobry cel

Opublikowano

dnia

Autor:

Tegoroczne Świętojańskie Wianki będą już 10 edycją tego popularnego i pełnego atrakcji polonijnego wydarzenia, organizowanego przez fundację You Can Be My Angel. W najbliższą niedzielę możemy całymi rodzinami spędzić świetny czas w nowym miejscu w Lake Villa, do którego serdecznie zaprasza Katarzyna Romanowska, prezes YCBMA.

„Anioły wiedzą, gdzie nas poprowadzić” mówi Katarzyna Romanowska. Ponieważ Pistakee Bay Stable, gdzie zawsze odbywała się świętojańska impreza fundacji You Can Be My Angel, jest obecnie w przebudowie i trzeba było znaleźć nowe miejsce na tegoroczne wydarzenie.

Będzie to piękne, zielone miejsce nad jeziorem, znane Polonii w Chicago – Fourth Lake Resort Bar & Grill, położony przy 36670 N Corona Dr, w Lake Villa. Znajduje się tu bezpieczna plaża przystosowana do pływania, z idealną dla dzieci, płytką wodą.

Jest tu także dużo zielonej przestrzeni, która umożliwia organizację jeszcze większej liczby atrakcji niż w poprzednich latach. Miłośnicy koni nie muszą się także martwić, bo wierzchowce z Pistakee Bay Stable także przyjadą do Lake Villa, jak zapewnia Katarzyna Romanowska.

Pośród wielu rozrywek będą m.in. dmuchane zamki do skakania, ciuchcia dla dzieci, loteria i aukcje, malowanie buziek i konkursy z Wyspą Dzieci, a piłkarskie zabawy i atrakcje zapewni Wisłoka Chicago. 

Po raz pierwszy na Świętojańskich Wiankach będą również obecni vendorzy – chętni na rozstawienie swojego stoiska mogą zgłaszać się jeszcze dzisiaj. Będzie także oczywiście najlepsze jedzenie oraz muzyka, jak zapowiada nasz Gość.

A głównymi atrakcjami, bez których nie ma Świętojańskich Wianków, będzie oczywiście szukanie kwiatu paproci, wicie i puszczanie wianków, balony z marzeniami do nieba, oraz ognisko z tańcami.

Zespół Polonia „nie tylko zatańczy, zaśpiewa, ale poprowadzi cała procesję wiankową do jeziora, aby tradycji stało się zadość i aby dziewczyny mogły te wianki rzucić do jeziora”, mówi Katarzyna Romanowska.

Charytatywnym celem całego wydarzenia jest jak zawsze pomoc ciężko choremu na chorobę nowotworową dziecku. Dochód z Nocy Świętojańskiej wesprze obecnego podopiecznego fundacji You Can Be My Angel – Tymusia Zacharskiego z Łodzi.

Chłopiec przebywa aktualnie w Bostonie, gdzie niedawno przeszedł kolejną operację. Wraz z rodzicami zaprasza na Świętojańskie Wianki:

„Ludzie, którzy do nas przychodzą, to są ludzie, którzy mają świetne serca, są uśmiechnięci, są pozytywni – jesteśmy razem i bawimy się razem właśnie w takim klimacie pomagania rodzinnego” podkreśla Katarzyna Romanowska.

Wydarzenie nie byłoby możliwe do zorganizowania bez całego szeregu sponsorów, którzy rokrocznie powracają by wspierać akcję fundacji You Can Be My Angel, zaznacza nasz Gość.

Wstęp kosztuje 25 dolarów, dzieci do lat 12 wchodzą bezpłatnie. Miejsce imprezy to Fourth Lake Resort Bar & Grill, przy 36670 N Corona Dr, Lake Villa, IL 60046. Kontakt telefoniczny do organizatorów: 773 225 9749.

Serdecznie Zapraszamy!

Kontakt z Katarzyną Romanowską i Fundacją You Can Be My Angel najłatwiej uzyskać wchodząc na profil organizacji na FB. Można także dzwonić pod nr : 773-225-9749.

Fundacja organizuje 4 duże imprezy w ciągu roku, ale też bardzo chętnie wyśle swoich wolontariuszy z puszkami na każdy piknik, przyjęcie czy chociażby wesele, jeśli tylko zostanie zaproszona.

Źródło: informacja własna
Foto: Rafał Muskała, Facebook.com/You Can Be My Angel Foundation

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Rowerami do Wisconsin dla polskiego obozu harcerskiego. Wesprzyj akcję!

Opublikowano

dnia

Autor:

Polskie harcerstwo, które wychowuje pokolenia dobrych ludzi i patriotów tutaj, w Stanach Zjednoczonych, jest prawdziwą kuźnią charakterów. Prężnie działający harcerze znani są z organizowania różnych wydarzeń i uroczystości, a specjalnym dla nich miejscem letnich obozów jest Camp Norwid w Wisconsin, które potrzebuje naszego wsparcia. O akcji, której celem jest zebranie pieniędzy na jego działalność mówi w studiu Radia Deon Chicago Maciej Strugała z Koła Przyjaciół Harcerstwa Chicago.

Przez szeregi harcerskie w Chicago przez ostatnie pół wieku przewinęło się ponad 25,000 młodzieży polonijnej.

Obecnie w Chicago i na bliskich przedmieściach działa 14 drużyn harcerek i harcerzy (młodzież od 11-18 lat), 15 gromad zuchowych (dzieci od 7-10 lat), oraz dwie gromadki skrzatów (4-6 lat). Jednostki te prowadzi już drugie lub nawet trzecie pokolenie wychowanków harcerstwa w Chicago. W organizacji oczywiście obowiązuje język polski.

Koło Przyjaciół Harcerstwa Chicago, do którego należy Maciej Strugała, jest organizacją non-profit. To grupa sympatyków harcerstwa oraz rodziców harcerzy, która na różne sposoby wspiera Związek Harcerstwa Polskiego w Chicago, a także zarządza i opiekuje się obozem Camp Norwid położonym w Crivitz, w północnej części Wisconsin.

Z Camp Norwid pięknie położonego nad jeziorem, korzystają nie tylko nasi chicagowscy harcerze, ale też inne grupy harcerskie organizują tutaj swoje zloty. Dzieci i młodzież mają tu okazję by przeżyć noc w lesie, uczestniczą w wielu zajęciach związanych z przetrwaniem oraz radzeniem sobie na łonie przyrody, tłumaczy nasz Gość.

Od ognisk, zajęć artystycznych i rzemiosła, po nocne obserwowanie gwiazd – Camp Norwid oferuje niezapomniane przeżycia, dla młodych ludzi.

Co ważne – tutaj nie mają swoich elektronicznych gadżetów, dzieci uczą się gier i zabaw, rozwiązywania problemów, samodzielności i zawiązują trwałe przyjaźnie. „Harcerzem się jest całe życie” podkreśla Maciej Strugała. To etos kształtowany w młodym człowieku, który pozostaje.

Nasz Gość, którego 12-letnia córka jest harcerką, mówi, że dzięki harcerstwu i obozom w Camp Norwid poznała wiele polskich tradycji, nauczyła się harcerskich piosenek, a sam obóz i nocowanie w lesie były dla niej wielkim przeżyciem i nauką praktycznych umiejętności.

Na utrzymanie, bieżące remonty, a także rozwój i ulepszenia całego wielkiego terenu Camp Norwid, trzeba jednak zdobywać potrzebne fundusze.

By zebrać pieniądze na działalność Camp Norwid, Koło Przyjaciół Harcerstwa Chicago organizuje niezwykłą akcję – podróż, która łączy miłość do jazdy na rowerze ze szczytnym celem. Uczestnicy wystartują z Des Plaines i będą pedałować 260 mil do Crivitz, jak zapowiada Maciej Strugała, propagując zbiórkę pieniędzy.

Po raz pierwszy taka akcja Bike to Camp Norwid odbyła się 3 lata temu i udało się dzięki niej zebrać fundusze na potrzeby obozu. Od tego czasu jest powtarzana co roku.

„W tym roku będzie nas trzech” mówi nasz Gość, zapraszając do akcji chętne osoby, które chciałyby się podjąć tego wyzwania. Jeśli takie są, mogą skontaktować się z Maciejem Strugałą.

Nasz Gość gorąco zachęca by wpłacać nawet drobne datki poprzez zbiórkę utworzoną na platformie GoFundMe. Dużą pomocą będzie także propagowanie tej akcji – rozsyłanie wiadomości do przyjaciół i znajomych. Im więcej osób dowie się o Camp Norwid, tym większy wpływ wywrze rowerowa akcja.

Przejazd rowerowy odbędzie się w dniach 13-16 czerwca 2024 r., miejsce rozpoczęcia: Des Plaines, IL.

Razem utrzymujemy polski obóz harcerski Camp Norwid!

Kontakt do Koła Przyjaciół Harcerstwa kphchicago@zhp.org773-313-9013

Źródło: informacja własna, zhpchicago
Foto: Hufiec Warta, GoFundMe
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu