Połącz się z nami

Wiara i życie

Rekolekcje i co dalej

Opublikowano

dnia

Jakich owoców można się spodziewać podejmując się odprawienia 30-dniowych rekolekcji ignacjańskich?

Trzydziestodniowe rekolekcje dają temu, kto je odprawia szczególną możliwość przebywania z Bogiem. Zadaniem prowadzącego Ćwiczenia jest pomóc rekolektantowi w tym spotkaniu z Bogiem. Powinien mu stale uświadamiać, że kiedy się tak przebywa przez cały miesiąc twarzą w twarz z Bogiem to musi się coś dobrego wydarzyć. Rekolektant, który z całą hojnością wejdzie w dynamikę Ćwiczeń na pewno zgłębi swoje poznanie Boga i samego siebie. To poznanie zaś sprawi, że będzie chciał nie tylko lepiej poznać, ale i przyjąć ewangeliczny system wartości, by według nich żyć i by stać się ich apostołem. Nie można przecież wejść w przeżywanie tajemnic z życia Chrystusa bez gotowości przyjęcia większej odpowiedzialności za innych. Ta apostolska troska wyrazi się w modlitwie i w działaniu. Ćwiczenia pomagają zobaczyć Jezusa obecnego w dzisiejszym świecie. On to w konkretnych sytuacjach daje się poznać, proponuje swoje rozwiązania aktualnych problemów, angażuje się w ludzkie sprawy. Ten obecny w naszym świecie Chrystus oczekuje też naszej odpowiedzi. Do takiej odpowiedzi, która wyrazi się nowym zaangażowaniem apostolskim przygotowują ignacjańskie rekolekcje.

Całe życie Jezusa, które kontempluje się w rekolekcyjnym skupieniu, sprawia, że rekolektant poprzez nowe doświadczenia i otrzymane natchnienia nie tylko zgłębia swoją wiarę ale też odkrywa w sobie pragnienie, by dać się ogarnąć Chrystusowi, Jego mocy i łasce, i by podjąć trud współpracy z Nim w dziele zbawiania świata. To pragnienie jest możliwe do realizacji dlatego, że budząc je w hojnym sercu człowieka, Jezus udziela mu również swego Ducha, który swoją boską mocą wzmacnia słabe ludzkie siły. Tak przeżyte Ćwiczenia sprawiają, że wychodzi z nich nowy człowiek, odmieniony, gotowy do przyjęcia nowych wyzwań, hojny i otwarty do podejmowania wielkich zadań, jakie będzie odkrywał głębiej niż w dotąd odczytywanej codzienności. W tym odpowiadaniu na rozmaite wyzwania nie będzie przeżywał rozczarowań z powodu poczucia własnej słabości, ale one pomogą mu bardziej pokornie spojrzeć na siebie. Ćwiczenia dają mu przekonanie i doświadczenie, że wraz z poznaniem własnej słabości idzie w parze poznanie miłości Chrystusa, a to co się naprawdę w życiu liczy, to budowanie na tym systemie wartości, jaki człowiek przyjął od Jezusa.

Rekolektant spędził trzydzieści dni jak uczeń, który siedział u stóp Jezusa i uczył się od Niego mądrości życia. Teraz uczeń staje się apostołem, który idzie w świat z mocą Chrystusową i napełniony Jego Duchem. Rekolekcje wcale się nie kończą, ale wyznaczają drogę i wskazują sposób kontynuowania tej  niezwykłej przygody, jaką rekolektant rozpoczął w czasie Ćwiczeń. Oczywiście, ktoś mógł już przed rekolekcjami realizować swoje apostolskie powołanie. Teraz jednak będzie podchodził do swoich życiowych zadań w nowy sposób, wiedząc lepiej, co to znaczy być apostołem i jak nim być w konkretnych sytuacjach. Dobrze się stanie, jeśli w obliczu nowych wyzwań będzie mógł liczyć na pomoc swojego kierownika duchowego.

Ojciec Jerzy Sermak, Jezuita

 

Świeta i Nowy Rok

Maryja i Józef też byli emigrantami. W Chicago rusza „Las Posadas”. Jezuita o. Paweł Kosiński tłumaczy o co w tym chodzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Las Posadas to adwentowa tradycja ludności latynoskiej. Jezuita ojciec Paweł Kosiński wyjaśnia jakie przesłanie i znaczenie ma ono dzisiaj w Chicago.

Las Posadas to święto obchodzone zwykle między 16 a 24 grudnia w państwach Ameryki Łacińskiej, wywodzące się z Meksyku. W różnych krajach uroczystości z nim związane są nieco odmienne, zależnie od lokalnych tradycji.

Jest częścią przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia9 dni przygotowań symbolizuje 9 miesięcy gdy matka Boska była w ciąży i oczekiwała przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

W Chicago święto Las Posadas jest związane z procesją, która odtwarza zmagania Józefa i Maryi, jakich doświadczyli próbując znaleźć dla siebie miejsce w Betlejem. Wydarzenie ma znaczenie także w wymiarze społecznym. Parada ma wspomóc czynność polityczną, zwłaszcza reformę imigracyjną, poprzez przypomnienie, że Józef i Maryja też byli emigrantami, szukającymi dla siebie bezpiecznego schronienia.

 

Meksykańska tradycja Las Posadas ma ponad 400 lat, jej początek datuje się na 1586 rok. Dwie osoby przebrane za Maryję i Józefa podróżują co noc do innego domu, przez dziewięć nocy. W każdym domu odbywają się modlitwy. Marii i Józefowi mogą towarzyszyć aniołowie i pasterze, lub pielgrzymi, którzy niosą wizerunki świętych postaci. Dzieci niosą poinsecje, a za procesją podążają muzycy. Pod koniec każdej nocy śpiewane są kolędy, a dzieci rozbijają piniaty w kształcie gwiazdy i wszyscy siadają do uczty.

16ta już procesja Las Posadas w Chicago „w intencji” sprawiedliwej reformy imigracyjnej, dla ludzi przybywających do Stanów Zjednoczonych odbędzie się już dzisiaj.

 

Źródło:wikipedia

Foto:YouTube

 

 

Czytaj dalej

News USA

W stanie Kentucky Kościół Katolicki w pełni zaangażował się i niesie pomoc ofiarom tornada

Opublikowano

dnia

Autor:

Od momentu uderzenia tornada w Kentucky w USA, wspólnota katolicka w regionie jednoczy się w modlitwie i oferuje wsparcie dla poszkodowanych. W niedzielę wszystkie parafie diecezji włączyły się w specjalną zbiórkę. O sytuacji w miejscach katastrofy opowiedział papieskiej rozgłośni biskup Owensboro, William F. Medley.

„Kościół parafii św. Józefa nadal stoi, choć jest poważnie uszkodzony. W niedzielę, członkowie sąsiadującej parafii św. Hieronima przyjęli ich do siebie by wspólnie się modlić. Uczestniczyłem w popołudniowej Mszy, podczas której zwracano się także do Matki Bożej z Guadalupe, bo parafianie św. Józefa to w dużej części hiszpańskojęzyczni imigranci.

Zniszczony jest niestety kościół w Dawson’s Springs, trzeba zbudować go na nowo” – stwierdził bp Medley. Duchowny opowiedział także o sytuacji katolików w mieście Mayfield, które zostało „niemal starte z powierzchni ziemi”.

„Wiele parafii jest zaangażowanych w pomoc. Po takich zdarzeniach jak to, panuje jeden wielki chaos. Ludzie często nie wiedzą, gdzie się udać. W Mayfield wielu ludziom, których domy przetrwały, brakuje wody, ogrzewania i elektryczności. Nasze serca są złamane, ale wciąż mamy nadzieję. Ludzie w kraju i nawet z całego świata, starają się nam teraz pomóc. Wielkim pocieszeniem jest też dla nas osobista bliskość Papieża, który zwrócił się do nas w niedzielę. Powtarzamy sobie jego słowa, bo przynoszą nam prawdziwą pociechę.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymujemy od tak wielu ludzi, od innych wspólnot w całym kraju, to dla nas pokrzepiające, że modlą się za nas i dla nas się poświęcają.“

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj Kentucky, aby zobaczyć zniszczenia spowodowane przez tornada. Polecił również swojej administracji udostępnić wszelkie konieczne zasoby lokalnym i stanowym urzędnikom w Kentucky i innych stanach dotkniętych przez kataklizm.

 

Autor: Marek Krzysztofiak SJ

Źródło: RV

Foto: YouTube

Czytaj dalej

Adwent

Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.

Obchody, które  rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.

„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.

Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.

Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.

 

Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2014
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu