Połącz się z nami

Wiara i życie

Znaki pocieszenia i strapienia

Opublikowano

dnia

Jak rozpoznać czy człowiek jest pod wpływem pocieszenia czy strapienia?

Kierownik, prowadzący Ćwiczenia duchowne musi posiadać zdolność jasnego rozpoznawania znaków pocieszenia albo strapienia. Tylko w taki sposób będzie mógł skutecznie pomóc rekolektantowi w dokonywaniu rozeznania duchowego. Opis pocieszenia jaki przekazuje św. Ignacy w Ćwiczeniach jest jasny i konkretny: Pocieszeniem nazywam przeżycie, gdy w duszy powstaje pewne poruszenie wewnętrzne, dzięki któremu dusza rozpala się w miłości ku swemu Stwórcy i Panu (CD 316). W Dyrektorium, czyli we wskazówkach Ignacego O sposobie dawania Ćwiczeń poucza Rekolekcjonistę, że powinien obszernie wyjaśnić, co to jest pocieszenie, przechodząc wszystkie jego przejawy jak: pokój wewnętrzny, radość duchowa, nadzieja, wiara, miłość, łzy i podniesienie umysłu. To wszystko jest darem Ducha Świętego (nr 11). Nieco dalej wyjaśnia, co to jest pocieszenie, a czyni to, wkazując na jego konkretne owoce: Jest to mianowicie radość duchowa, miłość, nadzieja pokładana w rzeczach niebieskich, łzy, nadto wszelkie poruszenia wewnętrzne, które sprawiają, że dusza odczuwa pocieszenie w Panu naszym (nr 18). Kierownik Ćwiczeń musi się więc odznaczać wielką roztropnością, jeśli chce należycie pomóc rekolektantowi rozpoznać czy ten działa jedynie pod wpływem pobożnych myśli i pochodzących od nich myśli czy też jego radość i pokój są owocem prawdziwie duchowego pocieszenia.

O strapieniu mówi Ignacy w numerze 317 Ćwiczeń, a rozwija to tłumaczenie w Dyrektorium, w numerze 12: Strapienie, będąc jakby darem złego ducha, jest tak przeciwieństwem pocieszenia, jak wojna jest przeciwieństwem pokoju, smutek przeciwieństwem radości duchowej, nadzieja pokładana w rzeczach niskich przeciwieństwem nadziei w rzeczach wzniosłych; podobnie też jak miłość przyziemna sprzeciwia się miłości wzniosłej, oschłość jest przeciwieństwem łez, błąkanie się umysłu w rzeczach niskich sprzeciwia się podniesieniu umysłu. I dalej, już bardzo konkretnie pisze o strapieniu, uświadamiając jakie są jego owoce. Mówi więc, że przeciwieństwem pocieszenia jest strapienie, a mianowicie smutek, brak nadziei, brak miłości, oschłość itd. (no 18).

Także i w tym względzie Ignacy korzysta z tradycji Kościoła i z tego, czego naucza na temat rozeznawania duchowego. Orygenes nauczając o wewnętrznych poruszeniach mówił o “rzeczach”, które poruszają nas do działania. Św. Antoni Pustelnik widział działanie złego ducha przede wszystkim w myślach oddalających nas od drogi światła. Ewagriusz z Pontu, rozwijając relację między pragnieniami i zmysłami mówi o poruszeniach cielesnych, o temperamencie, o pamięci i o pokusach. To wszystko oddziaływuje na ludzką myśl. Ewagriusz uczy je rozróżniać. Dla niego zmysły są miejscem i sposobem odbierania świata zewnętrznego, co wyraża się rozmaitymi pokusami, czyli myślami, które usiłują człowieka oddalić od Boga. Dla Ignacego te myśli są po prostu duchowymi strapieniami. Trzeba je umieć rozeznawać, bo tylko wówczas można je należycie ukierunkować.

Tak więc dla Ignacego pocieszeniem jest to wszystko, co prowadzi do Boga, a w duszy człowieka rozbudza wiarę, nadzieję, miłość i inne cnoty. Natomiast strapieniem jest to, co od Boga oddala, przywiązując go do rzeczy światowych, a owocem tego jest to co przeciwne cnotom, czyli różne wady.

Świeta i Nowy Rok

Maryja i Józef też byli emigrantami. W Chicago rusza „Las Posadas”. Jezuita o. Paweł Kosiński tłumaczy o co w tym chodzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Las Posadas to adwentowa tradycja ludności latynoskiej. Jezuita ojciec Paweł Kosiński wyjaśnia jakie przesłanie i znaczenie ma ono dzisiaj w Chicago.

Las Posadas to święto obchodzone zwykle między 16 a 24 grudnia w państwach Ameryki Łacińskiej, wywodzące się z Meksyku. W różnych krajach uroczystości z nim związane są nieco odmienne, zależnie od lokalnych tradycji.

Jest częścią przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia9 dni przygotowań symbolizuje 9 miesięcy gdy matka Boska była w ciąży i oczekiwała przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

W Chicago święto Las Posadas jest związane z procesją, która odtwarza zmagania Józefa i Maryi, jakich doświadczyli próbując znaleźć dla siebie miejsce w Betlejem. Wydarzenie ma znaczenie także w wymiarze społecznym. Parada ma wspomóc czynność polityczną, zwłaszcza reformę imigracyjną, poprzez przypomnienie, że Józef i Maryja też byli emigrantami, szukającymi dla siebie bezpiecznego schronienia.

 

Meksykańska tradycja Las Posadas ma ponad 400 lat, jej początek datuje się na 1586 rok. Dwie osoby przebrane za Maryję i Józefa podróżują co noc do innego domu, przez dziewięć nocy. W każdym domu odbywają się modlitwy. Marii i Józefowi mogą towarzyszyć aniołowie i pasterze, lub pielgrzymi, którzy niosą wizerunki świętych postaci. Dzieci niosą poinsecje, a za procesją podążają muzycy. Pod koniec każdej nocy śpiewane są kolędy, a dzieci rozbijają piniaty w kształcie gwiazdy i wszyscy siadają do uczty.

16ta już procesja Las Posadas w Chicago „w intencji” sprawiedliwej reformy imigracyjnej, dla ludzi przybywających do Stanów Zjednoczonych odbędzie się już dzisiaj.

 

Źródło:wikipedia

Foto:YouTube

 

 

Czytaj dalej

News USA

W stanie Kentucky Kościół Katolicki w pełni zaangażował się i niesie pomoc ofiarom tornada

Opublikowano

dnia

Autor:

Od momentu uderzenia tornada w Kentucky w USA, wspólnota katolicka w regionie jednoczy się w modlitwie i oferuje wsparcie dla poszkodowanych. W niedzielę wszystkie parafie diecezji włączyły się w specjalną zbiórkę. O sytuacji w miejscach katastrofy opowiedział papieskiej rozgłośni biskup Owensboro, William F. Medley.

„Kościół parafii św. Józefa nadal stoi, choć jest poważnie uszkodzony. W niedzielę, członkowie sąsiadującej parafii św. Hieronima przyjęli ich do siebie by wspólnie się modlić. Uczestniczyłem w popołudniowej Mszy, podczas której zwracano się także do Matki Bożej z Guadalupe, bo parafianie św. Józefa to w dużej części hiszpańskojęzyczni imigranci.

Zniszczony jest niestety kościół w Dawson’s Springs, trzeba zbudować go na nowo” – stwierdził bp Medley. Duchowny opowiedział także o sytuacji katolików w mieście Mayfield, które zostało „niemal starte z powierzchni ziemi”.

„Wiele parafii jest zaangażowanych w pomoc. Po takich zdarzeniach jak to, panuje jeden wielki chaos. Ludzie często nie wiedzą, gdzie się udać. W Mayfield wielu ludziom, których domy przetrwały, brakuje wody, ogrzewania i elektryczności. Nasze serca są złamane, ale wciąż mamy nadzieję. Ludzie w kraju i nawet z całego świata, starają się nam teraz pomóc. Wielkim pocieszeniem jest też dla nas osobista bliskość Papieża, który zwrócił się do nas w niedzielę. Powtarzamy sobie jego słowa, bo przynoszą nam prawdziwą pociechę.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymujemy od tak wielu ludzi, od innych wspólnot w całym kraju, to dla nas pokrzepiające, że modlą się za nas i dla nas się poświęcają.“

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj Kentucky, aby zobaczyć zniszczenia spowodowane przez tornada. Polecił również swojej administracji udostępnić wszelkie konieczne zasoby lokalnym i stanowym urzędnikom w Kentucky i innych stanach dotkniętych przez kataklizm.

 

Autor: Marek Krzysztofiak SJ

Źródło: RV

Foto: YouTube

Czytaj dalej

Adwent

Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.

Obchody, które  rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.

„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.

Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.

Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.

 

Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2014
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu