Wiara i życie
Reguły o trzymaniu z Kościołem
Po Regułach o rozeznawaniu duchowym św. Ignacy podaje Reguły o trzymaniu z Kościołem. Jaki jest cel tych Reguł?
Te Reguły św. Ignacy wpisuje w dynamikę Ćwiczeń duchownych dlatego, że chce nam uświadomić, że jego Ćwiczenia są wyrazem głębokiej wiary i miłości Kościoła. Rozeznajemy więc i wybieramy nie tylko drogę własnego uświęcenia, ale także sposób w jaki możemy lepiej służyć wspólnocie Kościoła. Tak więc Reguły o trzymaniu z Kościołem wyrażają poznanie uczuciowe, poznanie wypływające z miłości czy też poznanie sercem. Te postawy są konieczne do rozpoznania i wyboru takich zachowań, które pozwolą najlepiej wyrazić jedność z Kościołem. Tylko w ten sposób człowiek może otworzyć się na Boga, żyjącego we wspólnocie Kościoła, która też kontynuuje zbawczą misję Jezusa. Miłość Kościoła wyrasta więc z wiary, a ta wzywa do osobistego zaangażowania się w budowanie jedności Kościoła.
Ignacy nie filozofuje na temat tego poznania, on mówi o doświadczeniu miłości Kościoła, które opiera na przesłaniu św. Pawła, który modli się za swoich uczniów, aby miłość wasza doskonaliła się coraz bardziej i bardziej w głębszym poznaniu i wszelkim wyczuciu dla oceny tego, co lepsze (Flp 1, 9). Nie obce jest też Ignacemu przekonanie św. Augustyna, że miłość jest źródłem poznania Boga i najlepszym sposobem rozeznawania. Tę miłość Bóg Ojciec najpełniej okazał nam w swoim Synu, gdyśmy jeszcze byli grzesznikami. Przyjąć tę Bożą miłość to znaczy pozwolić się jej ogarnąć. W ten sposób wiara i miłość stają się dwoma polami na których dokonuje się nasze praktyczne poznanie Boga. On jest Miłością a dzięki temu zna nas lepiej i jest w nas bardziej niż my sami w sobie. Dla Augustyna więc to doświadczenie wyprzedza rozumowe tłumaczenie Bożej miłości. Bóg daje nam światło Ducha św. dla tego poznania i moc Ducha, abyśmy stawali się tego świadkami. W tym duchu Wilhelm z St. Thierry mówi, że znać Boga znaczy tyle co kochać Boga, miłość Boga jest Jego poznaniem; dopóki ktoś nie kocha, nie może też mówić, że zna Boga. W tę tradycję wpisuje się też św. Ignacy ze swoim doświadczeniem, którym dzieli się w Regułach o trzymaniu z Kościołem.
Widzimy więc, że ingacjańskie Ćwiczenia nie ograniczają się tylko do kontemplacji tajemnic z życia Jezusa, ale też w naturalny sposób prowadzą do głębszego poznania i umiłowania Kościoła. Ta postawa była bardzo ważna w czasach św. Ignacego, kiedy to Kościół był wstrząsany prądami Reformacji. Jest nam ona niemniej potrzebna dzisiaj, w czasach szalejącego liberalizmu i laicyzacji. Dzisiaj również potrzeba bronić Kościoła, a mogą to skutecznie czynić tylko ludzie mocno przywiązani do swojej wspólnoty wiary. Także i dzisiaj wydaje się być aktualna Reguła św. Ignacego, że odłożywszy na bok wszelki sąd własny powinniśmy trzymać nasz umysł gotowy i skory do posłuszeństwa we wszystkim Kościołowi hierarchicznemu. A mamy tak czynić dlatego, że Kościół jest prawdziwą Oblubienicą Chrystusa i naszą świętą Matką (ĆD 353). Chodzi więc o to, aby człowiek, który odprawi Ćwiczenia zdobył także dzięki nim bardziej kościelną postawę. Nie mogę w tym przeszkodzić nawet jakieś negatywne doświadczenia w spotkaniu z ludźmi Kościoła. Sam Ignacy jest najlepszym przykładem takiej postawy. W swoim umiłowaniu Kościoła hierarchicznego poszedł tak daleko, że z całym przekonaniem wyznaje, że trzeba być zawsze gotowym wierzyć, że to, co ja widzę jako białe, jest czarne, jeśli tak to określi Kościół hierarchiczny (ĆD 365). Uważa bowiem, że wierzący członek Kościoła będzie bronił tej wspólnoty, nawet gdy nie będzie wszystkiego rozumiał. Uczyni tak dlatego, że wie, że Kościół z woli Chrystusa kontynuuje Jego misję aż do czasu, kiedy On powróci. Ten sam Duch św. który prowadzi poszczególne osoby, kieruje też Kościołem na drodze do Królestwa Bożego. Reguły o trzymaniu z Kościołem mają za cel nie tylko uświadomić prawdę o Kościele, ale też mają pomóc wybrać to, co pomoże bardziej tą prawdą żyć i lepiej służyć braciom.
Ojciec Jerzy Sermak, Jezuita
Świeta i Nowy Rok
Maryja i Józef też byli emigrantami. W Chicago rusza „Las Posadas”. Jezuita o. Paweł Kosiński tłumaczy o co w tym chodzi
Las Posadas to adwentowa tradycja ludności latynoskiej. Jezuita ojciec Paweł Kosiński wyjaśnia jakie przesłanie i znaczenie ma ono dzisiaj w Chicago.
Las Posadas to święto obchodzone zwykle między 16 a 24 grudnia w państwach Ameryki Łacińskiej, wywodzące się z Meksyku. W różnych krajach uroczystości z nim związane są nieco odmienne, zależnie od lokalnych tradycji.
Jest częścią przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia – 9 dni przygotowań symbolizuje 9 miesięcy gdy matka Boska była w ciąży i oczekiwała przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.
W Chicago święto Las Posadas jest związane z procesją, która odtwarza zmagania Józefa i Maryi, jakich doświadczyli próbując znaleźć dla siebie miejsce w Betlejem. Wydarzenie ma znaczenie także w wymiarze społecznym. Parada ma wspomóc czynność polityczną, zwłaszcza reformę imigracyjną, poprzez przypomnienie, że Józef i Maryja też byli emigrantami, szukającymi dla siebie bezpiecznego schronienia.
Meksykańska tradycja Las Posadas ma ponad 400 lat, jej początek datuje się na 1586 rok. Dwie osoby przebrane za Maryję i Józefa podróżują co noc do innego domu, przez dziewięć nocy. W każdym domu odbywają się modlitwy. Marii i Józefowi mogą towarzyszyć aniołowie i pasterze, lub pielgrzymi, którzy niosą wizerunki świętych postaci. Dzieci niosą poinsecje, a za procesją podążają muzycy. Pod koniec każdej nocy śpiewane są kolędy, a dzieci rozbijają piniaty w kształcie gwiazdy i wszyscy siadają do uczty.
16ta już procesja Las Posadas w Chicago „w intencji” sprawiedliwej reformy imigracyjnej, dla ludzi przybywających do Stanów Zjednoczonych odbędzie się już dzisiaj.
Źródło:wikipedia
Foto:YouTube
News USA
W stanie Kentucky Kościół Katolicki w pełni zaangażował się i niesie pomoc ofiarom tornada
Od momentu uderzenia tornada w Kentucky w USA, wspólnota katolicka w regionie jednoczy się w modlitwie i oferuje wsparcie dla poszkodowanych. W niedzielę wszystkie parafie diecezji włączyły się w specjalną zbiórkę. O sytuacji w miejscach katastrofy opowiedział papieskiej rozgłośni biskup Owensboro, William F. Medley.
„Kościół parafii św. Józefa nadal stoi, choć jest poważnie uszkodzony. W niedzielę, członkowie sąsiadującej parafii św. Hieronima przyjęli ich do siebie by wspólnie się modlić. Uczestniczyłem w popołudniowej Mszy, podczas której zwracano się także do Matki Bożej z Guadalupe, bo parafianie św. Józefa to w dużej części hiszpańskojęzyczni imigranci.
Zniszczony jest niestety kościół w Dawson’s Springs, trzeba zbudować go na nowo” – stwierdził bp Medley. Duchowny opowiedział także o sytuacji katolików w mieście Mayfield, które zostało „niemal starte z powierzchni ziemi”.
„Wiele parafii jest zaangażowanych w pomoc. Po takich zdarzeniach jak to, panuje jeden wielki chaos. Ludzie często nie wiedzą, gdzie się udać. W Mayfield wielu ludziom, których domy przetrwały, brakuje wody, ogrzewania i elektryczności. Nasze serca są złamane, ale wciąż mamy nadzieję. Ludzie w kraju i nawet z całego świata, starają się nam teraz pomóc. Wielkim pocieszeniem jest też dla nas osobista bliskość Papieża, który zwrócił się do nas w niedzielę. Powtarzamy sobie jego słowa, bo przynoszą nam prawdziwą pociechę.
Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymujemy od tak wielu ludzi, od innych wspólnot w całym kraju, to dla nas pokrzepiające, że modlą się za nas i dla nas się poświęcają.“
Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj Kentucky, aby zobaczyć zniszczenia spowodowane przez tornada. Polecił również swojej administracji udostępnić wszelkie konieczne zasoby lokalnym i stanowym urzędnikom w Kentucky i innych stanach dotkniętych przez kataklizm.
Autor: Marek Krzysztofiak SJ
Źródło: RV
Foto: YouTube
Adwent
Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines
Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.
Obchody, które rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.
„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.
Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.
Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.
Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.
Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.
Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.
Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia
-
News Chicago3 tygodnie temu
Rodzina z Joliet opłakuje śmierć 2-letniego synka zadźganego przez 6-letniego brata
-
News Chicago2 tygodnie temu
Bezpośrednim pociągiem Amtrak z Chicago do Miami pojedziemy już 10 listopada
-
News Chicago2 dni temu
Ambitny cel Illinois: Milion pojazdów elektrycznych do 2030 roku. Czy to realne?
-
Galeria4 tygodnie temu
Gala 10-lecia Wisłoki Chicago. 7 września, Allegra Banquets. Fot. Stelmach Lens
-
Polonia Amerykańska4 tygodnie temu
87. Parada Pułaskiego w Nowym Jorku – 6 października 2024
-
Ciekawostki3 tygodnie temu
Dzisiaj Tomasz Sobania staje na starcie biegu przez Amerykę
-
News USA22 godziny temu
UWAGA: Zagrożenie dla zdrowia publicznego. Jaja Milo’s Poultry Farms mogą zawierać salmonellę
-
Prawo imigracyjne4 tygodnie temu
Nowy program imigracyjny Bidena. Czy powinniśmy składać petycję?