Połącz się z nami

Wiara i życie

Magis, znaczy więcej

Opublikowano

dnia

W „Fundamencie” św. Ignacy mówi o jeszcze jednej zasadzie potrzebnej w przygotowaniu dobrego wyboru. Na czym ta zasada czy raczej postawa polega?

 

Rekolektant, który przystępuje do Ćwiczeń od samego początku musi mieć świadomość, że jedynym celem godnym dojrzałego człowieka jest Bóg – cel absolutny i ostateczny. Mając to na uwadze, musi się starać, aby także i środki, jakich pragnie używać, by ten cel osiągnąć były niego godne. Dlatego to rekolektant, aby pełniej otworzyć się na Boga i odczytać Jego wolę nie będzie używał jakichkolwiek środków, ale wybierze te, które mu „bardziej” pomogą ten cel zrealizować. W ten sposób uświadamia sobie, że obojętność afektywna względem stworzeń ma go doprowadzić do „nie-obojętności” rzeczywistej, czyli do „magis” w wyborze środków. To „magis” oznacza tu: więcej, lepiej, pełniej, doskonalej… Jest to postawa bardzo dynamiczna, wyrażająca się świadomością, że zawsze może być lepiej i że na tej drodze nigdy nie wolno człowiekowi się zatrzymać.

W pełni osiągną cel życia jedynie ci, którzy potrafią zawsze wybierać i przyjmować nie tylko to, co pomaga, ale co „bardziej” pomaga cel życia poznać, pokochać i ostatecznie go zdobyć. Obojętność przecież nie jest celem samym w sobie, ale zawsze trzeba ją rozpatrywać w odniesieniu do wyboru stworzeń i działań, które bardziej prowadzą do celu. Znaczy to, że zasada „tantum-quantum” (o tyle, o ile) musi prowadzić i ostatecznie być przezwyciężona zasadą „magis” (więcej).

Rozpoczynający Ćwiczenia rekolektant ma stanąć wobec rzeczy stworzonych, pośród których może wybierać, czyli wobec takich, które nie są złe, bez żadnych uprzednich nastawień, ani pozytywnych, ani negatywnych. To pomoże bardziej obiektywnie spojrzeć na wybór środków pomocnych do dobrego wyboru, tak by należycie rozeznać i dokonać wyboru według jedynej reguły działania: czy to wybiorę pomoże mi „bardziej” niż inne środki w osiągnięciu celu mego życia. Dobry wybór to taki, w którym rekolektant nie zadowoli się jakimkolwiek dobrem, ale w którym wybierze to co jest naprawdę dla niego najlepsze. Najlepsze zaś będzie zawsze to, czego oczekuje Bóg, a nie to, czego chce człowiek.

Nasze „magis” jest po prostu zdecydowaną wolą, by zawsze wybierać to, co bardziej prowadzi do celu. To się wiąże z koniecznością odrzucania tego, co do tego celu nie tylko nie doprowadzi, ale nawet tego, co by „mniej” prowadziło, czyli to co nie byłoby „magis”. Przecież, chcąc używać rzeczy lepszych, trzeba się uwalniać nie tylko od tych, które są zdecydowanie złe, ale też i od tych, które nie są w danej sytuacji najlepsze. To wszystko trzeba czynić w myśl zasady, że „dobre jest wrogiem lepszego”.

Widzimy więc, że już w Fundamencie, kiedy to człowiek usposabia się do wejścia w Ćwiczenia, ma to czynić w świadomości, że zanim dokona wyboru, to najpierw jest wezwany do tego, by uporządkować swoje intencje i działania tak, by jak najlepiej chwalić, czcić i służyć Bogu, Panu naszemu (23). Ta troska będzie towarzyszyć rekolektantowi i będzie się rozwijać przez całe rekolekcje. Ignacy nie chce, by wszystko osiągnąć już w Fundamencie. Wystarczy, że na tym wstępnym etapie rekolektant opowie się w sposób zdecydowany za wolą dokonania tego wewnętrznego porządku. Obojętność, ubogacona zasadą „tantum-quantum” i „magis” będzie gwarancją, że w Ćwiczeniach człowiek tego dokona.

Świeta i Nowy Rok

Maryja i Józef też byli emigrantami. W Chicago rusza „Las Posadas”. Jezuita o. Paweł Kosiński tłumaczy o co w tym chodzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Las Posadas to adwentowa tradycja ludności latynoskiej. Jezuita ojciec Paweł Kosiński wyjaśnia jakie przesłanie i znaczenie ma ono dzisiaj w Chicago.

Las Posadas to święto obchodzone zwykle między 16 a 24 grudnia w państwach Ameryki Łacińskiej, wywodzące się z Meksyku. W różnych krajach uroczystości z nim związane są nieco odmienne, zależnie od lokalnych tradycji.

Jest częścią przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia9 dni przygotowań symbolizuje 9 miesięcy gdy matka Boska była w ciąży i oczekiwała przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

W Chicago święto Las Posadas jest związane z procesją, która odtwarza zmagania Józefa i Maryi, jakich doświadczyli próbując znaleźć dla siebie miejsce w Betlejem. Wydarzenie ma znaczenie także w wymiarze społecznym. Parada ma wspomóc czynność polityczną, zwłaszcza reformę imigracyjną, poprzez przypomnienie, że Józef i Maryja też byli emigrantami, szukającymi dla siebie bezpiecznego schronienia.

 

Meksykańska tradycja Las Posadas ma ponad 400 lat, jej początek datuje się na 1586 rok. Dwie osoby przebrane za Maryję i Józefa podróżują co noc do innego domu, przez dziewięć nocy. W każdym domu odbywają się modlitwy. Marii i Józefowi mogą towarzyszyć aniołowie i pasterze, lub pielgrzymi, którzy niosą wizerunki świętych postaci. Dzieci niosą poinsecje, a za procesją podążają muzycy. Pod koniec każdej nocy śpiewane są kolędy, a dzieci rozbijają piniaty w kształcie gwiazdy i wszyscy siadają do uczty.

16ta już procesja Las Posadas w Chicago „w intencji” sprawiedliwej reformy imigracyjnej, dla ludzi przybywających do Stanów Zjednoczonych odbędzie się już dzisiaj.

 

Źródło:wikipedia

Foto:YouTube

 

 

Czytaj dalej

News USA

W stanie Kentucky Kościół Katolicki w pełni zaangażował się i niesie pomoc ofiarom tornada

Opublikowano

dnia

Autor:

Od momentu uderzenia tornada w Kentucky w USA, wspólnota katolicka w regionie jednoczy się w modlitwie i oferuje wsparcie dla poszkodowanych. W niedzielę wszystkie parafie diecezji włączyły się w specjalną zbiórkę. O sytuacji w miejscach katastrofy opowiedział papieskiej rozgłośni biskup Owensboro, William F. Medley.

„Kościół parafii św. Józefa nadal stoi, choć jest poważnie uszkodzony. W niedzielę, członkowie sąsiadującej parafii św. Hieronima przyjęli ich do siebie by wspólnie się modlić. Uczestniczyłem w popołudniowej Mszy, podczas której zwracano się także do Matki Bożej z Guadalupe, bo parafianie św. Józefa to w dużej części hiszpańskojęzyczni imigranci.

Zniszczony jest niestety kościół w Dawson’s Springs, trzeba zbudować go na nowo” – stwierdził bp Medley. Duchowny opowiedział także o sytuacji katolików w mieście Mayfield, które zostało „niemal starte z powierzchni ziemi”.

„Wiele parafii jest zaangażowanych w pomoc. Po takich zdarzeniach jak to, panuje jeden wielki chaos. Ludzie często nie wiedzą, gdzie się udać. W Mayfield wielu ludziom, których domy przetrwały, brakuje wody, ogrzewania i elektryczności. Nasze serca są złamane, ale wciąż mamy nadzieję. Ludzie w kraju i nawet z całego świata, starają się nam teraz pomóc. Wielkim pocieszeniem jest też dla nas osobista bliskość Papieża, który zwrócił się do nas w niedzielę. Powtarzamy sobie jego słowa, bo przynoszą nam prawdziwą pociechę.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymujemy od tak wielu ludzi, od innych wspólnot w całym kraju, to dla nas pokrzepiające, że modlą się za nas i dla nas się poświęcają.“

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj Kentucky, aby zobaczyć zniszczenia spowodowane przez tornada. Polecił również swojej administracji udostępnić wszelkie konieczne zasoby lokalnym i stanowym urzędnikom w Kentucky i innych stanach dotkniętych przez kataklizm.

 

Autor: Marek Krzysztofiak SJ

Źródło: RV

Foto: YouTube

Czytaj dalej

Adwent

Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.

Obchody, które  rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.

„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.

Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.

Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.

 

Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu