Połącz się z nami

Ciekawostki

Gratulacje i dyplom na wołowej skórze. Zjazd amerykańskiego koła absolwentów Politechniki Częstochowskiej

Opublikowano

dnia

Trwają przygotowania do światowego zjazdu absolwentów Politechniki Częstochowskiej. Z tej okazji amerykańskie koło jej byłych wychowanków “Polibudek” spotkało się na uroczystym bankiecie.

Politechnika Częstochowska niebawem będzie obchodzić 65-lecie swojego istnienia. 20 września podczas rocznicowych uroczystości, odbędzie się również walne zgromadzenie Stowarzyszenia Wychowanków Politechniki Częstochowskiej, które z kolei w tym roku celebruje swoją 25. rocznicę.

Posłuchaj wywiadu Andrzeja Baraniaka z Prof. Janem Pilarczykiem
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/prof-jan-pilarczyk-wywiad” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

REKLAMA REKLAMA

W ramach przygotowań do wrześniowych wydarzeń lokalne koła terenowe organizują wspólne spotkania.

W takich właśnie okolicznościach doszło do VIII już zjazdu amerykańskiego koła absolwenta “Polibudek”, w którym uczestniczyło 20 wychowanków z Kanady i USA oraz 14-osobowa delegacja absolwentów z Polski, którym przewodniczył prezes stowarzyszenia, prof. Jan Pilarczyk.

Galeria zdjęć ze zjazdu

Zjazd został połączony z obchodami 30-lecia istnienia firmy Sloan industries, którą założył jeden z absolwentów, Henryk Słowiński wraz z amerykańskim partnerem Adamem Niedośpiałem. Firma zajmuje się produkcją urządzeń prototypowych. Jednym z pacowników Sloan Industries jest inżynier Andrzej Bącal, również wychowanek politechniki w Częstochowie, który został laureatem 14 edycji  konkursu “Ambasador Roku” organizowanego przez uczelnię w ramach kampanii promującej swoich absolwnentów.

Punktem kulminacyjnym weekendowego spotkania było wręczenie Henrykowi Słowińskiemu okolicznościowego dyplomu od stowarzyszenia, spisanego na wołowej skórze oraz plakiety gratulacyjnej od prezydenta miasta Częstochowa, Krzysztofa Matyjaszczyka.

Po udanej zabawie na sobotnim jubileuszowym bankiecie w siedzibie firmy Sloan Industries w Wood Dale, uczestnicy zjazdu wybrali się na niedzielnie zwiedzanie Downtown Chicago. Następna na liście zaplanowanych atrakcji była wycieczka po parkach narodowych.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

REKLAMA REKLAMA

News USA

100 dolarów za kurs powietrzną taksówką United Airlines. Coraz bliższa przyszłość

Opublikowano

dnia

Autor:

Małe samoloty pionowego startu i lądowania są niecierpliwie oczekiwanym rozwiązaniem dla szybkiego przemieszczania się w terenie zabudowanym. Ruch na drogach, zwłaszcza w zatłoczonych miastach, często może stać się nie do zniesienia i utrudniać życie. Kiedy wsiądziemy do powietrznej taksówki?

Oczekuje się, że rozwiązanie tego problemu przyniosą za kilka lat linie United Airlines, już podejmujące kroki w kierunku przecierania szlaków.

Linia lotnicza z siedzibą w Chicago inwestuje kilka milionów w przyszłość elektrycznych taksówek powietrznych, wierząc, że może to pomóc w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla, gdy samoloty te zastąpią podróże samochodowe.

Firma zainwestowała 15 milionów dolarów, podpisując umowę na zakup 200 tych małych samolotów z opcją na 200 kolejnych i spodziewa się, że w 2026 r. otrzyma pierwszą taksówkę od Eve Air Mobility. Samolot nie dostał jednak jeszcze certyfikatu od organów regulacyjnych.

REKLAMA REKLAMA

Taksówki powietrzne to elektryczne, małe samoloty pionowego startu i lądowania, podobne do helikopterów, idealne szczególnie na krótkie podróże, takie jak transfery na lotnisko.

Prognozowany koszt przelotu na lotnisko wyniesie około 100 do 150 USD na osobę, a każda taksówka może pomieścić czterech pasażerów.

Początkowo taksówki powietrzne będą uruchamiane w miastach o dużym natężeniu ruchu, takich jak Chicago i Nowy Jork. Jeśli wejdą na rynek zdecydowanie zmienią krajobraz miejskiego, codziennego transportu.

Zobacz taksówki na eveairmobility.com.

 

 

Źródło: traveler365
Foto: You Tube, Eve Air Mobility

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

NEWS Florida

Na niebie tylko biała smuga. Rakieta wystrzelona – czworo astronautów poleciało w kosmos

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę przed południem z portu kosmicznego na Florydzie NASA i SpaceX wystrzelili w kosmos członków amerykańskiej, japońskiej i rosyjskiej załogi astronautów. Wszyscy lecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

W misji Crew-5 , która wystartowała z Centrum Kosmicznego Kennedy uczestniczą astronauci NASA Nicole Mann i Josh Cassada, astronauta Japońskiej Agencji Kosmicznej (JAXA) Koichi Wakata i kosmonautka Roscosmos Anna Kikina.

Rosjanka po raz pierwszy poleciała ze SpaceX.

Wystrzelenie astronautów w misji Crew-5 przesuwano kilka razy, w tym przez huragan Ian, który w środę uderzył w południowo-zachodnią część Florydy.

Pierwotna data wystrzelenia Crew-5 we wrześniu została opóźniona po tym, jak rakieta Falcon 9 została uszkodzona podczas transportu do Kennedy Space Center.

REKLAMA REKLAMA

Start 5 października jest piątą misją operacyjną w ramach programu Commercial Crew NASA, w której agencja kosmiczna płaciSpaceX,za transport astronautów do i z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nicole Aunapu Mann została tym samym pierwszą rdzenną Amerykanką w kosmosie.

Pułkownik Mann, członek plemienia Wailacki z plemion Indian Round Valley w Kalifornii, została astronautką w 2013 roku i ukończyła szkolenie kandydatów na astronautów w 2015 roku.

Natomiast plany NASA dotyczące wystrzelenia rakiety księżycowej SLS, także opóźniają się już od września. Kolejna próba odbędzie się dopiero w listopadzie.

 

 

Źródło: fox13
Foto: You Tube, NASA

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Znaleźliście tą jedyną, najwspanialszą choinkę dla Chicago? Zgłoszenia kandydatek tylko do jutra

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago jak co roku poszukuje „idealnej” choinki, która będzie ozdobą Parku Millennium przez cały sezon świąteczny, lśniąc tysiącami światełek w pobliżu skrzyżowania Michigan Avenue i Washington Street.

Nominacje ma oficjalne bożonarodzeniowe drzewko miasta zostały otwarte 18 września, a mieszkańcy Chicago mogą przesyłać swoje propozycje na adres dcase@cityofchicago.org do 7 października.

Drzewko kandydujące na miejską choinkę musi spełniać kilka warunków; mieć co najmniej 45 stóp wysokości i rosnąć się w odległości mniejszej niż 50 mil od pętli.

Władze miasta stwierdziły również, że preferują mocne świerki norweskie lub jodły, sosny nie będą brane pod uwagę.

Zgłoszenia powinny również zawierać następujące informacje:

REKLAMA REKLAMA
  • Imię i nazwisko właściciela, adres, telefon i adres e-mail
  • Krótki opis, dlaczego choinka powinna być oficjalną choinką Chicago, w tym wszelkie specjalne informacje na temat choinki
  • Co najmniej dwie fotografie drzewa, w tym zbliżenie i szerokie ujęcie

Jeden iglasty zwycięzca stanie się centralnym punktem Wietrznego Miasta i zabłyśnie światełkami 18 listopada. Drzewko pozostanie oświetlone do 8 stycznia.

To długoletnia bożonarodzeniowa tradycja Chicago. Tegoroczne drzewko będzie 109. choinką miasta.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu