Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Czy jesteśmy w przededniu wojny? Profesor Mirosława Modelska-Creech porównuje sytuacje sprzed 75 lat

Opublikowano

dnia

Pierwszego września minęła 75-ta rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Gościem w studiu Radia Deon była profesor Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie Mirosława Modelska-Creech.

Niektórzy historycy i publicyści porównują sytuację panującą dziś w Europie z tym co działo się w latach 30-tych, kiedy byliśmy w przededniu wybuchu II Wojny Światowej. Czy wówczas popełniono błędy, których dzisiaj możemy uniknąć?

Posłuchaj wywiadu Sławka Budzika z profesor Mirosławą Modelską-Creech
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/miroslawa-modelska-creech” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

REKLAMA REKLAMA

„Być może ktoś mógłby dziś powiedzieć, że żyjemy w sytuacji przedwojennej. Zasadą każdego rządu, żeby nie mówić swoim obywatelom o trudnej sytuacji gospodarczej a tym bardziej o zbliżającej się wojnie – bo co można zrobić? – podkreśla profesor Modelska-Creech.

„My byliśmy (Polacy) czwartą armią świata, milion trzysta, milion czterysta tysięcy żołnierzy. Nasza sytuacja obecna jest taka, że mamy 80 tysięcy (żołnierzy), z czego tak zwanych combat [zdolnych do walki – przyp. red.] jest tylko 30 tysięcy – to jest śmieszne. W 1939 roku byliśmy wręcz potęgą militarną” – mówi profesor Uniwersytetu Georgetown.

OD relacji bardzo wiele wtedy zależało, w którą stronę uderzy. Wiemy, że na „papierze” Polska była mocna – podkreśla Sławek Budzik. Istniał wtedy sojusz z Francją, sojusz z Wielką Brytanią. Jednak czy można było przewidzieć, że z tych sojuszy nic nie wyjdzie?

„Jest małą wiedza na temat II Rzeczpospolitej, bo tego nas w ogóle nie uczono w szkole, a w konsekwencji jest jeszcze mniejsza wiedza na temat rządu Londyńskiego” – podkreśla profesor Modelska-Creech. „Jako historyk powracam do źródeł. A więc 22 października 1938 roku Joachim von Ribbentrop, niemiecki minister spraw zagranicznych sugeruje ministrowi Lipskiemu polskiemu ambasadorowi w Berlinie, że Niemcy przygotowują ogólny plan nieporozumień spraw kłopotliwych, jakie istnieją między Niemcami a Polską.

Polska ma zgodzić się na reunifikację Gdańska z III Rzeszą i zaakceptować budowę autostrady oraz torów kolejowych, które biegły przez terytorium polskie tzn. przez Pomoże. W zamian za to Niemcy zapewnią Polsce koncesję gospodarcze w Gdańsku, zagwarantują jej granice a nawet w przyszłości wspólne zarządzanie źródłami ropy na Ukrainie” – mówi profesor Modelska-Creech.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Radio Deon

REKLAMA REKLAMA

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dzisiaj ruszyła loteria wizowa w USA. Zbigniew Jaremkiewicz służy pomocą tym, którzy chcą spełnić swój amerykański sen

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak co roku ruszyła loteria wizowa – najprostszy sposób by dostać Zieloną Kartę w USA, pozwalającą na legalny pobyt, naukę i pracę w Stanach Zjednoczonych. O tym co zrobić by mieć jak największe szanse w losowaniu mówi w Radiu Deon Chicago Zbigniew Jaremkiewicz z Victor Studio.

Po kilkuletniej przerwie Polacy mogą brać udział w amerykańskiej Loterii Wizowej. Wraz z osobą wylosowaną wizę imigracyjną otrzymuje jej współmałżonek i dzieci w wieku poniżej 21 lat.

Do najbliższej edycji Loterii Wizowej DV-2024 można zgłaszać od 5 października 2022 do 8 listopada 2022.

Pierwszą kwalifikację wniosku wykonuje program komputerowy oceniając zdjęcie. Dlatego dołączona fotografia musi spełniać bardzo szczegółowe wymogi – podkreśla Zbigniew Jaremkiewicz.

Zakład fotograficzny Victor Studio zajmuje się między innymi wykonywaniem prawidłowych zdjęć do wniosków osób ubiegających się o wizę imigracyjną w loterii.

REKLAMA REKLAMA

Nasz gość służy również pomocą jeśli chodzi o wypełnienie wniosku o wizę.

Dlatego, aby zrobić to od początku dobrze i mieć szanse, że aplikacja zostanie przyjęta, warto przyjść do Victor Studio przy 6600 W Irving Park Rd. Chicago, IL 60634 i skorzystać z fachowej pomocy.

Zdarza się też, że Zbigniew Jaremkiewicz pomaga także osobom mieszkającym w Polsce.

W tym roku nowością jest fakt, że zgłoszenia przyjmowane są wyłącznie drogą elektroniczną. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza na oficjalnej stronie internetowej. Samo zgłoszenie jest bezpłatne.

Nie warto odkładać złożenia wniosku, ponieważ zdarzały się wcześniej błędy i zastoje w systemie komputerowym, z powodu przesyłania wielu wniosków w krótkim okresie czasu.

Po złożeniu wniosku, konieczne jest otrzymanie potwierdzenia, że aplikacja jest w systemie.

Zbigniew Jaremkiewicz zaprasza do swojego studia. Przyjedźcie, zróbcie odpowiednie zdjęcie, i skorzystajcie z pomocy by wypełnić wniosek.

Telefon do Victor Studio to (773) 205-2404. Strona internetowa: https://www.victorstudio.com

Szczegółowe informacje na temat Loterii Wizowej dostępne są tutaj, a także na stronach ambasad amerykańskich i na stronie rządowej travel.state.gov. Warunkiem starania się o wizę jest pochodzenie z kraju, który znajduje się na tegorocznej liście państw kwalifikujących się.

Wszystkim starającym się życzymy powodzenia!

 

 

Źródło: informacja własna, loteria-wizowa
Foto: istock/welcomia

 

 

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Chopin zagra w Wietrznym Mieście, zwłaszcza w duszach Polaków. Grażyna Auguścik zaprasza na wspaniały festiwal

Opublikowano

dnia

Autor:

To już szósta edycja festiwalu Chopin w Mieście, który w tym roku wyjątkowo odbędzie się w październiku. Grażyna Auguścik w Radiu Deon Chicago zapowiada jego wszystkie wspaniałe muzyczne wydarzenia i zaprasza na koncerty.

Do tej pory festiwal Chopin w Mieście był organizowany w lutym, ale w tym roku zaprasza wszystkich fanów klasycznej muzyki w dniach 12-16 października.

Jak mówi główna organizatorka i pomysłodawczyni tego wydarzenia, Grażyna Auguścik, festiwal i wszystkie jego koncerty są planowane z dużym wyprzedzeniem.

Otwarcie festiwalu, 12 października, odbędzie się tradycyjnie w Konsulacie Polskim, koncertem dla zaproszonych gości. Wystąpi na nim fantastyczna śpiewaczka operowa mieszkająca w Nowym Jorku i często goszcząca w Carnegie Hall, Monika Krajewska.

REKLAMA REKLAMA

Drugiego dnia, 13 października, o godzinie 8.00 wieczorem, będzie miał miejsce koncert w Fulton Street Collective. Wystąpią na nim pianista Jeremy Kahn i trio The Regulators.

14 października, o godzinie 8.00 wieczorem, w Society of Arts Teatr Nasz Andrzeja Krukowskiego wystawi sztukę „Ich czworo” Bogusława Shaeffera po raz pierwszy po angielsku.

15 października, o 10.00 rano, tradycyjnie już odbędzie się koncert w polskiej szkole im. Fryderyka Chopina. Zagra na nim zespół instrumentów dętych prowadzony przez Konrada Pawełka (klarnet) oraz John Kregor (gitara klasyczna).

Gość Radia Deon mówi, że tradycja porannych koncertów przeznaczonych dla dzieci powinna być kultywowana.

Także w sobotę, ale o godzinie 8.00 wieczorem, w Green Mill Jazz Club, wystąpi sama Grażyna Auguścik ze swoim zespołem muzyków.

Grażyna Auguścik podkreśla, że Green Mill to jej ulubiony klub muzyczny na całym świecie.

16 października, o 12.00 w południe, odbędzie się kolejne wydarzenie dla najmłodszych – dzieci będą malować słuchając muzyki, w Polish Museum of America. Organizatorem wydarzenia jest Patricia Art Sudio i konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca.

Dzieciom przygrywał będzie zespół instrumentów dętych prowadzony przez Konrada Pawełka.

Festiwal zakończy się występem fenomenalnego, wg Grażyny Auguścik, ukraińskiego trio Trioda, śpiewającego a capella i z akompaniamentem gitary. Ten koncert rozpocznie się o 6.00 popołudniu w Epihany Center for the Arts, przekształconym z kościoła.

Więcej szczegółów dotyczących wszystkich koncertów można znaleźć na stronie https://soundsandnotes.org

Serdecznie Zapraszamy!

Grażyna Auguścik – piosenkarka, kompozytorka, aranżerka i producentka zdobyła uznanie krytyków muzycznych, entuzjastów jazzu i nie tylko.

Jest jedną z najbardziej intrygujących współczesnych wokalistek na dzisiejszej światowej scenie jazzowej. Jej niekonwencjonalne podejście do nowej aranżacji dzieł klasycznych jest jednocześnie hołdem złożonym ich twórcom i zupełnie nową przygodą.

Grażyna Auguścik ukończyła prestiżowy Berklee College of Music w Bostonie. Od tego czasu dzieliła scenę z takimi osobistościami jazzu jak Jim Hall, Michael i Randy Brecker, Toots Thielemans, Urszula Dudziak, John Medeski, Kurt Rosenwinkel, Michał Urbaniak, Terry Callier i wielu innych.

Od 1994 roku zamieszkuje Chicago, gdzie występuje m.in. w legendarnym Green Mill, Chicago Cultural Center i Millennium Park. Nagrała 18 albumów, z czego 10 we własnej wytwórni płytowej GMA Records. Pojawiała się także w wielu projektach jako gość.

W 2011 roku otrzymała nagrodę „Wybitny Polak” fundacji Teraz Polska oraz doroczną nagrodę Ministerstwa Kultury RP.

Więcej informacji o Grażynie Auguścik na www.grazynaaugoscik.com.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Finanse na studia – jak je zdobyć radzi Iwona Kulpa z My College Planning Team

Opublikowano

dnia

Autor:

Studia w Stanach Zjednoczonych są drogie, dlatego warto wiedzieć jak zdobyć na nie fundusze. O pożyczkach studenckich, stypendiach uczelnianych i innych drogach pozyskania pieniędzy mówi w Radio Deon Chicago specjalistka, jeśli chodzi o te zagadnienia, Iwona Kulpa z organizacji My College Planning Team.

Aby starać się o jakąkolwiek pomoc finansową związaną ze studiami przede wszystkim należy wypełnić wniosek FAFSA. Choć, jak zaznacza Iwona Kulpa, jego złożenie jeszcze niczego nie gwarantuje.

FAFSA to bezpłatny wniosek o federalną pomoc studencką, taką jak stypendia federalne i pożyczki od państwa. Wypełnienie i złożenie FAFSA  daje dostęp do największego źródła pomocy finansowej na opłacenie college’u lub szkoły zawodowej.

Ponadto wiele stanów i uczelni korzysta z informacji zawartych w FAFSA w celu ustalenia, czy dana osoba kwalifikuje się do pomocy państwowej i szkolnej, a niektórzy prywatni dostawcy pomocy finansowej także mogą wykorzystywać te informacje w celu ustalenia, czy kwalifikuje się do ich pomocy.

REKLAMA REKLAMA

Iwona Kulpa, która pracuje już od 20 lat pomagając ludziom zdobywać pieniądze na studia, mówi, że wielu z nich, nie mając odpowiedniej wiedzy, bardzo przepłaca za naukę.

Dotyczy to zwłaszcza osób mających dochód powyżej 75 tys. dolarów, które nie kwalifikują się już do bezzwrotnej pomocy finansowej.

Gość Radio Deon podkreśla, że nie należy się sugerować kosztami studiów, bo dana uczelnia może równocześnie więcej oferować w postaci stypendiów. Ważny jest także fakt, że ze szkołami można negocjować w kwestiach finansowych, czego właściwie ludzie nie wiedzą.

Dlatego, by mieć pewność, że nie przepłacimy za studia i otrzymamy wszelaką możliwą pomoc finansową, najlepiej zwrócić się do takiej organizacji jak My College Planning Team.

Jeśli dziecko ma pójść na studia, Iwona Kulpa zaleca aby zacząć przygotowania już dwa lata wcześniej.

Ważne jest tu zwłaszcza rozliczenie podatków – jeśli będą one niskie, to może bardzo negatywnie wpłynąć na możliwość uzyskania dofinansowania z przeznaczeniem na studia.

Wpływ mają także informacje na temat majątku, nieruchomości czy prowadzonej firmy, które trzeba w odpowiedni sposób ująć.

Gość Radio Deon jest pierwszą polskojęzyczną osobą pracującą w My College Planning Team, dlatego szczególnie zaprasza do konsultacji Polaków mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Kontakt z Iwoną Kulpą można uzyskać dzwoniąc na nr tel. 630 965 43 77, lub wchodząc na stronę mycollegeplanningteam.com, gdzie także umieszczonych jest wiele bardzo przydatnych informacji.

Konsultacje są bezpłatne.

 

 

Źródło: informacja własna
Foto: istock/BrianAJackson/ Drazen Zigic

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu