Połącz się z nami

News Chicago

Radio Deon Exclusive: prezes Franciszek Spula o sytuacji finansowej Związku Narodowego Polskiego

Opublikowano

dnia

Gościem w studio Radia Deon był Franciszek Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego (ZNP) oraz Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA). O sytuacji finansowej Związku Narodowego Polskiego opowiada Sławkowi Budzikowi.

Jak podkreśla prezes Spula członkowie Związku nie mają się czego obawiać, a organizacja dobrze stoi finansowo. Dlaczego więc pojawiają się głosy, że Związek Narodowy Polski ma problemy finansowe? „Związek Narodowy Polski jest właścicielem dwóch banków i przez ostatnie cztery, pięć lat te banki nie miały dochodu. Jednak w ostatnim roku banki mają dochód, w ostatnich trzech kwartałach wynosił on milion dolarów” – podkreśla prezes Spula.

Posłuchaj wywiadu Sławka Budzika z Franciszkiem Spulą
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/franciszek-spula” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

REKLAMA REKLAMA

Przez pewien czas Związek Narodowy Polski chciał wystawić  Bank PNA na sprzedaż, czy ta sytuacja się zmieniła ? – „Banki teraz zarabiają pieniądze, jest zysk z tego, będziemy się starać, żeby Federalna Agencja nie badała naszych rekordów” – mówi zarządzający ZNP – „Dam dobry przykład – w ostatnim roku nawet Allstate sprzedał swój bank, bo nie chcieli mieć Agencji Federalnych w swoich biurach, tak samo każda większa instytucja ubezpieczeniowa, która miała banki wycofała się”.

W obecnych czasach dochodzi do przeorganizowania struktur Związku Narodowego Polskiego, czy w związku z tym sprzedaż budynków to etap reorganizacji struktur ZNP czy być może jest moment w którym członkowie Związku powinni się czegoś obawiać gdyż brakuje pieniędzy? – pyta Sławek Budzik.

„Po pierwsze – budynki w Nowym Jorku – te budynki nie były korzystne dla organizacji , mieliśmy lokatorów, ale nie opłaciło się. Podatki były większe niż dochód – to nie ma sensu. Gdyby osoby prywatnie miały takie domy czy budynki, to by zdecydowali, że nie jest warto utrzymywać taki dom, żeby dokładać finansowo z własnych funduszy, aby utrzymać budynek. Tak samo z Dziennikiem Związkowym, budynkiem  na Milwaukee Ave, co jest na sprzedaż, ten budynek tak samo nie jest korzystny dla organizacji, to wszystko powinno być w jednej siedzibie u nas na Cicero Ave (siedziba ZNP – przyp. red.)

Jakie inne kroki będzie podejmowała organizacja w przyszłości , aby działała jeszcze sprawniej i dostosowała się do nowoczesnych norm oraz do współczesnych rynków finansowych? – pyta Sławek Budzik.

„Lata wstecz potrzeba było 20 osób, żeby prace wykonać, a teraz mamy 4-5, które wykonują tą samą pracę” – podkreśla Franciszek Spula. Czy z związku z tym w Związku Narodowym Polskim będą zwolnienia i reorganizacja struktur związanych z zatrudnieniem? – „Nie, my już to zrobiliśmy, ale ogólnie jak patrzymy na strukturę to musi ona być zmieniona na przyszłość”.

Więcej na temat sytuacji finansowej ZNP w wywiadzie Sławka Budzika z prezesem Franciszkiem Spulą.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Radio Deon

REKLAMA REKLAMA
Reklama

News Chicago

Przywódca związku pracowników CTA: mamy dość. Kolejna ofiara śmiertelna strzelaniny w autobusie

Opublikowano

dnia

Autor:

Po tym, jak w niedzielę nastolatek został zastrzelony w autobusie Chicago Transit Authority, przywódca związkowy operatorów Chicago Transit Authority CTA mówi, że pracownicy mają dość przestępców narażających życie kierowców i pasażerów.

Nastolatek został zastrzelony w autobusie w Garfield Park przez dwóch mężczyzn, którzy wsiedli do autobusu w Pulaski i Jackson i wyciągnęli broń, gdy szli na tył pojazdu. Inny mężczyzna został ranny w czasie tragicznego wydarzenia.

„To bezsensowna przemoc, która wydarzyła się dzisiaj w systemie CTA”

– powiedział przewodniczący komórki 241 związku operatorów CTA Keith Hill. „A gdyby to było dziecko w autobusie, a gdyby to był starszy obywatel?”.

Niecały tydzień temu mężczyzna został zastrzelony na Red Line CTA, gdy zbliżał się do przystanku 47th Street. Wcześniej mężczyzna zginął w strzelaninie tuż za stacją Red Line przy 79th. Street.

REKLAMA REKLAMA

Hill poinformował, że umowa związkowa obowiązuje dopiero od grudnia 2023 r., a skargi nie przynoszą efektu.

Operatorzy chcą mieć własną policję, ochronę kierowców autobusów i pasażerów.

„CTA, miasto, stan muszą wymyślić nowoczesny system reakcji nie tylko dla CTA, dla wszystkiego w mieście” –oświadczył Hill.

 

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Dzisiaj ostatni dzień wczesnego głosowania w Illinois. Jutro właściwe Prawybory

Opublikowano

dnia

Autor:

Wczesne głosowanie w czerwcowych prawyborach w Illinois kończy się w poniedziałek. Dzień wyborów to wtorek, 28 czerwca.

Jeszcze dzisiaj możecie oddać swój głos we wczesnym głosowaniu, na zasadach które opisywaliśmy od 6 czerwca.

Głosowanie obejmuje wybór gubernatora, a także kandydatów do Kongresu, na stanowe urzędy ustawodawcze i różne stanowiska lokalne.

Jeśli masz kartę do głosowania drogą pocztową, urzędnicy nalegają, abyś ją natychmiast zwrócił.

REKLAMA REKLAMA

W przypadku wysłania pocztą, karta do głosowania musi być ostemplowana do dnia wyborów. Możesz również oddać swoją pocztową kartę do głosowania i zagłosować osobiście.

 

 

Źródło: fox32
Foto: You Tube, istock/AndreyPopov

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News Chicago

Mieszkaniec St.Louis, który stracił obie nogi w wypadku w Chicago wraca do swojego domu i rodziny

Opublikowano

dnia

Autor:

Na początku maja tego roku Bryce Summary przyjechał do Chicago na konferencję związaną z pracą. Teraz, kilka tygodni później wraca do domu w St. Louis po podwójnej amputacji nóg, po tym jak został potrącony przez kierowcę na Magnificent Mile.

O tragicznym wypadku, do którego doszło około 8.30 wieczorem 12 maja na chodniku North Michigan Avenue, pisaliśmy 24 maja.

Policja twierdzi, że kierowca białego mercedesa przejechał na czerwonym świetle skrzyżowanie Ohio i Michigan Avenue. Uderzył w inny pojazd, po czym uderzył w Bryce’a . Żona Bryce’a nie została ranna.

Katastrofa wydarzyła się zaledwie kilka przecznic od Northwestern Memorial Hospital. Pracownicy medyczni byli w tym czasie w okolicy i rzucili się do akcji.

REKLAMA REKLAMA

Lekarze zrobili wszystko, co mogli, by uratować obie nogi Bryce’a, ale nie byli w stanie tego zrobić.

19 maja amputowano mu prawą nogę. Dzień później amputowano mu również lewą nogę.

W niedzielny poranek 26 czerwca Bryce opuścił Shirley Ryan AbilityLab z uśmiechem na twarzy.

„Z tego z pewnością mogę wyzdrowieć” – powiedział.

„Mam szczęście, że nie jest gorzej. Że nie doznałem urazu mózgu”.

Bryce spędził w szpitalu 45 dni.

„Nie winię Chicago za to, co mi się przydarzyło” – powiedział. „Tak naprawdę mogło się to przydarzyć każdemu”.

Jego żona mówi, że pomimo tego wszystkiego, co przeszedł Bryce, nigdy nie stracił uśmiechu.

„Jest szczęśliwym człowiekiem” – powiedziała Amy Summary. „Zawsze pozytywny. Zawsze staram się pomagać innym”.

Bryce będzie kontynuował rehabilitację ambulatoryjną w domu.

Rodzina ma dwóch synków, dwulatka i pięciolatka.

„Tęsknię za moimi chłopcami, tęsknię za psem, tęsknię za domowymi posiłkami i łóżkiem” – powiedział Bryce.

Policja w Chicago nadal szuka kierowcy, który spowodował wypadek.

 

 

Źródło: nbc
Foto: You Tube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu