Połącz się z nami

News USA

Burzliwe życie Marilyn Monroe. Dziś mija 52 lata od tajemniczej śmierci artystki. Modlitwa za Marylin Monroe

Opublikowano

dnia

Norma Jean Mortenson znana Marylin Monroe była, córka chorej psychicznie Gladys Baker. Norma  urodziła się w szpitalu w Los Angeles we wrześniu 1926 roku. W dzieciństwie mieszkała u wielu rodzin, gdyż matka nie była w stanie zapewnić jej opieki. Aby wyrwać się z domu Norma po skończeniu szkoły średniej poślubiła Jamesa Dougherty’ego. Następnie prze dwa lata pracowała w fabryce, aż do czasu gdy dostrzegł ją tam fotograf proponując sesję zdjęciową do znanego magazynu.

Jako modelka prezentowała kostiumy kąpielowe. W lipcu 1946 roku została zauważona przez Howarda Hughesa, szefa studia filmowego RKO, a miesiąc później została wezwana do kierownika ds. obsady. To tam obrała imię sceniczne Marilyn od aktorki Marilyn Miller. Monroe z kolei wzięło się od nazwiska panieńskiego matki. Pierwszą wytwórnią filmową z która podpisała umowę było 20th Century Fox.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/rm-marilyn-monroe-5-sierpnia” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W 1950 zagrała małe role w kilku filmach, dwie z nich zauważyli widzowie i producenci. W 1952 po raz pierwszy jako „platynowa blondynka” wystąpiła w filmie Małpia kuracja. Ro później przyszedł film  Mężczyźni wolą blondynki, który przyniósł jej status gwiazdy i wielką sławę. To właśnie z tego filmu pochodzi słynna scena i jeszcze bardziej słynna piosenka  Diamonds Are a Girl’s Best Friend.

Monroe nadużywała alkoholu i barbituranów czyli popularnych wtedy leków nasennych. Popadała również w często i długie depresje a z czasem sprawiała coraz większe problemy na planie.

Galeria zdjęć Marilyn Monroe

Marilyn Monroe była trzykrotnie zamężna. W 1952 roku poznała Joego DiMaggio, słynnego baseballistę, a dwa lata później wyszła za niego za mąż. Para rozwiodła się jednak po 274 dniach burzliwego małżeństwa gdyż ona była niewierna a on zazdrosny

W 1956 wyszła po raz trzeci za mąż za Arthura Millera, dramaturga, dokonując konwersji na judaizm reformowany. W trakcie najdłuższego małżeństwa dwukrotnie poroniła. Po przeszło czterech latach małżeństwa, para rozwiodła się. Rozstanie przypieczętowali wspólnym filmem pod tytułem Skłóceni z życiem, którego scenariusz napisał Miller, a wystąpiła w nim Marilyn.

Marilyn Monroe zmarła 5 sierpnia 1962. Znaleziono ją martwą w jej domu w Los Angeles. Leżała naga na łóżku ze słuchawką telefoniczną w dłoni. Przyczyną zgonu, według protokołu z sekcji zwłok, było przedawkowanie środków nasennych choć nadal niewyjaśnione są ostatecznie tajemnicze okoliczności jej śmierci.

Modlitwa Ernesto Cardenal za Marylin Monroe

Panie, przyjmij do siebie tę dziewczynę znaną na całym świecie jako Marylin Monroe chociaż naprawdę nazywała się inaczej (ale ty znasz jej prawdziwe nazwisko sierotki zgwałconej w wieku 9 lat i ekspedientki która mając 16 lat chciała się zabić) i która teraz staje przed Tobą bez żadnego makijażu, bez swojego rzecznika prasowego, bez fotografów, bez wpisywanych autografów, samotna jak astronauta wobec kosmicznej nocy. Gdy była małą dziewczynką, śniło jej się, że stoi naga w kościele (jak opowiada „Times”) przed tłumem wiernych, bijących czołem o posadzkę i musi ostrożnie iść na palcach żeby nie deptać po ich głowach.

Ty znasz Panie sny nasze lepiej niż psychiatrzy. Kościół, dom i jaskinia to symbole bezpieczeństwa jakie daje matczyna pierś, ale jest w tym także coś więcej… Głowy to wielbiciele, rzecz jasna (masa głów pogrążonych w ciemności na które pada światło). Lecz świątynia to nie studia 20th Century-Fox. Świątynia – z marmuru i złota – to kościół jej ciała, w którym stanął Syn Człowieczy z biczem w dłoni, przepędzając handlarzy z 20th Century-Fox, którzy zamienili Twój dom modlitwy w złodziejską jaskinię.

Panie na tym świecie zarażonym grzechami i radioaktywnością, nie będziesz winił wyłącznie małej ekspedientki, która jak każda dziewczyna marzyła by zostać gwiazdą filmową a jej sen stał się rzeczywistością (w technikolorze). Ona grała jedynie według scenariusza (naszych własnych żywotów) i był to scenariusz absurdalny. Przebacz jej,

Panie przebacz także nam za naszą 20th Century za tę gigantyczną Super-Produkcję w której wszyscy braliśmy udział. Ona była złakniona miłości, a my jej dawaliśmy środki uspokajające. Z żalu, że nie jesteśmy święci zalecaliśmy jej psychoanalizę. Pomnij Panie na jej coraz większy lęk przed kamerą i wstręt do makijażu – a musiała się malować przed każdą sceną i jak coraz bardziej się bała i coraz częściej spóźniała się do studia.

Jak każda sklepowa dziewczyna marzyła, że zostanie gwiazdą filmową. Jej życie było nierealne jak sen w interpretacji i archiwum psychiatry. Jej romanse to pocałunek z zamkniętymi oczami Otwierała je po to by stwierdzić, że wszystko dzieje się w świetle reflektorów i – zgaście reflektory! I demontują dwie ściany w hotelu (to był set filmowy), podczas gdy reżyser ze scenopisem w ręku odchodzi, albowiem scenę już wcześniej nakręcono. Innym razem podróż na statku, pocałunek w Singapurze, taniec w Rio, przyjęcie na dworze księcia i księżnej Windsoru zobaczone z perspektywy jej ubogiego mieszkanka. Film zakończył się bez happy endowego pocałunku. Znaleziono ją martwą w łóżku z dłonią na aparacie telefonicznym. Śledztwo nie wykazało, do kogo chciała zadzwonić. To tak jakby wykręcić numer jedynej przyjaznej istoty na świecie i posłyszeć głos automatycznej sekretarki: WRONG NUMBER, albo gdy ktoś postrzelony przez gangsterów wyciąga rękę po telefon już odłączony.

Panie kimkolwiek był ten z którym chciała się wówczas połączyć i nie połączyła (być może po tamtej stronie nie było nikogo lub był to ktoś, kto nie figuruje w książce telefonicznej Aniołów), odbierz, proszę, ten telefon!

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, filmweb.pl, youtube.com
Foto: EPA, Flickr.com

News USA

Związkowcy UAW rozszerzyli strajk. Kiedy zacznie brakować części do samochodów?

Opublikowano

dnia

Autor:

Związek zawodowy United Auto Workers UAW rozszerzył w piątek swój strajk przeciwko głównym producentom samochodów, opuszczając wszystkie 38 centrów dystrybucji części w 20 stanach prowadzonych przez General Motors oraz właściciela Jeepa i Ram – firmę Stellantis. Zaoszczędzili jednak Forda przed dalszymi przestojami.

Prezydent Joe Biden zapowiedział na platformie X, że we wtorek odwiedzi stan Michigan, „aby dołączyć do linii pikiet i okazać solidarność z mężczyznami i kobietami z UAW, którzy walczą o sprawiedliwy udział w wartości, którą pomogli stworzyć. ”

Ford uniknął dodatkowych strajków, ponieważ firma spełniła część żądań związku podczas negocjacji prowadzonych w zeszłym tygodniu, poinformował prezes UAW Shawn Fain podczas prezentacji internetowej dla członków związku.

Natomiast GM i Stellantis, następca Fiata Chryslera, odrzuciły propozycje związku dotyczące podwyżek, podziału zysków i bezpieczeństwa pracy i „będą wymagały poważnego nacisku”, wg Faina.

Urzędnicy General Motors podali, że przedstawili pięć „historycznych” ofert obejmujących płace i bezpieczeństwo zatrudnienia.

„Dzisiejsza eskalacja strajku najwyższego kierownictwa UAW jest niepotrzebna” – stwierdziła firma w piątkowym oświadczeniu. „Przywództwo UAW manipuluje procesem negocjacyjnym dla własnych osobistych celów”.

Przedstawiciele Stellantis oświadczyli, że w czwartek przedstawili „bardzo konkurencyjną ofertę”, która zapewni wszystkim obecnym pracownikom pełnoetatowym wynagrodzenie w wysokości od 80 000 do 96 000 dolarów w ciągu czterech lat i siedmiu miesięcy oraz zapewni „stabilność siły roboczej” w tym czasie. Firma stwierdziła, że UAW nie odpowiedział na tą ofertę.

W piątek UAW zaatakował centra dystrybuujące części do działów serwisowych dealerów samochodowych, zamiast brać za cel większą liczbę zakładów produkcyjnych. Może to szybko wciągnąć konsumentów w sam środek walki, jeśli dealerom zabraknie części.

Związek twierdzi, że nowe strajki dotkną 5600 pracowników oprócz prawie 13 000, którzy już rozpoczęli strajki w zeszłym tygodniu w trzech zakładach montażowych Forda, GM i Stellantis. Związek oznajmił także, że pierwotne strajki będą kontynuowane.

United Auto Workers w dalszym ciągu unika ataków na zakłady będące bestsellerami Detroit, takie jak Ford F-150 i pickupy Stellantis Ram, które mają ogromny udział w przychodach i zyskach firm. Stanowi to strategię związkową mającą na celu stopniowe zwiększanie problemu spowodowanego strajkiem przeciwko producentom samochodów.

Analitycy Deutsche Bank oszacowali w piątek, że GM, Ford i Stellantis straciły produkcję ponad 16 000 pojazdów od czasu rozpoczęcia strajku w fabryce Forda niedaleko Detroit, fabryce GM w Wentzville w stanie Missouri i fabryce Jeepa prowadzonej przez Stellantis w Toledo, Ohio w zeszłym tygodniu .

Anderson Economic Group, firma konsultingowa z Michigan monitorująca branżę, oszacowała w piątek, że strajk spowodował szkody gospodarcze o wartości około 1,6 miliarda dolarów, w tym ponad 500 milionów dolarów dla firm i ponad 100 milionów dolarów utraty wynagrodzeń na rzecz strajkujących i zwolnień.

Producenci samochodów i niektórzy z ich dostawców zwolnili około 6000 pracowników w związku z działaniami, które ich zdaniem mają związek ze strajkiem. GM zamknął fabrykę w Kansas, która wykorzystuje części tłoczone w fabryce Wentzville.

Mimo to wpływ strajku nie jest jeszcze odczuwalny na parkingach samochodowych w całym kraju – według analityków prawdopodobnie upłynie kilka tygodni, zanim strajk spowoduje znaczny niedobór nowych pojazdów. Ceny mogą jednak wzrosnąć wcześniej, jeśli perspektywa przedłużającego się strajku wywoła panikę zakupową.

W swoich negocjacjach związek wskazuje na ogromne ostatnie zyski producentów samochodów i wysokie wynagrodzenia dyrektorów generalnych, domagając się podwyżek o około 36% w ciągu czterech lat. Firmy zaoferowały nieco ponad połowę tej kwoty.

Z kolei producenci twierdzą, że nie stać ich na spełnienie żądań związku, ponieważ muszą inwestować zyski w kosztowną rezygnację z samochodów napędzanych benzyną na pojazdy elektryczne.

Nawet po piątkowej ekspansji w strajkach wzięło jednak udział jedynie nieco ponad 10% ze 146 000 członków UAW.

To wydłuży żywotność związkowego funduszu strajkowego o wartości 825 milionów dolarów, ponieważ większość członków będzie nadal pracować na podstawie wygasłego kontraktu i wpłacać składki na fundusz.

Jednak im dłużej trwa strajk, tym większe jest ryzyko niezgody między pracownikami, którzy będą nadal pobierać pełne wypłaty, a tymi, którzy otrzymają od związku 500 dolarów tygodniowo, za to, że strajkują.

Joe Biden wyląduje w Michigan na dzień przed wizytą głównego pretendenta do nominacji Republikanów, byłego prezydenta Donalda Trumpa, który planuje pominąć debatę GOP w Kalifornii i zamiast tego porozmawiać z członkami związku.

Michigan uważa się za kluczowe pole bitwy podczas listopadowych wyborów. Trump przejął stan w 2016 r., a następnie Biden wygrał tu w 2020 r. United Auto Workers jeszcze nie poparło kandydata na prezydenta w wyborach 2024 r.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Jackpot loterii Powerball nadal jest do zgarnięcia. Teraz wynosi już 785 milionów dolarów

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę w czasie losowania Powerball, którego jackpot szacowany był na 750 milionów dolarów, nadal nie wyłoniono zwycięzcy. W poniedziałek mamy szansę na zdobycie jeszcze więcej – 785 milionów dolarów co w gotówce dale 367 milionów. Kto miałby coś przeciwko takiej wygranej?

Zwycięskie liczby w sobotni wieczór to: białe kule 1, 12, 20, 33, 66 i czerwona kula 21. Power Play wyniósł 2X.

Ponieważ żaden los nie pasował do wszystkich zwycięskich liczb z sobotniego losowania, jackpot wzrósł do szacunkowej kwoty 785 milionów dolarów, z opcją gotówkową o wartości 367 milionów dolarów na poniedziałkowe losowanie.

Główna wygrana loterii znalazła się już w pierwszej dziesiątce nagród Powerball wszechczasów.

Najwyższe tegoroczne wygrane Powerball to 754,6 miliona dolarów, które padły 6 lutego w Waszyngtonie oraz 1,08 miliarda dolarów zdobyte w Kalifornii 19 lipca. Lipcowa wygrana to był ostatni raz, kiedy trafiono jackpot w Powerball.

Dotychczasowe największe wygrane Powerball:

  1. 2,04 miliarda dolarów – 7 listopada 2022 r. (CA)
  2. 1,586 miliarda dolarów – 13 stycznia 2016 r. (nagroda podzielona przez zwycięzców w CA, FL, TN)
  3. 1,080 miliarda dolarów – 19 lipca 2023 (CA)
  4. 768,4 miliona dolarów – 27 marca 2019 r. (WI)
  5. 758,7 miliona dolarów – 23 sierpnia 2017 r. (MA)
  6. 754,6 miliona dolarów – 6 luty 2023 r. (WA)
  7. 731,1 miliona dolarów – 20 stycznia 2021 4. (MD)
  8. 699,8 miliona dolarów – 4 października 2021 r. (CA)
  9. 687,8 miliona dolarów – 27 października 2018 r. (IA, NY)
  10. 632,6 miliona dolarów – 5 stycznia 2022 r. (CA, WI)

Losowania odbywają się trzy razy w tygodniu w każdy poniedziałek, środę i sobotę.

W Powerball gra się w 45 stanach, a także w Waszyngtonie, Portoryko i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/Khosrork/
Czytaj dalej

News USA

Grupa pracownic medycznych wygrała 1 milion dolarów w Mega Millions

Opublikowano

dnia

Autor:

Grupa pracownic medycznych wzbogaciła się o tysiące dolarów po wygraniu miliona w sierpniowym losowaniu Mega Millions. Urzędnicy loterii Pensylwanii wręczyli czek 15 kobietom pracującym w University of Pittsburgh Medical Center w Smethport, które nazwały siebie „Million Dollar Medicals”.

Czek został przedstawiony w Nittany MinitMart w Smethport, gdzie go sprzedano. Sklep otrzymał 5000 dolarów za sprzedaż zwycięskiego losu.

Rzeczniczka grupy, Jackie Burdick, powiedziała, że pięć osób grało razem na loterii od 20 lat i od tego czasu grupa się rozrosła. Duża wygrana trafiła się po raz pierwszy. „Decyzję o zagraniu podjęłyśmy w ostatniej chwili”, dodała.

„Byłam na wizycie u lekarza w Pittsburghu, kiedy zobaczyłam w wiadomościach, że ktoś wygrał 1 milion dolarów. Wtedy zadzwonił do mnie członek rodziny i powiedział: «Ktoś w Smethport wygrał! Lepiej sprawdź swój bilet»”, opowiada Burdick.

Kiedy kobieta zeskanowała los za pomocą aplikacji PA Lottery, wyświetliła się instrukcja, aby „skontaktować się ze sprzedawcą”. Natomiast gdy zeskanowała go w sklepie, dostała wiadomość: „Gratulacje, wygrałeś milion dolarów!”.

„Zawsze powtarzamy, że do wygrania wystarczy jeden los, a decyzja podjęta w ostatniej chwili z pewnością się opłaciła” – powiedział dyrektor wykonawczy Pennsylvania Lottery Drew Svitko. „Doceniamy wszystkich pracowników medycznych i gratulujemy tej grupie zdobycia tej nagrody”.

Według strony internetowej Mega Millions w tej chwili do zdobycia jest 230 milionów dolarów a najbliższe losowanie odbędzie się we wtorek, 26 września.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, Pennsylvania Lottery
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu