Połącz się z nami

News USA

Burzliwe życie Marilyn Monroe. Dziś mija 52 lata od tajemniczej śmierci artystki. Modlitwa za Marylin Monroe

Opublikowano

dnia

Norma Jean Mortenson znana Marylin Monroe była, córka chorej psychicznie Gladys Baker. Norma  urodziła się w szpitalu w Los Angeles we wrześniu 1926 roku. W dzieciństwie mieszkała u wielu rodzin, gdyż matka nie była w stanie zapewnić jej opieki. Aby wyrwać się z domu Norma po skończeniu szkoły średniej poślubiła Jamesa Dougherty’ego. Następnie prze dwa lata pracowała w fabryce, aż do czasu gdy dostrzegł ją tam fotograf proponując sesję zdjęciową do znanego magazynu.

Jako modelka prezentowała kostiumy kąpielowe. W lipcu 1946 roku została zauważona przez Howarda Hughesa, szefa studia filmowego RKO, a miesiąc później została wezwana do kierownika ds. obsady. To tam obrała imię sceniczne Marilyn od aktorki Marilyn Miller. Monroe z kolei wzięło się od nazwiska panieńskiego matki. Pierwszą wytwórnią filmową z która podpisała umowę było 20th Century Fox.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/rm-marilyn-monroe-5-sierpnia” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W 1950 zagrała małe role w kilku filmach, dwie z nich zauważyli widzowie i producenci. W 1952 po raz pierwszy jako „platynowa blondynka” wystąpiła w filmie Małpia kuracja. Ro później przyszedł film  Mężczyźni wolą blondynki, który przyniósł jej status gwiazdy i wielką sławę. To właśnie z tego filmu pochodzi słynna scena i jeszcze bardziej słynna piosenka  Diamonds Are a Girl’s Best Friend.

Monroe nadużywała alkoholu i barbituranów czyli popularnych wtedy leków nasennych. Popadała również w często i długie depresje a z czasem sprawiała coraz większe problemy na planie.

Galeria zdjęć Marilyn Monroe

Marilyn Monroe była trzykrotnie zamężna. W 1952 roku poznała Joego DiMaggio, słynnego baseballistę, a dwa lata później wyszła za niego za mąż. Para rozwiodła się jednak po 274 dniach burzliwego małżeństwa gdyż ona była niewierna a on zazdrosny

W 1956 wyszła po raz trzeci za mąż za Arthura Millera, dramaturga, dokonując konwersji na judaizm reformowany. W trakcie najdłuższego małżeństwa dwukrotnie poroniła. Po przeszło czterech latach małżeństwa, para rozwiodła się. Rozstanie przypieczętowali wspólnym filmem pod tytułem Skłóceni z życiem, którego scenariusz napisał Miller, a wystąpiła w nim Marilyn.

Marilyn Monroe zmarła 5 sierpnia 1962. Znaleziono ją martwą w jej domu w Los Angeles. Leżała naga na łóżku ze słuchawką telefoniczną w dłoni. Przyczyną zgonu, według protokołu z sekcji zwłok, było przedawkowanie środków nasennych choć nadal niewyjaśnione są ostatecznie tajemnicze okoliczności jej śmierci.

Modlitwa Ernesto Cardenal za Marylin Monroe

Panie, przyjmij do siebie tę dziewczynę znaną na całym świecie jako Marylin Monroe chociaż naprawdę nazywała się inaczej (ale ty znasz jej prawdziwe nazwisko sierotki zgwałconej w wieku 9 lat i ekspedientki która mając 16 lat chciała się zabić) i która teraz staje przed Tobą bez żadnego makijażu, bez swojego rzecznika prasowego, bez fotografów, bez wpisywanych autografów, samotna jak astronauta wobec kosmicznej nocy. Gdy była małą dziewczynką, śniło jej się, że stoi naga w kościele (jak opowiada „Times”) przed tłumem wiernych, bijących czołem o posadzkę i musi ostrożnie iść na palcach żeby nie deptać po ich głowach.

Ty znasz Panie sny nasze lepiej niż psychiatrzy. Kościół, dom i jaskinia to symbole bezpieczeństwa jakie daje matczyna pierś, ale jest w tym także coś więcej… Głowy to wielbiciele, rzecz jasna (masa głów pogrążonych w ciemności na które pada światło). Lecz świątynia to nie studia 20th Century-Fox. Świątynia – z marmuru i złota – to kościół jej ciała, w którym stanął Syn Człowieczy z biczem w dłoni, przepędzając handlarzy z 20th Century-Fox, którzy zamienili Twój dom modlitwy w złodziejską jaskinię.

Panie na tym świecie zarażonym grzechami i radioaktywnością, nie będziesz winił wyłącznie małej ekspedientki, która jak każda dziewczyna marzyła by zostać gwiazdą filmową a jej sen stał się rzeczywistością (w technikolorze). Ona grała jedynie według scenariusza (naszych własnych żywotów) i był to scenariusz absurdalny. Przebacz jej,

Panie przebacz także nam za naszą 20th Century za tę gigantyczną Super-Produkcję w której wszyscy braliśmy udział. Ona była złakniona miłości, a my jej dawaliśmy środki uspokajające. Z żalu, że nie jesteśmy święci zalecaliśmy jej psychoanalizę. Pomnij Panie na jej coraz większy lęk przed kamerą i wstręt do makijażu – a musiała się malować przed każdą sceną i jak coraz bardziej się bała i coraz częściej spóźniała się do studia.

Jak każda sklepowa dziewczyna marzyła, że zostanie gwiazdą filmową. Jej życie było nierealne jak sen w interpretacji i archiwum psychiatry. Jej romanse to pocałunek z zamkniętymi oczami Otwierała je po to by stwierdzić, że wszystko dzieje się w świetle reflektorów i – zgaście reflektory! I demontują dwie ściany w hotelu (to był set filmowy), podczas gdy reżyser ze scenopisem w ręku odchodzi, albowiem scenę już wcześniej nakręcono. Innym razem podróż na statku, pocałunek w Singapurze, taniec w Rio, przyjęcie na dworze księcia i księżnej Windsoru zobaczone z perspektywy jej ubogiego mieszkanka. Film zakończył się bez happy endowego pocałunku. Znaleziono ją martwą w łóżku z dłonią na aparacie telefonicznym. Śledztwo nie wykazało, do kogo chciała zadzwonić. To tak jakby wykręcić numer jedynej przyjaznej istoty na świecie i posłyszeć głos automatycznej sekretarki: WRONG NUMBER, albo gdy ktoś postrzelony przez gangsterów wyciąga rękę po telefon już odłączony.

Panie kimkolwiek był ten z którym chciała się wówczas połączyć i nie połączyła (być może po tamtej stronie nie było nikogo lub był to ktoś, kto nie figuruje w książce telefonicznej Aniołów), odbierz, proszę, ten telefon!

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, filmweb.pl, youtube.com
Foto: EPA, Flickr.com

NEWS Florida

Chirurg plastyczny z Florydy spowodował śmierć żony podczas zabiegu kosmetycznego

Opublikowano

dnia

Autor:

Chirurg plastyczny posiadający licencję na wykonywanie zawodu w kilku stanach został aresztowany na Florydzie pod zarzutem zabicia żony podczas przeprowadzania zabiegu kosmetycznego. Dr Benjamin Brown został oskarżony o zabójstwo drugiego stopnia i nieumyślne spowodowanie śmierci na skutek zawinionego zaniedbania.

Hillary Ellington Brown została zabrana do szpitala 21 listopada 2023 r. po nagłym incydencie w trakcie zabiegu kosmetycznego w gabinecie męża i zmarła w szpitalu tydzień później, 28 listopada.

Departament Zdrowia Florydy zawiesił w maju tego roku licencję lekarską Benjamina Browna, powołując się nie tylko na śmierć Hillary, ale także inne przypadki rzekomych błędów w sztuce. Skarga administracyjna złożona przez stan szczegółowo opisuje procedurę, która doprowadziła do śmierci jego żony.

Według śledczych, HillaryBrown przebywała w gabinecie męża o nazwie Restore Plastic Surgery, aby poddać się zabiegowi wzmacniającemu mięśnie, liposukcji ramion, zastrzykom w usta i zabiegom regulacji uszu. Rankiem 21 listopada Hillary rzekomo przygotowała własny roztwór do kroplówki i umieściła go w workach do kroplówki, mimo, że nie miała żadnego przeszkolenia ani licencji medycznej.

W skardze zwrócono uwagę na rzekomy brak odpowiedniego udokumentowania przez Benjamina Browna leków, jakie przyjmowała Hillary. Wiadomo, że kobieta połknęła garść tabletek, w tym valium, zanim zaczęła wykazywać oznaki uspokajającego działania. Po zabiegu wzmacniającym mięśnie, Hillary pomagała, zszywając skórę. Wtedy kobieta stała się niespokojna, a jej stopy zaczęły drżeć.

Mimo to dr Benjamin Brown rzekomo kontynuował zabiegi, wstrzykując żonie większą ilość środka znieczulającego i kontynuując liposukcję. W tym momencie Hillary stwierdziła, że ​​jej wzrok zaczął się zamazywać i powiedziała mężowi, że widzi na pomarańczowo, zanim dostała ataku i straciła przytomność.

Hillary Brown

Po około 20 minutach dr Brown rozpoczął resuscytację krążeniowo-oddechową, a asystent medyczny zadzwonił pod numer 911. Hillary została zabrana do szpitala z zatrzymaniem akcji serca z podwyższonym poziomem kwasu mlekowego i „podejrzeniem toksyczności lidokainy”. Nigdy nie odzyskała przytomności.

Ze skargi administracyjnej wynika także, że ​​dwie kobiety złożyły skargi na tego lekarza, twierdząc, że dał im zastrzyki tłuszczu pośladkowego (znane również jako brazylijski lifting pośladków, BBL) pomimo ich wyraźnych oświadczeń, że nie chcą, aby wykonano ten zabieg. Zabiegi te przeprowadzono w latach 2021 i 2022, a przy co najmniej jednym zabiegu Hillary pełniła funkcję nielicencjonowanej asystentki.

Według danych stanowych Benjamin Brown ma także licencję lekarza w Dystrykcie Kolumbii, Wirginii Zachodniej i Wirginii.

 

Źródło: scrippsnews
Foto: Santa Rosa County Sheriff’s Office, HILLARY ELLINGTON BROWN/FACEBOOK
Czytaj dalej

News USA

Miliony Amerykanów objętych jest alertem. Wysokie temperatury dzisiaj osiągną szczyt

Opublikowano

dnia

Autor:

Wielodniowa fala upałów wciąż dotyka miliony ludzi od Środkowego Zachodu po Północny Wschód. Urzędnicy w wielu stanach ogłaszają stan zagrożenia i wzywają ludzi do podjęcia środków ostrożności w związku z utrzymującymi się wysokimi temperaturami.

Od środowego popołudnia Narodowa Służba Meteorologiczna NWS wydała zalecenia dotyczące upałów dla części co najmniej 15 stanów, w tym kilku dużych miast, takich jak Filadelfia, Columbus i Boston.

Popołudniowe wysokie temperatury a także wysokie najniższe temperatury nocne prawdopodobnie pobiją niektóre dzienne, a nawet miesięczne rekordy, według podaje NWS. Osoby, które nie mają dostępu do niezawodnej klimatyzacji, powinny zadbać o swoje bezpieczeństwo i znaleźć sposób na ochłodzenie się.

Zmiana klimatu zwiększa intensywność i częstotliwość ekstremalnych upałów, których doświadczamy. Gubernator Connecticut Ned Lamont zainicjował stanowy protokół dotyczący upałów. Przewidywano, że w środę w Nowym Jorku maksymalny wskaźnik ciepła, który łączy temperaturę i wilgotność względną wyniesie około 100, a Gubernator Kathy Hochul uruchomiła stanowe centrum operacyjne w sytuacjach kryzysowych.

Burmistrz Bostonu, Michelle Wu, ogłosiła trzydniowy stan nadzwyczajny z powodu upałów w mieście, które również spodziewało się, że wskaźnik upałów osiągnie poziom 90–100. Apelowała, o to by mieszkańcy zadbali o odpowiednie nawodnienie, ograniczyli aktywność na świeżym powietrzu, stosowali kremy z filtrem przeciwsłonecznym i sprawdzali, co się dzieje z ich sąsiadami i bliskimi.

Szkoły publiczne w Buffalo i Rochester ogłosiły w tym tygodniu skrócone zajęcia ze względu na nadmierne upały, natomiast szkoły publiczne w Worcester w Massachusetts zdecydowały się odwołać zajęcia w czwartek i wcześniej zakończyć rok szkolny ze względu na upał.

W wielu stanach otwarto centra chłodzące. Narodowa Służba Meteorologiczna podała, że wysokie ​​temperatury utrzymają się również w nocy, co oznacza, że ​​osoby nie posiadające klimatyzacji nie będą w stanie tak łatwo się ochłodzić i mogą być narażone na jeszcze większe ryzyko związane z upałem.

Urzędnicy Pensylwanii przypominali mieszkańcom o bezpieczeństwie podczas „jednej z najbardziej intensywnych fal upałów, jakie PA widziała od dziesięcioleci”, jak to określił Senator stanu, John Fetterman.

CBS poinformowało, że ponad 15 000 mieszkańców w rejonie Pittsburgha, który objęty jest ostrzeżeniem o nadmiernym upale, nie ma prądu i możliwe, że zostanie on przywrócony dopiero w weekend.

NWS informuje, że pierwsza duża fala upałów w tym sezonie powinna osiągnąć szczyt w czwartek i potrwa do piątku w rejonie Wielkich Jezior i Nowej Anglii. Natomiast w dolinie Ohio i na obszarze środkowego Atlantyku gorąco będzie do weekendu.

O niebezpieczeństwie jakie noszą ze sobą upały i pierwszej pomocy w razie przegrzania lub udaru cieplnego pisaliśmy 17 czerwca.

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Marc Bruxelle/
Czytaj dalej

News USA

Dobra wiadomość: Ceny benzyny powinny spaść jeszcze o 10% przed 4 lipca

Opublikowano

dnia

Autor:

W tym roku ceny paliwa prawdopodobnie osiągnęły najwyższy poziom, 3,67 dolara za galon, w połowie kwietnia. Ale dzięki złagodzeniu warunków krajowego popytu i podaży, spadają. Według nowej analizy opublikowanej przez głównego ekonomistę RSM Joe Brusuelasa oczekuje się, że w nadchodzących tygodniach ceny benzyny będą jeszcze niższe.

Biorąc pod uwagę hurtowe ceny benzyny, istnieje możliwość, że krajowe ceny benzyny spadną o kolejne 10% w porównaniu z obecnymi 3,44 dolarami za galon, według głównego ekonomisty RSM, Joe Brusuelasa. To z pewnością wzmocni bilanse amerykańskich rodzin przed letnim sezonem wydatków.

Według American Automobile Association AAA, średni koszt galona zwykłej benzyny wyniósł w środę 3,44 dolara, co oznacza spadek o około 4% w porównaniu z czasem miesiąc temu. Oczekuje się, że ceny spadną jeszcze bardziej w wyniku słabego popytu, gdyż konsumenci wstrzymują wydatki w obliczu utrzymującej się inflacji i rosnącej podaży.

Przez większą część tego roku popyt na benzynę utrzymywał się na poziomie analogicznym do roku 2023, a analitycy uważają, że niepewność gospodarcza może ograniczyć popyt tego lata, uważa rzecznik AAA, Andrew Gross.

Spadające ceny paliwa mogłyby przynieść wytchnienie Amerykanom, którzy od ponad 3 lat są zdruzgotani nieubłaganymi podwyżkami cen.

Chociaż inflacja znacznie spadła z najwyższego poziomu 9,1% odnotowanego w czerwcu 2022 r., pozostaje powyżej celu Rezerwy Federalnej wynoszącego 2%. A w porównaniu ze styczniem 2021 r., na krótko przed początkiem kryzysu inflacyjnego, ceny wzrosły o prawie 20%.

Konsumenci również borykają się z wysokimi stopami procentowymi po tym, jak Fed gwałtownie podniósł stopy w latach 2022 i 2023 do najwyższego poziomu od dwóch dekad, próbując spowolnić gospodarkę i ograniczyć inflację. Decydenci zastanawiają się teraz, kiedy powinni podjąć decyzję o oczekiwanej obniżce.

Joe Brusuelas uważa, że spadające ceny benzyny mogą doprowadzić do niższych odczytów inflacji, co z kolei może wesprzeć argument za obniżkami stóp procentowych jeszcze w tym roku.

Stany Zjednoczone produkują obecnie około 13,2 mln baryłek ropy dziennie, nieco poniżej rekordu 13,3 mln odnotowanego w grudniu 2023 r. Chociaż koalicja krajów produkujących ropę naftową, znana jako OPEC+, próbowała ograniczyć podaż poprzez ograniczenie wydobycia, nowa podaż wciąż trafia na rynek dzięki producentom spoza OPEC+, w tym USA, Kanadzie, Norwegii i Brazylii.

Jak informowaliśmy 11 czerwca, według przewidywań ekspertów AAA w nadchodzących tygodniach w niektórych stanach średnia cena paliwa powinna spaść poniżej 3 dolarów za galon.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/vitpho/ Prostock-Studio/
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu