Połącz się z nami

News USA

Exclusive: Lewandowski w USA! Dla Radia DEON z piłkarzem rozmawia Kamil Krzaczyński [wywiad]

Opublikowano

dnia

 Robert Lewandowski, jeden z najbardziej utalentowanych polskich piłkarzy przebywa w Stanach Zjednoczonych. Nasz korespondent Kamil Krzaczyński zapytał sportowca  nie tylko na temat tego jak się gra w koszulce Bayernu Monachium, ale również o to, jak Robert Lewandowski ocenia występ drużyny USA na Mundialu.

Posłuchaj specjalnego wywiadu dla Radia DEON Kamila Krzaczyńskiego z Robertem Lewandowskim
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/lewandowski-wywiad” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Na pewno cieszy zwycięstwo, zagraliśmy nawet dobre spotkanie. Nie ma co narzekać. Pobiegaliśmy, pograliśmy no i oczywiście udało się wygrać” – tak w pierwszych słowach o wygranym meczu z meksykańską drużyną Deportivo Guadalajara mówi Robert Lewandowski.

Kamil Krzaczyński zapytał również piłkarza jak się czuje w barwach nowego niemieckiego zespołu – „Ciężko porównywać, bo jest jeszcze za wcześnie. Tak naprawdę to to jest klub, który teorytycznie znam, więc to trochę ułatwiło mi te początki, ale wydaje mi się, że z każdym dniem się czuje lepiej i wszystko przebiega tak, jak powinno być”.

Zobacz galerię zdjęć Roberta Lewandowskiego w barwach Bayernu Monachium

Niedawno zakończyły się mistrzostwa świata w piłce nożnej w Brazylii, jak nasz najlepszy strzelec ocenia postawę amerykańskiej drużyny pod wodzą Niemca Jurgena Klinsmanna – „Myślę, że wyciągnęli swoje maksimum, grali fajną piłkę, strzelali też bramki. Patrząc na to, jak w Ameryce rośnie popularność piłki nożnej, to też miło się na nich patrzyło. To cieszy, bo wiadomo, że to jest sport drużynowy, a w Stanach sporty drużynowe są wręcz uwielbiane.”

Więcej opinii Roberta Lewandowskiego w specjalnym wywiadzie dla Radia Deon

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto:  EPA

News USA

Tesla ma problemy – rosnąca konkurencja i kontrowersje wokół Muska uderzają w markę

Opublikowano

dnia

Autor:

Tesla odnotowała największy kwartalny spadek sprzedaży w swojej historii. W pierwszym kwartale 2025 roku firma dostarczyła 336 681 pojazdów – o 13% mniej niż rok wcześniej. Wynik ten znacząco odbiega od prognoz analityków, którzy spodziewali się około 372 410 dostaw.

Akcje w dół, konkurencja w górę

Informacja o wynikach sprzedaży, ogłoszona w środę przed otwarciem sesji giełdowej na Wall Street, jeszcze bardziej osłabiła i tak już nadszarpniętą wartość akcji Tesli, które od początku roku straciły 35%. Jednak po pierwszych godzinach handlu notowania częściowo się odbudowały.

„To katastrofa” – ocenia Daniel Ives, dyrektor zarządzający w Wedbush Securities. „Wall Street spodziewał się słabszego kwartału, ale skala spadku dostaw jest szokująca”. Zdaniem eksperta głównym problemem Tesli nie jest tylko brak odświeżenia oferty, ale również wizerunek Elona Muska, który coraz bardziej dzieli konsumentów.

Musk i polityka – kosztowna mieszanka

Rosnące kontrowersje wokół dyrektora generalnego Tesli mogą odstraszać potencjalnych klientów. Musk, który otwarcie popiera Donalda Trumpa i pełni funkcję szefa Departamentu Efektywności Rządowej (DOGE), stał się twarzą radykalnych cięć budżetowych w administracji rządowej. Decyzje te wywołały masowe protesty i akty wandalizmu wymierzone w samochody Tesli, stacje ładowania oraz salony sprzedaży.

Niektórzy analitycy wskazują, że aktywność polityczna Muska negatywnie wpływa na decyzje zakupowe klientów. Nawet jego zaangażowanie finansowe w wybory do Sądu Najwyższego Wisconsin – w których bezskutecznie próbował przechylić szalę na korzyść Republikanów – pokazuje, że Tesla nie jest już tylko firmą technologiczną, lecz także symbolem politycznym.

Czy polityczne wsparcie Trumpa uratuje Teslę?

Administracja Trumpa podejmuje próby wsparcia Tesli – prezydent osobiście promował pojazdy marki w Białym Domu i zapowiedział, że kupi jedną z Tesli dla siebie. Sekretarz Handlu Howard Lutnick w wywiadzie dla Fox News sugerował nawet inwestowanie w akcje firmy.

Jednak sytuacja Tesli w Europie także nie wygląda lepiej – sprzedaż na Starym Kontynencie spada równie gwałtownie.

Niektórzy eksperci sugerują, że jedynym ratunkiem dla Tesli jest odsunięcie Muska od stanowiska dyrektora generalnego. Inni uważają, że jeśli miliarder chce uratować swoją firmę, musi zrezygnować z angażowania się w rząd i skupić się na Tesli.

 

Źródło: npr
Foto: YouTube, istock/Robert Way/
Czytaj dalej

News USA

Tornada i gwałtowne burze sieją spustoszenie na Południu i Środkowym Zachodzie

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę potężne tornada i burze przetoczyły się przez Południe i Środek USA, powodując poważne zniszczenia, zabijając co najmniej jedną osobę i pozostawiając setki tysięcy ludzi bez prądu. Porywiste wiatry zrywały dachy, wyrywały drzewa i unosiły gruzy na wysokość tysięcy stóp.

Stan zagrożenia i alarmy meteorologiczne

W północno-wschodnim Arkansas ogłoszono na krótko stan zagrożenia tornadem, a Narodowa Służba Meteorologiczna (NWS) ostrzegała: “To sytuacja zagrażająca życiu. Natychmiast szukajcie schronienia”.

Tornada i silne burze uderzyły w Arkansas, Illinois, Indianę, Missouri i Missisipi. Synoptycy wskazali, że burze były wynikiem połączenia dziennego ogrzewania, niestabilnej atmosfery, silnego wiatru oraz wilgoci napływającej do regionu z Zatoki Meksykańskiej.

Około 2,5 miliona osób znajdowało się w strefie “wysokiego ryzyka”, obejmującej Memphis, północno-wschodnie Arkansas, południowo-wschodnie Missouri oraz części Kentucky i Illinois. Storm Prediction Center prognozowało “liczne tornada o dużej sile EF3+”, które mogą powodować znaczne zniszczenia.

Nieco niższe ryzyko wystąpienia ekstremalnych warunków pogodowych dotyczyło obszaru obejmującego Chicago, Indianapolis, St. Louis i Louisville w stanie Kentucky. Zagrożone były również Dallas, Detroit, Milwaukee i Nashville w stanie Tennessee.

Skutki burz

Według Missouri State Highway Patrol, w południowo-wschodnim Missouri zginęła co najmniej jedna osoba. Tymczasem w Arkansas zniszczenia dotknęły 22 powiatów, powodując zerwanie linii energetycznych, gradobicie oraz powodzie błyskawiczne. W Pilot Grove w stanie Missouri zniszczeniu uległy budynki, przewróciły się samochody, a słupy energetyczne zostały połamane.

W wyniku burz prąd straciło ponad 90 000 domów w Arkansas, Missisipi, Missouri, Illinois, Kentucky i Tennessee, według PowerOutage.us. W Indianie w środę wieczorem bez zasilania pozostawało ponad 182 000 odbiorców, a w Michigan 122 000.

Nadchodzące zagrożenia

Synoptycy ostrzegają, że w nadchodzących dniach wzrośnie ryzyko powodzi błyskawicznych. W niektórych rejonach może spaść ponad stopa deszczu, co może doprowadzić do historycznych sum opadów i poważnych skutków. Szczególnie narażone są obszary Arkansas, Missouri, Kentucky, Illinois i Indiany.

Tornada, obfite opady i powodzie mogą trwać do weekendu. Mieszkańcy zagrożonych terenów powinni zachować szczególną ostrożność i śledzić komunikaty meteorologiczne.

 

Źródło: AP
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Sektor prywatny dodał solidne 155 000 miejsc pracy w USA w marcu

Opublikowano

dnia

Autor:

W marcu firmy z sektora prywatnego w Stanach Zjednoczonych stworzyły 155 000 nowych miejsc pracy – poinformowała w środę firma ADP, zajmująca się przetwarzaniem list płac. Wynik ten przekroczył prognozy ekonomistów, którzy szacowali wzrost o 115 000 miejsc pracy, oraz był wyższy od skorygowanego w górę lutowego wyniku wynoszącego 84 000.

Roczne wynagrodzenia wzrosły o 4,6%, co oznacza spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem.

„Pomimo niepewności politycznej i ostrożnych nastrojów konsumentów, marzec przyniósł pozytywne wyniki dla gospodarki i pracodawców różnych wielkości. Jednak nie wszystkie sektory odnotowały wzrost” – skomentowała Nela Richardson, główna ekonomistka ADP.

Najwięksi pracodawcy w marcu

Największy przyrost zatrudnienia odnotowały:

  • Usługi profesjonalne i biznesowe – 57 000 nowych miejsc pracy,
  • Działalność finansowa – 38 000,
  • Produkcja – 21 000,
  • Rekreacja i hotelarstwo – 17 000.

Nie wszystkie sektory odnotowały wzrost. Handel, transport i usługi komunalne straciły 6000 miejsc pracy, a zasoby naturalne i górnictwo zmniejszyły zatrudnienie o 3000 stanowisk.

Wzrost w firmach każdej wielkości

Pod względem wielkości przedsiębiorstw zatrudnienie wzrosło w każdej kategorii:

  • Duże firmy (500+ pracowników) – 59 000 nowych miejsc pracy,
  • Średnie firmy (50-499 pracowników) – 43 000,
  • Małe firmy (poniżej 50 pracowników) – 52 000.

Oczekiwania wobec raportu rządowego

Dane ADP są publikowane przed oficjalnym raportem Departamentu Pracy USA dotyczącym zatrudnienia poza rolnictwem, który ma zostać opublikowany w piątek. Analitycy przewidują, że rządowy raport wykaże wzrost o 135 000 miejsc pracy, co byłoby nieco niższym wynikiem w porównaniu do 151 000 zgłoszonych w lutym.

Dane ADP, choć szeroko obserwowane, mogą różnić się od oficjalnych statystyk rządowych, ponieważ opierają się na innych metodach obliczeń i próbkowaniu danych.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: istock/JoeGough/Jovanmandic/

 

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu