Połącz się z nami

News USA

Chirurg kręgosłupa Krzysztof Siemionow opowiada o nowych projektach medycznych. Co się zmienia w medycynie [wywiad]

Opublikowano

dnia

Gościem w studiu Radia Deon ponownie był Krzysztof Siemionow, chirurg i specjalista od kręgosłupa. Doktor Siemionow rozmawia ze Sławkiem Budzikiem na temat najnowszych medycznych przypadków z całego świata. A było ich sporo. Jednym z ciekawych jest Ashik Gavai ponieważ chirurdzy w Indiach po raz pierwszy w historii usunęli temu 17-latkowi 232 zęby. Jak to możliwe?

Posłuchaj wywiadu Sławka Budzika z doktorem Krzysztofem Siemionowem
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/siemionow-wywiad” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

„Z reguły tak dziwne rzeczy i rzadkie są spowodowane przez jakiegoś typu nowotwór – czyli niekontrolowane rozmnażanie się komórek. Najprawdopodobniej bardzo podobna sytuacja, gdzie doszło do namnażania się danej linii komórek, które w tym wypadku produkowały kości i zęby”.

Nowe wieści mamy również na temat Michaela Schumachera. Jeden z najlepszych kierowców Formuły 1, który kilka miesięcy temu uległ ciężkiemu wypadkowi kontaktuje się z rodziną poprzez mimikę twarzy. Czy jest szansa na to, że Schumacher wróci kiedykolwiek wróci do pełnej sprawności?

„Michael Schumacher miesiąc temu został wypisany ze szpitala, teraz jednak okazuje się, że się już się komunikuje, to znaczy wie co się do niego mówi, jest w stanie w jakiś sposób na to odpowiedzieć – to jest już niesamowite samo w sobie, że rozumie, czyli zachowuje się jak człowiek. To co się stało w ciągu ostatniego miesiąca jest bardzo pocieszające  no i jeżeli to zmiany będą dalej kontynuowane w tym kierunku to możemy liczyć na więcej dobrych informacji”.

Medycyna idzie więc sukcesywnie do przodu. Doktor Siemionow wraz z grupą lekarzy koordynuje szereg projektów związanych z technologią medyczną. Jednym z nich są okulary, które będą pozwalać na zobaczenie anatomii pacjenta. Czy taka technologia jest już na wyciągnięcie ręki? „Za trzy miesiące będziemy robili badania kliniczne w Chicago i miejmy nadzieje w ciągi dwóch lat będziemy mogli takie coś wprowadzić”.

Wszystkie osoby, które dolegają problemy związane z kręgosłupem mogą skontaktować się z kliniką doktora Krzysztofa Siemionowa. Zapraszamy do telefonowania w języki polskim pod numerem telefonu 877 694 7722.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com

News USA

Rząd nie popiera już pozwu przeciwko zakazowi procedur zmiany płci u nieletnich w Tennessee

Opublikowano

dnia

Autor:

Administracja Prezydenta Donalda Trumpa zakończyła wsparcie Departamentu Sprawiedliwości USA (DOJ) dla pozwu kwestionującego legalność prawa stanu Tennessee, które zakazuje lekarzom przeprowadzania operacji zmiany płci i podawania leków hormonalnych osobom niepełnoletnim. O decyzji zgodnej z polityką Donalda Trumpa mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W liście skierowanym do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych zastępca prokuratora generalnego Curtis E. Gannon poinformował, że DOJ nie będzie już kwestionować tej ustawy. Jednocześnie zaznaczył, że sąd powinien wydać orzeczenie w sprawie, aby ustanowić precedens dla przyszłych postępowań sądowych.

Kontrowersyjna ustawa i batalia prawna

Gubernator Tennessee, Bill Lee, podpisał ustawę w marcu 2023 r., co spotkało się z natychmiastowymi pozwami sądowymi ze strony niektórych mieszkańców stanu oraz Departamentu Sprawiedliwości administracji prezydenta Joe Bidena.

Sprawa trafiła do Sądu Najwyższego, który zgodził się ją rozpatrzyć w październiku ubiegłego roku i już wysłuchał ustnych argumentów stron.

 

Mimo wycofania wsparcia dla pozwu Departament Sprawiedliwości DOJ nie zamierza dążyć do oddalenia sprawy i zachęca Sąd Najwyższy do jej rozstrzygnięcia. Według Gannona szybkie wydanie orzeczenia w tej sprawie pomoże uregulować podobne kwestie, które są obecnie rozpatrywane w sądach niższej instancji.

Reakcje na decyzję administracji Trumpa

Organizacje praw obywatelskich, takie jak ACLU i Lambda Legal, stanowczo skrytykowały decyzję administracji Trumpa. W wydanym wspólnym oświadczeniu podkreśliły, że „dyskryminujący i bezpodstawny zakaz nadal wywraca życie naszych powodów – transpłciowych nastolatków, ich rodzin i personelu medycznego”.

Wśród wydanych rozporządzeń wykonawczych znalazł się również zakaz podawania leków hormonalnych i wykonywania operacji zmiany płci u nieletnich, oraz regulacje eliminujące możliwość startowania biologicznych mężczyzn w kobiecych zawodach sportowych.

Źródło: cna
Foto: istock/SB Arts Media/mediaphotos/
Czytaj dalej

News USA

Trump powołuje Prezydencką Komisję ds. Przywrócenia Zdrowia Ameryki

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek, kilka godzin po tym, jak Robert F. Kennedy Jr. uzyskał zatwierdzenie Senatu na stanowisko sekretarza ds. zdrowia i usług społecznych, Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze ustanawiające Prezydencką Komisję ds. Przywrócenia Zdrowia Ameryki.

Oficjalne ogłoszenie nastąpiło w Gabinecie Owalnym, gdzie Robert F. Kennedy Jr. został zaprzysiężony przez sędziego Sądu Najwyższego Neila Gorsucha. Kennedy obejmie funkcję przewodniczącego komisji, której zadaniem będzie analiza “podstawowych przyczyn narastającego kryzysu zdrowotnego w Ameryce”, ze szczególnym uwzględnieniem przewlekłych chorób wieku dziecięcego.

100 dni na ocenę kryzysu

Zgodnie z zapisami rozporządzenia wykonawczego komisja w ciągu 100 dni ma przeprowadzić kompleksową analizę sytuacji zdrowotnej dzieci w USA. Badania obejmą m.in. “nadmierne stosowanie leków”, a także wpływ diety, chemikaliów w żywności oraz innych czynników środowiskowych na zdrowie najmłodszych.

Szczegółowemu zbadaniu poddane zostaną również skutki stosowania selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), leków przeciwpsychotycznych, stabilizatorów nastroju, stymulantów oraz leków odchudzających. Komisja skupi się na wpływie tych substancji na rozwój chorób przewlekłych u dzieci.

Kompleksowe badania bez konfliktu interesów

Rozporządzenie wykonawcze podkreśla, że finansowane przez rząd federalny badania zdrowotne powinny “unikać konfliktów interesów” poprzez zapewnienie przejrzystości oraz otwartego dostępu do danych. Celem jest stworzenie “złotego standardu badań” dotyczących przyczyn rosnącej liczby zachorowań.

Po zakończeniu prac komisja opublikuje raport strategiczny zawierający rekomendacje dotyczące poprawy sytuacji zdrowotnej w USA. Następnie komisja zakończy działalność, dopóki prezydent nie zdecyduje o jej ewentualnym dalszym funkcjonowaniu.

Kennedy: “Spełnię obietnicę”

Podczas uroczystości zaprzysiężenia Kennedy podziękował Prezydentowi Donaldowi Trumpowi i podkreślił swoje zobowiązanie do walki z epidemią chorób przewlekłych u dzieci.

“Modliłem się każdego ranka przez ostatnie dwie dekady, aby Bóg postawił mnie w sytuacji, w której będę mógł rozwiązać epidemię chorób przewlekłych u dzieci. Teraz, dzięki panu, panie prezydencie, spełnimy tę obietnicę” — powiedział Kennedy.

Zwracając się do Trumpa, dodał: “Szczerze wierzę, że jesteś kluczową postacią historyczną i zmienisz ten kraj”.

Skład komisji

W skład Prezydenckiej Komisji ds. Przywrócenia Zdrowia Ameryki wejdą:

  • Vince Haley, asystent prezydenta ds. polityki wewnętrznej,
  • Russel Vought, szef Biura Zarządzania i Budżet,
  • Brooke Rollins, sekretarz rolnictwa,
  • przedstawiciele Departamentu Ochrony Środowiska (EPA), ds. Weteranów, Edukacji oraz Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast,
  • doradcy ekonomiczni prezydenta,
  • komisarz oraz dyrektorzy CDC i NIH.

Przed zaprzysiężeniem Kennedy’ego Donald Trump podkreślił, że jego nowy sekretarz zdrowia “jest absolutnie oddany usuwaniu niebezpiecznych chemikaliów z naszego środowiska i dostaw żywności oraz przekazywaniu Amerykanom faktów i odpowiedzi, na które zasługują po latach utraty zaufania do systemu zdrowia publicznego”.

Decyzja o powołaniu komisji może mieć istotny wpływ na kierunek polityki zdrowotnej administracji Trumpa, szczególnie w kontekście rosnącej debaty na temat zdrowia publicznego i regulacji dotyczących przemysłu farmaceutycznego oraz żywnościowego.

 

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, The White House

 

Czytaj dalej

News USA

Ekstremalne warunki pogodowe w USA: Przerwy w dostawie prądu, karambol 100 pojazdów

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Stany Zjednoczone zostały dotknięte serią intensywnych burz, które przyniosły ulewne deszcze, śnieg oraz lód, powodując poważne zniszczenia i chaos w różnych częściach kraju. W wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych doszło do licznych wypadków drogowych, ewakuacji oraz przerw w dostawach energii elektrycznej.

W stanie Oregon miała miejsce tragiczna scena na autostradzie międzystanowej 84, niedaleko wodospadu Multnomah, około 25 mil na wschód od Portland.

W ogromnym karambolu brało udział ponad 100 pojazdów, a w wyniku panującej białej mgły wiele osób zostało rannych, a niektóre utknęły w swoich samochodach.

Pożar jednego z SUV-ów na szczęście zakończył się bez ofiar śmiertelnych, a wszyscy pasażerowie wydostali się z pojazdu. Jak potwierdził rzecznik policji stanowej Oregonu, do czwartkowego popołudnia nie odnotowano ofiar śmiertelnych w tym tragicznym zdarzeniu.

W południowej Kalifornii, w odpowiedzi na nadciągającą tzw. “rzekę atmosferyczną”, mieszkańcy zostali wezwani do szczególnej ostrożności. Meteorolodzy prognozowali, że region może zostać zalany przez nawet 3 cale deszczu, a szczególnie zagrożone były obszary górskie oraz wybrzeże.

W Los Angeles i okolicznych rejonach, dotkniętych wcześniej przez pożary, ogłoszono nakazy ewakuacji, obawiając się osuwisk błotnych. W Altadenie, gdzie pożar Eaton zniszczył tysiące domów, mieszkańcy oraz władze lokalne podjęli działania zabezpieczające, instalując worki z piaskiem i betonowe bariery.

Tymczasem, w powiecie Santa Cruz na północnym zachodzie Kalifornii, wydano nakazy ewakuacji dla mieszkańców Felton Grove, ostrzegając ich przed zagrożeniami związanymi z nieprzewidywalnymi warunkami pogodowymi, które mogą utrudnić dostęp do służb ratunkowych.

Pomimo intensywnych opadów deszczu, stan południowej Kalifornii wciąż zmaga się z poważną suszą, a aktualne burze stanowią tylko chwilową ulgę w obliczu długotrwałego kryzysu wodnego w regionie.

W Nowej Anglii i na północnym wschodzie, silne opady śniegu i lodu spowodowały poważne utrudnienia na drogach, zmuszając szkoły do odwołania lub opóźnienia zajęć. Policja stanowa Maine podała, że w wyniku wypadku drogowego na Maine Turnpike zginęły dwie osoby, a także doszło do licznych incydentów związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Problemy z dostawami energii elektrycznej dotknęły także dużą część wschodniego wybrzeża, gdzie około 135 tysięcy mieszkańców Wirginii i 7 tysięcy w Karolinie Północnej zostało pozbawionych prądu. Prace naprawcze mogą potrwać nawet kilka dni, ostrzegały służby energetyczne.

Na południu, w Mississippi, wystąpiły podejrzenia o tornada, które spowodowały zniszczenia w kilku powiatach. Biuro Narodowej Służby Meteorologicznej w Jackson ogłosiło rozpoczęcie dochodzenia w sprawie skali zniszczeń w dotkniętych rejonach.

W mieście Columbia Burmistrz Justin McKenzie podkreślił, że chociaż straty materialne są znaczne, miasto miało szczęście, że nie odnotowano ofiar.

Równocześnie w całych Stanach Zjednoczonych burze prowadziły do ogromnych utrudnień w ruchu lotniczym. Z danych FlightAware wynika, że ponad 9,5 tysiąca lotów zostało odwołanych lub opóźnionych, co dodatkowo pogłębiło kryzys transportowy w wielu regionach kraju.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, Multnomah County Sheriff’s Office
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

lipiec 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu