Ciekawostki
Dziesiąta rocznica śmierci Marlona Brando. Od buntownika do ojca Supermana [relacja + galeria zdjęć]

Marlon Brando to amerykański aktor, znany przede wszystkim z takich filmów jak „Tramwaj zwany pożądaniem”, „Ojciec Chrzestny” czy „Czas Apokalipsy”. Uważany za jednego z najlepszych aktorów amerykańskich.
Pierwszym filmem Brando był reżyserowany przez Freda Zinnemanna obraz „Pokłosie wojny”, opowiadający historię sparaliżowanego, walczącego o godność weterana wojennego. Następna była filmowa wersja „Tramwaju zwanego pożądaniem”, która na zawsze umieściła Brando w sercach publiczności i uczyniła go jednym z pierwszych aktorów „nowego pokolenia”, przedzierających się ku gwiazdorstwu.
Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/marlon-brando” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]
Jego kolejne role charakteryzowały się różnorodnością: Napoleon w „Desiree”, japoński tłumacz w „Herbaciarni Pod Księżycem”, pilot w wojnie koreańskiej zakochany w japońskiej śpiewaczce w „Sayonara”. Jednakże jego pozycja słabła, dopóki Francis Ford Coppola nie obsadził go w tytułowej roli w „Ojcu Chrzestnym”.
W 1973 roku otrzymał Oskara za „Ojca Chrzestnego”, jednak odmówił jego przyjęcia. Zamiast niego na scenę wyszła młoda Indianka Sacheen Littlefeather (Maria Cruz), na znak protestu przeciwko dyskryminacji Indian i ich fałszywemu przedstawianiu w westernach.
Galeria zdjęć Marlona Brando
W „Przełomach Missouri” Brando wcielił się w rewolwerowca tropiącego koniokrada, Jacka Nicholsona. Następnie zagrał ojca „Supermana” oraz przyczynił się do stworzenia przerażającej wizji w halucynogennym dramacie wojennym Coppoli „Czas Apokalipsy”.
Oprócz wielu prestiżowych nagród Brando ma na swoim koncie także Złotą Malinę za rolę w filmie „Wyspa doktora Moreau” oraz dwie nominacje – za „Wzór” i „Kolumba Odkrywcę”.
Jego życie prywatne było burzliwe. Córka popełniła samobójstwo, syn trafił do więzienia za morderstwo, a sam Brando miał problemy z alkoholem. Nie zmienia to jednak fakt, że Brando wywarł wpływ na całe pokolenia aktorów.
Zmarł 1 lipca 2004 roku. Miał 80 lat.
Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com
Źródło: wikipedia.org, filmweb.pl
Foto: EPA, Flickr.com/ Todd Bernard
News USA
Nikt nie wygrał w sobotę w loterii Powerball. Dzisiaj w grze ponad miliard dolarów!

Od 2016 r. w amerykańskich loteriach Mega Millions i Powerball osiem jackpotów w Stanach Zjednoczonych osiągnęło kwotę co najmniej 1 miliarda dolarów, w tym pięć w ciągu ostatnich dwóch lat. Teraz ponownie będzie szansa na tak astronomiczną sumę – w Powerball kumulacja wynosi obecnie 1,04 miliarda na poniedziałkowe losowanie!
Tego lata dwa losy zgarnęły miliardy dolarów: w Kalifornii 19 lipca, kiedy los na Powerball wygrał 1,08 miliarda dolarów, a następnie na Florydzie, 9 sierpnia, kiedy pojedynczy los wygrał jackpot Mega Millions w wysokości 1,58 miliarda dolarów.
Zwycięzca jackpota Mega Millions z Florydy zgłosił się 25 września – podali urzędnicy loterii, ale prawo stanowe pozwala zwycięzcy pozostać anonimowym przez 90 dni, począwszy od chwili odebrania nagrody. Pisaliśmy o tym 28 września.
Natomiast właściciel szczęśliwego losu z nie zgłosił się jeszcze, aby odebrać nagrodę w Kalifornii.
W sobotę, 30 września, główna nagroda w Powerball wzrosła do 1,04 miliarda dolarów, po tym jak nikt nie trafił zwycięskich liczb prowadzących do głównej nagrody.
W tym losowaniu po 1 milionie dolarów wygrały dwa losy z Florydy, oraz po jednym kuponie z Maryland, Michigan i Pensylwanii. natomiast po dwa miliony wygrano w Indianie i Północnej Karolinie.
Dotychczasowe największe wygrane Powerball:
- 2,04 miliarda dolarów – 7 listopada 2022 r. (CA)
- 1,586 miliarda dolarów – 13 stycznia 2016 r. (nagroda podzielona przez zwycięzców w CA, FL, TN)
- 1,080 miliarda dolarów – 19 lipca 2023 (CA)
- 768,4 miliona dolarów – 27 marca 2019 r. (WI)
- 758,7 miliona dolarów – 23 sierpnia 2017 r. (MA)
- 754,6 miliona dolarów – 6 luty 2023 r. (WA)
- 731,1 miliona dolarów – 20 stycznia 2021 4. (MD)
- 699,8 miliona dolarów – 4 października 2021 r. (CA)
- 687,8 miliona dolarów – 27 października 2018 r. (IA, NY)
- 632,6 miliona dolarów – 5 stycznia 2022 r. (CA, WI)
Źródło: newyorktimes
Foto: istock/Ildo Frazao/
News USA
Zakonnik Watykańskiego Obserwatorium pomaga misji NASA w badaniu asteroidy

Brat Robert Macke, znany jako „Brat Bob”, jest jezuickim astronomem pracującym w Obserwatorium Watykańskim i jednym z czołowych ekspertów na świecie w dziedzinie badań meteorytów. Skonstruował on urządzenie do zbadania materiału pobranego z asteroidy w czasie misji NASA OSIRIS-REx. Naukową ciekawostkę przekazuje Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.
Misja NASA wymagała specjalnie zbudowanego tzw. „piknometru” do pomiaru gęstości i porowatości materiału asteroidy pobranego z odległego miejsca w kosmosie.
Urządzenie musiało spełniać bardzo szczegółowe wymagania, aby uniknąć zanieczyszczenia próbek. Firmy sprzedające gotowe piknometry nie spełniały specyfikacji NASA — tylko Brat Macke był w stanie skonstruować dokładnie takie urządzenie, jakiego potrzebowała misja OSIRIS-REx.
Dlatego dr Andy Ryan, jeden z kierowników misji, zwrócił się z tym zadaniem do Brata Boba. Teraz urządzenie Macke’a zostanie wykorzystane do dokładnego zbadania materiału asteroidy i, miejmy nadzieję, odpowie na niektóre z najważniejszych pytań NASA dotyczących pochodzenia Układu Słonecznego.
Na czym polega misja OSIRIS-REx?
OSIRIS-REx jest skrótem od „Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer”, to pierwsza w historii amerykańska misja, która dostarczyła próbki asteroid na Ziemię.
Po siedmiu latach spędzonych w kosmosie i zebraniu 8,8 uncji materiału powierzchniowego z asteroidy „Bennu” oddalonej o 200 milionów mil, sonda kosmiczna OSIRIS-REx wylądowała z powrotem na Ziemi w niedzielę, 24 września.
Próbki, które według NASA pochodzą z początków Układu Słonecznego, zostały zabrane do Johnson Space Center NASA w Houston, gdzie będą na stałe przechowywane i badane.
Wg agencji kosmicznej, próbka pobrana przez OSIRIS-REx pomoże odpowiedzieć na pytania dotyczące zarówno natury asteroid, jak i początków życia w Układzie Słonecznym.
Jak zakonnik pomógł NASA
Brat Robert Macke ma duże doświadczenie w zakresie stosowania technik pomiarowych – zastosował je już do kilku tysięcy meteorytów i innych okazów ze zbiorów w kilku miastach w USA i nie tylko.
Proces konstruowania specjalnego urządzenia trwał ponad dwa lata. Wysiłki jego zespołu komplikował fakt, że piknometr musiał być całkowicie wolny od wszystkiego, co mogłoby zanieczyścić próbki.
Teraz, gdy próbka asteroidy powróciła na Ziemię, piknometr Macke’a stanie się kluczowym narzędziem do odkrycia tajemnic skrywanych przez asteroidę Bennu oddaloną o setki milionów mil.
„Udało nam się zbudować urządzenie, ale moje zadanie nie zostało jeszcze ukończone” – powiedział Brat Macke. „Kolejnym krokiem będzie wykorzystanie urządzenia do pomiaru gęstości tych próbek. Proces ten będzie rozłożony na kilka tygodni, a być może miesięcy. Nie mogę ogłosić pełnego sukcesu mojej części projektu, dopóki nie zostanie ona ukończona.”
Brat Macke będzie pomagał w badaniu próbek w Houston, gdy nadejdzie czas użycia jego urządzenia.
Czym jest Obserwatorium Watykańskie?
Astronomiczne Obserwatorium Watykańskie, którego siedziby znajdują się w rzymskim Castel Gandolfo i Arizonie, jest oficjalnym oddziałem Watykanu zajmującym się astronomią i badaniami naukowymi.
Choć nowoczesne obserwatorium założono w 1891 r., jego korzenie sięgają 1582 r. Obecnie Astronomiczne Obserwatorium Watykańskie jest prowadzone przez wspólnotę księży i braci jezuitów, a jego celem jest pogłębianie naukowego zrozumienia wszechświata.
Wg Brata Macke’a Obserwatorium Watykańskie jest zaangażowane w liczne programy współpracy z instytucjami na całym świecie, a okazjonalnie, jak w tym przypadku, angażuje się także w misje NASA.
„Motto Obserwatorium Watykańskiego, przekazane nam przez papieża Piusa XI w latach trzydziestych XX wieku, brzmi: „Deum Creatorem Venite Adoremus”, czyli „Przyjdźcie, uwielbiajmy Boga Stwórcę”, jak podkreśla Brat Macke.
Wielu uważa, że wiara i nauka są ze sobą sprzeczne. Katoliccy naukowcy z Obserwatorium Watykańskiego nie zgadzają się z tym zdaniem.
„Studiując i ucząc się o tym wspaniałym wszechświecie, który jest częścią Bożego stworzenia, możemy coraz bardziej doceniać samego Stwórcę” – uważa Brat Macke. „Krótko mówiąc, dla nas uprawianie nauki jest formą oddawania czci. Zajmujemy się tą samą nauką co wszyscy inni i współpracujemy razem z innymi, wnosząc wkład w sumę ludzkiej wiedzy, ale tym, co motywuje naszą pracę, jest zasadniczo adoracja Boga Stwórcy.”
Źródło: cna
Foto: YouTube, Astronomiczne Obserwatorium Watykańskie, Brat Robert Macke
News Chicago
Przez cały październik w Morton Arboretum można podziwiać malownicze strachy na wróble

Scarecrow Trail czyli ścieżka pełna strachów na wróble to kolorowa jesienna tradycja jeśli chodzi o wystawy w Morton Arboretum. Sympatyczne i pomysłowo wykonane strachy możemy podziwiać przez cały październik. Głosuj na swojego ulubieńca!
Przespacerujcie się ścieżką wzdłuż Meadow Lake, obok Centrum dla Zwiedzających, aby zobaczyć przyjazne twarze prawie 50 strachów na wróble — każdy jest wykonany ręcznie przez lokalny oddział skautów.
Zwiedzanie ścieżki strachów na wróble jest wliczone w cenę wstępu do Arboretum. Wystawa jest otwarta od 7.00 rano do zmroku.
Po przejściu szlaku oddajcie swój głos na swojego ulubionego stracha. Informacje potrzebne aby zagłosować dostępne są na szlaku oraz w Centrum dla Zwiedzających.
Strach na wróble to jedna z najbardziej znanych postaci wiejskiego krajobrazu nie tylko w USA, ale w całej Europie i wielu innych krajach świata. Jego postrzępiona postać od wieków zapisała się w historii wsi.
Jego charakterystycznemu wizerunkowi nie mogli się oprzeć pisarze, od Williama Szekspira po Waltera de la Mare, a także twórcy filmowi, już od początków kina niemego. Jednak pomimo całej jego sławy, pochodzenie i rozwój tradycji stracha na wróble strzegącego pól przed ptakami, pozostają tajemnicą. Najstarszy znany fakt pisemny o strachach na wróble pochodzi z 1592 roku.
Uprawa pól znacząco zmieniła się, rolnictwo to teraz głównie maszyny a rolnicy raczej rzadko robią strachy na wróble. Mimo wszystko wiele osób ma sentyment do ich malowniczych postaci wśród zbóż czy ogrodów.
W Polsce, w Sołonce pod Rzeszowem, działa od 1995 jedyne w kraju „Muzeum Strachów Polnych” przy regionalnym muzeum. Jego zbiory w 2011 liczyły 120 eksponatów etnograficznych; a kustosz muzeum jest autorem książki o historii i regionalnym zróżnicowaniu tradycji tworzenia polskich strachów na wróble.
Źródło: Morton Arboretum, scarecrowworld, wikipedia
Foto: You Tube, istock/LisaIson/
-
NEWS Florida2 tygodnie temu
Rusza proces w nagłośnionej przez Netflix sprawie polskiej rodziny z Venice, której odebrano dziecko
-
News Chicago2 tygodnie temu
Festiwal Weselnych Przebojów już w piątek. Biesiadę rozkręci niepowtarzalny Michał Wiśniewski!
-
Kościół6 dni temu
Msza Papieska z okazji 44 rocznicy wizyty Jana Pawła II w Chicago odbędzie się 1 października
-
Kościół2 dni temu
Dzisiaj Msza Papieska. Świętujemy 44 rocznicę wizyty Jana Pawła II w Chicago
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temu
Dożynki Podhalańskie: Na prawdziwe góralskie świętowanie serdecznie zaprasza Stanisław Sarna
-
News Chicago2 tygodnie temu
Prawdopodobny morderca rodziny z Romeoville zginął w Oklahomie ścigany przez policję
-
News Chicago1 tydzień temu
Deli 4 You na 2 miejscu w USA! Gratulujemy polskiej sieci przygotowującej super pyszności
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW1 tydzień temu
Wielki katolicki Oktoberfest trwa w Des Plaines. Zapraszają Małgorzata Tys i ks. Piotr Rapcia