Połącz się z nami

News USA

Polonijni biznesmeni Ewa i Stanisław Chwała odznaczeni przez burmistrza Chicago Rahma Emanuela [relacja + galeria zdjęć]

Opublikowano

dnia

Przedstawiciele miasta Chicago oraz burmistrz Rahm Emanuel dziękują Państwu Ewie i Stanisławowi Chwała za ich pracę włożoną w rozwój miasta oraz 30 letnią współpracę polsko-amerykańską. W środę 28 maja Rada Miasta Chicago uchwaliła specjalną rezolucję w tej sprawie. W głosowaniu radni miasta byli jednomyślni.  Wyróżnieni Polacy są od 30 lat nie tylko właścicielami restauracji oraz sal bankietowych „Jolly Inn”, ale także prowadzą działalność charytatywną.

Wzruszenia i radości z otrzymanego wyróżnienia nie kryła Ewa Chwała – „Ja jestem bardzo szczęśliwa, że zostaliśmy wyróżnieni i otrzymaliśmy to wyróżnienie za naszą 30-letnią pracę na rzecz nie tylko Polonii, ale i miasta Chicago. Jako imigranci przyjechaliśmy i pracowaliśmy ciężko i okazuje się, że jednak jest to kraj, który dał nam przynajmniej szansę pokazania się, życia tutaj i uzyskania takiego odznaczenia”.

Z kolei Stanisław Chwała, który w szczególny sposób jest zaangażowany w działalność charytatywną na rzecz rodzimej parafii w Strzelcach Wielkich podkreślał, że jest to zasługa całej Polonii – „Tym wszystkim, którzy tak pracują i razem wspólnie robimy to dla Polonii, chcę im bardzo, bardzo podziękować”

Posłuchaj relacji Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/chwala-relacja-ab” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Sponsorem rezolucji jest alderman Timothy Cullerton, który z wielkim uznaniem mówił o wyróżnionych Polakach – „Kiedy zapoznałem się z historią, jak ciężko pracowali w Polsce i tu w Stanach Zjednoczonych, że po 18 godzin dziennie spędzali w pracy, to jest to wręcz nie do uwierzenia. To jest naprawdę wspaniałe, że wszyscy się starają, aby jedzenie było znakomite. Jestem szczęśliwy, że świętuje z nimi 30-lecie istnienia, życzę im kolejnych trzydziestu lat”.

Galeria zdjęć z przyznania odznaczenia

Osobiste życzenia i gratulacje wyróżnionym złożył burmistrz Chicago Rahm Emanuel. Laureaci zostaną wpisani do okolicznościowej księgi, a ich nazwiska zostaną wyryte na specjalnej tablicy pamiątkowej w siedzibie władz miasta. Do tej pory Rada Miasta Chicago uhonorowała taką rezolucją Teatr Chopina oraz poetę Adama Lizakowski.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak/Newsrp

All Rights Reserved

News USA

Grupa pracownic medycznych wygrała 1 milion dolarów w Mega Millions

Opublikowano

dnia

Autor:

Grupa pracownic medycznych wzbogaciła się o tysiące dolarów po wygraniu miliona w sierpniowym losowaniu Mega Millions. Urzędnicy loterii Pensylwanii wręczyli czek 15 kobietom pracującym w University of Pittsburgh Medical Center w Smethport, które nazwały siebie „Million Dollar Medicals”.

Czek został przedstawiony w Nittany MinitMart w Smethport, gdzie go sprzedano. Sklep otrzymał 5000 dolarów za sprzedaż zwycięskiego losu.

Rzeczniczka grupy, Jackie Burdick, powiedziała, że pięć osób grało razem na loterii od 20 lat i od tego czasu grupa się rozrosła. Duża wygrana trafiła się po raz pierwszy. „Decyzję o zagraniu podjęłyśmy w ostatniej chwili”, dodała.

„Byłam na wizycie u lekarza w Pittsburghu, kiedy zobaczyłam w wiadomościach, że ktoś wygrał 1 milion dolarów. Wtedy zadzwonił do mnie członek rodziny i powiedział: «Ktoś w Smethport wygrał! Lepiej sprawdź swój bilet»”, opowiada Burdick.

Kiedy kobieta zeskanowała los za pomocą aplikacji PA Lottery, wyświetliła się instrukcja, aby „skontaktować się ze sprzedawcą”. Natomiast gdy zeskanowała go w sklepie, dostała wiadomość: „Gratulacje, wygrałeś milion dolarów!”.

„Zawsze powtarzamy, że do wygrania wystarczy jeden los, a decyzja podjęta w ostatniej chwili z pewnością się opłaciła” – powiedział dyrektor wykonawczy Pennsylvania Lottery Drew Svitko. „Doceniamy wszystkich pracowników medycznych i gratulujemy tej grupie zdobycia tej nagrody”.

Według strony internetowej Mega Millions w tej chwili do zdobycia jest 230 milionów dolarów a najbliższe losowanie odbędzie się we wtorek, 26 września.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, Pennsylvania Lottery
Czytaj dalej

News USA

Flamingi nad Michigan! Różowe ptaki po raz pierwszy w znanej historii odwiedziły Wisconsin

Opublikowano

dnia

Autor:

W piątek na plaży nad jeziorem Michigan zauważono kilka flamingów. Taka obserwacja nigdy wcześniej nie miało miejsca w Wisconsin. Długonogie ptaki widziano w South Beach w Port Washington, około 27 mil na północ od Milwaukee.

Tak wiele osób chciało na własne oczy zobaczyć niezwykłych pierzastych gości, że parkowanie w pobliżu plaży stało się problemem, co skłoniło policję do zamieszczenia wiadomości na Facebooku.

„Nasi goście w South Beach spowodowali dużą migrację fotografów, miłośników dzikiej przyrody i gapiów w ten obszar” –  stwierdziła policja w Port Washington w poście na Facebooku. „To przytłoczyło parking przy południowej plaży…”

Uważa się, że flamingi wylądowały w Wisconsin po ucieczce z Florydy, gdy pod koniec sierpnia uderzył tam huragan Idalia.

Kto chce rzucić okiem na flamingi, nie ma dużo czasu. Eksperci twierdzą, że piękne ptaki prawdopodobnie powrócą do swoich siedlisk po spadku temperatury.

Flaming karmazynowy zamieszkuje półwysep Jukatan, Antyle, Bahamy, północne wybrzeża Ameryki Południowej i Galapagos. Ptaki te pojawiają się także na południowych i wschodnich wybrzeżach USA, zwłaszcza na Florydzie ale nie dochodzi tam do lęgów.

O nietypowej obserwacji flamingów w zatoce Tampa Bay pisaliśmy 1 września.

 

Źródło: nbc, wikipedia
Foto: Port Washington Police Department
Czytaj dalej

News Chicago

Sieć restauracji Portillo’s zapowiada wielką ekspansję na całe Stany Zjednoczone

Opublikowano

dnia

Autor:

Portillo’s, słynna sieć restauracji typu fast casual z siedzibą w Chicago, znana z włoskiej wołowiny, hot dogów i koktajli z ciastami czekoladowymi, może w nadchodzących dziesięcioleciach radykalnie zwiększyć swoją rosnącą obecność na amerykańskim rynku gastronomicznym. Planuje dodanie 920 restauracji w całym kraju w ciągu najbliższych 20 lat.

Agresywną strategię ekspansji sieci restauracji ogłosił Michael Osanloo, prezes i dyrektor generalny firmy. Spośród planowanych 920 nowych lokalizacji 800 ma być pełnowymiarowymi restauracjami, a 120 to lokalami z możliwością odbioru osobistego lub typu drive-thru – ale bez jadalni.

Portillo’s prowadzi obecnie około 70 restauracji, z których dziesiątki znajduje się w rejonie Chicago, a inne w Michigan, Wisconsin, Kalifornii, Arizonie, Teksasie i na Florydzie.

Sieć w dalszym ciągu koncentruje się na ekspansji w całym regionie Sunbelt, budując dodatkowe lokalizacje w Arizonie, Florydzie i Teksasie. Następnie uwaga Portillo’s skupi się na Atlancie w stanie Georgia, Denver w Kolorado i Las Vegas w stanie Nevada, czyli na trzech obszarach, w których sieć odnotowała duży popyt, na podstawie danych z zamówień internetowych.

Zdaniem kadry kierowniczej, w przeciwieństwie do swojej poprzedniej strategii polegającej na wejściu na rynki sąsiadujące z Chicago, obecnie firma „kieruje się tam, gdzie następuje wzrost”.

Założona w 1963 r. jako małe stoisko z hotdogami w podmiejskim Villa Park, Portillo’s prowadzi obecnie głównie restauracje pełnowymiarowe, ale swoją pierwszą lokalizację wyłącznie z odbiorem osobistym otworzyła w lutym 2022 r. w Joliet.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Portillo’s
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu