Zdarza się, że w okresie świątecznym podczas ogłoszeń parafialnych pada informacja, że można np. w Boże Narodzenie przystąpić drugi raz do Komunii świętej. Czy w dni powszednie można tylko raz przyjąć Jezusa Eucharystycznego?
Alicja
Zezwolenie na przyjęcie Komunii św. po raz drugi w uroczystość Bożego Narodzenia, kiedy już raz przyjęło się Jezusa w czasie Pasterki sięga roku 1964, kiedy to w czasie Soboru Watykańskiego II reforma liturgii wprowadzała taką możliwość. Dotyczyło to również możliwości powtórnego przyjęcia Komunii św. w Wielkanoc, kiedy uczestniczyło się we Mszy św. Wigilii Paschalnej. Trzy lata później rozciągnięto tę możliwość na Wielki Czwartek dla tych, którzy rano uczestniczyli we Mszy św. Krzyżma świętego a wieczorem byli na Mszy św. Wieczerzy Pańskiej.
Instrukcja „Immensae caritatis” z 29 stycznia 1973 r. wyraźnie już rozszerzyła okoliczności powtórnego przyjmowania Komunii św. w tym samym dniu. Od tego czasu można było przyjmować dwukrotnie Komunię św. w następujących przypadkach: w Mszach św., podczas których udziela się innych sakramentów (chrzest, bierzmowanie, namaszczenie chorych, święcenia, małżeństwo, I Komunia św.). Ta możliwość dotyczyła także udziału w Mszach św. konsekracji (kościoła, ołtarza, profesji zakonnej, przy udzielaniu misji kanonicznej). Od tego czasu Komunię św. można było przyjąć dwukrotnie także w uroczystość Bożego Ciała oraz podczas wizytacji biskupiej w parafii, wizytacji kanoniczej oraz kapituły w zakonach. Taką możliwość otwierało przed wierzącymi także uczestnictwo w ważnych wydarzeniach w życiu Kościoła (międzynarodowe, narodowe, regionalne i diecezjalne kongresy eucharystyczne i mariologiczne, sympozja, pielgrzymki oraz misje).
I tak doszliśmy do roku 1983, kiedy to nowy Kodeks Prawa Kanonicznego sformułował ogólną zasadę przyjmowania Komunii św. tego samego dnia. W kanonie 917 stwierdza: „Kto przyjął Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy”. Można więc po raz drugi przystąpić do Komunii św. już nie tylko w określone uroczystości, ale każdego dnia, wszakże pod jednym warunkiem, mianowicie że przynajmniej to drugie przyjęcie Jezusa będzie połączone z uczestnictwem w całej Mszy św. Kanon 921 określa jedyną sytuację, w której można od tej zasady odstąpić. Jest nią niebezpieczeństwo śmierci. Wtedy to „chociażby tego dnia przyjęli już Komunię świętą, to jednak bardzo się zaleca, aby – znalazłszy się w niebezpieczeństwie śmierci – otrzymali ponownie Komunię świętą”.
Możliwość powtórnego przyjmowania Komunii świętej wypływa z uwrażliwienia wiernych na gotowość i pragnienie pełnego uczestnictwa we Mszy św. Ten wzgląd duszpasterski podkreśla Katechizm Kościoła Katolickiego, który zachęca: „Zgodnie z tym co oznacza Eucharystia, jest rzeczą właściwą, by wierni, jeśli tylko są odpowiednio usposobieni, przyjmowali Komunię za każdym razem, gdy uczestniczą we Mszy świętej” (KKK 1388). Przez to „odpowiednie usposobienie” rozumiemy oczywiście wolność od grzechu ciężkiego, jaką daje sakrament pukuty i zachowanie godzinnego postu eucharystycznego.
Ks. Jerzy Sermak SJ urodził się 7 stycznia 1950 roku w Czechowicach Dziedzicach. W 1969 roku wstąpił do zakonu oo. jezuitów. W 1992 roku wyjechał do Chicago, by przez sześć lat pracować tutaj wśród Polonii. Był dyrektorem religijnych programów radiowych, kapelanem harcerzy i kilku zgromadzeń sióstr zakonnych, należał do redakcji wychodzącego w Chicago dwutygodnika “Nowe Życie”. Od 2013 roku jest przełożonym polskich jezuitów w Chicago. Jest autorem dwunastu pozycji książkowych m.in.: Zamyślenia (1992), Słowa jak ziarno (2000), Kim On jest? (2001), Odnaleziony skarb (2007) Różaniec ze służebnicą Bożą, Rozalią Celakówną (2010), Drogi wiary (2012) i Mądry z wiary żyje (2012).
Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com/ Piotr Drabik