Połącz się z nami

Wiara i życie

Sobotnia Msza św.

Opublikowano

dnia

Czy mogę uczęszczać na Msze świętą niedzielną w sobotę? Czy muszą być spełnione jakieś warunki?

Alicja

Kodeks Prawa Kanonicznego z 1984 roku daje jasną odpowiedź na powyższe pytania: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK 1248, § 1). Kanon ten nie wprowadza żadnych warunków, koniecznych do spełnienia, by móc uczestniczyć we Mszę św. w sobotę wieczorem zamiast w niedzielę. Nie wprowadza też żadnych zastrzeżeń, że musi to być Msza św. sprawowana zgodnie z niedzielnym formularzem. Tak więc może to być Msza św. według formularza niedzielnego, ale też może to być Msza ślubna, pogrzebowa, chrzcielna, czy jakakolwiek inna. Również powody uczestnictwa we Mszy św. w sobotę wieczorem, a nie w niedzielę są nieistotne. O tym decyduje w sposób całkowicie wolny każdy wierny.

REKLAMA REKLAMA

Po Soborze Watykańskim II Kościół w pewien sposób nawiązał do starożytnego sposobu liczenia czasu – od zachodu słońca do zachodu, zamiast od północy do północy. Znalazło to odzwierciedlenie także w sprawowaniu niedzielnej Eucharystii. Dzień rozpoczyna się poprzedniego dnia wieczorem. W związku z tym każde świętowanie rozpoczyna się wigilią dnia poprzedniego. Dlatego Msza św. w sobotni wieczór jest już Mszą św. niedzielną, a uczestnictwo w niej jest spełnieniem obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św.

Można tutaj jeszcze przytoczyć argumenty natury teologicznej. Otóż Kościół odprawia pierwszą niedzielną Eucharystię już w sobotę wieczorem, wracając w ten sposób do jej źródeł, czyli do żydowskiej Paschy, spożywanej wieczorem w wigilię szabatu. Pierwsi chrześcijanie również w wieczornej porze zbierali się przy Stole Pańskim.

Dzień Pański rozpoczyna się już w sobotę wieczorem, a nie o północy, nawiązując w ten sposób nie tylko do tradycji żydowskiej, ale i do ustalonego przez Stwórcę porządku: I tak upłynął wieczór i poranek – dzień pierwszy (Rdz 1, 5).

Wreszcie, chyba najważniejszy powód przesunięcia początku Dnia Pańskiego i celebracji Eucharystii  na wieczorne godziny w sobotę opiera się na pamiątce Zmartwychwstania Pańskiego. Przejście Jezusa ze śmierci do życia dokonało się w nocy z soboty na niedzielę wielkanocną. Dlatego np. uroczystości Wigilii Paschalnej i Mszę św. rezurekcyjną w wielu kościołach obchodzi się nie w niedzielę rano, ale w sobotę wieczorem. Każda niedziela zaś jest pamiątką dnia Zmartwychwstania Pańskiego.

Trzeba jednak zaznaczyć, że chociaż spełnia się obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., także wówczas, gdy jest się na niej już w sobotę wieczorem, to jednak warto pamiętać o tym, żeby jakoś zaznaczyć świąteczny charakter Dnia Pańskiego, powstrzymując się od pracy, a poświęcając więcej czasu na refleksję, modlitwę, odwiedzenie bliskich, zwłaszcza chorych i bycie z rodziną.

To wszystko, co dotyczy niedzieli, odnosi się również do uroczystości, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa we Mszy św. Wtedy także można uczestniczyć we Mszy św. odprawianej w wigilię uroczystości wieczorem.

jerzy-sermak-fotoKs. Jerzy Sermak SJ urodził się 7 stycznia 1950 roku w Czechowicach Dziedzicach. W 1969 roku wstąpił do zakonu oo. jezuitów. W 1992 roku wyjechał do Chicago, by przez sześć lat pracować tutaj wśród Polonii. Był dyrektorem religijnych programów radiowych, kapelanem harcerzy i kilku zgromadzeń sióstr zakonnych, należał do redakcji wychodzącego w Chicago dwutygodnika “Nowe Życie”. Od 2013 roku jest przełożonym polskich jezuitów w Chicago. Jest autorem dwunastu pozycji książkowych m.in.: Zamyślenia (1992), Słowa jak ziarno (2000), Kim On jest? (2001), Odnaleziony skarb (2007) Różaniec ze służebnicą Bożą, Rozalią Celakówną (2010), Drogi wiary (2012) i Mądry z wiary żyje (2012).

Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com/ Joe Wessels

REKLAMA REKLAMA
Reklama

Świeta i Nowy Rok

Maryja i Józef też byli emigrantami. W Chicago rusza „Las Posadas”. Jezuita o. Paweł Kosiński tłumaczy o co w tym chodzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Las Posadas to adwentowa tradycja ludności latynoskiej. Jezuita ojciec Paweł Kosiński wyjaśnia jakie przesłanie i znaczenie ma ono dzisiaj w Chicago.

Las Posadas to święto obchodzone zwykle między 16 a 24 grudnia w państwach Ameryki Łacińskiej, wywodzące się z Meksyku. W różnych krajach uroczystości z nim związane są nieco odmienne, zależnie od lokalnych tradycji.

Jest częścią przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia9 dni przygotowań symbolizuje 9 miesięcy gdy matka Boska była w ciąży i oczekiwała przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

W Chicago święto Las Posadas jest związane z procesją, która odtwarza zmagania Józefa i Maryi, jakich doświadczyli próbując znaleźć dla siebie miejsce w Betlejem. Wydarzenie ma znaczenie także w wymiarze społecznym. Parada ma wspomóc czynność polityczną, zwłaszcza reformę imigracyjną, poprzez przypomnienie, że Józef i Maryja też byli emigrantami, szukającymi dla siebie bezpiecznego schronienia.

REKLAMA REKLAMA

 

Meksykańska tradycja Las Posadas ma ponad 400 lat, jej początek datuje się na 1586 rok. Dwie osoby przebrane za Maryję i Józefa podróżują co noc do innego domu, przez dziewięć nocy. W każdym domu odbywają się modlitwy. Marii i Józefowi mogą towarzyszyć aniołowie i pasterze, lub pielgrzymi, którzy niosą wizerunki świętych postaci. Dzieci niosą poinsecje, a za procesją podążają muzycy. Pod koniec każdej nocy śpiewane są kolędy, a dzieci rozbijają piniaty w kształcie gwiazdy i wszyscy siadają do uczty.

16ta już procesja Las Posadas w Chicago „w intencji” sprawiedliwej reformy imigracyjnej, dla ludzi przybywających do Stanów Zjednoczonych odbędzie się już dzisiaj.

 

Źródło:wikipedia

Foto:YouTube

 

 

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

News USA

W stanie Kentucky Kościół Katolicki w pełni zaangażował się i niesie pomoc ofiarom tornada

Opublikowano

dnia

Autor:

Od momentu uderzenia tornada w Kentucky w USA, wspólnota katolicka w regionie jednoczy się w modlitwie i oferuje wsparcie dla poszkodowanych. W niedzielę wszystkie parafie diecezji włączyły się w specjalną zbiórkę. O sytuacji w miejscach katastrofy opowiedział papieskiej rozgłośni biskup Owensboro, William F. Medley.

„Kościół parafii św. Józefa nadal stoi, choć jest poważnie uszkodzony. W niedzielę, członkowie sąsiadującej parafii św. Hieronima przyjęli ich do siebie by wspólnie się modlić. Uczestniczyłem w popołudniowej Mszy, podczas której zwracano się także do Matki Bożej z Guadalupe, bo parafianie św. Józefa to w dużej części hiszpańskojęzyczni imigranci.

Zniszczony jest niestety kościół w Dawson’s Springs, trzeba zbudować go na nowo” – stwierdził bp Medley. Duchowny opowiedział także o sytuacji katolików w mieście Mayfield, które zostało „niemal starte z powierzchni ziemi”.

„Wiele parafii jest zaangażowanych w pomoc. Po takich zdarzeniach jak to, panuje jeden wielki chaos. Ludzie często nie wiedzą, gdzie się udać. W Mayfield wielu ludziom, których domy przetrwały, brakuje wody, ogrzewania i elektryczności. Nasze serca są złamane, ale wciąż mamy nadzieję. Ludzie w kraju i nawet z całego świata, starają się nam teraz pomóc. Wielkim pocieszeniem jest też dla nas osobista bliskość Papieża, który zwrócił się do nas w niedzielę. Powtarzamy sobie jego słowa, bo przynoszą nam prawdziwą pociechę.

REKLAMA REKLAMA

Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymujemy od tak wielu ludzi, od innych wspólnot w całym kraju, to dla nas pokrzepiające, że modlą się za nas i dla nas się poświęcają.“

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj Kentucky, aby zobaczyć zniszczenia spowodowane przez tornada. Polecił również swojej administracji udostępnić wszelkie konieczne zasoby lokalnym i stanowym urzędnikom w Kentucky i innych stanach dotkniętych przez kataklizm.

 

Autor: Marek Krzysztofiak SJ

Źródło: RV

Foto: YouTube

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Adwent

Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.

Obchody, które  rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.

„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.

REKLAMA REKLAMA

Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.

Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.

 

Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia

REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

kwiecień 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu