Połącz się z nami

Wiara i życie

Sobotnia Msza św.

Opublikowano

dnia

Czy mogę uczęszczać na Msze świętą niedzielną w sobotę? Czy muszą być spełnione jakieś warunki?

Alicja

Kodeks Prawa Kanonicznego z 1984 roku daje jasną odpowiedź na powyższe pytania: „Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (KPK 1248, § 1). Kanon ten nie wprowadza żadnych warunków, koniecznych do spełnienia, by móc uczestniczyć we Mszę św. w sobotę wieczorem zamiast w niedzielę. Nie wprowadza też żadnych zastrzeżeń, że musi to być Msza św. sprawowana zgodnie z niedzielnym formularzem. Tak więc może to być Msza św. według formularza niedzielnego, ale też może to być Msza ślubna, pogrzebowa, chrzcielna, czy jakakolwiek inna. Również powody uczestnictwa we Mszy św. w sobotę wieczorem, a nie w niedzielę są nieistotne. O tym decyduje w sposób całkowicie wolny każdy wierny.

Po Soborze Watykańskim II Kościół w pewien sposób nawiązał do starożytnego sposobu liczenia czasu – od zachodu słońca do zachodu, zamiast od północy do północy. Znalazło to odzwierciedlenie także w sprawowaniu niedzielnej Eucharystii. Dzień rozpoczyna się poprzedniego dnia wieczorem. W związku z tym każde świętowanie rozpoczyna się wigilią dnia poprzedniego. Dlatego Msza św. w sobotni wieczór jest już Mszą św. niedzielną, a uczestnictwo w niej jest spełnieniem obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy św.

Można tutaj jeszcze przytoczyć argumenty natury teologicznej. Otóż Kościół odprawia pierwszą niedzielną Eucharystię już w sobotę wieczorem, wracając w ten sposób do jej źródeł, czyli do żydowskiej Paschy, spożywanej wieczorem w wigilię szabatu. Pierwsi chrześcijanie również w wieczornej porze zbierali się przy Stole Pańskim.

Dzień Pański rozpoczyna się już w sobotę wieczorem, a nie o północy, nawiązując w ten sposób nie tylko do tradycji żydowskiej, ale i do ustalonego przez Stwórcę porządku: I tak upłynął wieczór i poranek – dzień pierwszy (Rdz 1, 5).

Wreszcie, chyba najważniejszy powód przesunięcia początku Dnia Pańskiego i celebracji Eucharystii  na wieczorne godziny w sobotę opiera się na pamiątce Zmartwychwstania Pańskiego. Przejście Jezusa ze śmierci do życia dokonało się w nocy z soboty na niedzielę wielkanocną. Dlatego np. uroczystości Wigilii Paschalnej i Mszę św. rezurekcyjną w wielu kościołach obchodzi się nie w niedzielę rano, ale w sobotę wieczorem. Każda niedziela zaś jest pamiątką dnia Zmartwychwstania Pańskiego.

Trzeba jednak zaznaczyć, że chociaż spełnia się obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy św., także wówczas, gdy jest się na niej już w sobotę wieczorem, to jednak warto pamiętać o tym, żeby jakoś zaznaczyć świąteczny charakter Dnia Pańskiego, powstrzymując się od pracy, a poświęcając więcej czasu na refleksję, modlitwę, odwiedzenie bliskich, zwłaszcza chorych i bycie z rodziną.

To wszystko, co dotyczy niedzieli, odnosi się również do uroczystości, w które jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa we Mszy św. Wtedy także można uczestniczyć we Mszy św. odprawianej w wigilię uroczystości wieczorem.

jerzy-sermak-fotoKs. Jerzy Sermak SJ urodził się 7 stycznia 1950 roku w Czechowicach Dziedzicach. W 1969 roku wstąpił do zakonu oo. jezuitów. W 1992 roku wyjechał do Chicago, by przez sześć lat pracować tutaj wśród Polonii. Był dyrektorem religijnych programów radiowych, kapelanem harcerzy i kilku zgromadzeń sióstr zakonnych, należał do redakcji wychodzącego w Chicago dwutygodnika “Nowe Życie”. Od 2013 roku jest przełożonym polskich jezuitów w Chicago. Jest autorem dwunastu pozycji książkowych m.in.: Zamyślenia (1992), Słowa jak ziarno (2000), Kim On jest? (2001), Odnaleziony skarb (2007) Różaniec ze służebnicą Bożą, Rozalią Celakówną (2010), Drogi wiary (2012) i Mądry z wiary żyje (2012).

Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com/ Joe Wessels

Świeta i Nowy Rok

Maryja i Józef też byli emigrantami. W Chicago rusza „Las Posadas”. Jezuita o. Paweł Kosiński tłumaczy o co w tym chodzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Las Posadas to adwentowa tradycja ludności latynoskiej. Jezuita ojciec Paweł Kosiński wyjaśnia jakie przesłanie i znaczenie ma ono dzisiaj w Chicago.

Las Posadas to święto obchodzone zwykle między 16 a 24 grudnia w państwach Ameryki Łacińskiej, wywodzące się z Meksyku. W różnych krajach uroczystości z nim związane są nieco odmienne, zależnie od lokalnych tradycji.

Jest częścią przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia9 dni przygotowań symbolizuje 9 miesięcy gdy matka Boska była w ciąży i oczekiwała przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

W Chicago święto Las Posadas jest związane z procesją, która odtwarza zmagania Józefa i Maryi, jakich doświadczyli próbując znaleźć dla siebie miejsce w Betlejem. Wydarzenie ma znaczenie także w wymiarze społecznym. Parada ma wspomóc czynność polityczną, zwłaszcza reformę imigracyjną, poprzez przypomnienie, że Józef i Maryja też byli emigrantami, szukającymi dla siebie bezpiecznego schronienia.

 

Meksykańska tradycja Las Posadas ma ponad 400 lat, jej początek datuje się na 1586 rok. Dwie osoby przebrane za Maryję i Józefa podróżują co noc do innego domu, przez dziewięć nocy. W każdym domu odbywają się modlitwy. Marii i Józefowi mogą towarzyszyć aniołowie i pasterze, lub pielgrzymi, którzy niosą wizerunki świętych postaci. Dzieci niosą poinsecje, a za procesją podążają muzycy. Pod koniec każdej nocy śpiewane są kolędy, a dzieci rozbijają piniaty w kształcie gwiazdy i wszyscy siadają do uczty.

16ta już procesja Las Posadas w Chicago „w intencji” sprawiedliwej reformy imigracyjnej, dla ludzi przybywających do Stanów Zjednoczonych odbędzie się już dzisiaj.

 

Źródło:wikipedia

Foto:YouTube

 

 

Czytaj dalej

News USA

W stanie Kentucky Kościół Katolicki w pełni zaangażował się i niesie pomoc ofiarom tornada

Opublikowano

dnia

Autor:

Od momentu uderzenia tornada w Kentucky w USA, wspólnota katolicka w regionie jednoczy się w modlitwie i oferuje wsparcie dla poszkodowanych. W niedzielę wszystkie parafie diecezji włączyły się w specjalną zbiórkę. O sytuacji w miejscach katastrofy opowiedział papieskiej rozgłośni biskup Owensboro, William F. Medley.

„Kościół parafii św. Józefa nadal stoi, choć jest poważnie uszkodzony. W niedzielę, członkowie sąsiadującej parafii św. Hieronima przyjęli ich do siebie by wspólnie się modlić. Uczestniczyłem w popołudniowej Mszy, podczas której zwracano się także do Matki Bożej z Guadalupe, bo parafianie św. Józefa to w dużej części hiszpańskojęzyczni imigranci.

Zniszczony jest niestety kościół w Dawson’s Springs, trzeba zbudować go na nowo” – stwierdził bp Medley. Duchowny opowiedział także o sytuacji katolików w mieście Mayfield, które zostało „niemal starte z powierzchni ziemi”.

„Wiele parafii jest zaangażowanych w pomoc. Po takich zdarzeniach jak to, panuje jeden wielki chaos. Ludzie często nie wiedzą, gdzie się udać. W Mayfield wielu ludziom, których domy przetrwały, brakuje wody, ogrzewania i elektryczności. Nasze serca są złamane, ale wciąż mamy nadzieję. Ludzie w kraju i nawet z całego świata, starają się nam teraz pomóc. Wielkim pocieszeniem jest też dla nas osobista bliskość Papieża, który zwrócił się do nas w niedzielę. Powtarzamy sobie jego słowa, bo przynoszą nam prawdziwą pociechę.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymujemy od tak wielu ludzi, od innych wspólnot w całym kraju, to dla nas pokrzepiające, że modlą się za nas i dla nas się poświęcają.“

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj Kentucky, aby zobaczyć zniszczenia spowodowane przez tornada. Polecił również swojej administracji udostępnić wszelkie konieczne zasoby lokalnym i stanowym urzędnikom w Kentucky i innych stanach dotkniętych przez kataklizm.

 

Autor: Marek Krzysztofiak SJ

Źródło: RV

Foto: YouTube

Czytaj dalej

Adwent

Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.

Obchody, które  rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.

„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.

Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.

Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.

 

Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia

Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu