Połącz się z nami

Kościół

Uroczysta Msza Święta na granicy z Meksykiem. „Jesteśmy jednym społeczeństwem”

Opublikowano

dnia

Dwunastu biskupów z trzech krajów towarzyszyło bostońskiemu kardynałowi podczas Mszy Świętej, odprawionej w cieniu 10-cio metrowego ogrodzenia, dzielącego Stany Zjednoczone i Meksyk. Mszę odprawił arcybiskup diecezji w Bostonie, kardynał Sean P. O’Malley. Po amerykańskiej stronie zebrało się około 300 wiernych. Do wspólnej modlitwy dołączyło kilkuset wiernych po południowej stronie metalowego muru. Niewielką komplikacją okazało się udzielanie Komunii Świętej, arybiskup był zmuszony podawać hostie poprzez szpary w ogrodzeniu.

Głównym tematem homilii kardynała był powrót do ideologii, kiedy imigranci byli mile widziani. Arcybiskup O’Malley cytował słowa papieża Franciszka: „Utraciliśmy poczucie odpowiedzialności za naszych braci i siostry. Kultura komfortu, w której żyjemy, sprawia, że myślimy tylko o sobie i staliśmy się nieczuli na prośby i potrzeby innych. Globalizacja osiągnęła nowy wymiar i jest nią znieczulica”.

Kardynał i biskupi na własnej skórze doświadczyli trudów granicy. Podążając ścieżkami używanymi przez imigrantów, musieli przedzierać się przez kanały odwadniające, zapory z drutu kolczastego, kłujące zarośla i kaktusy, oraz skaliste wzgórza. Wycieczka natknęła się na porzucone zapasy i plecaki. Najwyraźniej, uciekający przed strażnikami pogranicza, imigranci pozostawili je za sobą. Kościelni patriarchowie spotkali się z funkcjonariuszami służb patrolowych, po czym przekroczyli granicę. Już w Meksyku, uczestniczyli w posiłku dla deportowanych lub próbujących przekroczyć granicę, sponsorowanym przez lokalną parafię.

„Ciężka praca i poświęcenie imigrantów to sekret sukcesu naszego kraju. Pomimo ksenofobii części amerykańskiego społeczeństwa, to właśnie imigranci, w ogromnym stopniu, dokładają się do gospodarki i dobrej kondycji Stanów Zjednoczonych” – mówił kardynał O’Malley w swoim kazaniu – „Przybyliśmy tutaj, jako sąsiedzi, odwiedzający swoich sąsiadów, którzy często ryzykują i tracą życie, przedzierając się przez pustynię, w drodze z Jerycha do Jerozolimy”.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: catholicnews.com
Foto: CNS photo/Nancy Wiechec

Kościół

Rzym: Czuwanie na Placu św. Piotra w rocznicę wyboru Papieża Polaka

Opublikowano

dnia

Autor:

W 46. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża odbyło się czuwanie modlitewne na Placu św. Piotra. To wieloletnia tradycja, w której uczestniczą nie tylko Polacy mieszkający w Rzymie, ale także przebywający w tym czasie w Wiecznym Mieście.

Zdaniem Przewodniczącego Rady Administracyjnej Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II ks. prał. Pawła Ptasznika najważniejszym celem tych dorocznych spotkań jest „dziękczynienie za pontyfikat Jana Pawła II. Za wszystko, co wniósł przez swoją obecność, przez swoją modlitwę, przez swoje nauczanie, przez swoje dzieło w dzieje tego naszego świata”.

Rozmówca Radia Watykańskiego – Vatican News wskazał, że współcześnie „ludzie wierzący, którzy szukają wartości w tym trochę zagubionym świecie, odwołują się właśnie do Jana Pawła II, szukając tam światła, wskazówek jak dobrze żyć”.

„To jest niezwykłe doświadczenie, że możemy tutaj polonijnie spotkać się tego wieczoru właśnie na Placu św. Piotra, w chwili refleksji wrócić do momentu 16 października, sprzed 46 lat – podkreślił Jakub Horbacz, student kursu „JP2 Studies” w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum. „Człowiek ma tę możliwość przemyśleć znaczenie tego faktu też dla nas i trochę towarzyszyła mi taka myśl, jak to też jest dzisiaj, jeśli chodzi o to dziedzictwo Jana Pawła II i jak wiele jest w naszych rękach, ludzi młodych”.

Jakub Horbacz zaznaczył, że szczególnie mu bliskie jest nauczanie społeczne Jana Pawła II, w tym przesłanie encyklik m.in. „Centesimus Annus”. Docenia też dorobek literacki polskiego Papieża. „Intelektualne odnowienie dziedzictwa Jana Pawła II jest nam dziś szczególnie potrzebne” – powiedział mediom watykańskim.

Spotkanie na Placu św. Piotra zostało zorganizowane przez duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława w Rzymie, duszpasterstwo Polaków Diecezji Rzymskiej, a równocześnie watykańską Fundację Jana Pawła II. W organizację włączyły się polskie stowarzyszenia działające w Rzymie.

Autorzy: Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Artur Hanula
Foto: ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL
Czytaj dalej

Kościół

Rekordowa ugoda: Archidiecezja Los Angeles zapłaci 880 mln USD ofiarom nadużyć seksualnych

Opublikowano

dnia

Autor:

Archidiecezja Los Angeles zgodziła się wypłacić 880 milionów dolarów ofiarom nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych, co stanowi największą pojedynczą ugodę w historii amerykańskiego Kościoła katolickiego. Jak ogłoszono w środę, ugoda dotyczy przypadków wykorzystywania, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu, a których ofiarami były setki osób.

W oficjalnym oświadczeniu po ogłoszeniu ugody, arcybiskup José H. Gomez,  wyraził głębokie ubolewanie: „Z całego serca przepraszam za każdy z tych tragicznych incydentów”. Dodał również: „Mam nadzieję, że ta ugoda przyniesie choć odrobinę uzdrowienia osobom, które musiały znosić cierpienie z powodu tych przerażających czynów”.

Ugoda została osiągnięta po miesiącach intensywnych negocjacji między adwokatami 1353 ofiar a archidiecezją.

„Nie ma sumy, która mogłaby w pełni zrekompensować ból i cierpienie tych odważnych ludzi, którzy przez dekady żyli w ciszy z traumą nadużyć. Sprawiedliwość tkwi jednak w pociągnięciu winnych do odpowiedzialności” — stwierdzili adwokaci w oświadczeniu.

To porozumienie wieńczy trwającą od ćwierćwiecza batalię prawną związaną z największą archidiecezją katolicką w Stanach Zjednoczonych. W ramach ugody, powodowie będą mogli uczestniczyć w procesie podziału kwoty, która zostanie rozdzielona między wszystkie ofiary.

Archidiecezja Los Angeles ma już długą historię wypłat odszkodowań. Wcześniej wypłaciła 740 milionów dolarów w ramach innych ugód, co łącznie, z uwzględnieniem nowej kwoty, przekroczy 1,5 miliarda dolarów.

Prawnik Morgan Stewart, który nadzorował negocjacje, podkreślił, że jest to największa ugoda w historii amerykańskiego Kościoła w sprawie molestowania seksualnego dzieci. „Te osoby przeżyły dekady bólu i cierpienia po tych straszliwych wydarzeniach. Wiele z nich zmarło, a czas biegnie nieubłaganie. Nadszedł moment, aby zamknąć ten bolesny rozdział” — powiedział Stewart.

Ugoda zostanie sfinansowana z funduszy archidiecezji, jej rezerw, a także z kredytów bankowych. Część kosztów pokryją również niektóre zgromadzenia zakonne i inne podmioty związane ze sprawą. Archidiecezja podkreśla, że nie tylko zobowiązała się do wypłaty odszkodowań, ale także wdrożyła szereg reform mających na celu lepszą ochronę wiernych i zapobieganie takim incydentom w przyszłości.

 

Źródło: npr
Foto: Archidiecezja Los Angeles
Czytaj dalej

Kościół

18-19 października: Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

Jesteśmy powołani, aby jako chrześcijanie dawać świadectwo wierze ojców w świecie wielokulturowości – napisał bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w przesłaniu do uczestników czuwania modlitewnego w intencji Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. Odbędzie się ono w nocy z 18 na 19 października br. na Jasnej Górze.

„W tym roku myślimy o powołaniu emigranta. Choć los czasami może być niełatwy, to jednak jesteśmy powołani, aby jako chrześcijanie dawać świadectwo wierze ojców w świecie wielokulturowości” – czytamy w przesłaniu Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej na 39. Jasnogórską Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów i ich Duszpasterzy.

„Wiele razy doświadczyłem osobiście, że katolicy w innych krajach są nam wdzięczni za odwagę wyznawania wiary i piękne świadectwo” – napisał bp Piotr Turzyński. Podkreślił, że „jesteśmy powołani do tego, aby mówić o Chrystusie, o opiece Maryi, o pięknie rodzinnego życia, o Kościele i o miłosierdziu, o którym przesłanie rozeszło się po świecie właśnie z polskiej ziemi”. „Nieście ze sobą Chrystusa i miłość do Jego Matki” – zaapelował do polskich emigrantów.

Doroczne czuwanie w intencji Polonii i Polaków za granicą oraz ich duszpasterzy odbędzie się w nocy z 18 na 19 października 2024 roku w Narodowym Sanktuarium na Jasnej Górze. Temat przewodni tegorocznej modlitwy brzmi: „Emigracja jako powołanie”. Został on zaczerpnięty z listu Prymasa Polski, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, napisanego w grocie objawień w Lourdes w 1941 roku. Kardynał Hlond podkreślał w nim, że „nasze pielgrzymowanie tułacze ma sens i wartość, bo idziemy przez kraje z posłannictwem sprawiedliwości i z wiarą niezłomną”.

Czuwanie rozpocznie się o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej. Po wspólnym różańcu, Apel Jasnogórski o godz. 21.00 poprowadzi ks. Krzysztof Olejnik SChr, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. Mszy Świętej o godz. 23.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i delegat KEP ds. powołań Andrzej Przybylski.

Z uczestnikami czuwania będzie można łączyć się duchowo za pośrednictwem transmisji na kanale YouTube Jasnej Góry. Apel oraz Eucharystia będą transmitowane również przez Telewizję Trwam. Każdy może powierzać Matce Bożej swoje osobiste intencje, przesyłając je wcześniej na adres: czuwanie@chrystusowcy.pl.

Czuwanie w intencji Polonii i jej duszpasterzy jest organizowane od 1985 roku przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, których charyzmatem jest troska o wiarę i zbawienie polskich emigrantów oraz praca apostolska wśród Polonii.

www.emigracja.episkopat.pl/ BP KEP

 

Foto: Klasztor Jasna Góra
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne w tym miesiącu